Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wałek przekaźnika mocy WOM C-360 dziwne chroboty

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Zbigi82

Zbigi82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 22 lipiec 2016 - 15:11

Siemano

Ostatnio kosiliśmy trawę w sadzie i w pewnym miejscu nad granicą kosiarka wpadła w nierówny teren i noże chyba pojechały ostro po ziemi i od tego momentu coś się stało z napędem wałka. Wałek nie kręci tak jak powinien, nie ma siły i co najlepsze myśleliśmy, że poszło sprzęgło rozebraliśmy na pół ciągnik wymieniliśmy tarcze na nowe (i tak za jakiś czas by się rozsypały bowiem były już wyeksploatowane więc wymiana się przydała), ale problem z wałkiem dalej pozostał.

Zobaczcie jak kręci ten wałek, czasami da się ustawić dzwignią, że kręci normalnie ale pod obciążeniem nie będzie miał siły, a przy włączonym wałku przekaźnika odchodzą dziwne odgłosy takie jakby chroboty coś w stylu chodzącej betoniarki.

Nie wiem za bardzo jak dodać tu filmik z YouTube, więc wrzucam link do strony:

https://youtu.be/fTQ3tmqLgd0

Tak jak widać i słychać, wałek się kręci słabo, można go złapać ręką i i wtedy słychać wyraźnieszy chrobot, tak jakby gdzieś się coś kręciło, ale wałek nie załapuje.

Odkręciłem pompę od spodu pod ciągnikiem (tył traktora) i mam dojście do wałka, jak się wpatrzyłem i wsłuchałem to ten chrobot pochodzi tu z końca gdzie się kończy wałek i wychodzi na zewnątrz, ale nie wiem czy to aby na pewno w tym miejscu.

Generalnie ten kawałek wałka, który wychodzi na zewnątrz (tył ciągnika) wysuwaliśmy bo montowaliśmy łożysko i niby na oko nie był gdzieś zepsuty, tak więc pytanie co jest problemem i jak to naprawić bo nie wiem gdzie tkwi problem. Wydaje się, że jest problem na wałku, ale co dokładnie?

Ktoś coś doradzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wałek przekaźnika mocy WOM C-360 dziwne chroboty Dzisiaj, 00:23
  •  

#2 Share bears

bears

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 22 lipiec 2016 - 19:22

Zdejmij pompę hydrauliczną od dołu i wszystko będzie widać. Prawdopodobnie coś się ukręciło/rozsypało. 

#3 Share bartekm66

bartekm66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 22 lipiec 2016 - 19:57

zdejmij pompę... zobaczysz co i jak

Edytowany przez bartekm66, 22 lipiec 2016 - 19:59.

#4 Share Zbigi82

Zbigi82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 22 lipiec 2016 - 20:42

Już ją zdjąłem i widać i słychać tyle, że to gdzieś na tym wałku tylko nie wiem, czy ten który się wysuwa (w niego wchodzi wałek, wychodzący na zewnątrz) i ten wysuwający się jest wadliwy czy gdzieś dalej.

#5 Share kitowiak

kitowiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Zainteresowania:Mechanika maszyn rolniczych ;)

Napisany 22 lipiec 2016 - 21:09

Wałek przekaźnika mocy WOM C-360 dziwne chroboty Moim zdaniem słuchać jak zebatki na wałkach pośrednim i zdawczym przeskakuja, prawdopodobnie frezy sie skończyły, albo tryby sie przesuneły ale to raczej mało możliwe ;)
Tak myśląc ściągnij dekiel do skrzyni i zakrec ręką wałkiem wom i bedzie wiedział co jest :D czekam na odpowiedz :)

#6 Share Zbigi82

Zbigi82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 22 lipiec 2016 - 22:47

Wszystko już jest pościągane kręciłem na wszelkie możliwe sposoby rozpalałem ciągnik, kręciłem wsłuchiwałem się i pozostaje jedno pytanie w którym miejscu wałka dokładnie tego nie można rozgryźć, jutro będę ściągał od tyłu ten który ma wyjść.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Zbigi82

Zbigi82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 23 lipiec 2016 - 13:28

Wymieniłem na nową tuleję wałka odbioru mocy i teraz w ogóle się nie załącza wałek, nawet pompy nie można włączyć aby działał podnośnik. Jak zakręcę wałkiem sam rękoma na zgaszonym ciągniku to podnośnik się podnosi, ale jest gorzej niż przed wyminą tulei bo wałek teraz w ogóle się nie załącza i nie chce się kręcić kiedy ciągnik chodzi.
Co to się stało, wymieniona w zasadzie tuleja no nową i bryndza.

Taką tuleję mam nową fachowa nazwa tuleja wałka odbioru mocy.
pictures%5Cbigfoto%5C46619010u.jpg

#8 Share kitowiak

kitowiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Zainteresowania:Mechanika maszyn rolniczych ;)

Napisany 23 lipiec 2016 - 15:23

Wałek przekaźnika mocy WOM C-360 dziwne chroboty Czyli teraz wychodzi na to ze dwigienka nie za zebia trybów na tulei, zobacz położenie dzwigni u siebie i na schemacie skrzyni w necie

#9 Share Zbigi82

Zbigi82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 23 lipiec 2016 - 21:29

Chodzi Ci o tuleje na tyle czy o dźwigienkę na przodzie? Bo fachowo nazywa się to widełki i jedne włączają tuleję napędu WOM i tuleje pompy hydraulicznej drugie.

Szczerze powiedziawszy pół ciągnika człowiek rozbierałby i nie doszedł bo tego na oko tak nie widać, ale przypadkiem doszliśmy rozwiązania. Napiszę arta aby potomnym zostawić info i aby się nie męczyli bo schematy z książki i instrukcje to jak ktoś w tym nie siedzi to się pogubi. Kiedyś pisano bez komputerów rysując jakieś bazgroły i bardziej szczegółowe schematy dla laika mogą być niezrozumiałe. Także ta książka pomocna jest ale mogli napisać lepszą instrukcję.

Namęczyłem się 3 dni, teraz tylko ostra kita aby sprawdzić czy aby na 100% wszystko gra ale powinno. Ktoś to samo z instrukcjami zrobiłby w dzień, a problem główny dałoby się rozkminić w 3 godziny, także jak jest dobry poradnik to leci łatwo bo wiadomo co gdzie i jak.

Druga sprawa wymieniliśmy tarcze sprzęgła (bo już były zużyte) i parę innych rzeczy więc powinien byś spokój na jakieś 15 lat ;-)

Jak stworzę poradnika to się tu pojawię.

#10 Share Zbigi82

Zbigi82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 październik 2016 - 20:40

Witam po długiej nieobecności. Jak zapowiadałem tak też zrobiłem, a robię to głównie dla tych, którzy mogą się spotkać z takim samym problemem jaki ja miałem więc aby nie szukać igły w stogu siana, opublikowałem, ale na innej stronie opis problemu związanego z WOM-em.

Tutaj jest cały opis jeśli ktoś będzie miał ten sam problem warto przeczytać aby nie naprawiać czegoś co jest zbędne, a przejść od razu do problemu:

https://goo.gl/ffXCuG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Maniek101

Maniek101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów