Brytan

Jęczmień jary - same problemy.

Polecane posty

Brytan    2

Witam mam duży problem z jęczmieniem jarym. Otóż posiane mam go 12 ha i jest jeden kawałek co jest tam 2ha jego i od prawej strony pola, czyli od miedzy tak 5-6m w lewo ten jęczmień jest bardzo dziwny. Mianowicie żółty, niknie no i staje się gołe pole :(  Już nie wiem co robić, robiłem już wszystko po drugiej strony pola jęczmień jest na zabój a po tej prawie go nie ma :/   . Pomóżcie proszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Tyle,że tak już jest drugi rok tylko że rok temu było mniej. Może czegoś brakuje glebie? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że są to jakieś niedobory w glebie. Jeczmien jest bardzo wrażliwy wiec jest to bardzo widoczne podczas niekorzystnych warunków. Pobierz próbkę wyślij do stacji chemiczno rolniczej i będziesz miał jak na tacy czy to niedobory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36

Pierwsze od czego powinieneś zacząć to pH gleby (jęczmień jest najbardziej wrażliwy ze zbóż na niskie pH), a dopiero później przejmować się czy mu czegoś brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec najlepiej wysłać próbkę do stacji. Podstawowe badanie określa jednocześnie odczyn gleby, oraz zawartość potasu, fosforu I magnezu. Jest to podstawowe badanie którego koszt to kilkanaście złotych około 20 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

możesz mieć to samo co ja na jednym kawałku taki pas ok6m szerokości i ze 30 długości stosowałem tam wszystko co tylko możliwe na grzyba,robactwo wapno podwójna dawka po orce jeszcze raz posypałem kredą i d....  a co tam siedzi to już nie mam pojęcia pytałem się ludzi którzy mają pola po sąsiedzku to powiedzieli mi że w tym miejscu zawsze tak było 

sieje to pole od 3 lat i już mam dość tego kawałka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Może jest czymś skażone jakiś olej ropa może kiedyś coś tam było(kupa wapna obornika) lub po prostu zakwaszone.
Może sąsiad czymś opryskal.
Lub może wyorana jest martwica...

Edytowano przez Patryk1222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Panowie robiłem to co mówiliście i nic nie dało.... A na dodatek przeszedł dziś grad i poutrącało pół kłosów.... Będzie z dwa razy mniejszy plon.... Już mi się nie dobrze robi :/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj