Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tania i prosta prasa rolująca

28 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Setik

Setik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 12:53

Witam! :)

Długo nosiłem się czy to dobry pomysł zakupu prasy ale po rozmowach z kilkoma osobami podjąłem z tatą decyzję o zakupie jakieś taniej prasy. Nie mam zielonego pojęcia o prasach, także miło by było jakby ktoś mi rozjaśnił co nieco :)

Prasa by miała służyć głównie do siana (80-90%). Słomy dużo nie zbieram a jak coś to zawsze mogę skostkować. Planowałbym nawet kręcić sianokiszonkę ale w małych ilościach (10-20 bel). Prasa prasowała by może po 200-300 bel siana rocznie przy dobrych wiatrach. Budżet jest mały. Zdecydowanie za mały ale z gospodarki nie żyję i muszę sprzedać coś żeby kupić coś drugiego, także fundusze to jakieś 6-7 tysięcy. Za tę cenę po wstępnych oględzinach to można kupić Sipmę Z263 w całkiem ładnym stanie. Lepszym wyborem była by pewnie Welgerka RP12 ale.. trzeba dołożyć znowu trochę grosza a nie ma za bardzo skąd wyciągnąć.

Ciągnik jaki posiadam to Zetor 7245 także jeśli miałbym wybierać tę Sipme to mocy wystarczy a dodam że łąki były by w górzystym terenie. Nie chciałbym pchać się w coś bardzo skomplikowanego, z trudnym dostępem do części zamiennych (i nie koniecznie tanich..) dlatego na pierwszym miejscu stawiam na polską Sipme.

Co możecie mi doradzić? Czym kierować się przy zakupie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Tania i prosta prasa rolująca Dzisiaj, 14:35
  •  

#2 Share Rolnik7343

Rolnik7343

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 13:13

Do 6-7 tys troszke za mało ale za 8-9 tys już kupisz prase pasową "lepszego roku" niż ta stara sipma
Moje propozycje to
Rivierre rc 115 lub rc 125
Massey Ferguson 822
Vicon rv 116
lub jakiś NH seri 6xx

#3 Share jonek98

jonek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,motoryzacja,muza,piłka nożna itp

Napisany 12 lipiec 2016 - 13:14

Tania i prosta prasa rolująca Do 7 tys to nic lepszego nie kupisz ewentualnie riveree casilas też lekko idą.

#4 Share Setik

Setik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 07:27

Złoma kupować też nie chcę a prasy z lepszego roku w dobrym stanie chodzą po 10tys w górę.. A macie jakieś opinie o prasach Hesston?

#5 Share StrzelecTeam

StrzelecTeam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 07:36

Tania i prosta prasa rolująca Tą sipmą można zbierać tylka strasznie suche siano,a baldy będą i tak małe.W słomie idzie dobrze,a o sianokiszonce możesz zapomnieć.

#6 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3465 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 15 lipiec 2016 - 07:39

Złoma  kupowac  nie  chcesz  i  chcesz  wydać max 7 tys? 

Nie  ma opcji żeby kupić  za  tą kwotę  cos  co  by  normalnie  działało .

Inna  sprawa  że  skoro  nie  żyjecie   z gospodarki -  prasa  miałaby  robic max 300  szt  rocznie  , to nie  ma  sensu  ten  zakup 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#7 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 07:54

Niedaleko koleś miał na sprzedanie prasę walcową Blanchot - francuska kopia welgera rp 150 - robił tym kilka lat i nie narzekał.... Cenił to 6 tys. Jest dużo sprawnych pras w tej cenie. To tak jak z ciągnikami - można za 20 tys fajny zachodni ciągnik kupić do lżejszych prac a jak ktoś ma zakuty łeb to kupi zetora 5211 za 30 tys- tak samo cenią sipmy czy warfamy - prasy w stanie agonalnym, wydajność lipna a cena 15 tys 

#8 Share Grzegorz133

Grzegorz133

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 08:38

Tania i prosta prasa rolująca to po ile kilo zlomu wyjdzie

#9 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 961 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 12:11

@setik wiesz że Sipma 263 robi belki 150cm szerokie???

#10 Share Setik

Setik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 12:58

Dlatego nie chcę kupować prasy od razu i trzeba pewne rzeczy przemyśleć.

Tak, wiem że Z263 robi beloty szerokie na 1,5 metra, szerokość swoją drogą, to chyba tylko utrudnienie przy transporcie?

Może i kupowanie prasy na mój areał nie jest opłacalne bo robiłbym dla siebie może z 50-60 sztuk w roku ale nie o to mi chodzi tylko o dodatkowe źródło dochodu związane ze sprzedażą siana i słomy i możliwe że i usługowo bo takich pras w okolicy nie ma.

