Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czym tanio utwardzić podwórko???

145 odpowiedzi na ten temat

#61 Share bobi70

bobi70

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 22 luty 2015 - 11:41

płyta ażurowa 40x60 to wyjdzie 25zł/m2 i jak samemu się zrobi to wyjdzie całkiem bajki i przyzwoicie tanio

pod płytę ażurową jak nie dasz solidnej podbudowy i solidnie zagęszczonej rozjedzie się przy każdym wjechaniu cięższym sprzętem.

jak już coś to może szukać jombów i postarać się ładnie wykończyć one mogą leżeć na wyrównanym rodzimym gruncie. zwykłą ażurowa pod takie obciążenia jak w gospodarstwie, nie. choćby dlatego, że nie są to zbrojone elementy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czym tanio utwardzić podwórko??? Dzisiaj, 07:22
  •  

#62 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 22 luty 2015 - 11:53

Jomb też się rozleci jak będzie nierówno miał pod spodem. A i przez dziury będzie błoto wychodzić. Trzeba dać piach pod nie.

#63 Share bobi70

bobi70

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 23 luty 2015 - 07:55

To oczywiste. Jednak Jomb jest zbrojony, co zdecydowanie zmienia jego wytrzymałość.

Mimo wszystko jestem zdania, że zadna forma utwardzenia nie ma dużego sensu jeśli nie zostanie zdjęty grunt wierzchni i dana podbudowa z solidnie zagęszczonego piachu.

Edytowany przez kris14, 24 luty 2015 - 21:25.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 luty 2015 - 19:58

Tak masz rację. My pod trylinkę na glinie wybieraliśmy nawet pół metra, na to potem warstwa akurat miałem drobny żwir z innych wykopów warstwa jakieś 20-25 cm, gruzu 15 cm i piasku 10 pod samą trylinkę i mimo cienkiej warstwy gruzu nic się nie dzieje. A jeżdżą wózki widłowe i ciężarowe po 40 ton.

#65 Share bobi70

bobi70

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 23 luty 2015 - 20:09

Dlatego wkurzają mnie rady teoretyków, syp to czy owo w błoto. Potem zrób to czy tamto.

Albo to zrobić. Albo zrobić na odp***l. Ale ja nak mam wydać 5tys na odp***l to wolałbym sobie kupić gumiaki wodery i do obeschnięcia gruntu jakoś wytrzymam. Porównania w cenach nie ma.

Zrobić utwardzenie tylko po to, by pod byle cięższym sprzętem porobiły się koleiny, czy żeby rozjechała się cała nawierzchnia...., zdaje się nie ma to sensu.

Każdy powinien mierzyć zamiary na możliwości, to jasne. Ale przy pracach drogowych, jest ryzyko, że przy nie właściwym wykonaniu trzeba to będzie zerwać, wybrać, wywieźć i położyć na nowo. Razem w przypadku niepowodzenia, będzie to wartość pięknej kostki na podbudowie 50cm.

#66 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 luty 2015 - 20:15

Tak u mnie pod kostką mam w sumie 45-50 cm gruzy, na wierzchu jest tylko jakieś kilka do 5-10 cm klińca 4-31,5 zamulonego piaskiem, piasku pod kostką to też tylko 3-4cm. Też nic się nie dzieje, fakt faktem grunt rodzimy to żwir.

Teraz też jakieś 5000m2 do utwardzenia mamy ale częściowo chyba beton zrobimy, koszt podobny jak kostka i szybciej.

#67 Share Bolo21

Bolo21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 maj 2015 - 14:24

Mozna i z betonu, dylatacje odpowiednie i spadki koniecznie.

#68 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 19 maj 2015 - 19:27

Jeśli ma być dobrze to na pewno nie tanio taka jest prawda dobrze wykorytować podwórko zależy na jakie ciężary ale min 30 cm trzeba. Najlepiej dogadać się z kierowcami z tzw bramowców jeśli mają czysty gruby gruz to przywiozą w ramach fuchy ;) przez jesień pryzmować a wiosną kopać i sypać :). dobre są też odpady z firm produkujących kostkę brukową ja za pełną 4-ro ośkę płaciłem 100 zł :) Najpierw gruz żeby dobrze się oklinował później warstwa drobniejszego 30-60 gruzu lub spieku hutniczego (jeśli się ma dostęp do niego taki czerwony żużel jest serio rewelacyjny). Na górę jakiś drobniutki kamyk i zawibrować i zostawić przez zimę żeby "dobrze wszystko siadło" (oczywiście jeśli jest taka możliwość). a na następny rok kładziesz na górę to co chcesz :)

A i broń boże nie dawać dolomitu i kamienia węgielnego. Dolomit wymyje a kamień węgielny rozpadnie się w pył

#69 Share AdamCegielski

AdamCegielski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 11:38

Ktoś wspominał o eko kratkach wzmacniających trawnik z http://www.geoproduct.pl/ Też myślałem o tym rozwiązaniu, tylko zastanawiam się, jaki mógłby być tego koszt? Ktoś się orientuje?

#70 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 17:14

koledzy znacie może koszt wyasfaltowania podwórka za m2

Mam stara trylinkę i chciałbym ją przelać masą, by było ładnie i równo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2726 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 17:51

U nas we wsi jak kładli asfalt to robili prywatnie dojazdy za 20zł/m2 sam towar plus położenie bez przygotowania podłoża 

#72 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 21:49

A droga jak trzyma się jeszcze? :)

#73 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2726 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 08:32

Główna siada w miejscach skrętu samochodów z mlekiem na posesję ale to przez przeciążenie i słabe podłoże... To tzw "sypany asfalt"

#74 Share Welonis

Welonis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 11:54

Może wysypać takimi kamyszkami? Niedrogie, wprawdzie nie do końca jest to utwardzone, ale zawsze lepsze to niż goła ziemia.

#75 Share Ropsonok

Ropsonok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, diagnostyka, rolnictwo

Napisany 24 listopad 2015 - 12:39

Ja polecam z płyt betonowych. Nie daleko asfaltowali drogę i zbierali te płyty (po nocy płyt już nie było :) ). Wyrównanie podwórka, podsypka żwirowa i wyszło całkiem fajnie, dodatkowo powiększyłem płytę obornikową żeby teleskopówką i rozrzutnikiem po twardym jeździć

#76 Share Bupr

Bupr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 20:53

U siebie mam podwórko wysypane tłuczniem, takim samym jaki znajduje sie pod torami kolejowymi. Został wysypany na suche podwórko, najpierw zostalo ono zruszone kultywatorem tak aby zniewelować nierówności, następnie rozsypany tłuczeń i zagęszczone zagęszczarką. Podwórko w takim stanie jest u mnie 6 czy 7 rok. Jeżeli nie będzie sie na nim ostro skręcało to nie ma problemów. Jeżeli chcemy ostro zawracać to co jakiś czas trzeba łopatą przerównać miejsca gdzie koła wzruszyły tłuczeń. Pozdrawiam.

#77 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 09:25

co polecacie na podjazd do stodoly pod niewielkie wzniesienie? asfalt odpada bo np. tir nie wyjedzie jak bedzie slisko. Co sadzicie o plytach JUMBO?

#78 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 10:06

Co to za wzniesienie ze ciężarówka po asfalcie nie da rady podjechać?

#79 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 14:22

nie jakies strasznie duze (nie wiem jaki kat), ale jak bedzie slisko albo mokro to z ciezarem sobie poradzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 14:53

Bardziej z ciężarem niż bez sobie poradzi, chyba że oś ciągnąca będzie stała na śliskim asfaltowym wzniesieniu a naczepa w błocie po osie. Jeśli cały plac będzie wyasfaltowany to ciągnik siodłowy z załadowana naczepa podjedzie a tym bardziej solówka z ładunkiem na pace.