Skocz do zawartości

Zdjęcie

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ?

20 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mariuszmlodyrolnik

mariuszmlodyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 04:46

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? Witam Wszystkich

Dzis spotkalem sie z dosc dziwna sytuacja poniewaz krowa padla mi podczas wizyty weterynarza. A zaczynajac od poczatku to. Krowa po 4 tygodniach od wycieleniu podczas wieczornego dojenia (rano bylo wszystko dobrze dala prawie pelna kane mleka calkiem normalnie sie zachowywala miala apetyt zjadla codzienna dawke paszy i szrotu ktora podaje mojemu stadu od dawna i nic nigdy nie zaszkodzil zadnej krowie ) wiec podczas wieczornego dojenia widac ze cos z nia nie tak nie podeszla sama jak zawsze do dojarki tylko musialem po nia pojsc po czym idac z nia zauwazylem ze kuleje myslalem ze zle stanela okazalo sie ze traci sily i ciezko jej sie utrzymac podalem jej pasze powachala i nawet nie ruszyla jak nigdy dala okolo 5L mleka strasznie malo po czym odeszla kilka metrow i polozyla sie z braku sil a ze nie mam duzego doswiadczenia jestem mlodym hodowca popytalem znajomych i wszyscy stwierdzili ,,odwapnienie " 3 godziny pozniej okolo godziny 21.00 podalem wapno w plynie do pyska. Rano krowa lezala w tym samym miejscu co poprzedniego dnia nie zwlekalem wezwalem weterynarza ktory zjawil sie o 10.00 sprawdzil temperature stwierdzil ze jest dobra 37.5°C nw nie znam sie ale wydaje mi sie ze to nie jest norma, poczym otworzyl 3 buteleczki po okolo 250-300ml kazda potem do karzdej z nich wstrzykno po strzykawce leku z przezroczystej butelki a nastepnie po pol strzykawki leku z ciemnej fiolki (przepraszam ze nie znam nazw ale bylem w szoku i zapomnialem zapytac ale jesli ktos mi bedzie w stanie pomoc jestem w stanie zdobyc nazy lekow ) podal to krowie w formie kroplowi w szyje, po aplikacji 3 buteleczek i wyjeciu igly krowa w ciagu 5sekund zaczela konac wyciagnela nogi nie mogla zlapac tchu jakis wymaz lecial jej z pyska przewracanie oczyma proba wstania-podniesienia sie ostatnimi silami mruczenie...i serce stanelo przestala oddychac trwalo to moze jakies 2-3 min a weterynarz stal i zero reakcji tylko zucil tekst ,,no trrudno ,, i skasowal 200zl za wizyte. I tu mam do was pytanie jak uwazacie a moze ktos tez tak mial lub wie co powinienem zrobi. Czy weterynarz stojac nad zdychajaca krowa powiniec cos zrobic czy mogl cos zrobic ? Czy kropluwke podal zle ? Czy dawka byla zaduza ?zle leki ? Za silne ? czy wina weterynarza (ja uwarzam ze wina weterynarza) czy moze ja zawinilem ?zle odrzywoanie?za pozna reakca? Lub moze jeszcze inne powody... I czy to jesli on zawinil moglbym starac sie o odszkodowanie lub cos takiego ? Oczywiscie wiem calkiem mozliwe ze to wszystko zbiek okolicznosci i przypadem i poprostu tak mialo byc i nikt nie zawinil ale chcialbym poznac wasze zdanie.

Z gory dziekuje tym ktorzy bd chcieli pomoc,wypowiedza sie,i tym ktorzy pomoga pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? Dzisiaj, 12:16
  •  

#2 Share jender2

jender2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 05:58

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? Moim zdaniem albo dawka była za duża ,ale chyba za szybko by to wszystko sie stało że zdechła, albo puścił za szybko te kroplówki, bo nie chciało mu się czekać i sercw nie wytrzymało. U nas jak dawał kroplówke krowie, to powoli i ciągle sprawdzał puls krowy .

#3 Share mariuszmlodyrolnik

mariuszmlodyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 06:15

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? U mnie trwalo podawanie kropluwki kika min max 5 min i jedna po drugiej butelka. A co do pulsu sprawdzal tez to znaczy brak pulsu bo sprawdzal jak juz wyciagnela kopyta i przestala oddychac to mu powiedzialem ze po ch*j to robi jak widac ze zdechla i nie oddycha! To sojrzal sie na mnie i wygladalo to jak by focha mial strzelic ze ja mu uwage zwracam, smieszne :)

#4 Share zucielak3000d

zucielak3000d

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 48 postów
  • Zainteresowania:KPZ Zetor Team

Napisany 25 lipiec 2016 - 06:27

Po 4 tygodniach? Dziwny przypadek, bo przeważnie "położy się" po wycieleniu... widocznie serce osłabione miała jak padła. Miałem tak kiedyś z jałowicą wysokocielną, tydzień przed porodem położyła się po 1 butelce padła...

#5 Share mariuszmlodyrolnik

mariuszmlodyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 07:16

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? No wlasnie 4 tyg. tez mnie to dziwi i ze tak z dnia na dzien to sie stalo... Mialem raz przypadek jalowica po wycieleniu tez sie polozyla ale kilka godzin po wycieleniu to jeszcze dalo sie zrozumiec weterynarz dal 1 dnia jedna dawke kolejnego dnia byla juz mocniesza ale dalej lezala nie mogla wstac dwie kolejne dawki i trzeciego dnia juz chodzila w przeciagu niecalego tygodnia nie bylo znaku ze chorowala a tez myslalem juz ze wyciagnie kopyta. Ten weterynarz co wtedy byl aktualnie jest zagranica na wczasach wezwalem innego pierwszy raz go mialem ale mu nie ufam dlatego pytam na forach co sadzicie o sytuacji...

#6 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 08:13

Może jacyś popaprani obrońcy zwierząt pokusili by się o zrobienie programu coś w stylu "będziesz pan zadowolony" na tvn turbo - wołano by lekarzy do chorych zwierząt ze zdiagnozowaną chorobą, kamery w oborze i pokaż co potrafisz..... Oj działo by się

#7 Share jonek98

jonek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,motoryzacja,muza,piłka nożna itp

Napisany 25 lipiec 2016 - 09:27

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? @up To nie możliwe bo obrońcy praw zwierząt by się posrali jakby to zobaczyli

#8 Share mariuszmlodyrolnik

mariuszmlodyrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 10:25

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? Members popieram

#9 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 25 lipiec 2016 - 12:01

Co do sytuacji się nie wypowiem ale czytając ten post domniemuję że nie posiadasz kwitka od weterynarza z wizyty? Jest to istotne bo za brak takiego kwitka w dokumentach grozi mandat Należy trzymać wszelką dokumentację z leczenia To tak gwoli uświadomienia bądź przypomnienia coby ktoś nie zarobił mandatu w razie kontroli

#10 Share beata11

beata11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 15:02

nie wolno robić żadnych wlewek do pyska leżącym krowom zwłaszcza wapna bo zalewasz płuca i ich zwapnienie.wlewki tylko stojącym 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 25 lipiec 2016 - 15:27

żebyś wezwał weterynarza jeszcze tego samego dnia może coś by zrobił, a następnego pewnie była już na wykończeniu

#12 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 15:53

dokładnie , krowa wymagała natychmiastowej interwencji wieczorem i też nie wiadomo czy by wyszła 

było zbyt późno i serce już nie wytrzymało 

spóźniona reakcja właściciela i tyle , tu trzeba natychmiast podawać leki  a nie czekać 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#13 Share pioter03

pioter03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 lipiec 2016 - 18:30

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? Krowa ci o 18 sie położyła i natychmiast trzeba bylo dzwonic po weterymarza a nie po znajomych. A leki podal o 10 nastepnego dnia wiec sam widzisz ile czasu minelo a przy odwapnieniu to juz masakra. Moze i podal za szybko a moze nie ,ale zdecydowanie za pozno zadzwoniles bo czas swoje zrobil w tym przypadku.

Edytowany przez pioter03, 25 lipiec 2016 - 18:32.

#14 Share robert1226

robert1226

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 19:48

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? [quote name="pioter03" post="1842609" timestamp="1469467840"]
Krowa ci o 18 sie położyła i natychmiast trzeba bylo dzwonic po weterymarza a nie po znajomych. A leki podal o 10 nastepnego dnia wiec sam widzisz ile czasu minelo a przy odwapnieniu to juz masakra. Moze i podal za szybko a moze nie ,ale zdecydowanie za pozno zadzwoniles bo czas swoje zrobil w tym przypadku.[
Jak po 4tygodniac po wcieleniu to nie odwapnoienie tylko ketoza miałem podobny przypadek tylko u mnie krowa wyszła /quote]

Edytowany przez robert1226, 25 lipiec 2016 - 19:51.

#15 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 20:10

Jeżeli krowa położyła się o 18nastej i żadne "szturchańce" nie przyniosły efektu żeby miała chęć wstać i wstała to trzeba była od razu po weta dzwonić. Mogła się odwapnić temperatura  na to wskazywała (37,5 - norma to 38,6) tym bardziej w te upały. Serce nie wytrzymało i koniec w skrócie było już za późno. 

I jeszcze jedno! NIE WOLNO PODAWAĆ NIC KROWĄ DO PYSKA NA LEŻAKA, banalnie można ją zalać i wiem to niestety z własnego doświadczenia  :(

Edytowany przez Luke16, 25 lipiec 2016 - 20:12.

#16 Share pioter03

pioter03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 lipiec 2016 - 20:28

[quote name="pioter03" post="1842609" timestamp="1469467840"]
Krowa ci o 18 sie położyła i natychmiast trzeba bylo dzwonic po weterymarza a nie po znajomych. A leki podal o 10 nastepnego dnia wiec sam widzisz ile czasu minelo a przy odwapnieniu to juz masakra. Moze i podal za szybko a moze nie ,ale zdecydowanie za pozno zadzwoniles bo czas swoje zrobil w tym przypadku.[
Jak po 4tygodniac po wcieleniu to nie odwapnoienie tylko ketoza miałem podobny przypadek tylko u mnie krowa wyszła /quote]

Ja odniosłem się do diagnozy weterynarza i jej się trzymam  A ketoza bardzo możliwa w tym okresie po wycieleniu,ale nie spotkałem się nigdy aby przy ketozie tak szybko krowę poskładało czyli że wszystko ok a nagle bum po paru godzinach upadek zwierzęcia.

#17 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 21:41

Mogles jej zalac pluca, wlewka, tak się może zdazyc nawet jak zwierze jest stojące, udławi się i już nie ma ratunku,

#18 Share dzikidaniel

dzikidaniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 21:42

To jeszcze nie mieliście styczności z silnymi ketozami. To taki typowy opis bardzo silnej ketozy. Co do padnięcia krowy to równo dobrze wet mógł powiedzieć że to może nic nie dać. Takie ryzyko. Myślisz że miał robić krowie masaż serca i usta-usta? Padnięcia się zdarzają, a im weterynarz starszy stażem tym ma ich więcej.

Jednak z opisu raczej wynika że kroplówka źle podana, i albo za gorąca była (i byłem kiedyś przy takim partactwie weterynarza co za długo rozgrzewał kroplówkę w gorącej wodzie i podał taką gorącą że nie mógł jej w ręce utrzymać) albo za szybko podana. Reakcja jak z opisu: serce nie wytrzymało i krowa padła. Niestety, czynnik ludzki, błędy się zdarzają, a sam gospodarz jest mocno sobie winien że nie zauważył wcześniej ketozy.

C328, U-912 i R 103-54

#19 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 25 lipiec 2016 - 22:26

Padla mi krowa. Czy zawinil weterynarz ? Trzeba było krowę pociąć i było by choć po części wiadomo co jej było. Ja obstawiam stluszczenie wątroby. Miałem takie sytuacje. Zawsze na sekcji wychodziło to samo. Zapalenie otrzewnej stluszczona wątroba.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 22:36

Pikawa nie wytrzymała . Jak tu piszesz miałem podobną sytuację krowa straciły siły prawdopodobnie odwapnienie nastepnie aplikacja  już 2 raz 3 butelek i wet sam mówi nie podam jej tej 3 bo serce nie wytrzyma dał nam do wyboru jak chcemy no akurat stwierzdiliśmy że straczy i potem jakos wstała ale sam mówił że miał kilka takich sytuacji że zdechły