jano65

Sorgo na kiszonkę

Polecane posty

jano65    9

Witam.

Prowadzę sprzedaż kwalifikowanych nasion sorgo ziarnowego. Tak się złożyło że do oferty w 2016 r. wprowadziłem nasiona sorgo kiszonkowego. Ogłoszenia sprzedaży zmieszczone były od stycznia na OLX. Byłem zaskoczony brakiem zapytań o zakup tych nasion a wiem że w Polsce wielu rolników uprawia sorgo na kiszonkę.

Zaopatrywanie się w nasiona do siewu powinno być już wcześniej zaplanowane co pozwoli na sprowadzenie odpowiedniej ilości jednostek siewnych. W Polsce nie prowadzi się produkcji materiału siewnego sorgo. Zapotrzebowanie na materiał siewny realizują firmy oferując do sprzedaży materiał wyhodowany poza Polską.

Ważną uwagą jest to co jest oferowane do sprzedaży. Czy wysiana odmiana sorgo da właściwy materiał do zakiszania.

Nie chcę robić sobie tym artykułem reklamy. Ale jakie było moje zaskoczenie gdy po 15 maja telefon robił się czerwony od zapytań o zakup sorgo kiszonkowego.

Okazało się że  w Polsce nie można było zakupić materiału sorgo na kiszonkę, ale to już zmartwienie spóźnialskich.

To co się chce zasiać  trzeba zaplanować dużo wcześniej a nie zostawiać na ostatnią chwilę bo "zbiór sorgo w grudniu" to chyba przesada.

Nasiona które oferuję posiadają certyfikat, ze sprzedanego materiału siewnego muszę przedstawić sprawozdanie we właściwym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tak że pozostawienie nasion na następny sezon to już jest problem. Dlatego moim celem jest sprowadzanie nasion pochodzących wyłącznie z nowych reprodukcji. 

Przykro mi tu pisać ale wielu pytających o nasiona sorgo kiszonkowego nie miało pojęcia co chcą zakupić jak to później przerobić na kiszonkę a przecież wiedza w tym zakresie to podstawa. 

Dużo czasu zajęło mi znalezienie konkretnych artykułów o zakiszaniu sorgo. Zawsze była to krótka wzmianka w opracowaniach o zakiszaniu kukurydzy. Przejrzałem wiele filmów na Youtube jak karmione jest bydło ziarnem i kiszonką z sorgo w Ameryce Południowej, ale tam są bardziej sprzyjające warunki do zbioru sorgo na zakiszanie.

Pisanie tu wypracowania nie ma celu,bo nikt nie będzie tego czytał. To co jest ważne zostało przedstawione w  w artykule:

 

https://www.agrofakt.pl/kiszonka-sorga-przydatnosc-surowca/

 

Dziękuję autorom tego artykułu za opracowanie konkretnych informacji o zaletach i wadach sorgo.

Szczególne podziękowanie kieruję dla Pana prof. dr. hab. inż. Józefa Sowińskiego, że odniósł się do mojej prośby aby opracować artykuł dotyczący zakiszania sorgo i poświęcił cenny swój czas na podzielenie się swoją wiedzą naukową, która rolnikom pozwoli zastosować ją w praktyce w swoim gospodarstwie.

Tak jak zamieszczam fotki z uprawy sorgo ziarnowego postaram się aby pojawiły się fotki z upraw sorgo kiszonkowego.

Mam zapewnienie kolegi że dołączy do forum i zamieści materiały ze swojej plantacji.

 

                        SPRZEDAŻ KWALIFIKOWANEGO MATERIAŁU SIEWNEGO

                        - SORGO ZIARNOWE ( GK EMESE )

                        - SORGO KISZONKOWE ( RONA1)

 

                                                                            tel. + 48 668 169 257

 

 

Edytowano przez jano65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Szanowny kolego Szu 15000 nie chcę prowadzić na forum sklepu z cenami na półce. W innych tematach sorgo znajdziesz do mnie kontakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waclaw1000    0

Czy posiada Pan w sprzedaży sorgo na kiszonkę, jeśli tak to ile kosztowałaby porcja z przesyłką pobraniową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Prowadzę sprzedaż kwalifikowanych nasion sorgo z przeznaczeniem na kiszonkę, ( wystawiam fakturę VAT)

 

Informacja tel.

                        +48 668 169 257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich . Ja już swoje zamówienie  złożyłam i wszystkim,którzy się wahają,polecam zadzwonić pod podany numer do jano65 . Dostaniecie obszerne informacje na temat uprawy i ochrony sorgo przed chwastami. I rzecz jasna materiał siewny . :)

Jako początkująca w uprawie sorgo, zamówiłam ilość nasion potrzebną na hektar . Ale po tym,co słyszałam przez telefon i oglądałam na filmie,oczami wyobraźni już widzę te zielone łany dwa razy wyższe ode mnie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem zainteresowany nasionami sorga cukrowego jednak potrzebuje materiału siewnego tylko na pół ha.  Czy jest możliwość zakupienia takiej ilości?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Dziki równie dobrze to lubią jak kukurydzę? Kiedy przypada optymalny zbiór na kiszonkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

Witam wszystkich . Ja już swoje zamówienie  złożyłam i wszystkim,którzy się wahają,polecam zadzwonić pod podany numer do jano65 . Dostaniecie obszerne informacje na temat uprawy i ochrony sorgo przed chwastami. I rzecz jasna materiał siewny . :)

Jako początkująca w uprawie sorgo, zamówiłam ilość nasion potrzebną na hektar . Ale po tym,co słyszałam przez telefon i oglądałam na filmie,oczami wyobraźni już widzę te zielone łany dwa razy wyższe ode mnie.....

 

2razy wyższe od mnie hm dobie oczy masz kochana... a ph masz spełnione?

jak dla mnie to spam komentarza poprzedzającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Sorgo na kiszonkę.

Rośliny sorgo we wczesnych fazach wzrostu ( 70-80 cm) zawierają związek chemiczny ( cyjanowodór - kwas pruski) który jest toksyczny dla zwierząt. substancja ta trująca jest kiedy zwierzęta pobierają młode rośliny sorgo. Młode odrosty roślin, nowe odrosty od łodyg przy powierzchni gleby zawierają ponad dwa razy więcej kwasu pruskiego niż dojrzałe liście.  Dlatego nie wskazane jest pastwiskowe wykorzystanie sorgo. Podczas zakiszania kwas pruski zanika po 2-3 tygodniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugii    689

Sorg lepiej plonuje w latach z niedoborem wody. Jednak w optymalnych latach kukurydza daje wiecej.

A jak ze strawnoscia, bialkiem, energia i zawaryoscia wlokna porownujac do kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy żeby nie zakładać nowego tematu, tak jak ktoś wcześniej pisał jak się ma sprawa z dziką zwierzyną przy uprawie sorga i jeśli nie ma kolb tak jak kukurydza to sieczkarnia bez gniotownika będzie wystarczająca do zbioru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19451

zwierzyna go nie rusza miałem na działce gdzie kiedyś koło łowieckie miało tzw karmidło i w inne uprawy szły mi dzikusy a w to nie.Co do zbioru wystarczy nawet nasz Z 350, gnieść nie trzeba a i lepiej jest jak będzie pocięte trochę słabiej niż kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Zamieściłem film z mojej 1 ha plantacji sorgo kiszonkowego. Tak jak pisałem w innych tematach główny kierunek mojej działalności to propagowanie uprawy  w Polsce sorgo na ziarno. W 2016 r. jak przedstawia film zasiałem na próbę 1 ha sorgo odmiany kiszonkowej. Pole przeznaczone pod zasiew 5kl. Jak widać na filmie sorgo wg. mojej oceny wyrosło dość okazale i dało nawet zadowalającą ilość masy. W planie miałem to pociąć sieczkarnią i przyorać ale w końcu zostało  przeznaczone na zakiszenie w mieszance z kukurydzą.

Pada tu pytanie odnośnie zasiewu sorgo jako poplon. Wydaje mi się że w ten sposób nic nie osiągniemy. Wegetacja sorgo jest długa. Najpóźniej można wysiewać nasiona do 20 maja. W pierwszej fazie rozwoju sorgo bardzo wolno rośnie. Aby osiągnąć wysokość   2 - 3m potrzebuje czasu. Duży wpływ mają też warunki atmosferyczne ilość opadów. Żadna roślina nie urośnie bez wody dotyczy to również sorga.

Kolejne pytanie z mojej strony skąd takie pesymistyczne podejście rolników do uprawy sorgo na kiszonkę. Jest mało literatury odnośnie tematyki zakiszania sorgo. Większość opinii jest taka że zawiera podobną ilość białka i ma nieco większą zawartość włókna, dlatego pasza z niego jest nieco mniej energetyczna niż pasza z kukurydzy. Z tego powodu kiszonka sorgo zalecana jest do karmienia krów zasuszanych lub opasów.

Odsyłam do fachowego opracowania pt. UPRAWA SORGA NA KISZONKĘ ORAZ WYKORZYSTANIE W ŻYWIENIU ZWIERZĄT PRZEŻUWAJĄCYCH . Jest to opracowanie naukowe panów profesorów wydane w formie Instrukcji upowszechnieniowej nr 214 PUŁAWY 2016. IUNG PUŁAWY.

Cytuję podsumowanie z tego opracowania :

- kiszonka z sorga lub sorga z kukurydzą ze względu na niższą koncentracje suchej masy oraz brak kolb zawiera 15-20% mniej energii w porównaniu do kiszonek z kukurydzy   w latach dobrego urodzaju,

- krowy otrzymujące paszę pełnodawkową, PMR zawierającą kiszonkę z sorga lub z sorga i kukurydzy, pobierają więcej mieszanki paszowej z boksu paszowego co rekompensuje niższą wartość energetyczna kiszonki i powoduje niewielkie obniżenie wydajności mlecznej,

- pobranie energii przez krowy można regulować ilością skarmianej paszy treściwej,

- kiszonka z sorga lub sorga z kukurydzą podawana krowom nie powoduje istotnych zmian składu mleka, w tym tłuszczu i białka, w porównaniu do krów otrzymujących kiszonkę z kukurydzy,

- kiszonka z sorga lub sorga z kukurydzą może być stosowana w żywieniu młodego bydła, cieląt, jałówek i bydła opasowego.

W warunkach suszy glebowej i bardzo niskiego plonu kukurydzy uprawa sorga lib uprawa pasowa z kukurydza jest jedynym sposobem na zgromadzenie paszy objętościowej dla bydła, w tym krów mlecznych, pozwalająca utrzymać stado bydła do następnego sezonu.

Zapraszam do mojej oferty sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego:

- Sorgo kiszonkowego

- Trawy sudańskiej

tel. +48 668 169 257

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19451

@jano65 z terminem siewu nie zgodzę sie z Tobą co do terminu siewu

U mnie było siane 1 czerwca a znajomi siali ok 10 czerwca i wyrosło piękne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Sialem sucrosorgo 506 kilka lat temu na 2 ha i jedyna korzyść moim zdaniem to atrakcja turystyczna bo na 5 i 6 rz to wyrosło na 3,6 metra jak bambusowy las.  Wysiane 5 maja zaraz po kukurydzy. Zbiór koniec października i to zielone jak trawa w maju. U mnie zakwitło ale nasiona to by dojrzały chyba w styczniu jak i cała reszta. Zakiszone w pryzmie. Zakislo ładnie i po otwarciu zapach owocowego wina. Sam bym jadł tak smakowicie to wyglądało ale jałówki zabardzo nie chciały. 

W tym czasie sąsiedzi sieli to w mieszance z kuku ale tylko przez rok. Nasiona kupiłem przez agrolok w kosmicznej cenie.  Jak znajdę na kompie zdjęcia to dołączę. 

Do kuku nawet nie ma co porównywać. Nie na nasz klimat moim zdaniem szczególnie północny wschód. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3

Witam, Czy wie ktoś gdzie z pewnego źródła kupić nasiona sorgo na kiszonkę? Opinie są różne, ale doszedłem do wniosku, że jak sam nie spróbuję, to nie będę miał pewności i z hektar na próbę trzeba zasiać dla mamek. Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
Dnia 29.02.2020 o 13:49, Gladius napisał:

Witam, Czy wie ktoś gdzie z pewnego źródła kupić nasiona sorgo na kiszonkę? Opinie są różne, ale doszedłem do wniosku, że jak sam nie spróbuję, to nie będę miał pewności i z hektar na próbę trzeba zasiać dla mamek. Dzięki za odpowiedzi

Mam obecnie w sprzedaży sorgo typowo przeznaczone na kiszonkę. Odmiana GK Balazs i GK Erik. Materiał siewny kwalifikowany ( faktura). Cena 385 zł za jś/ ha.

SORGO POLSKA

Janusz Sus

tel. 668 169 257.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
4 minuty temu, soltys48 napisał:

Masz jakies info o tym sorgo??

 

Masz mój film w poprzednich postach . Jest tam Rona 1, a te dwie odmiany to są pokrewne. Wysiewane w tamtym roku w wielu regionach Polski. Rolnicy mają małe rozeznanie w temacie i kupują nasiona sorgo przeznaczonego do biogazowni które nie jest przeznaczone na kiszonkę. Tyle w temacie. Liczą że jak urośnie 4-5m to jest dużo. Tu chodzi o strawność włókna podczas skarmiania.

W tamtym roku Ci co mieli choć trochę sorgo uratowali się bo kukurydza w ogóle nie urosła. Myślę że ten rok może być podobny. Nie robię sobie tu reklamy aby sprzedać jak najwięcej materiału siewnego ale aby podpowiedzieć jak zabezpieczyć się w paszę. Dwa lata temu w Szwecji panująca susza zdziesiątkowała hodowlę bydła bo rolnicy nie mieli co dać . Wysyłane były nawet darowizny paszy z Polski.

Sorgo zasiane w połowie lipca urosło do wysokości 2m. Zbiór w październiku. Tylko wczesne przymrozki przerwały jego wegetację.

Wiadomo że sorgo nie zastąpi kukurydzy ale warto mieć część paszy z sorgo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jannylance
      Basketball Stars is a mobile basketball game developed by Miniclip that offers players a fun and accessible way to enjoy the sport on their smartphones or tablets.  
      Basketball Stars is a fun and engaging mobile basketball game that offers enjoyable gameplay, accessible controls, and a variety of modes to keep players entertained. While it may not offer the depth of more simulation-oriented basketball games, it provides a satisfying experience for casual players looking for some basketball fun on the go.
    • Przez Kevinekk
      Elevate your dating game with the top site for hassle-free connections.
      Real Women
      Optimal Сasual Dating
    • Przez MKMK
      Cześć, ktoś uprawia sorgo na ziarno? Jak to się opłaca? 
    • Przez jano65
      Witam.
      Wszystko zaczęło się od eksperymentów, aż w końcu udało się ( może pierwszemu w Polsce) zasiać i zebrać ziarno sorgo. W 2011r. miałem 3 ha, a zbiory przeszły moje oczekiwania. Może nie osiągnąłem zakładanych 8-9 ton z ha, ale to co zebrałem jak na pierwsze kroki w tym kierunku to był mój wielki sukces. Ciepły pażdziernik pozwolił na naturalne bez desykacji dojrzanie i ziarno po skoszeniu miało 18 proc. wilg. a po suszarni 12 proc.
      2012r. plantacja 6 ha, małe błędy w odchwaszczaniu na początku wschodów, ale to co już teraz jest na polu znów napawa optymizmem.Daje powód do zadowolenia, że mój pionierski krok w siewie tego ziarna nie idzie w złym kierunku.
      Rozmawiałem z ekspertem, który stwierdził, że jeszcze niedawno uprawa kukurydzy w Polsce była marginalna a co jest dzisiaj.
      Dlatego uważam że przy dzisiejszej zmianie klimatu, zastosowaniu odpowiednich odmian nasion, można go w Polsce uprawiać na ziarno.
      Dla zainteresowanych podzielę się tym tematem, przedstawię fotki, oraz wkrótce film.z mojej uprawy. Żniwa przewiduję na konic października.
      Janko
      jgsus@op.pl




    • Przez RolnikPL1214
      Witam 
      Zasiałem Nutri honey po jęczmieniu ozimym 9 lipca i tu pytanie czy Nutri honey ma odpowiednią wysokość na swój wiek zdjęcie robione 4 sierpnia 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj