Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sposób na lisa - ktoś pomoże?

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Magronowa

Magronowa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 30 maj 2016 - 08:03

Wczoraj do mojego kurnika przywędrował lis. Pierwszą wizytę złożył tuż przed południem, kolejne dwie (starałam się być na zewnątrz i pilnować, w razie gdyby się zjawił) w odstępach jakichś dwóch godzin, ale wtedy już udało mi się go przepłoszyć. Póki co jego ofiarą padły dwa kurczaki (jak przyszedł pierwszym razem). Boję się, że będzie tak przychodził co chwilę i z mojego małego stadka (ok. 30 kur i kilka kaczek) nic nie zostanie.  Jestem w szoku, że lis tak w biały dzień podchodzi do kurnika. Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie zdarzyło. Owszem była kuna, łasica, ale lis... W sąsiedztwie mojego gospodarstwa są wyłącznie łąki i pola uprawne. Czy ktoś z Was zna jakiś skuteczny sposób na rozprawienie się z tym nieproszonym gościem? Czy jedynym wyjściem będzie trzymanie kur w zamknięciu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sposób na lisa - ktoś pomoże? Dzisiaj, 13:06
  •  

#2 Share same110

same110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza

Napisany 30 maj 2016 - 08:41

Sposób na lisa - ktoś pomoże? Kurnik dobrze zabezpiecz to nie ma szans żeby wlazł

#3 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 30 maj 2016 - 09:15

Jeśli masz ogrodzenie proponuję je podwyższyć aby nie mógł przeskoczyć lub zainstalować pułapkę na wejściu do kurnika na kilka dni.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 30 maj 2016 - 10:06

Wczoraj do mojego kurnika przywędrował lis. Pierwszą wizytę złożył tuż przed południem, kolejne dwie (starałam się być na zewnątrz i pilnować, w razie gdyby się zjawił) w odstępach jakichś dwóch godzin, ale wtedy już udało mi się go przepłoszyć. Póki co jego ofiarą padły dwa kurczaki (jak przyszedł pierwszym razem). Boję się, że będzie tak przychodził co chwilę i z mojego małego stadka (ok. 30 kur i kilka kaczek) nic nie zostanie.  Jestem w szoku, że lis tak w biały dzień podchodzi do kurnika. Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie zdarzyło. Owszem była kuna, łasica, ale lis... W sąsiedztwie mojego gospodarstwa są wyłącznie łąki i pola uprawne. Czy ktoś z Was zna jakiś skuteczny sposób na rozprawienie się z tym nieproszonym gościem? Czy jedynym wyjściem będzie trzymanie kur w zamknięciu?

A ile masz tych kur? Sposoby są dwa - jeden drastyczny i nie do końca skuteczny czyli zabicie lisa bronią bądź złapanie w pułapkę Sposób dobry ale nie wyklucza nadejścia następnych osobników Sposób drugi to skuteczne zabezpieczenie kurnika i wybiegu - dobre rozwiązanie to siatka leśna - u mnie żyją stada lisów ale siatki żaden nie próbował forsować czy podkopywać - za to jak jakaś sprytna kura wyskoczy przez siatkę i zostanie tam na noc to kończy w paszczy lisa Jeśli masz niewiele kur to grodzenie siatką może się nie  opłacić więc musisz złapać/zabić lisa  Skoro do tej pory był spokój to jest szansa ze drugi tak szybko się nie zjawi

#5 Share lukjohn97

lukjohn97

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 30 maj 2016 - 10:19

Sposób na lisa - ktoś pomoże? włącz radio na głos w kurniku. może coś pomoże

#6 Share Magronowa

Magronowa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 30 maj 2016 - 11:09

