Easy_Rider76

Koniec wcześniejszych emerytur w rolnictwie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

  Stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

..............................

Zdaniem rządu, powrót do obowiązującego przed 2013 r. wieku emerytalnego nie powinien oznaczać utrzymywania preferencyjnych zasad przechodzenia na emeryturę przez rolników oraz w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, po 31 grudnia 2017 r. W przypadku rolników indywidualnych powinno nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę, przy pozostawieniu dotychczasowej zasady wypłaty emerytury bądź renty rolniczej w całości w przypadku prowadzenia działalności rolniczej przez emeryta lub rencistę rolnego wraz z małżonkiem, który nie nabył jeszcze prawa do takiego świadczenia i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy, tj. obowiązkowo.

19.07.2016

 

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/stanowisko-wobec-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-emeryturach-i-rentach-z.html

 

Co to oznacza w praktyce? A mianowicie że łaskawie nam panujący obniżą wszystkim, a przynajmniej planują, w tym rolnikom wiek emerytalny do 65 lat mężczyźni  i 60 kobiety, ale zlikwidują możliwość przechodzenia na wcześniejszą  emeryture  po zaprzestaniu działalności rolniczej  gdy sie przepracowało minimum 30 lat w rolnictwie... To już trzeci "prezent" po ograniczeniu obrotu własną ziemią, oraz nadaniu prawa pierwokupu ziemi przez Lasy Państwowe działek przylegających do działek leśnych, oraz działek na których las stanowi więcej niż 2% powierzchni. Po cenie ustalonej przez Lasy Państwowe , która to cena jest ostateczną i od której nie ma odwołania.

Zastanawiam się za co PiS tak kocha nas rolników... Bo jeśli ten projekt przejdzie, a jedyne co go może zatrzymać to reakcja społeczeństwa- czyli nas, to przyjdzie nam tyrać do usranej śmierci a mało kto dożyje głodowej rolniczej emerytury.

Mam nadzieję że ci naiwni co na nich głosowali są z siebie dumni.

 

Edytowano przez Easy_Rider76

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Zakończyłeś już swoją propagandę i upolitycznianie?
Wiek obniżony to i będzie ok. Ustawy mają to do siebie, że są często zmieniane w wyniku niezadowolenia społeczeństwa i do czasu kiedy przyjdzie pora na twoją emeryturę to ustawa ulegnie zmianom zapewne kilkanaście razy i nie ma co się bulwersować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Zakończyłeś już swoją propagandę i upolitycznianie?"

Ja nie jestem zwolennikiem żadnej opcji politycznej, bo póki co żadna nic wsi nie dała. Ty za to jak widzę niekoniecznie ;)

O moją emeryturę się nie martw, ja tylko pokazuje kim jesteśmy dla tych co  wybraliśmy, przynajmniej niektórzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2420

obniżyli wiek emerytalny źle to o co chodzi bo nie rozumie wszyscy chcą żeby obniżyć


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obniżyli, tak, z 67 na 65, dla wszystkich, a o wcześniejszej w wieku 60-55 po przekazaniu np  synowi lub sprzedaży gospodarstwa można zapomnieć. Póki co, bo to jest dopiero projekt. Oby poszli po rozum do głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

"Zakończyłeś już swoją propagandę i upolitycznianie?"

Ja nie jestem zwolennikiem żadnej opcji politycznej, bo póki co żadna nic wsi nie dała. Ty za to jak widzę niekoniecznie ;)

O moją emeryturę się nie martw, ja tylko pokazuje kim jesteśmy dla tych co wybraliśmy, przynajmniej niektórzy.

Po pierwsze to pokaż gdzie ja tu opisuję się za którąś opcją polityczną? O twoją eneryturę nie martwię się, sam zaleciłem spokój w tej sprawie. Jeśli już wytykasz błędy (w twoim mniemaniu) obecnej władzy to dlaczego nie skrytykowałeś poczynań poprzedniej która przecież nic lepszego nie zrobiła.

Jeśli już zamierzasz ze mną dyskutować to rób to z sensem i jakąś logiką a w chwili obecnej twoje argumenty w dyskusji to jeden wielki niewypał i wzięte niewiadomo skąd. Mówiłem żebyś nie upolityczniał to postanowiłeś jednak naskakiwać na obecną władzę, zupełnie tak jak to robi PO ze swoim KOD-em.

