Skocz do zawartości

Zdjęcie

Program Rolnośrodowiskowy: zmniejszenie powierzchni TUZ - Oszukani na 20%


1 odpowiedzi na ten temat

#1 Share green

green

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 46 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Centrum

Napisany 25 lipiec 2016 - 21:28

Program Rolnośrodowiskowy: zmniejszenie powierzchni TUZ - Oszukani na 20%

Witam

 

W ubiegłym roku zetknęliśmy się z kolejną wadliwą interpretacją przepisów ze strony ARiMR na niekorzyść rolników realizujących Program Rolnośrodowiskowy w ramach PROW 2007-2013.

 

Chodzi o rolników, którzy nie zachowali w trakcie 5-letniego zobowiązania rolno-środowiskowego powierzchni Trwałych Użytków Zielonych w swoim gospodarstwie.

 

Po pierwsze, Biura Powiatowe bezpodstawnie interpretują jednorazowe nieskoszenie działek z TUZ, jako zmniejszenie powierzchni TUZ w gospodarstwie.

 

Po drugie, ARiMR nakłada w takich przypadkach sankcje w wysokości 20% przysługującej płatności za dany rok realizacji programu.  Potrącenia te Agencja nalicza jednak nie tylko w roku, w którym rolnik zmniejszył powierzchnię użytków (np. zmienił ich przeznaczenie) ale także za każdy poprzedni rok realizacji programu. 

 

Agencja powołuje się przy tym na przepis § 38 ust. 6 rozporządzenia rolnośrodowiskowego z dnia 13 marca 2013 r.

Jednocześnie ze względu na Art. 18 ust. 1 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 65/2011 z dnia 27 stycznia 2011 r. zmniejszenie całej przysługującej płatności rolnośrodowiskowej o 20% ARiMR stosuje automatycznie także do wcześniejszych lat.  Wydaje decyzje o ustaleniu kwoty nienależnie pobranych płatności  i na tej podstawie każe zwracać już wypłacone kwoty.

 

Warto wiedzieć, że stanowisko Agencji jest niezgodne z prawem.

Od dłuższego czasu w praktyce prawniczej odnotowujemy wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych uchylające decyzje ARiMR w tym zakresie i wskazujące na bezprawność nakładania 20% zmniejszeń wstecz – choć trafiały się także wyroki idące w przeciwną stronę.

 

Za szczególnie ważną wiadomość uznać trzeba to, iż pojawił się właśnie pierwszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) rozstrzygający tę kwestię po myśli rolników i potwierdzający że sankcję za zmniejszenie TUZ nakładać można tylko w roku, w którym doszło do takiego przypadku.

Jest to wiadomość która powinna szczególnie zainteresować i ucieszyć wszystkich tych, którym na wyrost nałożono do zwrotu kwotę płatności wstecz za uchybienie dotyczące zmniejszenia TUZ.

 

 

 

 


Edytowany przez green, 25 lipiec 2016 - 21:30.

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Program Rolnośrodowiskowy: zmniejszenie powierzchni TUZ - Oszukani na 20% Dzisiaj, 10:01
 •  

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Program Rolnośrodowiskowy: zmniejszenie powierzchni TUZ - Oszukani na 20% Dzisiaj, 10:01
 •  

#2 Share green

green

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 46 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Centrum

Napisany 27 sierpień 2016 - 22:59

Program Rolnośrodowiskowy: zmniejszenie powierzchni TUZ - Oszukani na 20%

Uaktualnienie: 

Tematyka stosowania przez ARiMR zasad zwrotu płatności na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013  jest jak się okazuje wyjątkowo kontrowersyjna    -  oprócz wspomnianej w poprzednim poście kwestii nakładania wstecz 20% kary za zmniejszenie TUZ , dochodzi kolejny punkt sporny, gdzie stanowisko sądów administracyjnych, w tym NSA, jest odmienne niż koncepcje i praktyka Agencji.   

Z tegorocznego orzecznictwa wynika, że kara 20% za zmniejszenie powierzchni trwałych użytków zielonych powinna ograniczać się do sytuacji gdy producent celowo lub przez zaniedbanie doprowadził do zniszczenia jakiegoś znajdującego się w jego gospodarstwie fragmentu TUZ albo do jego przekształcenia w grunt o innym charakterze.  Nie chodzi natomiast o sam fakt ubycia powierzchni TUZ w gospodarstwie, co może mieć miejsce na przykład w przypadku przeniesienia posiadania fragmentu gruntów bez zmiany ich charakteru Trwałych Użytków Zielonych.


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym


Podobne tematy zmniejszenie tuzsankcja 20% płatności rolnośrodowiskowe decyzja o ustaleniu kwoty nienależnie pobrane § 38 ust. 6 rozporządzenia nakładanie sankcji wstecz trwałe użytki zielone

Tylko na agroFakt.pl: Konferencja LEADER 2014–2020: o czym będzie mowa? zobacz »