Kur mam około 30 - takie małe przydomowe stadko, plus teraz dodatkowo było młodych 9 kurczaków, z czego dwa skonsumował lis. Kury na noc zamykam w kurniku, w dzień biegają po ogrodzonym wybiegu. Lis wspiął się i przeszedł przez siatkę - na własne oczy widziałam jak pokonywał ogrodzenie. Sąsiadka mówiła, że u niej też się w zeszłym tygodniu pojawił, ale nie zdążył nic upolować, bo go przepłoszyła. Teraz widać zawziął się na mój kurnik. Gdyby nie to, że mój pies mógłby połasić się na kurę, puściłabym go żeby łaził po wybiegu dla kur i odstraszał rudą paskudę, ale on może być gorszy od lisa, więc nie zaryzykuję ;) Póki co trzymam kury w zamknięciu, ale jak będą takie upały, to na dłuższą metę nie będzie dobre rozwiązanie, bo się poduszą w kurniku.

Zastrzelić go nie zastrzelę, bo nie mam czym. Z tego co piszecie to widzę, że pozostaje zastawienie pułapki...

#7 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 30 maj 2016 - 11:32

Pomysł kolegi wydaje się dość niebezpieczny. :D Jeśli tak jak napisałaś(łeś) masz ogrodzenie przez które przeskakuje jak napisałem wyżej podwyższenie siatki skutkuje zniechęceniem lisa do takiej wspinaczki.U mnie pomogło..

#8 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 30 maj 2016 - 11:37

Namocz parę szmatek w ropie i rozłóż koło kurnika, żeby śmierdziało .

Jak byś znalazł jego norę to tam też włóż taką szmatkę i lis się wyprowadzi bo nie nawidzą zapachu ropy

#9 Share Magronowa

Magronowa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 30 maj 2016 - 11:53

Sposób z ropą wydaje się póki co najbardziej humanitarny ;) ciekawa jestem czy zadziała. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi i podziwiam kreatywne podejście do tematu co niektórych ;)

#10 Share kaziu1992

kaziu1992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 30 maj 2016 - 13:53

drut kolczasty na gorzę  ogrodzenia  najlepiej ostrzony w spirale zawinięty

Załączone miniaturki

• 866_2.jpg

Edytowany przez kaziu1992, 30 maj 2016 - 13:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Roman_h2

Roman_h2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 30 maj 2016 - 15:46

Sposób na lisa - ktoś pomoże? wkop w ziemię rurę pcv i wsyp tam trochę jakiegoś mięsa albo wątróbki i poczekaj aż tam wejdzie i nie będzie mógł się cofnąć

#12 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 maj 2016 - 16:11

Sposób na lisa - ktoś pomoże? najlepiej to znajdź sobie dobrego psa ja swoje uczyłem od małego to ni szczura ni lisa ni innej cholery narazie nie ma a jak jest to góra dzień i leży na podwórku jako trofeum
jesli pomoglem kliknij fajne

#13 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 30 maj 2016 - 17:09

Kur mam około 30 - takie małe przydomowe stadko, plus teraz dodatkowo było młodych 9 kurczaków, z czego dwa skonsumował lis. Kury na noc zamykam w kurniku, w dzień biegają po ogrodzonym wybiegu. Lis wspiął się i przeszedł przez siatkę - na własne oczy widziałam jak pokonywał ogrodzenie. Sąsiadka mówiła, że u niej też się w zeszłym tygodniu pojawił, ale nie zdążył nic upolować, bo go przepłoszyła. Teraz widać zawziął się na mój kurnik. Gdyby nie to, że mój pies mógłby połasić się na kurę, puściłabym go żeby łaził po wybiegu dla kur i odstraszał rudą paskudę, ale on może być gorszy od lisa, więc nie zaryzykuję ;) Póki co trzymam kury w zamknięciu, ale jak będą takie upały, to na dłuższą metę nie będzie dobre rozwiązanie, bo się poduszą w kurniku.

Zastrzelić go nie zastrzelę, bo nie mam czym. Z tego co piszecie to widzę, że pozostaje zastawienie pułapki...

Jak masz możliwość to ogrodź jeszcze ogrodzenie pastuchem - kilka rzędów drutu skutecznie go zniechęci do prób forsowania ogrodzenia i co ważne także do podkopywania się pod siatką  - tylko trzeba to obkosić i odpowiednio dobrać wysokość drutów Z innych prostszych sposobów to nawiązanie na ogrodzeniu pasków z jakiejś jaskrawej szmaty - u mnie skutkowało

#14 Share tasiorro

tasiorro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze,auta

Napisany 30 maj 2016 - 17:45

Sposób na lisa - ktoś pomoże? Ja robiłem kulki z mięsa mielonego i trutki rat killer.Wykładałem w miejscach gdzie kumpla widziałem.Nie wiem czy zdechł czy miał zgagę,ale juź nie przychodzi.A w terenie zabudowanym to nawet myśliwy go nie odstrzeli,podobno takie przepisy.

#15 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 30 maj 2016 - 19:18

Najlepszy sposób to klatka, w środku przynęta przywiązana do sznurka który biegnie górą do tylnych drzwiczek. Gdy lis ją ciągnie to klatka się zamyka.  Sąsiad złapał już kilkanaście. Wiadomo co zrobił z delikwentem.

PS. Wystarczą kości kurze po obiedzie, tym również nie pogardzi.

#16 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 30 maj 2016 - 21:28

Moja mama zapala żarówkę 5W i żaden lis czy ptak nie wejdzie, jedynie jak zapomną włączyć to zawsze kurczaka brakuje... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edytowany przez fireseba, 30 maj 2016 - 21:28.

#17 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 30 maj 2016 - 22:24

Wczoraj rudy załatwał mi samca perliczki. Perlik był poturbowany przez samca piżmówki i nie był w pełni lotny. Widzę że znowu się zaczyna. Szczeniaki w norach głodne to giną ptaki z podwórek. W zeszłym roku delikwenta załatwił mój owczarek niemiecki z lini użytkowej. Wyszkoliłem go tak że lisowi ani szczurowi nie przepuści, w przypadku szczurów potrafi siać zniszczenie zanim dopadnie gryzonia a jak złapie trop lisa to nawet zając wyskakujący spod łap go nie interesuje. W zimie po tropach na sniegu widać że lisy nie kombinują tylko ratują się ucieczką do najbliższej nory.

Wykombinuj coś żeby twój teren pomimo ptaków był dla lisa nieatrakcyjny, niebezpieczny. To najdłużej zatrzyma drapierznika, bo jeżeli zlikwidujesz jednego na jego miejsce pojawi się nastepny którego zwabi smakowity zapach kur. Łatwo powiedzieć/napisać ale najtrudniej zrobić, zmagam się z nimi już kilka lat a do tego jastrzębie, sroki i wrony

#18 Share ZaopatrzenieRolnictwa

ZaopatrzenieRolnictwa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 09:15

To racja,łatwo powiedzieć a ciężej wykonać,chociaż kilka pułapek i odstraszaczy na drapieżniki też zdaje egzamin,podobnie jak pies pilnujący podwórka,stróżujący. Tutaj niezastąpiony będzie owczarek niemiecki:)

#19 Share deniss

deniss

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 28 wrzesień 2016 - 12:23

Albo można kupić żywołapkę na lisa np. jest taka o symboli C7, albo M6 w kolorze. W środku wystarczy położyć jakąś zanętę i jak szkodnik pojawi się w środku zapadnie się zamkną. O tyle jest dobrze że jest to pułapka dwustronna więc jest większe prawdopodobieństwo na złapanie szkodnika. Coś takiego używałem na kunę i dzięki niej bardzo szybko akcja łapania zakończyła się happy endem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 29 wrzesień 2016 - 20:00

I co później z nim zrobić? Czy takie wyłapywanie jest zgodne z prawem?

Z drugiej strony lis jest trochę sprytniejszy od kuny i pewnie można w ten sposób wyłapać wszytkie okoliczne koty i psy a dopiero na końcu lisa