maniek14

''przepis dzierżawy''

Polecane posty

maniek14    1

Czy jest możliwość aby mój ojciec przepisał mi pole które dzierżawi w ANR? Bo ma zamiar mi przepisać ziemie tylko się zastanawiamy czy dzierżawę też się da, abym ja dalej mógł dzierżawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

pytaj u źródła , na pewno bez zgody ANR  nie da rady 

 

Obowiązki dzierżawcy – podstawowym obowiązkiem jest terminowe płacenie czynszu dzierżawnego w wysokości i w sposób ustalony w umowie, wykonywanie swego prawa zgodnie z wymogami prawidłowej gospodarki i dokonywania napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym. 

Bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy ani nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania lub też go poddzierżawić. Po zakończeniu dzierżawy dzierżawca zobowiązany jest, zwrócić wydzierżawiającemu przedmiot dzierżawy w stanie niepogorszonym po całkowitym rozliczeniu.


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam

mam taką sytuację dzierżawiłem pole pewnie z  10 lat ostatnio nie miałem umowy  po prostu płaciłem i tak z roku na rok było , w zeszłym roku   uregulowali sprawy spadkowe i wystawili na sprzedaż pole które dzierżawiłem , chciałem kupić ale oprócz pola  mają jeszcze drugą działkę budynki i wystawili razem do sprzedania , ja tym drugim polem i budynkami nie jestem zainteresowany , kupiec jeszcze się nie trafił i ostatnio zaproponowali żebym obsiał w tym roku , zastanawiam się czy w ogóle brać tą dzierżawę , bo sytuacja się zmieniła , pole w ogłoszeniu do sprzedania ,a jak będę miał nawet umowę z obecnymi właścicielami a za miesiąc lub dwa zmieni się właściciel to z kim wtedy musiał bym się rozliczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

A co cię interasuję nowy właściciel, umowę podpisujesz  z teraźniejszym właścicielem i  czekasz do końca, nawet jak podpiszesz na 10 lat to z pola mozesz nie zejść przez 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Umowę trzeba zgłosić w gminie albo w stsrostwie
Bo potem są problemy z nowymi wkascielami


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A co cię interasuję nowy właściciel, umowę podpisujesz  z teraźniejszym właścicielem i  czekasz do końca, nawet jak podpiszesz na 10 lat to z pola mozesz nie zejść przez 10 lat.

Tak Ci się tylko wydaje, owszem nowy właściciel musi respektować warunki umowy dzierżawy  zawarte ze starym właścicielem, tylko jeżeli zechce to  pod koniec roku dzierżawnego da Ci z rocznym, bądź półrocznym, to zależy jeszcze jaka to umowa, wypowiedzenie tej umowy i co mu zrobisz?     :P    :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Mylisz sie umowy na czas okreslony nie mozna ot tak wymuwic


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Temat byl przerabiany nie raz
A toze można pod pewnymi warunkami to wiem
Dlatego pisze żeby zgłaszać gdzie trzeba, bo taka bez daty pewnej to można się podetrzec


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nawet nie warunkami, ma takie prawo jak mu się podobać nie będzie, albo nie będzie chciał i tyle.

Jakby nie miał takiego prawa to ładnie by nowy właściciel wyglądał, ktoś zawarłby umowę za czynsz na wódkę z pijakiem na 25 lat i śmiałby się w żywe oczy.

Ps. ja mówię o umowie na piśmie, nie ma znaczenia czy u notariusza, taka na "gębę" to żadna umowa.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Nowy wlasciciel musi być poinformowany przez sprzedającego
Jeśli ten zatai fakt takiej umowy to jest odpowiedzialności włącznie z unieważnieniem aktu
Ale widzę chcesz się pienic a nie znasz przepisów

To nie jest kwestia poglądu bo ja też nie popieram i dla mnie właściciel powinien mieć większą ochronę
Ale taki jest stan prawny i tyle

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Grzeszysz grzeszysz, w kościele Cię nie widzę.     :lol:

Ale ok. niewierny Tomaszu     :)

Zobacz i uwierz i nie bądź niedowiarkiem.     :P    :D

https://www.agrofoto.pl/articles/top-prawo/zerwanie-umowy-dzierzawy/

 

Ps. wpisz sobie ten adres, bo nasz Admino widać zabrania wstawiać link tej strony.    :P

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikon71    6

Umowa nie wygasa nawet jeśli właściciel umrze to jego dzieci wchodzą w miejsce właściciela a umowa trwa dalej nawet jesli jego dzieci by chciały rozwiązać w jednym artykule w top agrar polska z tego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@mikon, jak już powołujesz się na top agrar, to zadaj sobie trud i zajrzyj do linku do którego podałem adres, a nie pisz byle czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

mnie chodziło o ten sezon , bo dopiero teraz proponują żebym w tym roku obsiał , bo nie ma amatora na razie na kupno , a nie mam umowy z nimi nawet żadnej na razie , więc jak z obecnymi właścicielami napisze umowę  to jeżeli wjadę już na pole a np . za miesiąc sprzedadzą to już nowy właściciel będzie musiał do września uznać warunki umowy z poprzednimi właścicielami , ale rozumiem że rozliczać się z dzierżawy musiał bym wtedy z nowym właśc , wystarczy taka napisana z podpisami czy lepiej rejestrować w gminie , dodam że napisana była by od dziś do września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Albo nie chce się Wam czytać albo nie potraficie czytać ze zrozumieniem, w takim razie wstawię cytat z tego artykułu. Są różne zapisy, mówimy przecież o umowach jak zmienia się właściciel gruntu.

 

"Zgodnie z art. 694 k.c., do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące najmu. Z kolei stosownie do art. 678 par. 1, w razie zbycia rzeczy oddanej w najem nabywca może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyższy przepis należy stosować także do nabycia przedmiotu przez dziedziczenie. Oznacza to, że w razie przejścia własności dzierżawionej przez Czytelnika nieruchomości na spadkobierców wydzierżawiającego mają oni prawo wypowiedzieć dzierżawę z zachowaniem ustawowego terminu wypowiedzenia, jeśli taka będzie ich wola.

Termin wypowiedzenia umowy dzierżawy został określony w art. 704 k.c., który stanowi, że w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli i powinno ono być złożone w odpowiedniej formie oraz właściwej osobie. Oświadczenie takie ma charakter kształtujący prawa stron umowy, przez co, dopóki nie zostanie ono złożone, umowa pozostaje wiążąca dla stron.

W związku z powyższym, w przypadku skutecznego złożenia przez spadkobierców oświadczenia o wypowiedzeniu umowy dzierżawy Czytelnik może korzystać z dzierżawionej nieruchomości w sposób określony umową do momentu upływu okresu jej wypowiedzenia."

Do momentu jej wypowiedzenia.     :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

taką umowę z artykułami i punktami to  notariusz jedynie spisze , a napisana bez pieczątek z podpisami właścicieli jakby poszedł do sądu także będzie uznawana czy do kosza się tylko nadaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Sean chłopie   przemyślałeś  sobie co to znaczy termin ''że w brak odmiennej umowy '' ..ano to nie tyczy umowy na czas określony potwierdzonej w gminie , starostwie lub przed notariuszem 

dałeś link gdzie nie o tym mowa bo to  przykład umowy spisanej i nigdzie nie potwierdzonej 

poczytaj o umowie na czas określony potwierdzona przez urząd  i jej możliwości wymówienia bo widać nie kapujesz o czym piszemy 

 

to co piszesz to zgoda ale to nie tyczy umowy na czas określony  i zgłoszoną do gminy itp . ....jak to rozróżnisz to zrozumiesz swój błąd

umowa na czas określony może być wymówiona z innych powodów

no i poczytaj o skutkach  zatajenia  przed notariuszem zobowiązań do osób trzecich  

jak i o prawach pierwokupu dzierżawcy z datą pewną 

 

 

 umowa na czas określony obowiązuje nabywcę i tego nie przeskoczysz ot tak sobie wypowiedzeniem bo to nie te przepisy 

 jeśli sprzedający zataił  taką umowę to podlega odpowiedzialności i poniesie konsekwencje jak i koszty  odszkodowania  

 jeśli dzierżawca nabył prawo pierwokupu i nie zostanie poinformowany o transakcji  to może skorzystać i wejść w miejsce nabywcy  - czyli akt  tak naprawdę dla kupującego  jest unieważniony

  

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

może być wymówiona jeśli jest w niej zapis o takiej możliwości , jeśli takiego zapisu nie ma to tylko za porozumiem stron . dałem mu dwa linki a on i tak czyta i rozumie to jak chce a jest jasno napisane że jeśli umowie  nie ma zapisu o jej rozwiązaniu to takiej umowy nie można rozwiązać

 

 

Zgodnie z art. 673 § 3 k.c. umowę najmu zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć w wypadkach określonych w umowie. Przepis ten zgodnie z art. 694 k.c. stosuje się do umów dzierżawy, co oznacza, że również umowę dzierżawy zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć w wypadkach określonych w tej umowie.

Oznacza to tym samym, że w razie braku określenia przez strony umowy dzierżawy wypadków, których zaistnienie będzie upoważniały strony lub jedną ze stron do wypowiedzenia umowy dzierżawy, jej wypowiedzenie będzie niemożliwe.

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

dokładnie jest tak jak piszesz ..czyli to w praktyce  oznacza że musi być porozumienie stron 

no i powtarzam taka umowa musi być zgłoszona(data pewna - poświadczona przez urząd ) bo inaczej  to ogólne warunki czyli zwykłe wypowiedzenie w ustawowym terminie   

 

o co tu się sprzeczać to nie wiem ? 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

może być wymówiona jeśli jest w niej zapis o takiej możliwości , jeśli takiego zapisu nie ma to tylko za porozumiem stron . dałem mu dwa linki a on i tak czyta i rozumie to jak chce a jest jasno napisane że jeśli umowie  nie ma zapisu o jej rozwiązaniu to takiej umowy nie można rozwiązać

 

 

Zgodnie z art. 673 § 3 k.c. umowę najmu zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć w wypadkach określonych w umowie. Przepis ten zgodnie z art. 694 k.c. stosuje się do umów dzierżawy, co oznacza, że również umowę dzierżawy zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć w wypadkach określonych w tej umowie.

 

Oznacza to tym samym, że w razie braku określenia przez strony umowy dzierżawy wypadków, których zaistnienie będzie upoważniały strony lub jedną ze stron do wypowiedzenia umowy dzierżawy, jej wypowiedzenie będzie niemożliwe.

No co podałeś , co podałeś? NIC TAM NIE MA  jak to działa w razie dziedziczenia, Owszem zgadzam się że w razie sprzedaży, i kupujący i dzierżawca o wszystkim muszą wiedzieć,kupujący zgodzi się to zgodzi, nie to nie, ale co jak odziedziczysz, wiedziałeś co dziedziczysz?   

 

"Zgodnie z art. 694 k.c., do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące najmu. Z kolei stosownie do art. 678 par. 1, w razie zbycia rzeczy oddanej w najem nabywca może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyższy przepis należy stosować także do nabycia przedmiotu przez dziedziczenie. Oznacza to, że w razie przejścia własności dzierżawionej przez Czytelnika nieruchomości na spadkobierców wydzierżawiającego mają oni prawo wypowiedzieć dzierżawę z zachowaniem ustawowego terminu wypowiedzenia, jeśli taka będzie ich wola."

 

Przepisy przepisami, jeden artykuł znosi drugi,a prawnicy tylko zacierają ręce. Moim zdaniem to wydzierżawiający musiałby być chyba kretynem żeby nie zastrzec sobie swobodnego wypowiedzenia umowy.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

i dlatego nikt nie daje praktycznie  takich umów  ;)

nie wałkuj tego cytatu z artykułu bo on odnosi się do konkretnego przypadku gdzie umowa nie była potwierdzona i taką umowę ma prawo wymówić karzdy nawet spadkobierca

 

nic tam nie ma bo jest gdzie indziej to raz ...a dwa to tylko oznacza że dziedziczenie to tylko zmiana właściciela 

w razie dziedziczenia,  prawa i obowiązki po zmarłym przejmują spadkobiercy i tyle

 

  Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, spadkobiercy wchodzą w prawa i obowiązki z chwilą śmierci zmarłego.  

w żaden sposób nie rozwiązuje to umowy na czas oznaczony ...i dalej obowiązuje nowych właścicieli 

 

 

 

Dzierżawca i wypowiedzenie umowy dzierżawy na czas określony

Autor: Krzysztof Tyła • Opublikowane: 17.04.2012

 

Czy dzierżawca może wypowiedzieć umowę dzierżawy zawartą na czas określony (np. na 10 lat)? W jakich sytuacjach dzierżawca może ubiegać się o obniżenie wysokości czynszu?

 

sufin_61_trans.png
Anna Sufin
Zapytaj prawnika »
 
 

 

Przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) milczą na temat możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony. Kodeks cywilny przewiduje jedynie możliwość rozwiązania umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony.

 

Zgodnie z treścią artykułu 704 Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 704. W braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego”.

 

Co do braku możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony pośrednio wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 kwietnia 1993 r., stwierdzając, iż umowa zawarta na czas oznaczony, do której z mocy art. 708 K.c. mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, nie może być rozwiązana przez wypowiedzenie w trybie art. 704 K.c.

 

Z kolei w sposób jednoznaczny Sąd Najwyższy zajął stanowisko w uchwale z dnia 21 grudnia 2007 r. (III CZP 74/07), wskazując, iż wypowiedzenie umowy dzierżawy zawartej na czas oznaczony dopuszczalne jest w wypadkach określonych w tej umowie.

 

Zatem należy przyjąć, iż w treści umowy dzierżawy powinien znajdować się zapis określający sytuacje, w których dzierżawca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Jeśli zatem umowa nie przewiduje takiej możliwości, trzeba uznać, iż rozwiązanie umowy najmu nastąpi wraz z upływem okresu, na jaki została zawarta, chyba że umowa ta zostanie rozwiązana za zgodnym porozumieniem stron.

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez cinas16
      Rok temu podpisałem umowę dzierżawy z Urzędem gminy. Ziemia 6 klasa, w umowie napisane, że muszę użytkować rolniczo, w planie zagospodarowania użytki kopalne. Czynsz-równoważność  2q żyta, świadczenia publiczne po mojej stronie. W tym roku dostałem nakaz podatkowy na kwotę 1200zł/ha (naliczone jak od kopalin). 300 m dalej posiadam swoje pole podatek 0,00zł (6 klasa ziemi). I tu moje pytanie skoro ziemie mam użytkować rolniczo, czy maja prawo naliczać mi podatek jak do kopaliny? Zainwestowałem trochę w tą ziemię, pole było zaperzone, nawożenie itd. i szkoda rozwiązywać umowę, ale na taki podatek mnie nie stać.
    • Przez tatiati
      Witam! Niedługo mam podpisać umowę dzierżawy. Mój tata chce przejść na emeryturę, więc chce mi oddać ziemię w dzierżawę. Umowę wypisywała matka, ziemia jest na tatę to ona zajmuje się 'papierologią' w domu. Byliśmy już w KRUS ale brakowało nam jednego dokumentu, więc jeszcze nie oddaliśmy wniosku. W międzyczasie wynikła inna sprawa. W umowie wykluczona jest działka, na której stoi dom. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale pani w KRUSie była baaaaardzo zdziwiona, że ta jedna działka jest wykluczona. Zasiało to we mnie ziarno niepewności, zwłaszcza że specjalnie musieliśmy się wracać do gminy, żeby znów wyliczyli przeliczeniowe bo w takim wypadku się zmieniło. Tata ciągle zapewnia mnie, że to ja będę tam mieszkał i zajmował się wszystkim ale wiem, że matka nie jest temu przychylna i bardziej widziałaby tam moją siostrę. Chciałbym wiedzieć czym skutkuje wykluczenie tej jednej działki, bo domyślam się że matka nie odpisała jej bez powodu ale nie chce mi powiedzieć jaki jest ten powód, twierdząc że to tata to wymyślił, tymczasem ojciec nic o tym nie wie. Nie chcę być związany umową jeśli potem to siostra miałaby się wszystkim zajmować (w takim wypadku niech wydzierżawią ziemię siostrze a nie mnie). Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj