Skocz do zawartości

Zdjęcie

Alternator 24V na 12V

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 02 kwiecień 2008 - 19:16

Alternator 24V na 12V Ostatnio sprawdzając alternator 24 V z braku regulatora 24V podłączyłem go pod regulator 12V i akumulator 12V, alternator zachowywał się jak alternator 12V tj regulator tak regulował napięcie na szczotkach że napięcie na akumulatorze wynosiło ok. 13,6V.

Wniosek jest jeden moim zdaniem alternator 24V można wykorzystać jako 12V, a w drugą stronę jak jest ?????????????? :P

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Alternator 24V na 12V Dzisiaj, 16:09
  •  

#2 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 03 kwiecień 2008 - 13:48

Alternator 24V na 12V

Ostatnio sprawdzając alternator 24 V z braku regulatora 24V podłączyłem go pod regulator 12V i akumulator 12V, alternator zachowywał się jak alternator 12V tj regulator tak regulował napięcie na szczotkach że napięcie na akumulatorze wynosiło ok. 13,6V.

Wniosek jest jeden moim zdaniem alternator 24V można wykorzystać jako 12V, a w drugą stronę jak jest ?????????????? :P

a jak z regulatorem napięcia nie grzeje się???

#3 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 03 kwiecień 2008 - 18:34

Alternator 24V na 12V Nie mam możliwości sprawdzenia go na dłuższy czas bo jest wymontowany z maszyny, ale prąd płynący przez regulator wynosi 0,8A gdy alternator nie pracuje, a 0,3A gdy alternator pracuje. Rezystancja wirnika ok.16 omów. Uważam że 24V na 12V w skrajnych przypadkach można zastosować.

A może ktoś coś takiego już eksperymentował ?????????

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 03 kwiecień 2008 - 22:30

Alternator 24V na 12V Wydaje mi sie że regulator by sie grzał gdyby podłaczyć go w instalacji 24V, a tak to on nadal pracuje w napieciu 12V.

Moim zdaniem twoja modyfikacja działa prawidłowo.
Po pierwsze alternator 24V różni sie od 12V iloscią zwojów(24V ma ich wiecej) a sama konstrukcja i zasada działania jest taka sama.
Podłaczając altka 24 pod napiecie 12v nie przekraczamy jego napiecia znamionowego( co innego odwrotnie).
Wzbudzając go napieciem 12V nie może w nim powstać napiecie 24V bo niby z kąd. Dlatego użyte przez ciebie regulator i akumulator 12V nie spowoduja wzrostu napiecia aż do 24V.
A tak czy tak w instalacji 12V napiecie powstałe w alternatorze wynosi 14V, a instalacji 24V powstaje 26V
Tak wiec powstałe u ciebie 13,6V wskazuje że działa ona jak typowy alternator 12V.
Takie sa moje wnioski. Poprawcie jesli sie myle.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 02 październik 2008 - 20:01

Alternator 24V na 12V Masz całkowitą rację. Oprócz tego w alternatorze 24 V są cieńsze uzwojenia stojana bo tak jak napisałeś jest ich więcej, dlatego nie można obciążać go taką mocą jak alternator 12 V.