jj1993

odpowiedz na pytania amatora rolnika

Polecane posty

jj1993    0

Witam :) z góry chciałbym prosić o wyrozumiałość i o to by osoby które chcą zniechęcać, negować lub wtrącać niepotrzebne dokuczliwe zdania nie wypowiadały się z góry dziękuje :) a osobą które z chęcią wypowiedzą się doradzą pomogą dadzą dobrą rade też z góry dziękuje i stawiam piwko :):D

Zacznę od tego że mam trochę zabudowań gospodarczych  przy nich leży 1ha łąki a z 400metrów dalej jest moje 10ha ziemi w jednym kawałku ( klasa jak się nie mylę to chyba III ) . Chciałbym ruszyć z czymś ale nie wiem dokładnie z czym najlepiej a wiec moje następujące pytania ( w odpowiedziach proszę pisać numer pytania jeśli to nie problem :) ) :

1. Chciałbym zabrać się za hodowle tuczników ale nie wiem jak skalkulować koszty tej produkcji, powiedzmy że około 200 sztuk w cyklu otwartym pasza własna plus dokupienie jakiś komponentów typu zboża była by też możliwość jeśli dobrze pójdzie dokupienia z piekarni resztek ciasta i resztek pieczywa, a z mleczarni trochę serwatki. 

2. Jaki sprzęt dobrać do areału od ciągnika po siewnik przyczepę opryskiwacz itp

3. Czy na tym kawałku podzielić go na 4 po ok 2,5 ha i siać zboża potrzebne do paszy czy też całe 10ha siać równo jednego roku np jęczmieniem dokupić pszenżyta  i inne , następnego roku np pszenżyto plus dokupić jęczmień i inne itd ( kolejność przypadkowa bo nie mam pojęcia co do płodozmianu :) )

4. Jaki płodozmian dostosować do tej produkcji odwołując się do pkt 4  :)

5. Żeby nie opierać się tylko na produkcji tuczników coś jakieś warzywa przy kawałku domowym by źródła dochodu były różne , lub kupić jakieś cielaczki/ jałóweczki ( możliwość kupienia do wykarmienia rocznie około 15t ziemniaków odpadowych , a zielonka  może się uda wydzierżawić po sąsiedzku kawałek łąki trochę nie użytkowana od dawna ale może by się udało ją doprowadzić do stanu w miarę użytkowego :P )

6. Jak komponować pasze dla tuczników w opcji pierwszej opierając się na suchej paszy w karmnikach, opcja druga pasza sucha w karmnikach plus w koryta 1-2razy dziennie serwatka z produktami pochodzenia z piekarni 

7. Jakie koncentraty ( jak wychodzi cenowo i przeliczeniowo na cały cykl 200 sztuk na rok tak mniej więcej )

Na razie tyle pytań :) :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie pchaj się w hodowlę czegokolwiek. tylko na tym stracisz. kup sobie ciągnik 90KM bez zbędnej elektroniki. pod niego maszyny. 10 ha w jednym kawałku to atrakcyjne pole bo nie trzeba na kawałki po 0.5 ha jeździć. Ja na twoim miejscu uprawialbym pszenicę i rzepak. co kilka lat kukurydza żeby chwasty wytepic. łąkę też bym na pole zamienił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2420

@jj1993 masz jakieś doświadczenia w rolnictwie? jakiś sprzęt już posiadasz? jeżeli nie pracujesz to możesz zacząć od tuczenia prosiakow bo od tego najprościej zacząć tylko musisz miec kapitał na zakup prosiakow i środków do produkcji? uprawy to możesz jakiś groch bobik lubin do plodozmianu i na pasze zawierają dużo białka.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj