Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile bydła się zmieści?

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share hus2431

hus2431

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 20 maj 2016 - 22:29

Ile bydła się zmieści?

Przygotowałem projekt swojej obory wolnostanowiskowej. Ile bydła mięsnego mogło by się zmieścić do obory o takiej wielkości i ile dałbym rade utrzymać na 17ha?

Projekt:

zdj1.PNG

zdj2.PNG

zdj3.PNG

Edytowany przez hus2431, 20 maj 2016 - 22:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile bydła się zmieści? Dzisiaj, 16:56
  •  

#2 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2204 postów

Napisany 20 maj 2016 - 22:41

Ile bydła się zmieści?

Z głowy nie pamiętam ale znajdziesz w necie ile według wymogów dobrostanu zwierząt potrzebujesz metrów kwadratowych na bydło w zależności od wieku. Ważne jest też ile metrów bieżących potrzebujesz drabiny paszowej.

Druga sprawa to po co Ci tak drogi obiekt do hodowli bydła mięsnego ? Dla większości ras mięsnych wystarczy wiata...nie licząc ras mięsnych prymitywnych, które nawet wiaty nie potrzebują.

#3 Share mimi007

mimi007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 maj 2016 - 23:12

Ile bydła się zmieści? trochę nie przemyślane, jeżeli chcesz wolnostanowoskowa i coś konkretnego pod dachem to mierz tak aby mieć dwa korytarze gnojowe ( aby przeganiac przy wyciskaniu gnoju) i jeden korytarz paszowy najlepiej również przejazdowy, aby jak najmniej się narobić, a z 17ha jeżeli w tym orne i tuzy to jak dla mnie z jakimiś poplonami na kiszonke spokojnie 20-30szt wychowiesz :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kiedy otworzyć pryzmę? zobacz »

•  

#4 Share G_Siegien

G_Siegien

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 21 maj 2016 - 07:29

Ile bydła się zmieści?

A jak chcesz w takim budynku wybierać obornik?

Posty wyrażają moje zdanie, inni nie muszą wcale się z tym zgadzać (mogę być w błędzie)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1768 postów

Napisany 21 maj 2016 - 09:40

Ile bydła się zmieści?

ogólnie rzecz biorąc nie dość iż konstrukcja bedzie bardzo droga, a dodatkowo w późniejszym etapie eksploatacji pracochłonna.

-najważniejsze korytarz paszowy masz zdecydowanie za mały 1,65m !!  moze byc na taczke

-mozna wykorzystać jeden korytarz paszowy dla dwóch kojców, oszczedność powierzchni jak i wygoda przy zadawaniu karmy. Bo przy tak małym korytarzy paszowym KARMA(czyt. https://pl.wikipedia...rma_w_buddyzmie)  opuści Cie szybko 

-dorosły byk mający ok. 600-700kg potrzebuje ok min 5m2 (mówi z praktyki nie z przepisów)

-małe cielaki do 6msc 1,5m2 

-średniaki ok. 2,5m2

OGRANICZENIEM jest tylko długość stołu paszowego byk 1mb,małe cielaki 0,4mb, średniaki 0,7mb /METR bieżący /

Owe wymiary stosuje i sprawdzaja sie w praktyce  

#6 Share hus2431

hus2431

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 21 maj 2016 - 10:12

Ile bydła się zmieści?

Zapomniałem dodać że projekt ukazuję przebudowę starej chlewni na oborę wolnostanowiskową. Zrobiłem tak wąski korytarz z tego powodu że wysokość stropu wynosi 2.3m więc paszowóz się nie zmieści a myślałem żeby pasze zadawać za pomocą miniładowarki z przystawką do zadawania kiszonki. A jeśli chodzi o usuwanie obornika to od tylnej strony kojców są wjazdy do których bez problemu zmieści się ładowarka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2204 postów

Napisany 21 maj 2016 - 11:30

Ile bydła się zmieści? Czyli jest to projekt przebudowy i adaptacji a nie czegoś budowanego od zera...to trochę zmienia sytuację ale i tak uważam, że ani bydło ani Ty nie będziecie zadowoleni z tego budynku.
Przerób to lepiej na pokoje do wynajęcia na godziny...poznasz dużo nowych dziewczyn, kasa będzie zdecydowanie lepsza i się tak nie narobisz jak przy utrzymaniu stada w takim budynku.