wladko119

Trzoda Chlewna rośnie w 3 miesiące ?

Polecane posty

Gość   
Gość

jak piszą poprzednicy rosną w 3 miesiące ale to od wagi około!!! 25kg lub wiecej ale to zapewne dunczyki lub holendry :)

 

A co mas za znaczenie czy polska czy duńska każda świnia zdrowa rośnie na dobrej paszy jednakowo ja sprzedawałem 5 mieś od urodzenia to największe sztuki miały po ok 140 kg ale średnio 120 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Żeby  smakowało  musi  śmierdzieć   -  no chyba  że  sałata  i  sałata  ale  ile można  schabowy  musi być.

 

Lata 80-90 tak nie śmierdziało,jakość mięsa i kiełbas dużo lepsza,sprzedaję rocznie 300 szt ale do zabicia wolę kupić od rolnika który utrzymuje kilkanascie  sztuk :lol:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lagunal6    2

W mojej okolicy jest duńska ferma zarodowa trzody chlewnej  ,byłem na otwarciu system wentylacji  oparty na komorach w których panuje wyższe ciśnienie niż na zewnątrz,latem doprowadzane powietrze jest schładzane ,zimą ogrzewane wielkość 4500szt wszystko na rusztach i capi dosyć mocno więc wentylacja to nie wszystko :rolleyes:

 

 

tak wiem ze smierdzi na zewnatrz ale my rozmawiamy o zapachu w srodku.wentylacja caly smród wywala na zewnatrz a w srodku jest ok.jak bys wszedl do srodka to bys sie zdziwił ale cie nie wpuszcza.Taka ferma nie moze dopuscic smrodu w srodku a zarazem trujacego amoniaku bo by nie dali rady z kaszlem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

rozmawiałem z rolnikiem który ma tucz otwarty na 1500 szt. Wygląda to tak: przyjeżdża warchlak pbzXwbp i dostaje paszę leczniczą z antybiotykiem w granulacie przez tydzień później jest przez tydzień zmiana paszy z granulatu na zboża+koncentrat a w 3 tyg idzie tylozyna. Swinie od wagi średniej 21-23kg bo tyle mu wychodzi średnio rosną od 95 do 105 dni. Tylozyna na zdrowym warchlaku przyspiesza tucz i jest to możliwe że od 22 kg do 110kg rośnie od 2,5 do 3,5miecha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

możliwe raz też mi wjechał warchlak o średniej wadze 24kg no i połowa pojechała za 2 miesiące a połowa siedziała ponad 3 wiec wszystko jest możliwe tylko że połowa miała koło 35 kg a połowa poniżej 20 kg ale średnia to średnia wiec.

 

co do zapachów to jak u każdego kupa gnoju leżała za oborą koło stodoły a jak padał deszcze to na 5 metrów w koło nie dało sie podejsc bo błoto to było ok nikomu nie śmierdziało zbilansuj pasze i bedzie mniej śmierdziało,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

A nie wiecie może co się dodaje że świnie rosną w 4-4,5 miecha od urodzenia oprócz antybiotyków bo nie wierzę w to że tylko one powodują tak szybki przyrost? oraz drugie pytanie jak zrobić żeby prosiaki jadły granulki już przy maciorze bo sypię te lepsze i droższe z biofeedu 19% białka, 14,1 MJ ale one jedzą to dopiero dzień lub dwa po odsadzeniu jak już głód im doskwiera po braku mleka ogólnie mówiąc jak zrobić żeby prosiak nawet  przeżarł się tymi granulkami bo jak rozmawiałem z fermowcem to mówi że on ma problem bo u niego prosiaki się przeżerają mają taki apetyt a jak zapytałem jak to robi to tylko się uśmiechnął i powiedział że to wyższa matematyka ale napewno nie ma się to granulkami i firmą czy nutrena czy biofeed czy sano i tak jeść muszą tak mi powiedział a ja nie wiem jak to zrobić i co dodać albo czym zaszczepić. Jeżeli ktoś zna odpowiedź to bardzo proszę o poradę może być nawet na priv jeśli to tajemnica i nie każdy może znać ten sekret.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prosiaki kupione 21 lipca 2019 w wadze no nie wiem hmmm 20 kg taki zwykły prosiak a 21 pażdziernika po 3 miesiącach jeden miał 115 kg a drugi 118 kg,włąsna mieszanka paszowa jęczmień,pszenica i pszenżyto i do tego 9.1% koncentratu z ekoplonu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem że 4 lata to już odkopywanie tematu ale w 5 miesięcy od wagi ok 20 kg normalnym sposobem karmienia do 150 kg tucznik rośnie bez problemu, jęczmień, pszenica i pszenżyto i do tego 9%koncentratu z ekoplonu ale 2 tyg przed ubojem daje samą śrutę bez koncentratu i słonina przy wtapianiu nie śmierdzi tylko pachnie, mięso smaczne i soczyste a soczyste bo większa świnia ma więcej tłuszczu między mięśniowego, rasa wbp, pbz. Po 3 msc tuczu 105 kg wagi i świnki zadowolone i zdrowe 

Następne tuczjiki będę trzymał tak z 7/8 miesiecy na wagę ok 200+kg i zobaczymy jak to wyjdzie ze smakiem mięsa 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

mam tucznika zywionego na mokro, przyjeżdżają mi w wadze ok 28kg i średnie przyrosty z budynku 1200szt wychodzi ok 0.95kg gdzie najlepsze wychodza ok 85dnia tuczu w wadze ok 126-8kg średnio za samochód 160szt a ostatnie wychodza ok 110-115 dzień, przyrosty ok 0.8kg w zależności od ceny bo czasem przetrzymam dłużej czasem wcześniej wyjada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1262
Dnia 26.02.2020 o 13:04, JurekOgorek1 napisał:

 ale 2 tyg przed ubojem daje samą śrutę bez koncentratu

I chciały jeść samą śrutę, czy były spadki na wadze ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789
Dnia 26.02.2020 o 13:04, JurekOgorek1 napisał:

Wiem że 4 lata to już odkopywanie tematu ale w 5 miesięcy od wagi ok 20 kg normalnym sposobem karmienia do 150 kg tucznik rośnie bez problemu, jęczmień, pszenica i pszenżyto i do tego 9%koncentratu z ekoplonu ale 2 tyg przed ubojem daje samą śrutę bez koncentratu i słonina przy wtapianiu nie śmierdzi tylko pachnie, mięso smaczne i soczyste a soczyste bo większa świnia ma więcej tłuszczu między mięśniowego, rasa wbp, pbz. Po 3 msc tuczu 105 kg wagi i świnki zadowolone i zdrowe 

Następne tuczjiki będę trzymał tak z 7/8 miesiecy na wagę ok 200+kg i zobaczymy jak to wyjdzie ze smakiem mięsa 🙂

Zawartość tłuszczu śródmięśnowego zależy od rasy świń a żywienie ma na to znikomy wpływ, przede wszystkim czym dłużej rośnie tym lepiej,idealnie do tego nadaje się rasa puławska,złotnicka pstra,wbp,pbz średnio do tego sie nadaje z powodu przekrzyżowania  z rasą  landrace lata 80  wyszła z tego typowo miesna rasa wbp,pbz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, dsbh napisał:

I chciały jeść samą śrutę, czy były spadki na wadze ?

Przy końcu podawania śruty z koncentratem mieszałem ze śrutą bez koncentratu i stopniowo dodawałem samą śrutę i już na samej śrucie zostały przyrosty ładne jak na własne potrzeby 

23 godziny temu, ws71 napisał:

Zawartość tłuszczu śródmięśnowego zależy od rasy świń a żywienie ma na to znikomy wpływ, przede wszystkim czym dłużej rośnie tym lepiej,idealnie do tego nadaje się rasa puławska,złotnicka pstra,wbp,pbz średnio do tego sie nadaje z powodu przekrzyżowania  z rasą  landrace lata 80  wyszła z tego typowo miesna rasa wbp,pbz

Zależy od rasy jak najbardziej i wbp i pbz są rasami mięsnymi to jak najbardziej się zgodzę bo to prawda ale jak zauważyłem, większa świnia nawet tej rasy ma bardziej soczyste mięso i jest jakby większą marmurkiwatość mięsa niż u np pbz 100 kg owszem nie jest to tak jak u np złotnickiej ale z moich obserwacji tak jest 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dyńka    0

Witam po 6 miesiącach od oproszenia uzyskałem wagę 127kg na koncentratach firmy Brosso i Sano to dobry wynik ? Czy zmienić coś w żywieniu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Czyli normalny przyrost,jaka mięsność była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2016 o 23:34, rafff24 napisał:

znajomy co odemnie kupuje, to 4 miesiące i tucznik 120 kg, hoduje dla siebie i dla rodziny, tak, że na gotowej paszy mogą być 3 miesiące, ja dla siebie to ekstensywnie i 5 miesięcy i jest smak

Czym karmisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj