Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uzyskać jak najwięcej paszy z niedużej liczby hektarów?

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mx_racer

mx_racer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 11 czerwiec 2016 - 20:03

Jak uzyskać jak najwięcej paszy z niedużej liczby hektarów? Witam chciałbym się dowiedzieć jak narobić duża ilość paszy z niedużej ilości hektarów? Myślałem o sianiu żyta na kiszonkę, a po tym kukurydzy, czy to dobra opcja? Robi ktoś z was tak? Jak po tym wychodzi kukurydza? Myślałem równieź o siewie żyta na kiszonke, a po życie skoszonym ok. 1-10 maja zasianiu owsu również na kiszonkę. Robi ktoś z was tak? Myslicie ze udałobysie to? :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uzyskać jak najwięcej paszy z niedużej liczby hektarów? Dzisiaj, 16:00
  •  

#2 Share pako36

pako36

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 czerwiec 2016 - 21:41

Kukurydza w rzędach po 50 cm (daję więcej paszy z 1 ha) i lucerna (w dobrym roku 4, a nawet 5 razy zetniesz co ważne dużo białka ma i około 20 balotów z 1 ha powinno być) 

#3 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 11 czerwiec 2016 - 21:48

Jasne, że by się udało. Wielu tak robi. Najczęściej po ścięciu zboża na GPS sialiśmy jakieś mieszanki owsa z grochem, łubinem itp.W tym roku mam pierwszy raz posianą kukurydzę. Mimo iż była siana późno(przyczyny losowe niezależne) bo 28 to ładnie wzeszła i są szansę, że urośnie. U mnie akurat było to pszenżyto z wyką ozimą. Żyto będzie miało taką zaletę, że da więcej masy, a i wcześniej będziesz mógł skosić.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share mx_racer

mx_racer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 14:16

Jak uzyskać jak najwięcej paszy z niedużej liczby hektarów? Słyszałem że kukurydza po życie nie zawsze sie udaje ponieważ żyto zabiera wode i ziemia jest za bardzo przesuszona więc jak nie popada to może byc kiepsko. Jak to się ma w praktyce?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 15:13

W tym roku nie padało za wiele, ale akurat zaraz po posianiu Więc coś tam wschodzi. Wiadomo, że plon będzie mniejszy niż sianej normalnie, ale wydaje mi się, że będzie co zebrać. Według Wikipedii kukurydza ma prawie dwukrotnie mniejszy współczynnik  transpiracji niż owies(czyli lepiej się sprawdzi po życie niż on). Czyli ilość potrzebnej wody na 1 kg suchej masy.  https://pl.wikipedia...ik_transpiracji. Najważniejsze, że dobrze przygotowane zboże na GPS(np. z dodatkiem wyki ozimej) da bardzo dużo kiszonki. Plan jest taki, że siejąc po tym kukurydzę, będzie jeszcze spory dodatek do pryzmy z głównego plonu kukurydzy. To jest więc sposób na zapewnienie sobie większej ilości paszy. Uzupełnij jeszcze bazy kiszonek przez poplony ścierniskowe. Jak masz bydło, to masz i obornik, więc nawożona nim ziemia powinna wytrzymać taką eksploracje. Zaś więcej paszy, to i więcej obornika, itd itd. 

Edytowany przez Adrian_K_90, 12 czerwiec 2016 - 15:25.