Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dwie metody obornikowania

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 14:13

Dwie koncepcje. Pierwsza wywożenie obornika na ściernisko, wymieszanie go agregatem talerzowym, gdzie będzie tak  czekał na orkę wykonaną przed siewem. Druga koncepcja to przejechanie ścierniska agregatem, obornik zaś wywożony dopiero przed orką. Co lepiej zastosować? W pierwszym przypadku, obornik będzie równomiernie rozłożony w profilu glebowym i częściowo rozłożony, a w drugim będą ograniczone do minimum straty azotu.  

Edytowany przez Adrian_K_90, 29 lipiec 2016 - 14:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dwie metody obornikowania Dzisiaj, 00:10
  •  

#2 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 14:20

Dwie metody obornikowania jak obornik przegnity a nie slomiasty to wybor nalezy do Ciebie bo roznicy nie zauwazysz :)

#3 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 lipiec 2016 - 14:02

Różnica jest taka, iż talerzując obornik wypadałoby robić głębiej, a co za tym idzie będzie wolniej i paliwa więcej pójdzie. Jednak gdyby było lepiej to byłoby warto, jak gorzej lub bez różnicy, to lepiej wywieź przed orką. Obornik nie tylko "przegniły" ale i mało słomiasty(sporo zgarniętego "czystego" kału bez słomy). 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 01 sierpień 2016 - 20:26

Ja tam się na gównie nie znam, ale zdaje się że mądre głowy zawsze powtarzały obornik podorywka a na końcu orka. Nie wiem nad czym się tu zastanawiać, to jest dobra praktyka rolna, a orka obornika na razówkę to partaczenie.

#5 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 22:28

Chyba najlepiej będzie się przekonać osobiście. Dwa kawałki zrobione na dwa sposoby. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Edytowany przez Adrian_K_90, 02 sierpień 2016 - 22:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 22:45

I powtórz to przez 5 lat wtedy będziesz miał wyrobioną opinię. Od jednego strzała nic się nie zmieni nic nie zaobserwujesz. Nie wiem czemu o to w ogóle pytasz, ale widocznie nie słyszałeś o procesie humifikacji. Na glebach lekkich gdzie tlen dociera głębiej można przyorywać obornik większą warstwą na ciężkich płycej. Ogólne zalecenia są takie aby obornik podorać, a następnie całość zaorać. W efekcie uzyskamy ułożony obornik mniej więcej w połowie wysokości profilu ornego czyli z bardziej pewnym dostępem do tlenu niż miało by to miejsce przy oborniku na samym dnie bruzdy.

Zrobisz jak ze chcesz, ale ja ci podałem dobrą praktykę rolną, jeśli się dąży do poprawy żyzności swoich gleb to nie ma co kombinować.

To są takie podstawy rolnictwa dlatego w poprzednim poście byłem zatrwożony odpisując na to banalne pytanie.

Edytowany przez damianzbr, 02 sierpień 2016 - 23:35.