Jakoś średnio mi się chce wierzyć że starsza prasa za te pieniądze to totalny złom, który nie pracuje. Rozmawiałem z kilkoma użytkownikami starego sprzętu za pare tysięcy i pracują bez poważnych awarii.. Jak się dba tak się ma.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 961 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 13:30

jeśli daleko nie będziesz musiał wozić to 150cm szerokie belki są do przyjęcia, jeśli dalej to szkoda targać na przyczepie 5szt. , skoro normalnych 120 można by wrzucić 10szt.

przy prasie za 6-7tys.zł trzeba się liczyć z tym że trzeba do niej będzie dołożyć 1-2tys.zł, jeśli nie od razu to w przeciągu najbliższych 2-3 sezonów, tyle że jeśli sam wymienisz to wiesz co masz, a kupić podmalowany szrot za 10tys.zł i potem i tak utopić 1-2tys.zł to jeszcze gorzej

#12 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3465 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 15 lipiec 2016 - 15:53

Wożąc po  5  szt  150 x 150  , przewozisz porównywalną ilość  materiału  co  10  szt 120 x 120  :o

bela  150 x 150  ma  2,65 m3  objetosci  a  bela  120x 120 ma 1,35 m3 , 

więc praktycznie  rzecz  biorąc  2  szt  120 x 120  to  to  samo  co  1  szt  150 x 150 i trzeba  załodować  o połowe  mniej belek , ale  belka  wazy  2 x  więcej niż  standardowa i pytanie  czy  będziesz miał  czym  to  załadować?  o  sianokiszonce  zapomnij  , nie  ma  szans 

Inna  sprawa że  jeśli liczysz na  usługi  - to  bardzo watpię  abyś miał klientów na  takie  bele , są  one baaaardzo niezręczne .

Takie  sipmy to  popegeerowskie zabytki i nie  ma  ich  w  dobrym  stanie -  to  są  szroty ,  gdyby  trzeba  wymienic  pasy to  potroiłbyś  wartośc  prasy ... 

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#13 Share bratrolnika

bratrolnika

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 961 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 19:44

tyle że na większość polskich przyczep nie wsadzisz 5 belek, bo paka nie ma więcej niż 4m, a wozić po trzy belki trochę nie tak

#14 Share Setik

Setik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 20:54

Z wożeniem to będą jaja dopiero ;) Tura trzeba zakupić i to do C330 bo koszty mniejsze niż do Zetora. Przyczepy swoje mam samoróbki i na nie dużo nie wsadzę, dlatego trzeba zakupić rame, najlepiej od samozbierającej T010 i bawić się w spawanie i cięcie.

Jeszcze wyjściem jest dołożenie paru groszy przykładowo do RP12 lub może Z279... Widziałem ostatnio RP15 i właściciel spawał druty na walcach żeby belki się nie zatrzymywały.

#15 Share Buszmen11

Buszmen11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, wędkarstwo, kobitki:)

Napisany 15 lipiec 2016 - 21:20

ja miałem hesstoke 5670H, sprzedalem w zeszłym roku za 7,5tysia. rok 89 owijanie na 2 sznurki. wadą tych pras jest to że ciężko się prasuje bardzo suchy i krótki materiał.u mnie zrobiła 4 tys kulek, wymieniłem kilka spinek, 2 łożyska, 5 m pasa i kilka sprężyn w podbieraku, może 500zł wyszło za części. sprzedawałem z tulejkami w podbieraku do wymiany, sipmę i wszystko co robi bale na 150 szerokości sobie odpuść

#16 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 21:30

Tania i prosta prasa rolująca Za 9-10 tyś znajdziesz jd 550 a za ok 7-9 tyś masz riviere 115 czy jakiś hesston. Blanchota sobie odpuść. Sąsiad ma taką i patrzeć nie mogę jak wolno nią zbiera. Nie gadam z nim, ale z tego co drugi sąsiad mówił to strasznie nieczysto zbiera materiał. Zbiera z wałka i robi belę a co zostabie dograbia do niezgrabionego siana.

#17 Share RoRo

RoRo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 21:43

Jesli checesz sprzedawac slome komus na gospodarke ta sipma to jeszcze sprzedasz a tak zadna firma z tymi wymiarami ich nie kupi. Nie pasuja na samochod

#18 Share zydor

zydor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 16 lipiec 2016 - 05:53

Jakis czas temu miałem podobny problem, najpierw miała byc rivierre casalis 115 potem może hesston stanęło na najprostszej prasie jaką spotkałem; john dere540, rivierki i hesstona bałem się ze wzgledu na dostęp części; cos tam można dobrać, coś dopasować ale jak obsra się coś poważnego to zostaje tylko samoróbka. Prasy te można kupić sporo poniżej 10 tysięcy. Po jakimś czasie padło na JD 540 celowo ta a nie 545 czy 550 gdyż one są już bardziej skomplikowane, pojawiają się problemy z hydrauliczno/elektrycznym owijaniem sznurkiem.

540 to najprostsza i bardzo lekko idąca prasa jaką spotkałem, robi ładne i dobrze zbite bele owijanie na dwa sznurki nie jest zbyt czasochłonne a zetorek 60kM sobie z nią radzi bardzo dobrze. Wady (?) ma oczywiście ale wynikają one z roku produkcji i ceny; wąski podbieracz i  brak siatki.

Na Twoje potrzeby wystarczy w zupełności i będziesz zadowolony.

pozdr

#19 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 16 lipiec 2016 - 13:12

a jak z sianokiszonką w 540, spotkałem się opinią, że się nie da

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 16 lipiec 2016 - 13:18

Tania i prosta prasa rolująca Jak się nie da? Komora prasowania jest taka sama co w 545 i 550. Trzeba tylko nóż do sianikiszonki mieć lub listwę zgarniającą i tyle. Szczelny rozdzielacz w ciągniku też by się przydał, bo prasa bez haków jak 545.