Skocz do zawartości

Zdjęcie

Węgiel brunatny

74 odpowiedzi na ten temat

#21 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1373 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 16 styczeń 2017 - 11:43

Węgiel brunatny

Pracowałem na kopalni bazaltu w Lubieniu (25km od Legnicy) i na dzisiaj frakcja 0-2 to koszt 24,60zł brutto.

Pamiętam że przyjeżdżali na badania z uczelni biologicznej z Wrocławia brali różne próbki,ale jakoś mnie to nie interesowało.(a szkoda).

Wrócę jeszcze do bentonitu czy macie jakieś doświadczenia? 

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Węgiel brunatny Dzisiaj, 17:23
  •  

#22 Share ziutek1234

ziutek1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 11:49

Węgiel brunatny

torf ma ph ok 4, wiec trzeba na niego duzo kredy,lub tlenku wapnia dla szybkiego efektu, ale gdybys zbadal pojemnosc sorpcyjna tego torfu to zobaczylbys ze ma okolo 150, podczas gdy nasze gleby maja 10-30, taka pojemnosc to jak wojskowy gar do gotowania grochowki

#23 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3321 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 12:16

Węgiel brunatny

Mogę mieć kredę jeziorną w dobrej cenie, jak bym go sypał na rozrzutnik łyżka torfu - łyżka kredy można go od razu rozwozić czy przesypać go warstwami z kredą i zostawić niech leży? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share ziutek1234

ziutek1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 14:34

Węgiel brunatny

ja bym rozwiozl torf a potem na to krede i niech lezy, w tym roku mam okolo 200t torfu zawiesc na jesieni,ale mam z kompostem i z wapnem wymieszane o ph 6,9

jak masz tania krede i tanio transport to mysle ze warto

#25 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3321 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 14:43

Węgiel brunatny

Boje się po prostu żeby nie wyrządzić więcej krzywdy jak pożytku, poczytałem trochę o torfie, sam jako tako nie zwiększy żyzności bo ma mało składników, no i zakwasza... Więc czy to jest gra warta świeczki? Może lepiej go wysuszyć i spalić  :)

#26 Share ziutek1234

ziutek1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 14:45

Węgiel brunatny

stosowalem 2 lata temu Wigor S, jest on z domieszka bentonitu, na jesieni granule jakie byly takie sa, jak wzialem w zeby to twarde jak pieron,a mial niby peczniec w kontakcie z woda...jest w nim 60% krzemu, 5% zelaza, magnezu 3%,sodu i potasu 3% oraz 20% glinu...

ta spora zartosc glinu jest balastem który trzeba bedzie wyplukac kationami

duzo ciekawszy sklad ma bazalt, tyle samo glinu do wapnia-ja bym wybral bazalt

#27 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1373 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 15:26

Węgiel brunatny

Też stosuję Wigor S i jego rozkładanie (powinno być utleniane) jest długie ze względu na to, że siarka nie rozpuszcza się w wodzie, tylko utlenia w połączeniu z kwasami humusowymi; w pierwszym roku utlenia się około 20%, a w drugim reszta, dlatego nie stosuje się tego nawozu pogłównie, tylko należy wymieszać z glebą 

Co do bazaltu:

Czym najlepiej jest rozsiać? 

Pracując na kopalni, jako zakład mieliśmy problem z pyleniem - większe porywy wiatru (zachodniego) niosły pył na pobliskie pola uprawne i to powodowało, że właściciel strasznie się gotował. Z czasem zakład się zmodernizował i pył już nie leciał na pola. Po latach spotkałem tego gościa i w rozmowie pochwalił się, że z pól posypywanych pyłem bazaltowym miał większe plony, i ziemia ze zwięzłej ilastej stała się bardziej sypka, a co ciekawe tam, gdzie drzewa zasłaniały sypanie pyłu gleba się nic nie zmieniła.

Jeszcze dodam że WigorS to najtańsza siarka na rynku cena u mojego sprzedawcy to 1450 zł/T w BB. 

Edytowany przez S-Piotr, 16 styczeń 2017 - 15:44.

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.

#28 Share ziutek1234

ziutek1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 15:47

Węgiel brunatny

jezeli dasz wapno na torf to nie zakwasi,

torf to bardzo tanie zrodlo materii organicznej/humusu/wegla,

jezeli jest odkwaszony wapniem, jest w stanie-

wchlonac mase wody,skladnikow mineralnych

zadna ziemia tyle nie wchlonie co torf-zobacz jaka ma pojemnosc sorpcyjna torf

ja nawoze go od 5 lat i na moich piachach widze spora roznice do tego co bylo, napewno nie zrobilbym tego dajac nawozy npk, bo przeciez wczesniej dawalem

jest niemalze rowno-kiedys byly strzepy miotły

moze juz za 2 lata bedzie tam jednakowo

torf nie dostarczy ci npk, ale pory wegla ktory tam jest wchlona to wszystko i beda uwalniac stopniowo skladniki, wegiel jest pozywka dla bakteri ktore to rozkladaja,

o to w tym chodzi wlasnie o wegiel-

dajesz np wapno-czyli weglan wapnia, zobacz ile tam jest wegla

to jest pozywienie,

jezeli masz wegiel,masz prochnice,jezeli masz prochnice masz zyznosc

badanie na zawartosc prochnicy to badanie na zawartosc wegla

i wierz mi ze na piachach nie ma wegla, dlatego przez takie ziemie wszystko przelatuje,

dolozysz do tego magnez-ktory ci scisnie glebe

to wszystko kosztuje, zdaje sobie z tego sprawe-jezeli uwazasz ze nie warto nie nawóź tak

ja daje torf,daje kompost,dolomit,mocznik,tne slome,obornik co 2 lata,w tym sezonie po pszenicy zostawiam pastwisko-bo zdaje sobie sprawe co to jest wegiel i jak tanio go szukac

jak pojdzie dobrze pszenica napewno nawioze wegla brunatnego i bazaltu,

wszystko to po to zeby uruchomic zyznosc,masa wegla, masa wapnia to masa bakterii,masa bakterii to masa rozlozonych npk itd......w postaci dostepnej dla roslin

i zadne gadanie typu nawóź azotem fosforem i potasem tego nie zmieni, przy okazji tego rozkladania mam go tyle ze moge zrezygnowac z takiego nawozenia, potas od 30mg-60,fosfor 30-60, azot 400-800kg i to sa stare badania sprzed 1,5 roku

przekonalem sie ze bez aktywnosci biologicznej walenie tonami fosforow potasow i azotow nie daje nic

a potrzebuje tylko wody tlenu i wegla

na wiki jest nawet fajne zestawienie, biologiczne znaczenie pierwiastkow, i wlasnie tlen i wegiel sa biogenne

#29 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1373 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 15:57

Węgiel brunatny

A czy do aktywowania życia biologicznego w glebie nie wystarczy stosowanie preparatów typu Rosahumus i podobnych aktywatorów, koszt nie wielki i aplikacja tania.

#30 Share STIG0013

STIG0013

Agronom

• Members
  • PipPipPip
  • 1591 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 16:10

Węgiel brunatny

życie biologiczne jest też w glebie nie nawożonej em-ami czy rosahumusem. Jako student mam przedmiot mikrobiologia i do doświadczeń mieliśmy zwykłą glebę bez ,,wzmacniaczy" i było w niej życie. Jedyne co trzeba to umożliwić im robienie tego co do nich należy. pH, dostarczyć im ,,papu", wilgotność itp. Nie widzę prawie żadnego sensu stosowania takich rzeczy. Poza tym ile dostarczysz w 6 kg Rosahumusu a ile w tonie węgla? To tak jak porównać 4 tony kredy i 0,5 tony kredy granulowanej. Osobiście ciekawi mnie ten węgiel. Jak to węgiel gleba powinna ciemnieć, czyli będzie się zmieniać Albedo, duża zawartość makro i makro a i ultra też chyba są, zmiana pH(pewnie nie wielka), dostarczenie C. Tylko problem z testowaniem. Jako że z lubelskiego jestem to trzeba by zamawiać cały samochód. 

Edytowany przez STIG0013, 16 styczeń 2017 - 16:20.

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share ziutek1234

ziutek1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 16:23

Węgiel brunatny

nie wiedzialem co to jest bentonit ale wiedzialem co to jest siarka, siarka zamienia sie w ziemi pod wplywem kwasow, w kwas siarkowy, ktory tworzy siarczany z pierwiastkami,

ziemia byla talerzowana kilka krotnie i nie z wierzchu granulki wyciagalem, poprostu grzebalem w ziemi i trafialy sie granulki,

widzialem dzialanie Wigoru S zaraz po rozsianiu i po deszczu(4-5dni), na roslinach pojawil sie natychmiast woskowy nalot-jak silikon tego mi wlasnie brakowalo, fanie bylo patrzec jak z kazdym dniem docieral wyzej do kloska rownomiernie pokrywajac liscie

mam rozrzutnik talerzowy i za nim dorobilem skladana kurtyne z plandeki, rozrzutnik mam 8 tonowy, i mysle wrzucic na poklad beczke 1000l z woda i rozpylac ja zeby sie nie kurzylo.taki mam pomysl zobaczymy jak pojdzie

granulowac ten towar mozna z melasa i moze byloby fajnie miec taki granulator-gdzies na youtube widzialem taka samorobke

kawalek koła ustawionego pod katem okolo 40 stopni-ale ile z tym roboty, szkoda ze tego nie granuluja

Wigor w tarnobrzegu odbior wlasny 1250 zl tona

siarki jest tak mało w ziemi ze taka tona na/ha to na dzien dobry-a dobre stezenie to rownowartosc fosforu

tanie zrodlo siarki -gips 16% okolo 100zł tona+ ekstra wapn cos okolo 30 %

dokladnie, tona wegla brunatnego zmiecie te wynalzki typu blackjack

zycie biologiczne jest w kazdej glebie tylko nie w kazdej takie jakie byc powinno, bede robil badania na aktywnosc to cos wiecej wtedy powiem na ten temat

ja wracam do starych metod sprzed 3 lat, robiłem napowietrzana herbatke kompostowa, wermikompost+garsc ziemi z pola+garsc ziemi z lasu-nie ma lepszego aktywatora

goscie ktorym sprzedalem nasiona po tych zabiegach mieli rekordowe plony, i zdrowe rosliny

#32 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 758 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 19:37

Węgiel brunatny

mączka bazaltowa dobra jest tylko cholernie trzeba uważać żeby jej nie wdychać bo jej pyły wbijają się w płuca.moj sąsiad testował to na truskawkach  i był bardzo zadowolony z bazaltu

#33 Share STIG0013

STIG0013

Agronom

• Members
  • PipPipPip
  • 1591 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 19:52

Węgiel brunatny

czyli trzeba nosić maskę

#34 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1373 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 20:04

Węgiel brunatny

Bez przesady, to nie azbest. Oczywiście, maska jest potrzebna, ale mam kolegów, co już ponad 30 lat są w zawodzie i mają się dobrze.

Najgorsze to duże ilości pyłu bazaltowego na karoserii samochodowej, jego usunięcie (ścierką; zmiotką) to jakby trzeć papierem ściernym.

#35 Share stempos1980

stempos1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 758 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 20:53

Węgiel brunatny

kolego pyłek bazaltu pod mikroskopem wygląda jak romb i jest bardzo ostry i wbija się w płuca.przy jednorazowym zastosowaniu to nic się niestanie a co do azbestu to przecież od razu choroba azbestowa sią nie pokazywała tylko to trwało lata zanim się ujawniła przecież.a ile koledzy tak oriętacyjnie dawka węgla na ha?

#36 Share Wojtek1609

Wojtek1609

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 16 styczeń 2017 - 23:54

Węgiel brunatny

@STIGI, mikrobiologia dalej tak przetrzebia studentów ? 

#37 Share STIG0013

STIG0013

Agronom

• Members
  • PipPipPip
  • 1591 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 08:03

Węgiel brunatny

Okaże się za kilka tygodni po sesji :P Ja osobiście to nawet lubię ten przedmiot, ale są inne które mocno redukują liczebność roku :D

#38 Share Wojtek1609

Wojtek1609

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 10:07

Węgiel brunatny

Jak dobrze pamiętam trzeba dać coś od siebie, w sensie poświęcić trochę czasu na naukę i zrozumienie tematu i da się to przebrnąć spokojnie. Choć w moich czasach i na mojej uczelni była to największa trudność dla większości kolegów.

#39 Share ziutek1234

ziutek1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 08:10

Węgiel brunatny

przypomnialo mi sie wozenie bazaltu kiedys, mialem wywrotke i zostalo na zime, na wiosne nie szlo tego ruszyc, jak wjezdzalem w to ladowarka to wyrywaly sie bryly wielkosci lodowki.....i wszystko trzeba bylo prac młotem, dwa dni to wozilem

jezeli tak sciska to na piaskowatej ziemi tez ja scisnie i tam w szczegolnosci polecam:)

ale lepiej wozic lekko wilgotne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1373 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 09:32

Węgiel brunatny

Nie polecam wilgotnego ,w frakcji 0-2 przeważa uziarnienie 0,075mm (pył) po namoknięciu zrobi się ciężka do rozsiania galareta,

0-2 jak jest suche to z dziurawej naczepy wypłynie jak woda ,

Czy okręgowa stacja chemiczna wykona analizę na mikro i makro w bazalcie?