Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ubezpieczenie w KRUS. Domownik czy darowizna

2 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Se_ba

Se_ba

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 16:03

Witam.

Potrzebuję porady dotyczącej rejestracji w KRUS. Choć od zawsze z małymi przerwami pracuję i pomagam w gospodarstwie rodziców nigdy nie byłem zgłoszony do KRUS-u. W miedzy czasie, w czasie i po studiach pracowałem i byłem zgłoszony w ZUS. Ostatnie lata pracowałem za granicą również z przerwami.

Cały czas zamieszkuję i jestem zameldowany na terenie gospodarstwa i chciałbym co nieco je rozwinąć, dokupić ziemi itp. Na przepis całości jest jeszcze za wcześnie i jest rodzeństwo. Ew. jest możliwa tylko część. I tu moje pytanie. Czy lepiej jest przekazać darowiznę na rzecz mnie i czy wtedy będę mógł zarejestrować się bez przeszkód w KRUS. Lub czy po prostu zgłosić mnie jako domownika? Ale czy wtedy KRUS może zażądać zapłaty składki w wstecz za okresy w których spełniałem warunki domownika. A wynika że takowe były. Rozmawiałem z 3 osobami z Krus i wszystkie mówiły co innego... Albo ja tak rozumiałem albo one tak tłumaczyły.

Wiem, że temat był wałkowany tysiąc razy ale proszę o opinie w tym przypadku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ubezpieczenie w KRUS. Domownik czy darowizna Dzisiaj, 11:54
  •  

#2 Share Kajtek_1

Kajtek_1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 05:53

Ubezpieczenie w KRUS. Domownik czy darowizna Jako domownik zapłacisz składki od dnia rejestracji. Tylko w przypadku nabycia gruntu powyżej 1 hektara przeliczeniowego jesteś zobowiązany zapłacić od dnia nabycia gospodarstwa. Zobowiązany do opłacania składek jest też współmałżonek właściciela gospodarstwa od dnia ślubu lub dnia nabycia gruntów rolnych z wyjątkiem osób ubezpieczonych w ZUS. Tak samo właściciel gospodarstwa jeśli jest ubezpieczony w ZUS nie musi płacić składek KRUS. Osoba ubezpieczona w KRUS może odrabiać w innej działalności jeśli nie zarabia więcej jak 750zł miesięcznie i jest zatrudniona na umowę zlecenie w innym wypadku traci prawo do ubezpieczenia w KRUS

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share izga

izga

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 wrzesień 2016 - 19:07

U mnie w KRUS możesz zapłacić wstecz. Mówisz że od dwu lat pracowałeś u rodziców i płacisz. Najczęściej rozkładają to na raty. Tylko to ciebie nie zwalnia wstecz z ZUS jeżeli miałeś obowiązek go płacić.