Nie zarzucaj komuś obstawania za jedną nacją jeśli sam nic innego nie robisz.

Myśl, myśl co piszesz, co robisz, czy wogóle masz swoje zdanie, bo w tej chwili tylko podszczekujesz i próbujesz łapać za nogawki, zarzucasz innym a sam robisz dokładnie to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2420

dobrze ze PO rządziła z PSL bo jak by rządzili sami lub z nowoczesną to by już KRUSU nie było i rolnicy by płacili ZUS taki jak z działalności


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Mogę płacić ZUS - i tak płaciłbym tylko na czas zbiorów  i zasiewu a na resztę roku zawieszony Oni dobrze o tym wiedzą  i dlatego KRUS-u nikt nie ruszy A nawet jeśli zmusiliby do całorocznego opłacania ZUS-u to większość rolników zainwestowałaby w cokolwiek dodatkowego by wykorzystać garaże itd - typu wymiana opon czy coś  podobnego - nawet po kosztach aby tylko zarobić na ten ZUS To zabiłoby wszystkich małych przedsiębiorców

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bronson    2

Tutaj chodzi o to, że jest duża grupa bogatych rolników, których spokojnie byłoby stać na płacenie ZUSu, ale nie płacą bo mają przywilej KRUSowski. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu takich bogatych rolników. Są bogaci - i dobrze, niech będą. Nic do tego nie mam. Wzbogacili się ciężą pracą, ale stać ich na to aby opłacić ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakończyłeś już swoją propagandę i upolitycznianie?

Wiek obniżony to i będzie ok. Ustawy mają to do siebie, że są często zmieniane w wyniku niezadowolenia społeczeństwa i do czasu kiedy przyjdzie pora na twoją emeryturę to ustawa ulegnie zmianom zapewne kilkanaście razy i nie ma co się bulwersować.

 

Jednak projekt się nie zmienił i przeszedł.

.... Jeśli już wytykasz błędy (w twoim mniemaniu) obecnej władzy to dlaczego nie skrytykowałeś poczynań poprzedniej która przecież nic lepszego nie zrobiła.

Jeśli już zamierzasz ze mną dyskutować to rób to z sensem i jakąś logiką a w chwili obecnej twoje argumenty w dyskusji to jeden wielki niewypał i wzięte niewiadomo skąd.

 

Mówisz że wszystko co robiła poprzednia władza mi sie podoba? Poprzednia władza spierniczyła np ustaw o rentach strukturalnych. O ile wcześniej przysługiwała tylko z przekazanie lub sprzedaż ziemi na powiększenie inego gospodarsztwa to dołożono zapis że przysługuje (w pewnych przypadkach) gdy przekaże sie gospodarstwo następcy.  Nie rozumiem, i chyba nikt nie rozumie  jak niby zmieni się struktura agrarna gdy ojciec odda gospodarstwo synowi i weźmie rentę strukturalną. To było "konserwowanie" rozdrobnienia polskiej wsi, i dziedziczenia często biedy.

Zrobiła tak samo dużo dużo złego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

a ja sie pytam gdzie w tym wszystkim są swiete krowy ? gdzie policja, straz, wojsko ? dlaczego robotnik na budowie musi tyrac mróz nie mróz do 65 lat a mundurówka wielce spracowana i w wieku 40 lat emeryturka ?  

jak robimy 65 lat to róbmy dla wszystkich  równo !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacolino    46

Tutaj chodzi o to, że jest duża grupa bogatych rolników, których spokojnie byłoby stać na płacenie ZUSu, ale nie płacą bo mają przywilej KRUSowski. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu takich bogatych rolników. Są bogaci - i dobrze, niech będą. Nic do tego nie mam. Wzbogacili się ciężą pracą, ale stać ich na to aby opłacić ZUS.

 

Czyli niech płacą podatek od zaradności i pracowitości...

Cały czas takie same myślenie, skoro ma to niech mu zabiorą.

Niech mu zabierają do tąd, aż przestanie mieć więcej niż inny.

Socjalizm wiecznie żywy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a ja sie pytam gdzie w tym wszystkim są swiete krowy ? gdzie policja, straz, wojsko ? dlaczego robotnik na budowie musi tyrac mróz nie mróz do 65 lat a mundurówka wielce spracowana i w wieku 40 lat emeryturka ?  

jak robimy 65 lat to róbmy dla wszystkich  równo !!!

Przecież dla MSWIA (policja, straż graniczna, straż pożarna itp) już zmieniono dawno i mają robić min 25 lat ale nie wcześniej emeryturka niż po 55 latach. Nie wyobrażam sobie policjanta czy pogranicznika łapiącego złodzieja w wieku 55 lat, tym bardziej strażaka wyciągającego kogoś z pożaru na 10 piętrze. Poza tym popatrzcie że Ci co wcześniej wstąpili mogli przejść na emeryturę po 15 latach niby. Społeczeństwo o tym wie ale nie wie że jest to 40% emerytury.

Teraz będzie jeszcze ciekawiej bo tną wszystko co się da (ustawa dezybejuzacyjna wrzuca wszystkich do jednego worka) a chodzi o to aby spełnić m.in program 500+.

 

 

Natomiast ja spytam z innej beczki przy tym temacie.

Człowiek po 30 latach pracy w rolnictwie przeszedł na emeryturę, ma teraz 62 lata. Ciekawi mnie jak to będzie w tym przypadku bo wg nowej emerytury to 65lat których nie ma jeszcze. Natomiast prawo nabyte już ma bo decyzja jest wydana wg starych przepisów. Czy KRUS może zmienić decyzję?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

Przecież dla MSWIA (policja, straż graniczna, straż pożarna itp) już zmieniono dawno i mają robić min 25 lat ale nie wcześniej emeryturka niż po 55 latach. Nie wyobrażam sobie policjanta czy pogranicznika łapiącego złodzieja w wieku 55 lat, tym bardziej strażaka wyciągającego kogoś z pożaru na 10 piętrze. Poza tym popatrzcie że Ci co wcześniej wstąpili mogli przejść na emeryturę po 15 latach niby. Społeczeństwo o tym wie ale nie wie że jest to 40% emerytury.

Teraz będzie jeszcze ciekawiej bo tną wszystko co się da (ustawa dezybejuzacyjna wrzuca wszystkich do jednego worka) a chodzi o to aby spełnić m.in program 500+.

 

 

Natomiast ja spytam z innej beczki przy tym temacie.

Człowiek po 30 latach pracy w rolnictwie przeszedł na emeryturę, ma teraz 62 lata. Ciekawi mnie jak to będzie w tym przypadku bo wg nowej emerytury to 65lat których nie ma jeszcze. Natomiast prawo nabyte już ma bo decyzja jest wydana wg starych przepisów. Czy KRUS może zmienić decyzję?

 

kolego emerytura wczesniejsza  obowiazuje  55 lat kobiety i 60 lat męzczyżni  i minimum  30 letni staz pracy w GOSPODARSTWIE ROLNYM  jest to 75 %  emerytury zwiekększanej o 5 % do osiągniecia ustawowego wieku emerytalnego  jezeli rolnik uzyskał prowo do wczesniejzej emerytury rolniczej  w wieku 62 lat  to oznacza ze w wieku 65  nabędzie prawo do emerytury rolniczej

czy kolega rozumie

emerytury wcześniejsze uchwalone w 2013  wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego  do  końca 2017 czyli tym wszystkim co spełnili warunki  do 2017

Natomiast pozbywanie się gospodarstw by otrzymać 100 części uzupenłiającej powinno być jak najszybciej ziesione

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Nie wiem o co takie larum. Jesli ktos troszke sie orientuje to doskonale wie ze wczesniejsze emerytury zostaly zlikwidowane 4 lata temu za rzadow PO w tym samym czasie gdy podniesiono wiek  emerytalny do 67 lat. Zoatal tylko okres przejsciowy chyba do 2017 lub 18 r w ktorym kobiety w wieku 55 i mezczyzni w wieku 60 lat beda po spelnieniu warunkow mogli przejsc na wczesniejsza  emeryture. Wiec nie wiem czemu wielu tu dopiero teraz zaczelo siacz propagande ze jakas partia PIS zabrala im mozliwosc przechodzenia na wczesniejsze emerytury, a stalo sie to 4 lata temu za rządów PO i ich koalicjantow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

larum sieja media podporzadkowane poprzedniej wladzy, kiedys pis niemial zadnych mediow nie mial jak wykrzyczec co po z psl robi jak kradli z ofe to byla grobowa cisza w mediach ,teraz wszystkie te media z kapitalem zachodnim o wszystkim trabia np onet i wp naglowki pis obnizy wiek emerytalny patrz ile stracisz. Co stracisz , obnizaja wiek dla tych co chca przejsc wczesniej na emeryture bo nie maja juz sily pracowac jak ktos chce miec wyrzsza moze dluzej pracowac mowie o zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

ale chyba do października 2017 jeszcze można skożystać z wcześniejszych, czy do końca roku 2017?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

kolego emerytura wczesniejsza  obowiazuje  55 lat kobiety i 60 lat męzczyżni  i minimum  30 letni staz pracy w GOSPODARSTWIE ROLNYM  jest to 75 %  emerytury zwiekększanej o 5 % do osiągniecia ustawowego wieku emerytalnego  jezeli rolnik uzyskał prowo do wczesniejzej emerytury rolniczej  w wieku 62 lat  to oznacza ze w wieku 65  nabędzie prawo do emerytury rolniczej

czy kolega rozumie

emerytury wcześniejsze uchwalone w 2013  wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego  do  końca 2017 czyli tym wszystkim co spełnili warunki  do 2017

Natomiast pozbywanie się gospodarstw by otrzymać 100 części uzupenłiającej powinno być jak najszybciej ziesione

 

rozumiem to tylko pytanie czy nie zachachmęcą tak że zrównają także przywileje z KRUS i każdy będzie musial mieć 65lat a o wcześniejszych emeryturach można zapomnieć.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

psl złożyło poprawke o wydłużeniu do  chyba do 2019 wcześniejszych emerytur   nie sledziłem tego dokładnie

PSL-u  to my już nie chcemy BARDZO BOBRZE ZE POZMIENIALI KIEROWNICTWO W  ARIMR,ARR.KRUS,ANR  chwała bogu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

ale ta poprawka zostala chyba juz odrzucona podczas glosowania nad obnizeniem wieku emerytalnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

tylko do konca 2017 mozna przechodzic na wczesniejsza emeryture z krus

 

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AsToNeK_LwG
      Witam
      Mam do was pytanie drodzy użytkownicy
      Moja mama w czerwcu 2014 roku będzie miała już 60 wiosen i w praktyce mogła by przejść na emeryturę ale na jakich zasadach miało by to wyglądać czy trzeba opisać na kogoś gospodarstwo? Czy tą osobą mógłby być nieletni (16 lat)? A może gospodarstwo mógł by przejąć gospodarz czyli mój ojciec gdyż on ma jeszcze 62 i 3 lat mu brakuje a mam niepracowała by i pobierała by emeryturę zresztą zasłużoną w 100%!
      Czekam na odpowiedzi;)
      PS: Niewiedziąłem gdzie dokładnie napisać więc można przenieś wrazie czego.
    • Przez Bartys12
      Witam Jeśli sąsiadka dzierżawiła mi ziemię przez 10 lat i teraz w grudniu kończy 60 lat i chce przejść na emeryturę  z krus to może mi nadal wydzierżawić na 10 lat? czy może musi przepisać ziemię na syna lub córkę? 
    • Przez qtasiarz
      Czołem, zastanawiam się nad pewną możliwośćią i chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was mógłby mi pomóc to rozegrać.
      Mianowicie, mój ojciec ma 38ha dzierżawy od ANR i od kilkunastu lat jest na rencie, ale jako że jest czynnym rolnikiem, to dostaje tylko mały procent tej renty (200 zł/mies). Teraz ja skończyłem szkołę i chciałbym przejąć całe jego gospodarstwo, a jego wysłać na pełną rentę, ale on twierdzi, że nie można przenieść na mnie gospodarstwa z uwagi na tę dzierżawę z ANR, że jej niby przepisać nie można.
      Mieliście podobną sytuację? Jest możliwe przepisanie na mnie ziemi z ANR z całym gospodarstwem?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj