kaseton

Siać bobik czy soje

Polecane posty

kaseton    10

Co najlepiej siać na podkarpaciu soje czy bobik. Czy soja jest tak samo dobrym stanowiskiem pod pszenice jak bobik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W soi wiązanie azotu jest wielka niewiadomą. W tamtym roku troszkę ich było, ale w tym nie znalazłem, mimo że soja jest ładniejsza, tu jest plus dla bobiku. Druga sprawa to zbyt. Tu jest plus dla soi bo bez większego problemu można to gdzieś wywieźć. Idąc dalej ochrona soi zwlaszcza od chwastow to ciągle eksperymenty. Zbiór soi to trudna i dokladna sprawa bo ma nisko straki i pole musi być równe. Jak coś to pisz na priv albo odszukaj temat o soi. Tam jest kopalnia informacji odnośnie tej uprawy.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaseton    10

z 6 hektarów zebrałem około 10 ton. Narazie wszystko leży i nie ma chętnych na bobik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

z 6 hektarów zebrałem około 10 ton. Narazie wszystko leży i nie ma chętnych na bobik.

A w jakiej cenie planujesz sprzedać ten bobik? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

Różnie piszą : w katalogach nawet o 4t/ha , w temacie o soi niektórzy piszą że zbierali po 500kg /ha bo eksperymentowali.

 

Ja 2 lata temu zebałem ponad 3 t/ha (srednia z 20ha) w tamtym roku 1,8t/ha (srednia z blisko 30ha).

 

Sprzedawałem 2 lata temuo ile dobrze pamiętampo 1600netto, w tamtym roku po 1460netto. Ze sprzedażą nie ma żadnego problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Skoro pytasz o Podkarpacie podejrzewam, że z tąd też jesteś. Soje z tego co wiem to kupuje Organika Jarosław, bez różnicy czy kontraktowałeś czy nie. Kontraktowana w tamtym roku była 20 czy 30 zł droższa. Sam kontraktowałem u nich. W tym roku siałem swoim nasieniem więc nie kontraktowałem, bo chcą żeby brać ich bardzo drogi kwalifikat. W Pełkiniach pod Jarosławiem też kupuje dwóch handlarzy, płacili podobnie jak Jarosław. W zeszłym roku u mnie plon wyszedł nieco ponad tonę z ha. Słabo przez suszę, osypywanie się nasion i poprostu naukę uprawy i eksperymenty związane z odchwaszczaniem.  Miałem dwie odmiany Merlin i Amadine. Merlin zawódł mnie, więc w tym roku posiałem tylko Amadine. Plon zapowiada się lepszy, ale czy taki będzie powiem jak sprzedam.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaseton    10

Zasiałbym pół hektara soi. Bobik siałem i przyorywałem na około 10 cm. Czy soje można tak samo przyorac po sianiu? i czy po wshodach można bronowac chwasty tak jak robiłem to na bobiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

Jest temat o uprawie soi na forum nie wiem czy wyjdzie numer z przyoraniem nasion soja rosnie niska i ma nisko straki wiec musi być równo i dobrze uprawione przed siewem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Soję sieje się dużo płycej niż bobik, bo na ok 3 cm. Co do całej technologii uprawy, kolega wyżej podał Ci bardzo obszerny temat. Zobacz, poczytaj i podejmij decyzję. Wszystkie pytania, które zadajesz to padły już w tamtym temacie.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver94    0

u mnie siew soi wygladał nastepujaco.  pole było zaorane na zimę . przed siewem nawóz (  unifoska/potafoska poł na poł). nastepnie wjechałem talerzówka  potem bronowanie( zeby wyrównac nierównosci po talerzówce)  siew ( co drugi lej zasuniety dawka  120-140kg/ha zaleznie od jakosci nasion) soja była zaprawiana  odzywka do roslin strączokwych Nitragina (polepsza plon ) potem walcowanie aby zniwelowac grudy i  całkowicie wyrównac  pole tak aby mozna było jak najnizej  ją wykosic w zniwach .  oprysk na 3 po siewie   i tak sobie rosła az do zbioru,  miałem jeszcze prysnać jakims dolistnym nawozem fosoforowo potasowym ale tak zeszło ze nie zrobiłem tego .  no i finalny etap zbior około 20 wrzesnia nie była niczym pryskana przed zbiorem poniewaz nie wystepowało  duzo chwastów  odmiana to MERLIN . sypneła około 3t/ha . jesli ktos ma  jakas inna technologie uprawy to prosze o porady  :)

Edytowano przez Laver94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

jak się kosi soję? miałem dwa lata groch siewny - to własnie przez koszenie zrezygnowaliśmy - zawsze w ostatniej chwili się kładł i trzeba było golić po samiutkiej ziemi. Kamieni nałapane zawsze tyle że hej. Otwartym było - kiedy złapiemy na tyle duży kamień ze coś zepsujemy wewnątrz kombajnu.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

5a9914e52f33f_zotaopata.jpg.5759be4570fbf96d356c570fe5f04133.jpg

:D:D:D


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

dzięki - tematy o soi 3 :) więc jeden wykopałem :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Spoko, szefom też się zdarza :D


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj