Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile mocy faktycznej w nowym ciągniku? #normy mocy

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share TOME11

TOME11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 18 maj 2016 - 19:49

jestem zainteresowany zakupem nowego ciągnika i przeglądając różne oferty/prospekty/dane techniczne spotkałem się aż z 4 różnymi normami mocy:

Moc znamionowa w KM wg DIN

Moc znamionowa w KM wg ISO

Moc maksymalna w KM wg DIN

Moc maksymalna w KM wg ISO

i przykład nowego Fendta 714

128

144

145

150

i teraz pytanie za co ja płacę? za 128KM? za 150? co mam zawsze dostępne pod butem? 128? 150?

i w Fendzie to jest w zasadzie najbardziej przejrzyście podane, bo np New Holland czy Valtra to już są całkowite cuda

New Holland T7.170 ktoś pomyśli o fajnie ma 170KM, a pierwsza z mocy to... 125KM

Valtra 154 czyli 165KM jako ostatnia z mocy, a z pierwszej normy ile? 130? 120?

coraz poważniej zastanawiam się żeby zaproponować dealerowi wizytę na hamowni w celu zbadania mocy dostępnej zawsze pod butem, ma to co dealer mówi za hamownię płacę ja i biorę ciągnik, nie ma tego co dealer mówi to za hamownię płaci dealer i ciągnika nie biorę; jakich k**wa smutnych czasów dożyliśmy, że rozmawiasz o 170KM ciągniku za 400k netto i dealer twierdzi Ci, że nie da sobie rady z 5m talerzówką na lekkich ziemiach to coś tu k**wa jest nie tak, 20-letnia 816 by ją rozerwała na pół..

http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/brona-talerzowa-mandam-gal-c-sprawdzona-w-ekstremalnych-warunkach,54942.html

a może się jednak da? może się da gdy moc nie jest oszukana tylko uczciwie podana?

źródła:

http://www.konedata....it/fendt714.htm

http://www.konedata....rit/NH_T7AC.htm

http://www.konedata..../ValtraT144.htm

http://www.konedata..../jd6170r_11.htm

://

o k**wa jeszcze lepiej, kolejna norma mocy:

Moc znamionowa w KM wg ECE

Prosiłbym o podanie mi modelu ciągnika(jeśli ktoś oczywiście ma takie dane) który posiada 170KM mocy prawdziwej, dostępnej zawsze, bez boostów, dopalaczy, bez zwiększenia w transporcie, bez zwiększenia na wałku z następujących marek:

-Fendt

-John Deere

-Valtra

-New Holland

z góry dziękuję i pozdrawiam

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile mocy faktycznej w nowym ciągniku? #normy mocy Dzisiaj, 13:56
  •  

#2 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 18 maj 2016 - 20:46

Tez myślę że ktoś się powinien tymi normami mocy zająć, tylko pewnie nikomu na tym nie zależy (pewnie wręcz zalezy dealerom na takim galimatiasie) i jeśli parlament europejski nic w tej sprawie nie zrobi to będzie tak jak jest albo wymyślą jeszcze inne dziwniejsze normy

#3 Share rafalfalk1

rafalfalk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,machanizacja

Napisany 18 maj 2016 - 21:22

patrz na Nm a nie na konie.a jak porównujesz modele to w tej samej kategorii mocy.zwróć uwagę na masę ciągnika bo spotkałem się że ciągnik 165km ważył 5,5t a 140km 6,5t.

#4 Share gotchisc

gotchisc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:https://www.youtube.com/watch?v=DyFw2NNgy1M Zapraszam !

Napisany 18 maj 2016 - 21:48

Ile mocy faktycznej w nowym ciągniku? #normy mocy to jest dobry temat, faktycznie niezłe zamieszanie z tymi mocami jest, moc powinna.być zawsze pod butem a nie te całe boosty....

#5 Share TOME11

TOME11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 18 maj 2016 - 21:49

patrz na Nm a nie na konie.a jak porównujesz modele to w tej samej kategorii mocy.zwróć uwagę na masę ciągnika bo spotkałem się że ciągnik 165km ważył 5,5t a 140km 6,5t.

ale Nm też masz podawane według różnych norm, tyle to ja wiem i dlatego interesuje mnie ciężka 6, a nie wyżyłowana 4 na 160km ważąca 5t, ale jak tak patrzę na te moce to widzę, że się konkretnie pomyliłem i te 170km to pewnie będzie ze 130 realnej, także trzeba kupować coś w granicach 200-220KM żeby tej realnej mocy było 170KM i szykować 500k... patologia...

#6 Share karolas123

karolas123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 497 postów

Napisany 18 maj 2016 - 21:59

Pod pedałem zawsze masz moc znamionową moc według iso norma din to stara niemiecka norma i nie wiem dlaczego ciągle jest w użytku. Swoją drogą masz blisko korbankowo, ze bierzesz pod uwage nowego fendta?

#7 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 19 maj 2016 - 09:20

Iso "oszukuje najbardziej".

#8 Share MaciejTamiski

MaciejTamiski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 maj 2016 - 00:34

Ile mocy faktycznej w nowym ciągniku? #normy mocy niby din stara ale najpewniejsza bo jak cos spelnia din to na przykladzie czesci jest pewniak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 21 maj 2016 - 09:07

Problemem jest to że patrzymy na moc silnika - i ten parametr jest pokazywany w różnych normach - dla utrudnienia w jednych nawet bez osprzętu i wiatraka, w innych z wiatrakiem - a w  jeszcze innych ze sprzęgłem - alternatorem itp. - a powinien interesować nas uciąg bo przejściu przez skrzynię te wyniki czesto się jeszcze bardziej różnią. hamownia mierzy moc tylko na wom - i często ten kto robi - aby wrócić do mocy ciągnika stosuje wzięty z kosmosu przelicznik aby skorygować wynik. 

Gdyby dealerzy podawali siłę uciągu przy standardowych oponach i obciążeniu to łatwiej było by dobrać ciągnik do sprzętu. Dlatego często lepiej patrzeć na testy z np nebraski by porównać dane maszyny. 

i wspominany t7.170 ma max moc na womie 128.8 ps a na koła potrafi przekazac do 108 ps mniej wiecej tyle co tm150 i mniej od fendta 714 134/112.3 

a już np 6140r ma na womie ma tak samo jak fendt 134 ps ale na kołach może przekazać z tego aż 124 ps .( tu pokazuje się różnica między skrzyniami biegów vario /autoguad) 

dlatego nawet ujednolicenie normy dla silnika nie powie nam wszystkiego 

#10 Share karolas123

karolas123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 497 postów

Napisany 21 maj 2016 - 11:10

Norma DIN nie obowiazuje odkad obowiazuje norma miedzynarodowa ISO wiec to dotyczny tylko starych ciągników i starych czesci. 

#11 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 21 maj 2016 - 12:31

Ile mocy faktycznej w nowym ciągniku? #normy mocy Nie takich starych bo w 2012 r jak szukalem ciagnika to zetor na oficjalnej niemieckiej stronie podawal moc w iso i din i dla porownania dodam iz forterra 115 w iso ma 117km a w din 110
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#12 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 21 maj 2016 - 13:43

Wiadomo,że porównując ciągniki trzeba patrzeć tylko i wyłącznie na moc znamionową oraz porównywać ją tylko w jednej normie i tak np:

Valtra podaje w ISO, np T154 ma 165 km,

John deere podaje w 97/68/WE co równa się praweie ISO i np 6155R ma 155km, ale  podaje również w ECE R24 gdzie ma 143 km- ta norma odpowiada starej DIN

Fendt podaje w ECE R24(DIN) gdzie np 714 ma 128 km co odpowiada 144 w ISO(97/68/WE)

Autor wspomniał również o New holland, który podaje tak jak w oznaczeniach modelu moc maksymalną i tak T.7 170 ma moc znamionową 125 km i tego się trzeba trzymać( choć przyznam, że new holland ma to na prawde przedstawione w sposob nieczytelny)

Te wszystkie informacje są szeroko dostepne ;)

ECE R24 moc z: ( moc netto)
- chłodnicą,
- wentylatorem,
- tłumnikiem,
- filtrem powietrza
- maksymalny poślizg sprzęgła
ISO TR 14936 moc: ( moc brutto)
- bez wentylatora
- bez chłodnicy( zewnętrzne źródło chłodzi silnik)
- z tłumnikiem
- z filtrem powietrza

#13 Share oskarus

oskarus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 21 maj 2016 - 14:07

Ile mocy faktycznej w nowym ciągniku? #normy mocy Interesowalem się Ursusem 11054 niby koło 110KM , moc rzeczywista coś 90KM. Oczywiście można go podrasowac do 120KM ale cena startuje od 6tys. zł. Dlatego zrezygnowałem z Ursusa i wyremontowalem Case 1056 ten to ma te 105KM i waży swoje. Zetor ma wiarygodną moc, mierzona bodajże na kołach.

#14 Share krzysiek1979

krzysiek1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 21 maj 2016 - 18:26

W tamym roku dostalismy 3 szt. JD 6R130 pomiar na walku 127KM 129KM 137KM wiec i tu ciagnik ciagnikowi nie rowny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share TOME11

TOME11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 22 maj 2016 - 16:31

Wiadomo,że porównując ciągniki trzeba patrzeć tylko i wyłącznie na moc znamionową oraz porównywać ją tylko w jednej normie i tak np:

Valtra podaje w ISO, np T154 ma 165 km,

John deere podaje w 97/68/WE co równa się praweie ISO i np 6155R ma 155km, ale  podaje również w ECE R24 gdzie ma 143 km- ta norma odpowiada starej DIN

Fendt podaje w ECE R24(DIN) gdzie np 714 ma 128 km co odpowiada 144 w ISO(97/68/WE)

Autor wspomniał również o New holland, który podaje tak jak w oznaczeniach modelu moc maksymalną i tak T.7 170 ma moc znamionową 125 km i tego się trzeba trzymać( choć przyznam, że new holland ma to na prawde przedstawione w sposob nieczytelny)

Te wszystkie informacje są szeroko dostepne ;)

ECE R24 moc z: ( moc netto)
- chłodnicą,
- wentylatorem,
- tłumnikiem,
- filtrem powietrza
- maksymalny poślizg sprzęgła
ISO TR 14936 moc: ( moc brutto)
- bez wentylatora
- bez chłodnicy( zewnętrzne źródło chłodzi silnik)
- z tłumnikiem
- z filtrem powietrza

dobrze, więc która Valtra z nowej serii T4 wg Ciebie ma 170KM dostępnych zawsze?