Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hus2431    0
Napisano (edytowany)

Przygotowałem projekt swojej obory wolnostanowiskowej. Ile bydła mięsnego mogło by się zmieścić do obory o takiej wielkości i ile dałbym rade utrzymać na 17ha?

 

Projekt:

post-100716-0-03931400-1463779706_thumb.png

post-100716-0-57811300-1463779351_thumb.png

post-100716-0-08182600-1463779531_thumb.png

 

Edytowano przez hus2431

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Z głowy nie pamiętam ale znajdziesz w necie ile według wymogów dobrostanu zwierząt potrzebujesz metrów kwadratowych na bydło w zależności od wieku. Ważne jest też ile metrów bieżących potrzebujesz drabiny paszowej.

Druga sprawa to po co Ci tak drogi obiekt do hodowli bydła mięsnego ? Dla większości ras mięsnych wystarczy wiata...nie licząc ras mięsnych prymitywnych, które nawet wiaty nie potrzebują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimi007    129

trochę nie przemyślane, jeżeli chcesz wolnostanowoskowa i coś konkretnego pod dachem to mierz tak aby mieć dwa korytarze gnojowe ( aby przeganiac przy wyciskaniu gnoju) i jeden korytarz paszowy najlepiej również przejazdowy, aby jak najmniej się narobić, a z 17ha jeżeli w tym orne i tuzy to jak dla mnie z jakimiś poplonami na kiszonke spokojnie 20-30szt wychowiesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
G_Siegien    37

A jak chcesz w takim budynku wybierać obornik?


Posty wyrażają moje zdanie, inni nie muszą wcale się z tym zgadzać (mogę być w błędzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

ogólnie rzecz biorąc nie dość iż konstrukcja bedzie bardzo droga, a dodatkowo w późniejszym etapie eksploatacji pracochłonna.

-najważniejsze korytarz paszowy masz zdecydowanie za mały 1,65m !!  moze byc na taczke

-mozna wykorzystać jeden korytarz paszowy dla dwóch kojców, oszczedność powierzchni jak i wygoda przy zadawaniu karmy. Bo przy tak małym korytarzy paszowym KARMA(czyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/Karma_w_buddyzmie)  opuści Cie szybko 

-dorosły byk mający ok. 600-700kg potrzebuje ok min 5m2 (mówi z praktyki nie z przepisów)

-małe cielaki do 6msc 1,5m2 

-średniaki ok. 2,5m2

OGRANICZENIEM jest tylko długość stołu paszowego byk 1mb,małe cielaki 0,4mb, średniaki 0,7mb /METR bieżący /

Owe wymiary stosuje i sprawdzaja sie w praktyce  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hus2431    0

Zapomniałem dodać że projekt ukazuję przebudowę starej chlewni na oborę wolnostanowiskową. Zrobiłem tak wąski korytarz z tego powodu że wysokość stropu wynosi 2.3m więc paszowóz się nie zmieści a myślałem żeby pasze zadawać za pomocą miniładowarki z przystawką do zadawania kiszonki. A jeśli chodzi o usuwanie obornika to od tylnej strony kojców są wjazdy do których bez problemu zmieści się ładowarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Czyli jest to projekt przebudowy i adaptacji a nie czegoś budowanego od zera...to trochę zmienia sytuację ale i tak uważam, że ani bydło ani Ty nie będziecie zadowoleni z tego budynku.
Przerób to lepiej na pokoje do wynajęcia na godziny...poznasz dużo nowych dziewczyn, kasa będzie zdecydowanie lepsza i się tak nie narobisz jak przy utrzymaniu stada w takim budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Przez Jarosław1981
      Jestem zainteresowany w kupowaniu byczków i jałówek (żerlaki,odsaki,cielaki) z Łotwy i Estonii. Co myślicie o tym?  Ktoś może już ma takie doświadczenie?
    • Przez NiMamHa
      Bydło. Jakie jest wasze zdanie w temacie hodowli byków. Zastanawia mnie czy hodowla byków luzem to mit, że są spokojniiejsze czy jednak prawda?. A może są tacy którzy zdecydowanie popierają metodę wiązania byka łańcuchem jeden obok drugiego?. 
      Czekam na wasze odpowiedzi 😉
    • Przez yacenty
      hej, potrzebuje zakodowac przepływomierz hardi w nawigacji trimble. gdzie znajdę ilość impulsów na litr jakie generuje? ktoś może ma i może odczytać że sterownika?
    • Gość
      Przez Gość
      Witam czy ktoś z was prowadzi dwa oddzielne gospodarstwa z zoną chodzi mi oto ze żona chce mi oddać paliwo z swoich hektarów+ za bydło bo ja jestem na wacie same paliwo da się przepisać ale bydło w gminie nie wiedzą bo jestem jedynym takim przypadkiem i mają to w d*pie żeby to sprawdzić czyli jeden głos w te czy inną stronę nie robi dla nich różnicy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj