drillw

jakie studia? czy rolnictwo? czy?

Polecane posty

drillw    0

Uwaga, będzie obszernie :)

witam. w tym roku skończyłem liceum ogólnokształcące o profilu mat-fiz. maturę zdawałem podst.+ rozszerzenie z matmy i angielskiego.
teraz zastanawiam sie nad jakimiś studiami. zainteresowania mam typowo rolnicze, ale też techniczno-mechaniczne, że się tak wyrażę. i mam teraz spory dylemat jakie studia wybrać. rodzice namawiają mnie na agh (jestem z woj. małopolskiego) lub na politechnike Krakowską. na tych uczelniach to pasowały by mi takie kierunki (rodzice też mi to proponują) jak Mechanika i Budowa Maszyn, albo Mechatronika, lub Inżynieria Akustyczna( to tak jeszcze sie waham).

Maturę zdam bez problemu( o ile z polskim coś sie nie wydarzy, ale może nie). z matmy podst. może 90-100% ang. podst. 80-90%, rozszerzenia ok 40-50%--w tym roku matura rozszerzona była z w razy trudniejsza niz2
rok temu. więc nie tak źle.

ale mnie osobiście ciągnie do rolnictwa, do gospodarstwa. chciałbym mieć gospo swoje, ale czy to obecnie opłacalne?
Marna cena mleka, drogie pasze, itp.

jeśli chodzi o gospodarstwo to nie musiałbym wszystkiego zaczynać od zera. mam ciągnik( c330, ale zawsze coś) i parę maszyn do zielonki( rotacyjna, taśmówka,zbierajaca,no i inne duperele pług, kultywator, itd.) pola,czyli łąk mamy 3ha( jak na Małopolskę, prawie Podhale, to tak średnio). w mojej wsi raczej nie ciężko o dzierżawy, aktualnie domowe gospodarstwa kończą działalność, obecnie gospodaruje co dziesiąte domostwo, więc pole by się znalazło. we wsi prócz jednego gospodarza większego(ok 100 sztuk bydla), jest kilku mniejszych(10 sztuk) a reszta łąk zostaje odłogiem. ale najważniejsze pytanie czy warto inwestować w rolnictwo w takiej sytuacji?

co ze studiami? Bo teraz wykształcenie rolnicze jest potrzebne przede wszystkim so dofinansowania z ue, ale jak prow sie skończy, to przecież niekt mi nie zabroni miec gospodarstwa, mając wykształcenie, np. inżyniera/magistra.

więc na co sie zdecydować? czy iść na agh(pk) i nie myśleć o rolnictwie? (studia technicze-praca raczej po tym będzie)
chyba żeby iść na ten agh(pk) a zaocznie zrobic te studia rolnicze( dodatkowo, nie bedzie chyba to zbytnim obciążeniem, i potem zastanowić sie w jaką branżę iść?

proszę wszystkich o pomoc w podjęciu decyzji, jest to dla mnie bardzo ważne. proszę o rady, podpowiedzi co zrobi
i z góry dziękuję.

[trochę się rozpisałem,ale co tam, tmat ważny]
doceńcie , bo trochę się nastukałem w ekran telefonu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

nie chce mi się czytać co tam napisałeś ale idź na normalne studia a ciapka i 3ha traktuj jak większy ogródek i zapomnij o prow bo to tylko teoria że malutki coś dostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bajteeek    4

sam 4 lata temu stałem przed dokładnie takim samym wyborem, wybrałem normalne studia (Mechanika i Budowa Maszyn). Jak masz więcej pytań pisz priv :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5373

hej, jeżeli kochasz rolnictwo to i nauka powinna być dla Ciebie przyjemnością, a później możesz znaleźć prace w sektorze rolniczym. Wbrew pozorom po studiach rolniczych łatwiej znaleźć dobra prace aniżeli po innych popularnych kierunkach, choć w dobie kryzysu wszyscy tną koszty to i tak na uczelni jest wywieszonych duzo ofert pracy. 3ha to rzeczywiście ogródek który można obrobić po godzinach, a z czasem może i coś przybyć, a poboczem w Wielkopolsce odłogi to rzecz niespotykana  a jeżeli ktos ma kilka ha to oddaje je w dzierżawę i bierze za to jeszcze pieniądz. 

  Tak czy inaczej życzę powodzenia i zadowolenia z obranego kierunku 


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

wybierz kierunek po którym będzie dobra praca, w międzyczasie zrób zaoczne technikum rolnicze, po którym dostaniesz kwalifikację. przy tak małym areale jesteś w stanie i obrabiać i pracować na etacie. ja tak zrobiłem i nie żałuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mwidlak    0

Jeśli interesujesz się rolnictwem to idź na kierunki z tym związane. Nie ma sensu żebyś się na innych męczył, a tym bardziej jeśli planujesz posiadać własne gospodarstwo. Przeanalizuj przede wszystkim każdą uczelnię pod kątem wybranego kierunku, a także przedmiotów żebyś później nie narzekał:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RobertG93    0

Polecam Ci iść na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, kierunek Technika Rolnicza i Leśna. Z początku nie jest łatwo, ale nauczysz się wszystkiego, aż ponadto.

Poruszane tematy od zwykłego rolnictwa, co kiedy sadzić, jak to pielęgnować. Poprzez lasy, ich sadzenie pielęgnacja i wyrąb. Po projektowanie wentylacji ,oraz zapotrzebowanie na wodę w halach,stodołach. Analizy opłacalności hodowli zwierząt. Projektowanie maszyn w autocadzie. Także aspekt stosowania odnawialnych źródeł energii. Poznanie budowy różnego typu maszyn, sadzarek, opryskiwaczy. Jak ustawiać dane maszyny, by ich praca była jak najbardziej skuteczna. Dosłownie jest wszystko, czego rolnik potrzebuje. Na końcu wisienka, uprawnienia na kombajn :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FranasNH    78

@RobertG93 Mam do Pana parę pytań bo zainteresowały mnie pańskie informacje :)
Mieszkam 80km od Wrocławia i jestem w 2kl liceum ogólnokształcącego. Szykuje się powoli do studiów i myślałem najpierw nad fizjoterapią...aż doszedłem do leśnictwa ( nie potrafię sprecyzować jeszcze dokładnego kierunku na tym leśnictwie, szczerze to za dużo nie wiem o tych kierunkach, ale mam jeszcze trochę czasu :P ). I mam pytanie odnośnie leśnictwa do tego co Pan wyżej napisał. Czy po tych studiach leśnych jest w miarę dobra praca? Czy ma Pan możliwość określić jak trudne są te studia? Czy po nich mógłbym zostać np. leśniczym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hurt1991    2

albo poszukać fachowej wiedzy ogrodniczej (sadownictwo, osłony, hydroponika itd.) i te 3ha przerobić na duży, rentowny "ogródek" jak to ktoś wspomniał wcześniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szybkirychu12
      Witam, niedługo kończę swoje studia, ale niezwiązane z rolnictwem. Potrzebuję jednak wykształcenia rolniczego, żeby dotacje dostać i ogólnie móc ewentualnie prowadzić małe gospodarstwo w przyszłości gdyby ojciec mi je przepisał. Myślałem zatem o studiach podyplomowych. Czy ktoś z was może robił taką podyplomówkę związana z rolnictwem, która daje kwalifikacje rolniczą. Czy są też jakieś studia z zajęciami online bo zależało by mi na tym. Jestem z okolic Poznania i na na tym info by mi najbardziej zależało, ale chętnie wysłucham wszystkich.
    • Przez Magda31
      Cześć wszystkim,
      zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, która pomoże mi w pisaniu mojej pracy inżynierskiej na temat oceny efektów wdrożenia technicznego wyposażenia w gospodarstwach mlecznych.
      Ankieta zawiera 19 pytań i jest anonimowa. 
      Link do ankiety:
      https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPa2Qi8VuNnd1QbGHIlFk2jB8onhGUCSnLLUxCijWbGHLVag/viewform?usp=sf_link
      Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.
    • Przez poziomka
      Moje pytanie brzmi czy warto jest iść na studia rolnicze jeżeli planujemy zostać na gospodarstwie. Czy te studia nam coś dadzą,czy jest to też strata czasu mówię tu o kierunku osobiście nowoczesna hodowla bydła mlecznego. Ale jeśli mieliście jaką kolwiek styczność ze studiami to proszę napiszcie, jestem ciekaw każdej wypowiedzi nie koniecznie związanej z moim kierunkiem może być inny rolniczy.
    • Przez AnnaSkoczylas
      Hej, chcę zacząć studia rolnicze, ale przede mną jest jeszcze rok, muszę napisać maturę i podciągnąć niektóre przedmioty. Jakie szkoły wyższe możecie polecić?
    • Przez Drzeffo123
      Witam Szanowną Grupę,
      zwracam się z gorącą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej folii i mat do ściółkowania do pracy magisterskiej.
      Od razu przepraszam za taką formę, lecz tradycyjne sposoby ( telefon, mail )zawiodły.
      Nie ukrywam, że jest to moja ostatnia nadzieja, by móc dokończyć magisterkę 😕
      Dlatego bardzo proszę o poświęcenie 5 minut z Waszego cennego czasu.
      PS ta ankieta nie ma na celu wywołania burzy, który sposób ściółkowania jest najlepszy, tylko pokazanie aktualnej sytuacji.
      Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie ankiety i raz jeszcze przepraszam za taką formę. Mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako spam czy inne negatywne działanie.
       
      https://forms.gle/RR45NTp8BuN5nJMx7
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj