Skocz do zawartości

Zdjęcie

odpowiedz na pytania amatora rolnika

2 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jj1993

jj1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 16 lipiec 2016 - 14:46

odpowiedz na pytania amatora rolnika

Witam :) z góry chciałbym prosić o wyrozumiałość i o to by osoby które chcą zniechęcać, negować lub wtrącać niepotrzebne dokuczliwe zdania nie wypowiadały się z góry dziękuje :) a osobą które z chęcią wypowiedzą się doradzą pomogą dadzą dobrą rade też z góry dziękuje i stawiam piwko :) :D

Zacznę od tego że mam trochę zabudowań gospodarczych  przy nich leży 1ha łąki a z 400metrów dalej jest moje 10ha ziemi w jednym kawałku ( klasa jak się nie mylę to chyba III ) . Chciałbym ruszyć z czymś ale nie wiem dokładnie z czym najlepiej a wiec moje następujące pytania ( w odpowiedziach proszę pisać numer pytania jeśli to nie problem :) ) :

1. Chciałbym zabrać się za hodowle tuczników ale nie wiem jak skalkulować koszty tej produkcji, powiedzmy że około 200 sztuk w cyklu otwartym pasza własna plus dokupienie jakiś komponentów typu zboża była by też możliwość jeśli dobrze pójdzie dokupienia z piekarni resztek ciasta i resztek pieczywa, a z mleczarni trochę serwatki. 

2. Jaki sprzęt dobrać do areału od ciągnika po siewnik przyczepę opryskiwacz itp

3. Czy na tym kawałku podzielić go na 4 po ok 2,5 ha i siać zboża potrzebne do paszy czy też całe 10ha siać równo jednego roku np jęczmieniem dokupić pszenżyta  i inne , następnego roku np pszenżyto plus dokupić jęczmień i inne itd ( kolejność przypadkowa bo nie mam pojęcia co do płodozmianu :) )

4. Jaki płodozmian dostosować do tej produkcji odwołując się do pkt 4  :)

5. Żeby nie opierać się tylko na produkcji tuczników coś jakieś warzywa przy kawałku domowym by źródła dochodu były różne , lub kupić jakieś cielaczki/ jałóweczki ( możliwość kupienia do wykarmienia rocznie około 15t ziemniaków odpadowych , a zielonka  może się uda wydzierżawić po sąsiedzku kawałek łąki trochę nie użytkowana od dawna ale może by się udało ją doprowadzić do stanu w miarę użytkowego :P )

6. Jak komponować pasze dla tuczników w opcji pierwszej opierając się na suchej paszy w karmnikach, opcja druga pasza sucha w karmnikach plus w koryta 1-2razy dziennie serwatka z produktami pochodzenia z piekarni 

7. Jakie koncentraty ( jak wychodzi cenowo i przeliczeniowo na cały cykl 200 sztuk na rok tak mniej więcej )

Na razie tyle pytań :) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
odpowiedz na pytania amatora rolnika Dzisiaj, 15:15
  •  

#2 Share KamilMurawski

KamilMurawski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 16 lipiec 2016 - 16:47

odpowiedz na pytania amatora rolnika nie pchaj się w hodowlę czegokolwiek. tylko na tym stracisz. kup sobie ciągnik 90KM bez zbędnej elektroniki. pod niego maszyny. 10 ha w jednym kawałku to atrakcyjne pole bo nie trzeba na kawałki po 0.5 ha jeździć. Ja na twoim miejscu uprawialbym pszenicę i rzepak. co kilka lat kukurydza żeby chwasty wytepic. łąkę też bym na pole zamienił.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 16 lipiec 2016 - 18:26

odpowiedz na pytania amatora rolnika @jj1993 masz jakieś doświadczenia w rolnictwie? jakiś sprzęt już posiadasz? jeżeli nie pracujesz to możesz zacząć od tuczenia prosiakow bo od tego najprościej zacząć tylko musisz miec kapitał na zakup prosiakow i środków do produkcji? uprawy to możesz jakiś groch bobik lubin do plodozmianu i na pasze zawierają dużo białka.
ZETOR TEAM