Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prosze o porady w sprawie żyta.

21 odpowiedzi na ten temat

#1 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 08:20

WItam jestem nowy na tym forum wiec witam wszystkich. co skłoniło mnie do napisania tematu a mianowicie tegoroczne żniwa. jest to najgorszy rok jaki miałem a mianowicie klasa ziemi jakie posiadam to 6 same piaski a wydajność to 1.5t z hektara. i tu prosze was bo macie wieksza wiedze niz ja. moje pola to 6 klasa osobiscie nie uprawiam bo zawsze moj ojciec to robi bo jeg pola były to sie nie wtrącam. ale ze w tym roku nakłady były dosc spore a pol mizerny to az rece opadły. i tu prosze wasz o porady jestem zielony w uprawach. i co radzicie zasiać  na moich piaskach jaka odmianę i krok po kroku co dalej z nia robic  jakie nawozy opryski jak i kiedy najlepiej by za rok plony były lepsze :) taka instrukcja obsługi :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prosze o porady w sprawie żyta. Dzisiaj, 15:32
  •  

#2 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 09:26

Prosze o porady w sprawie żyta. a w tym roku jak to uprawiales ze tak słabo? ja po swoich sąsiadach widzę ze najczęściej za gęsto sieją, za późno azot na wiosnę i za późno odchwaszczja. dajesz obornik i wapno?

#3 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 09:37

polami to sie ojciec zajmuje ja mam swoja robote on ze ma wolny czas to sobie uprawia. ziemia to piaski to rewelacji z nia nie robimy cos tam prysnie jesienia na chwasty  nawóz sypnie tylko wiosna polifoska i azotem i tyle. ale takiego słabego roku nie było. tez ziarno brał od rolnika pewnie tez byle co. co do obornika brak nie hodujemy zwierząt. pola to tylko dodatek do pracy. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share admon1212

admon1212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 09:59

Prosze o porady w sprawie żyta. plon w normie jak na żyto na tej klasie ziemi i to bez obornika i wiekrzego nawożenia .U mnie sąsiad miał niecałą tone z hektara w tym roku :)

#5 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:30

a idzie wycisnąć wiecej z tej ziemi czy to jak kazdy a 6 klasa to szkoda kasy i tak nic nie urosnie. bo licząc nakłady jakie były i polony to wyszło sie na zero.

#6 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:32

Prosze o porady w sprawie żyta. Daj teraz wapno na sciernisko i zrób podorywke.Zaorz jeszcze na zimę a na wiosnę posiej gryke.

#7 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:40

piszesz że  nakłady były  duze , a  nie  wiesz  za  bardzo  co i kiedy  robione... może  sprzedaj  to  w cholere i po kłopocie ....

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#8 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:47

no  za kombajn wydałem 5 tys za nawozy 7tys do tego  ropa przy pracach i opryski a plony 28 ton z 19 hektarów. czyli na zero i stracony czas. kumpel miał ponad 4 tony z hektara 

#9 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:56

Za wiele nie zrobisz, jak nie dajecie obornika  to słoma powinna zostać na polu, lub wymieńcie się na obornik z kimś kto hoduje zwierzęta. Polifonistkę możesz dać przedsiewnie, a azotowe dopiero na wiosnę. To wszystko. Więcej nie ma pewnie sensu robić, bo koszta wzrosną, a jak się tym nie zajmujesz, że tak powiem zawodowo, to pewnie nie ma sensu tyle inwestować.  

#10 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:58

no  za kombajn wydałem 5 tys za nawozy 7tys do tego  ropa przy pracach i opryski a plony 28 ton z 19 hektarów. czyli na zero i stracony czas. kumpel miał ponad 4 tony z hektara 

7tys na nawozy na 19ha ?? To juz masz odp dlaczego taki plon a nie inny

Jasne kolega miał 4tony ale spytaj ile włozył by miec te 4tony z ha.

Sam widze po wsi jak ludzie robia maja pola przez miedze tez 5 i 6 klasa i jednen ma 2tony przenzyta z ha a drugi 5 ton tylko ich praca i wkład diametralnie sie róznia . Nie oszukujmy sie ktos kto utrzymuje sie z rolnictwa to robi wszystko w miare na czas i sie do tego przyklada a ci co maja inny dochód to robia do doplat i zeby plon sprzedac jeszcze po niewadomo ile by chcieli nie wspominam ze siew zazwyczaj opózniony nawozy tez a oprysk to jak komus sie uda albo wcale. Napewno kazdy z Was jak sie przejdzie po polach to widac jak ktos robi.

Nie ma recepty podaj jakie siełes to zyto odmiane ?

I jakie konkretnie nawozenie na ha ??

Oraz opryski i w jakim czasie oczywiscie orientayjnie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:58

Taka ziemia i tyle. Czego byś nie robił to i tak więcej jak 3T zboża nie wyciągniesz na takiej ziemi.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#12 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:01

Na  początek  to  zbadaj  PH i  jak nie  masz obornika  -  siej poplony na  przeoranie - typu  gryka  ,  gorczyca  itp 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#13 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:05

poplon jest zawsze łubin. zyto to hybryda ale nie z centrali tylko juz któryś tam siana od rolnika co do nawozow to polifoska i Saletra amonowa. opryski musze zapytac bo tego nie wiem

#14 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:07

Ale  jest  ten  łubin?  czy tylko tyle że posiany ? 

#15 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:09

tak myślę by teraz spróbować. od   smolic zyto zaprawione odmiana horyzo. strzelic 150kg na hektar polifoski przed siewem pozniej dac na grzyby i na miotłe oprysk. na wiosne dac 150 jakiegos npk i oprysk na skrocenie słomy i czekac

na niecałe 4 hektary zasiane było 1.1t łubinu zaprawiony dodatkowo nitragina

#16 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:13

Na  grzyba  jesienią? po  zaprawianiu?  to  perwersja... wczesna  wiosna  jakis  prochloraz to  owszem 

jak  pytasz o porade  - to  czytaj  co  ci pisza 

1 uregulować  PH 

2 siać   POPLONY na  przeoranie ,  wazne żeby  było  co przeorać ,  z  moich obserwacji wynika że łubin  bardzo kiepsko  wychodzi  siany po zniwach  , znacznie  lepiej  gorczyca  ,  rzepak ,  gryka .

No  i  nie  siać  rok  po  roku  zyta ,  czasem posiać  np  owies ... 

Edytowany przez mariuszd93, 31 lipiec 2016 - 11:18.

#17 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1630 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:34

zyto to hybryda ale nie z centrali tylko juz któryś tam siana od rolnika 

Największy i podstawowy błąd i podstawa Twojego niepowodzenia. Od kiedy to sieje się hybrydę ze swoich (sąsiada) nasion. Hybryda bardzo dobrze plonuje tylko w pierwszym roku, potem plony drastycznie spadają. Podobnie się ma w rzepaku czy qq, nikt nie sieje ze swoich nasion bo to strzał w stopę.

#18 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 11:34

poplon jest zawsze łubin. zyto to hybryda ale nie z centrali tylko juz któryś tam siana od rolnika co do nawozow to polifoska i Saletra amonowa. opryski musze zapytac bo tego nie wiem

Przyczyna się znalazła. Żyta hybrydowego się nie sieje już w drugim pokoleniu. Jak nie bierzecie z centrali, to lepiej siać populacyjne i się nie zastanawiać. Jaką normę wysiewu twój ojciec przyjął dla tego żyta hybrydowego w drugim pokoleniu. Normalnie to w granicach 60 kg, lub nawet mniej(nawet nie podaje się tego w kilogramach tylko w ilości nasion na m2). 

#19 Share gajor29

gajor29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 12:03

tu to powiem ze sporo ponad 100kg na hektar.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 12:05

Czytaj co pisze @Mariusz PH to podstawa (badanie gleby!!!!). Proponuję na takich glebach robić wsiewkę seradeli w żyto i przyorać pózną jesienią a wiosną owies (ostatnio jest w cenie) , no ale na takich glebach to tylko zabawa dla tatusia, biznesu nie zrobisz.