Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy można zostać rolnikiem po darowiźnie

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share NetTomassPL

NetTomassPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 10:27

Witam,

Mój ojciec posiada 25 hektarów, w tym 10 hektarów już ponad 10lat. Ziemia jest w gminie którą zamieszkujemy oraz w gminach przylegających do naszej gminy.

Jest on rolnikiem uprawia ziemię, i dostaje on dopłaty za te hektary. Ale jest na ZUSie bo prowadzi jeszcze firmę drogową.

Mam 19lat jestem po Liceum, i teraz od września idę do szkoły rolniczej na 2,5letni kurs kwalifikacyjny w celu uzyskania tytułu Technik Rolnik.

I mam pytanie czy po tym jak będę z wykształcenia technik rolnik to ojciec będzie mógł mi przepisać (darować) tylko część ziemi, np. jedno pole o powierzchni 3hektary (ponad 1ha przeliczeniowy). I czy po tej darowiźnie stanę się rolnikiem, będę mógł prowadzić gospodarstwo rolne, zarejestrować się w KRUSie, pobierać dopłaty od ziemi, i mieć możliwość dokupienia nowych hektarów?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy można zostać rolnikiem po darowiźnie Dzisiaj, 13:56
  •  

#2 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1702 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 11:10

Czy można zostać rolnikiem po darowiźnie możesz przed zmianą ustawy to nawet kursu nie musiałbyś robić mógł ci ojciec darować w marcu lub kwietniu ułatwiło by to sprawę
ZETOR TEAM

#3 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 01 lipiec 2016 - 15:03

Przepisać ci może i bez żadnego kursu Po tej darowiźnie będziesz rolnikiem , będziesz w KRUS-ie (o ile nie będziesz miał umowy o pracę czy działalności itp.) , będziesz brał dopłaty do ziemi Możliwość dokupienia nowych hektarów masz w każdej chwili Z tym że jeśli nie spełniasz wymogów ustawy to musi na to wyrazić zgodę ANR Nie będziesz musiał zdobyć zgody ANR dopiero gdy będziesz przez 5 lat zameldowany w gminie w której będzie jedna z posiadanych przez ciebie działek rolnych 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share bergman31

bergman31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 17:25

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc się podepnę pod ten. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 0,9 ha, w tym ziemi rolnej 0,8 ha. Czy po dokupieniu 0,3 ha ziemi rolnej stanę się rolnikiem? Nie mam wykształcenia rolniczego. Działkę wraz z zabudowaniami otrzymałem w darowiźnie. Mój udział to 5/6 niepodzielnej całości.

#5 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 01 lipiec 2016 - 21:29

Rozumiem że chodzi ci o status rolnika indywidualnego w świetle nowej ustawy? Nie ma dolnej granicy posiadanego areału - jest tylko górna 300 ha Aby zdobyć kwalifikacje rolnicze w przypadku gdy masz wykształcenie niezwiązane z rolnictwem wystarczy przy wykształceniu podstawowym posiadać 5-letni staż pracy w rolnictwie (przy wyższym i średnim 3 lata) Staż pracy można zdobyć na różne sposoby - być ubezpieczonym w KRUS(ale trzeba uprawiać bodajże co najmniej 1 ha), lub być w ZUS i prowadzić gospodarstwo nie mniejsze niż 1 ha lub pracować u kogoś w gospodarstwie lub odbywać u kogoś staż Aby prowadzić gospodarstwo na powierzchni co najmniej 1 ha nie trzeba być właścicielem tej ziemi - wystarczy tu dzierżawa czy użytkowanie wieczyste

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share bergman31

bergman31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 20:45

Dziękuję za odpowiedź. O to właśnie mi chodziło.