Gacuseks

Usługi a podatek.

Polecane posty

Gacuseks    2

Mam pytanko, jeśli pracuję zawodowo i czasem świadczę usługi dla okolicznych mieszkańców, to co powinienem zrobić, żeby to było legalnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody3320    6

musialbys odprowadzac od swiadczonej uslugi podatek :P - bo na tym przede wszystkim polega "nie legalnosc" tych uslug.

ale pracujesz zawodowo we wlasnej firmie czy jestes zatrudniony u kogos???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Najpierw zgłoś działalność w gminie. Później nadaj nr regon w urzędzie statystycznym. Następnie zgłoś w urzędzie skarbowym formę rozliczania z podatku. Później zgłoś się do ZUS i wpłać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ok 200zł/mies)

Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gacuseks    2
Najpierw zgłoś działalność w gminie. Później nadaj nr regon w urzędzie statystycznym. Następnie zgłoś w urzędzie skarbowym formę rozliczania z podatku. Później zgłoś się do ZUS i wpłać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ok 200zł/mies)

Pozdr

Pracuje w szkole, więc ubezpieczenie zdrowotne jest odprowadzane, więc w takim wypadku trzeba wybrać tylko formę rozliczenia ? A jeśli tak to jaka forma będzie najkorzystniejsza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12
Pracuje w szkole, więc ubezpieczenie zdrowotne jest odprowadzane, więc w takim wypadku trzeba wybrać tylko formę rozliczenia ? A jeśli tak to jaka forma będzie najkorzystniejsza ?

 

Pracujesz w szkole, to super. Ja też pracuję, ale nie w szkole. Jeśli prowadzisz jakąś dodatkową działalność, to płacisz nie pełną składkę ZUS (ubezp. emeryt-rent i ubezp-zdrowotne) bo to płaci za ciebie szkoła, tylko tak jak napisałem ubezpieczenie zdrowotne od każdej następnej zarejestrowanej działalności. Co do formy rozliczenia z podatku, to moim zdaniem najlepsza jest na zasadach ogólnych (czyli książka rozchodów i przychodów) ponieważ nie tracisz możliwości rozliczenia z małżonkiem (jeśli go masz). Dobrze jest też przejść na Vat (dopóki jest niska stawka za usługi).

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3046

jesli nie wozisz szamba to nic nie musisz-na to potrzeba koncesji.pozostale uslugi sasiedzkie w rolnictwie nie podlegaja zadnemu opodatkowaniu i zgloszeniu.byl jakis wyrok nsa w tej sprawie. o polnocy to spij a nie mysl o pracy bo dlugo nie pociagniesz :P


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12
jesli nie wozisz szamba to nic nie musisz-na to potrzeba koncesji.pozostale uslugi sasiedzkie w rolnictwie nie podlegaja zadnemu opodatkowaniu i zgloszeniu.byl jakis wyrok nsa w tej sprawie. o polnocy to spij a nie mysl o pracy bo dlugo nie pociagniesz :P

 

To o czym dyskutujemy dotyczy profesjonalnej działalności usługowej. Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług to lepiej się zarejestruj, bo w razie wypadku prokurator, ZUS i KRUS o to napewno cię zapytają. Nierzadko też sam sąsiad lub inni życzliwi "doniosą". Natomiast to o czym Ty mówisz, że w grę wchodzi pomoc sąsiedzka, szczególnie ta "gdy niema dziecka", to jasne że rób to po cichu i w nocy, najlepiej gdy w domu niema sąsiada.

Co do wyroku NSA to wrzuć go na stronę bo jak narazie to znalazłem tylko interpretację US w sprawie VAT.

Ponieważ osoba fizyczna prowadząca działaność musi się określić co do Vatu (albo zwolniony albo rozliczany) i obejmuje to wszystkie jej działalności (także gospodarstwo). Ta interpretacja roztrzyga, że rolnik ryczałtowy świadczący usługi nie musi rejestrować się jako czynny podatnik Vat, wystawiać faktur vat, prowadzić ewidencję vat, itp... Cyt. "będąc rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT i wykonując usługi wymienione w załączniku nr 2 do tej ustawy (zbiór zbóż kombajnem oraz prasowaniu słomy i siana - PKWiU 01.4) nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla celów podatku VAT."

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3046

tu masz racje .jesli bedzie pracowal w szkole[jeden z moich nauczycieli mowil ze najgorsze chinskie przeklenstwo to-abys cudze dzieci uczyl] potem dorabial w polu a w nocy siedzial na komputerze to predzej czy pozniej spowoduje jakas katastrofe.tylko ze wyraznie napisal ze czasem a nie stale.dokladnie tej sprawy z nsa nie pamietam ale chodzilo o to ze to byly uslugi wykonywane sporadycznie ,z malym zyskiem a czesto na tzw.odrobek czyli mala szkodliwosc spoleczna czynu.w polsce szara strefa to ok.25% gospodarki i malo kto sie tym przejmuje wiec nie myslisz chyba ze uks bedzie po polach latal za rolnikami.a jak nie musi nic wystawiac to po co sie ma rejestrowac


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Są różne bardzo stresujące zawody, sam taki wykonuję. I muszę powiedzię, że po pracy nie myśli się o niczym innym, jak tylko o tym aby o niej zapomnieć i odpocząć psychicznie. A napewno należy do tych zawodów praca nauczyciela.

Takie zajęcie jak praca na łonie natury i w samotności bardzo w tym pomaga i relaksuje. Pozwala nieraz zmęczyć się fizycznie, co sprzyja lepszemu zasypianiu. Więc wcale się nie dziwię, że kolega przy okazji chce także "spokojnie" dorobić.

Ale do rzeczy.

Z tym lataniem UKS-u po polu to różnie bywa. Była taka akcja trzy czy cztery lata temu. A z rolnikami to bywa jeszcze gorzej, skosisz dobrze takiemu, zacznie wybrzydzać i nie zapłacie, chcesz odzyskać dług, to przeskarży do US. Wielu rolników rozliczających się z vat chce teraz faktury, szczególnie za opryski (wiadomo unia). A myślę że i obecna władza zechce od wszystkiego podatki, mam tylko nadzieję że uprości nieco procedury.

Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale jak jest rolnikiem na ryczałcie to nawet za koszenie zboża nie ma obowiązku wystawiać faktury a jak chce być legalnym to niech jakąś umowę napisze na wykonanie usługi i jest czysty i nikt nie naskarży bo na jakiej podstawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
T Cyt. "będąc rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT i wykonując usługi wymienione w załączniku nr 2 do tej ustawy (zbiór zbóż kombajnem oraz prasowaniu słomy i siana - PKWiU 01.4) nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla celów podatku VAT."

Pozdrawiam

 

możesz podać numer ustawy?? dziś rozmawiałem na ten temat a kilkoma osobami i oni twierdzo ze powinna być działalność gospodarcza na prasowanie słomy (w moim przypadku)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

możesz podać numer ustawy?? dziś rozmawiałem na ten temat a kilkoma osobami i oni twierdzo ze powinna być działalność gospodarcza na prasowanie słomy (w moim przypadku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam, prowadze gospodarstwo i rozliczam sie z vatu na zasadach ogolnych, teraz do konca wrzesnia musze zalozyc dzialalnosc gospodarcza bo przeszedl mi wniosek na roznicowanie i rozpoczne uslugi w rolnictwie, prosze moze kto wie jak to jest: czy vat od paliwa kupionego na te uslugi to odliczam razem z vatem z gospodarstwa na jednej deklaracji czy osobno trzeba skladac?

czy jak kupie maszyne na uslugi to normalnie dokonam zwrotu vatu?czy umie ktos po ludzku wytłumaczyc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d2tomas    0

Kolego martinez, skoro tak zdecydowanie odpowiedziałeś że dla US jeden numer NIP to 2 różne "podmioty" to może trochę rozszerz temat, powołaj się na jakieś wiarygodne źródła, bo ja mam pewne wątpliwości co do Twojej wypowiedzi.

 

Od siebie napiszę do farmermichal że będziesz składał jedną deklarację VAT (piszę to na 99% tylko dlatego że nie jestem księgowym).

Jeśli chodzi o podatek dochodowy to z US będziesz się rozliczał tylko z działalności gospodarczej, natomiast VAT razem z działalnością rolniczą.

 

W Top agrar polska były kiedyś wypowiedzi prawnika na ten temat. Nawet jeśli byłbyś rolnikiem ryczałtowym, a otworzył byś DG, świadczenie usług rolniczych to musiałbyś się stać rolnikiem VAT, no ale Ciebie to już nie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja prowadzę gospodarstwo (na VAT), działalność gospodarczą i pracuję - do US składam jedną deklarację VAT, mam jeden NIP i rozszeżony regon (dodatkowe cyferki), musiałem tylko znaleźć biuro które ma program do wspolnego rozliczania gospodarstwa i firmy - także marinez doczytaj przepisy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj