Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sorgo na kiszonkę

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 13:27

Sorgo na kiszonkę

Witam.

Prowadzę sprzedaż kwalifikowanych nasion sorgo ziarnowego. Tak się złożyło że do oferty w 2016 r. wprowadziłem nasiona sorgo kiszonkowego. Ogłoszenia sprzedaży zmieszczone były od stycznia na OLX. Byłem zaskoczony brakiem zapytań o zakup tych nasion a wiem że w Polsce wielu rolników uprawia sorgo na kiszonkę.

Zaopatrywanie się w nasiona do siewu powinno być już wcześniej zaplanowane co pozwoli na sprowadzenie odpowiedniej ilości jednostek siewnych. W Polsce nie prowadzi się produkcji materiału siewnego sorgo. Zapotrzebowanie na materiał siewny realizują firmy oferując do sprzedaży materiał wyhodowany poza Polską.

Ważną uwagą jest to co jest oferowane do sprzedaży. Czy wysiana odmiana sorgo da właściwy materiał do zakiszania.

Nie chcę robić sobie tym artykułem reklamy. Ale jakie było moje zaskoczenie gdy po 15 maja telefon robił się czerwony od zapytań o zakup sorgo kiszonkowego.

Okazało się że  w Polsce nie można było zakupić materiału sorgo na kiszonkę, ale to już zmartwienie spóźnialskich.

To co się chce zasiać  trzeba zaplanować dużo wcześniej a nie zostawiać na ostatnią chwilę bo "zbiór sorgo w grudniu" to chyba przesada.

Nasiona które oferuję posiadają certyfikat, ze sprzedanego materiału siewnego muszę przedstawić sprawozdanie we właściwym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tak że pozostawienie nasion na następny sezon to już jest problem. Dlatego moim celem jest sprowadzanie nasion pochodzących wyłącznie z nowych reprodukcji. 

Przykro mi tu pisać ale wielu pytających o nasiona sorgo kiszonkowego nie miało pojęcia co chcą zakupić jak to później przerobić na kiszonkę a przecież wiedza w tym zakresie to podstawa. 

Dużo czasu zajęło mi znalezienie konkretnych artykułów o zakiszaniu sorgo. Zawsze była to krótka wzmianka w opracowaniach o zakiszaniu kukurydzy. Przejrzałem wiele filmów na Youtube jak karmione jest bydło ziarnem i kiszonką z sorgo w Ameryce Południowej, ale tam są bardziej sprzyjające warunki do zbioru sorgo na zakiszanie.

Pisanie tu wypracowania nie ma celu,bo nikt nie będzie tego czytał. To co jest ważne zostało przedstawione w  w artykule:

https://www.agrofakt...datnosc-surowca/

Dziękuję autorom tego artykułu za opracowanie konkretnych informacji o zaletach i wadach sorgo.

Szczególne podziękowanie kieruję dla Pana prof. dr. hab. inż. Józefa Sowińskiego, że odniósł się do mojej prośby aby opracować artykuł dotyczący zakiszania sorgo i poświęcił cenny swój czas na podzielenie się swoją wiedzą naukową, która rolnikom pozwoli zastosować ją w praktyce w swoim gospodarstwie.

Tak jak zamieszczam fotki z uprawy sorgo ziarnowego postaram się aby pojawiły się fotki z upraw sorgo kiszonkowego.

Mam zapewnienie kolegi że dołączy do forum i zamieści materiały ze swojej plantacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sorgo na kiszonkę Dzisiaj, 02:03
  •  

#2 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 14:47

Sorgo na kiszonkę ile kosztuja nasiona na 1ha w czystym siewie? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share jano65

jano65

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 17:28

Sorgo na kiszonkę

Witam.

Szanowny kolego Szu 15000 nie chcę prowadzić na forum sklepu z cenami na półce. W innych tematach sorgo znajdziesz do mnie kontakt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share jano65

jano65