Polecane posty

green    3

Witam

 

Chciałbym zwrócić uwagę zainteresowanych czytelników Forum na nowe, pojawiające się od kampanii 2015 problemy prawne związane z wnioskami o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

 

Jak wiadomo, jedną z nowości od roku 2015 jest wprowadzenie na poziomie przepisów unijnych kryterium tzw. rolnika czynnego zawodowo.   Celem ich jest wyeliminowanie z systemu płatności dużych podmiotów, które prowadząc działalność gospodarczą m.in. w takich obszarach PKB jak: administrowanie wodociągami, stałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, świadczeniu usług w zakresie obrotu nieruchomościami,   posiadają w związku z tego rodzaju działalnością znaczne powierzchnie użytków zielonych, które deklarują do płatności pomimo, iż w rzeczywistości działalność rolnicza stanowi dla nich jedynie marginalne źródło przychodu.

 

W przypadku producentów, którzy w roku 2014 otrzymali płatności bezpośrednie na poziomie powyżej równowartości 5 tys. euro prowadzenie jednej z tzw. działalności wykluczonych powoduje brak możliwości ubiegania się o dopłaty, chyba że zainteresowany producent wykaże, iż pomimo zarejestrowania działalności gospodarczej w jednym z ww. obszarów działalność rolnicza nie ma dla niego charakteru marginalnego.

 

W celu wykazania prawa do ubiegania się o płatności bezpośrednie pomimo prowadzenia działalności wykluczonej od roku 2015 producent musi zaznaczyć we wniosku pole nr 8 oraz dołączyć do wniosku odpowiednie dowody, potwierdzające poziom przychodów uzyskiwanych z jednej strony z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, z drugiej z działalności rolniczej.    

 

Powtarzający się problem polega na tym, że osoby prowadzące równolegle działalność w wyżej wskazanych obszarach nie wiedząc o takiej konieczności nie zaznaczyły wspomnianego pola 8 we wniosku i nie dołączyły odpowiednich dokumentów.   W interpretacji ARiMR po wezwaniu do wyjaśnień i stwierdzeniu, że dany wnioskodawca faktycznie ma zarejestrowaną działalność pod jednym z „wykluczonych” kodów PKD płatności są odmawiane nawet jeśli dany producent faktycznie ma dowody na to, że działalność gospodarcza jest w jego wypadku marginesem a głównym źródłem przychodu jest gospodarstwo rolne. 

 

Decyzje odmowne są uzasadniane tym, że wspomniane dowody zostały przedłożone dopiero po wezwaniu do złożenia stosownych wyjaśnień, a więc po ostatecznym terminie do składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2015.   Według ARiMR w terminie musi być złożony nie tylko sam wniosek, ale także wspomniane dowody na to, że pomimo wykonywania działalności w jednym z ww. obszarów rolnik kwalifikuje się do przyznania płatności.

 

ARiMR stoi na stanowisku, że późniejsze przedstawienie dowodów na marginalny charakter działalności pozarolniczej jest nieskuteczne, powołując się między innymi na przepis art. 13 ust. 1 akapit 2 rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) NR 640/2014.

ARiMR wspomniane dowody na marginalny charakter działalności wykluczonej traktuje jako dokumenty stanowiące o kwalifikowalności w rozumieniu tego przepisu, tak więc ich spóźnione doręczenie traktowane jest jako niedozwolona zmiana do wniosku i przekłada się na odmowę przyznania płatności.   -   Jest to interpretacja kontrowersyjna, gdyż z analizy całości regulacji tak polskich, jak unijnych, mających zastosowanie w tego typu przypadkach należy raczej wnosić, że dokumenty te mają status dowodów w postępowaniu, które zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania administracyjnego mogą być przedstawione w każdym czasie aż do wydania decyzji w sprawie. 

W ostatnich tygodniach wszczętych zostało kilka postępowań odwoławczych w tym przedmiocie, co może zainteresować osoby z podobnym problemem.

 

Opisana wątpliwość najprawdopodobniej prędzej czy później trafi na wokandę i zostanie rozstrzygnięta przez Sądy Administracyjne.   Będę na bieżąco informować użytkowników AgroFoto o kierunku orzecznictwa w tej kwestii.

 

Pozdrawiam

 

 

GreenConsult Doradztwo Prawne


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eljasinski    0

Witam.

 

Niestety mam podobny problem. W moim przypadku kwota przekroczenia 5tys euro wynosi 400zł.

Oczywiście jestem rolnikiem aktywnym zawodowo.

Nie dość, że dopłaty bardzo późno to jeszcze te problemy.

Co roku we wnioskach wprowadzane są jakieś zmiany...

Jutro składam odwołanie od decyzji.

Jeżeli będą mieli Państwo jakieś pomocne informacje, piszcie...będziemy wdzięczni.

 

Pozdrawiam.

Rafał

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

Witam

 

Nie znam szczegółów jeśli chodzi o uzasadnienie odmowy w Pana konkretnym przypadku, ale generalnie z analizy aktualnie toczących się spraw tego typu wynika, że główną kwestią jest tu interpretacja faktu zaznaczenia pola nr 8 i dołączenia wymaganych dokumentów już po terminie do składania wniosków jako takich.  Agencja utrzymuje, że jest to zmiana do wniosku, (co byłoby zgodnie z przepisami niedopuszczalne po terminie), mimo że moim zdaniem rolnik niczego nie zmienia jeśli chodzi o treść swojego wniosku a jedynie dołącza do organu w toku postępowania wyjaśniającego dodatkowe informacje i dowody potwierdzające, że płatności mu się należą.  Za jakiś czas okaże się co na to sądy administracyjne.

 

pozdrawiam

 

GreenConsult Doradztwo Prawne

 

 


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj