Skocz do zawartości

Zdjęcie

jakie studia? czy rolnictwo? czy?

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share drillw

drillw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 czerwiec 2016 - 21:21

jakie studia? czy rolnictwo? czy? Uwaga, będzie obszernie :)

witam. w tym roku skończyłem liceum ogólnokształcące o profilu mat-fiz. maturę zdawałem podst.+ rozszerzenie z matmy i angielskiego.
teraz zastanawiam sie nad jakimiś studiami. zainteresowania mam typowo rolnicze, ale też techniczno-mechaniczne, że się tak wyrażę. i mam teraz spory dylemat jakie studia wybrać. rodzice namawiają mnie na agh (jestem z woj. małopolskiego) lub na politechnike Krakowską. na tych uczelniach to pasowały by mi takie kierunki (rodzice też mi to proponują) jak Mechanika i Budowa Maszyn, albo Mechatronika, lub Inżynieria Akustyczna( to tak jeszcze sie waham).

Maturę zdam bez problemu( o ile z polskim coś sie nie wydarzy, ale może nie). z matmy podst. może 90-100% ang. podst. 80-90%, rozszerzenia ok 40-50%--w tym roku matura rozszerzona była z w razy trudniejsza niz2
rok temu. więc nie tak źle.

ale mnie osobiście ciągnie do rolnictwa, do gospodarstwa. chciałbym mieć gospo swoje, ale czy to obecnie opłacalne?
Marna cena mleka, drogie pasze, itp.

jeśli chodzi o gospodarstwo to nie musiałbym wszystkiego zaczynać od zera. mam ciągnik( c330, ale zawsze coś) i parę maszyn do zielonki( rotacyjna, taśmówka,zbierajaca,no i inne duperele pług, kultywator, itd.) pola,czyli łąk mamy 3ha( jak na Małopolskę, prawie Podhale, to tak średnio). w mojej wsi raczej nie ciężko o dzierżawy, aktualnie domowe gospodarstwa kończą działalność, obecnie gospodaruje co dziesiąte domostwo, więc pole by się znalazło. we wsi prócz jednego gospodarza większego(ok 100 sztuk bydla), jest kilku mniejszych(10 sztuk) a reszta łąk zostaje odłogiem. ale najważniejsze pytanie czy warto inwestować w rolnictwo w takiej sytuacji?

co ze studiami? Bo teraz wykształcenie rolnicze jest potrzebne przede wszystkim so dofinansowania z ue, ale jak prow sie skończy, to przecież niekt mi nie zabroni miec gospodarstwa, mając wykształcenie, np. inżyniera/magistra.

więc na co sie zdecydować? czy iść na agh(pk) i nie myśleć o rolnictwie? (studia technicze-praca raczej po tym będzie)
chyba żeby iść na ten agh(pk) a zaocznie zrobic te studia rolnicze( dodatkowo, nie bedzie chyba to zbytnim obciążeniem, i potem zastanowić sie w jaką branżę iść?

proszę wszystkich o pomoc w podjęciu decyzji, jest to dla mnie bardzo ważne. proszę o rady, podpowiedzi co zrobi
i z góry dziękuję.

[trochę się rozpisałem,ale co tam, tmat ważny]
doceńcie , bo trochę się nastukałem w ekran telefonu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jakie studia? czy rolnictwo? czy? Dzisiaj, 20:50
  •  

#2 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 15 czerwiec 2016 - 21:29

jakie studia? czy rolnictwo? czy? nie chce mi się czytać co tam napisałeś ale idź na normalne studia a ciapka i 3ha traktuj jak większy ogródek i zapomnij o prow bo to tylko teoria że malutki coś dostanie

#3 Share Bajteeek

Bajteeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 15 czerwiec 2016 - 21:37

jakie studia? czy rolnictwo? czy? sam 4 lata temu stałem przed dokładnie takim samym wyborem, wybrałem normalne studia (Mechanika i Budowa Maszyn). Jak masz więcej pytań pisz priv :)

#4 Share Bartek933

Bartek933

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów
  • Zainteresowania:militaria, motoryzacja, historia

Napisany 15 czerwiec 2016 - 22:03

hej, jeżeli kochasz rolnictwo to i nauka powinna być dla Ciebie przyjemnością, a później możesz znaleźć prace w sektorze rolniczym. Wbrew pozorom po studiach rolniczych łatwiej znaleźć dobra prace aniżeli po innych popularnych kierunkach, choć w dobie kryzysu wszyscy tną koszty to i tak na uczelni jest wywieszonych duzo ofert pracy. 3ha to rzeczywiście ogródek który można obrobić po godzinach, a z czasem może i coś przybyć, a poboczem w Wielkopolsce odłogi to rzecz niespotykana  a jeżeli ktos ma kilka ha to oddaje je w dzierżawę i bierze za to jeszcze pieniądz. 

Tak czy inaczej życzę powodzenia i zadowolenia z obranego kierunku 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share lukaschels

lukaschels

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 06:45

jakie studia? czy rolnictwo? czy? wybierz kierunek po którym będzie dobra praca, w międzyczasie zrób zaoczne technikum rolnicze, po którym dostaniesz kwalifikację. przy tak małym areale jesteś w stanie i obrabiać i pracować na etacie. ja tak zrobiłem i nie żałuję

#6 Share sonior

sonior

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 07 grudzień 2016 - 07:30

Rolnictwo opłaca się studiować jeśli posiadasz swoją ziemię. Nie wiem czy jest sens iść na ten kierunek jeśli nie posiadasz własnego gospodarstwa W takim przypadku może lepiej jakbyś zaczęła studiować ogrodnictwo?

Sporo ciekawych kierunków w tym roku uruchomiła Warszawska szkoła wyższa imienia Korczaka:

http://warszawa.wspkorczak.eu/

Możesz sobie popatrzeć. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share mwidlak

mwidlak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 grudzień 2016 - 11:14

Jeśli interesujesz się rolnictwem to idź na kierunki z tym związane. Nie ma sensu żebyś się na innych męczył, a tym bardziej jeśli planujesz posiadać własne gospodarstwo. Przeanalizuj przede wszystkim każdą uczelnię pod kątem wybranego kierunku, a także przedmiotów żebyś później nie narzekał:P