Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prosze o porady w sprawie żyta.

21 odpowiedzi na ten temat

#21 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 13:45

Prosze o porady w sprawie żyta. @ptaszyna ci dobrze powiedział co do nasion hybrydowych @Mariusz dobrze radzi co do ph gleby jak chcesz się tym zająć to zrób próbkę gleby mam nadzieję ze wiesz jak i daj do zbadania żeby wiedzieć co i jak czego brakuje tej ziemi na 6klasie szału nie zrobisz jak będzie suchy rok poplony lub obornik to pomoże a jak nie to boskiej to lubinem na zazielenienie zgłoś to przy doplatach i po sprawie
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prosze o porady w sprawie żyta. Dzisiaj, 14:50
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prosze o porady w sprawie żyta. Dzisiaj, 14:50
  •  

#22 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 20:00

Prosze o porady w sprawie żyta.

Ja osobiście bawię się na słabych ziemiach typu V i VI klasa i w tym roku żyto hybrydowe sypnęło mi dość dobrze, jeszcze nie ważyłem ale z PÓŁ hektara miałem prawie dwa zbiorniki bizona ZO56. Ale siałem kwalifikat, do tego dość sążniste nawożenie zarówno przedsiewne (polifoska 6) oraz pogłówne (saletrosan i  saletra). Na pierwsze kolanko poszło CCC oraz prochloraz plus mikroskładniki i na początku fazy kłoszenia pryskałem Soligorem również z dodatkiem mikroskładników. Do tego w tym sezonie były sprzyjające opady które z pewnością były głowną przyczyną dobrego plonu ale sam deszcz to nie wszystko, od siebie też trzeba dać.

Nawet pszenżyto ozime nie wyszło najgorzej na V klasie, obiektywnie patrząc. Co prawda sporo wymarzło i w dodatku perz sporo zagłuszył (nowa, zaniedbana dzierżawa wzięta zbyt późno aby coś zrobić i posiałem w zielsko) ale kłosy były bardzo ładne a plon wyniósł około 3t z hektara przy dość wysokiej agrotechnice - ale nie skracałem i tylko raz pryskałem na grzyba, bo już wiosną pole tak źle wyglądało że postanowiłem odpuścić T2. Jednak trzeba wziąć pod uwagę że tak niski plon zawdzięczam naprawde potężnej ilości chwastów, połowa plantacji była pusta, a pole po skoszeniu wygląda jak łąka ale widać nawet w takiej piaszczystej ziemi potencjał i to głownie kwestia odpowiednich decyzji aby coś urosło.

Siej kwalifikowane odmiany, stosuj obniżone normy wysiewu, trzymaj się terminów, nie bój się inwestować w nawozy i opryski. Na piachy naprawdę polecam żyto hybrydowe, ale tylko prosto z centrali. Drogie jak cholera ale po sobie widzę, że naprawdę warto.