jony13

Sianokiszonka w pryzmie- proces zbioru

Polecane posty

jony13    0

Jak w temacie tzn. jak zrobic pryzmę , jaka musi być trawa, jak składowac i kiedy można podawac zwierzetom

za odp. z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Trawa młoda przed w czasie kłoszenia bo taka z której już wylatują nasiona jest za stara same łodygi

np kosisz w poniedziałek suszysz i w środę zbierasz jak upalnie będzie przy małej trawie to nawet we wtorek

musi mieć odpowiednią wilgotność ale nie może być mokre sprawdzić można tak wziąść w garść trochę trawy i skręcić ręka ma być such bez soków ale powinno się poczuć wilgoć

 

pryzmę dobrze udeptywać i szczelnie przykryć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jony13    0

WIELKIE DZIĘKI!!

trawa nie musi byc mielona ani nic w tym stylu ?

wystarczy ze wysypę to na ziemi ugniotę ciagnikiem i szczelnie przykryje folia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie musi być "mielona". Ja zwożę zwykło przyczepo i rozrzutnikiem a ląduję ciapkem turem. W planach mam przyczepę samozbierającą z nożami.

Na ziemie połóż folie i dopiero zielonkę.

Co do wilgotności to u mnie było cięte chyba w środę (albo wtorek) a zbierałem w piątek. Nie było rozwalane po kosiarce.

Trzeci pokos to po odpięciu kosiarki przypinam pająka i jadę grabić i potem zbieram.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

słabo pocięta słabo się ubija i małym ciągnikem to cięzko to ubić ale tak to ukiśnie i będzie dobrze grunt to dobrze ubić ale ja robię trochę kiszonki z trawy i im lepiej pocięte tym pasza jest lepsza wożę przyczepami samozbierającymi a przyczepa to tenie tak jak tnie jedna to mi dobrze tnie a ta druga słabo to odrazu jest różnica słabo pocięte to jak sucha trawa to takie jak słoma jest a to co dobrze pocięte jest dobre ale lepszej kiszonki jak po sieczkarni nie ma. Od spodu folia jest dobra ale potem się cięzko bierze ja na pryzmie robię i nic nie kładę jak jest dobrze ubite to się od ziemi nie psuje jak słabo to taki korzuch jest zamiast foli dobrze jest słomą wyścielić grubo i nie ma problemu wybiera się łatwo i tak nie pleśnieje od spodu. Na pryzmie trawe to można skosić i zaraz kiszonke robić i nic się nie stanie bo nadmiar wody to w ziemie pujdzie ja to dzisiaj np. kosze a jutro zbieram i kiszonka zawsze mi wychodzi a takie siano po 2 dniach to w baloty będzie super a w pryzmę nie bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Najlepiej trawę to się ubija dużym wysokim ciągnikiem 4x4

A co do odkrywania to nie spiesz się bo trawa długo fermenruje i puzniej jak ją wcześnie odkryjesz to gorąca będzie się robiła i do wyrzucenia bedzie


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil258    0

Witam. Chciałbym w przyszłym roku zacząć produkcję sianokiszonki. Chciałbym się dowiedzieć jaką przyczepe samozbierającą kupić do ursusa c360 i ile noży ma posiadać ta przyczepa, kiedy zbierać trawe z łąki i ile trzeba zebrać sianokiszonki by starczyło dla 10 sztuk bydła opasowego (byki).

Moj budżet to około 5000tyś

Prosze pisać wszystkie propozycje, rady.


Nie wiem czy to odpowiedni dział, jeśli nie to prosze o przyniesienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mx_racer    127

Za 5tyś przyczepy z nożami to raczej nie kupisz tym bardziej nie nada sie przyczepa z nożami do c360 bo ten ciągnik zwyczajnie będzie za słaby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do przyczepy to muszę się nie zgodzić z kolegą wyżej. Sam swego czasu pracowałem takim zestawem tzn. przyczepa PRP 3 popularna Jugosłowianka i ursus c-360. Przyczepa ma 6 noży i nakładkę na podbierak i powiem że ładnie tnie no i ciągnik radzi sobie bez problemu. Jedyny minus to brak wałków przy rozładunku.
Wiadomo jak będziesz miał dużo noży to 60-tka nie da rady ale lepiej pocięty materiał i łatwiej później wybierać kiszonkę. Ale już przy tych 6 nożach jest dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PioterKolo    10

dla 10 sztuk po prostu niema najmniejszego sensu robic pryzmy. Zrob bele, skarmisz jedna po drugiej a pryzmy dla tylu sztuk nie nadążysz wybierac i bedzie sie psuc. Jesli tylko sianokiszonka to licz ok 50/70 bel na rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Może by i zdążył wybierać ale pryzma ma mieć 50m długości przy karmieniu całorocznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

Nie ma sensu dla 10 byków, one zjedzą mniej niż dojne krowy. U mnie przy 20 sztukach ogółem się nie sprawdzilo. Najlepiej bele, jedna na 3 dni ci starczy. Zależy jeszcze co będziesz do tego dokładać. Trawe standardowo tnie się przed samym kwitnieniem i jak lekko podeschnie, jak ciepło to i w 2 dni, to belujesz. Dobrze zrobiona bela nie popsuje sie aż do drugiego sezonu.


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus330d    2

witam zamierzam w tym roku zrobić sianokiszonkę w pryźmie mam przyczepe samozbierającą z nożami . Mam kilka pytań:

- W jakim okresie powiano być koszone

-kiedy ma to być zbierane 

-czy dawać folie pod kiszonkę cz słomę

-czy trzeba dawać zakiszacz 

-po ilu miesiącach można dawać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gotchisc    56

ja kosze zazwyczaj w terminie od 15-25 maja bo najwięcej białka ma roślina ale można kosic kiedy komu odpowiada nie ma jakiś większych założeń co do terminu ważne żeby było co zbierać... u mnie kładę 30 ha łąk w jeden dzień drugi dzień jest to grabione a w trzeci zbierane. Można bawić się z tym 4 dni zależy czy chcesz mieć podsuszone czy bardziej mokre (w tamtym roku podczas tej suszy po 3 dniach było to mega suche) co do pryzmy polecam robić długa wąska i wysoką tak aby wybierać regularnie aby nie gnily boki. Osobiście mam gumę taka gruba pod pryzma bo nie nabiera się piasek wiec w spod nie daje nic bo to jest jak na betonie, ale jak braknie nie raz miejsca na gumach daje słomę choć trochę pleśn jednak wchodzi na tej słomie wiec większego szału to nie robi. Folii w spod wogole nie polecam chyba ze będziesz to ręcznie brał i masz czas na dlubanie i meczenie z tym potem... zakiszacza nie używałem do tej pory żadnego u ludzi na usługach jak robiłem to widziałem ze niektórzy lali wodę na pryzme z węża, niektórzy spali sól. W tym roku planuje polewac melasa mam stary opryskiwacz juz przygotowany wiec albo melasa albo tzw PRO BIO Emmy bo w kukurydzy używam te Emmy całe i wogole mi się nie psuje. Dawać możesz najszybciej po 2-3 tygodniach a osobiście polecam miesiąc się wstrzymać. Rada na przyszłość kieszonka z 1 pokosu rzadko się psuje warto ją zostawić na lato a zimą wypasac 2-3 pokos. Mam nadzieje ze pomogłem:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

koledzy ja planuje podobnie czyli zbierać swoje trawy na kupkę gdyż do tej pory zbieraliśmy prasą ale koty bardzo dziurawią bele a kupkę zasypię folią 

planuję to zbierać sieczkarnią gdyż przyczepy zbierającej nie posiadam jak myślicie zberanie sieczkarnią to dobry pomysł??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus330d    2

zbieranie sieczkarnią a przyczepą nie ma większej różnicy tylko to ze będzie bardziej drobne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

sieczkarnią drożej wychodzi ja biorę tylko przyczepę claasa i wychodzi najtaniej zwłaszcza jak płacisz za przyczepę a nie jak za sieczkarnie za godzinę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

kolego sieczkarnie mam swoją a przyczepy zbierającej nie mam do zebrania jest 30ha x 3 więc troszeczke jest do tej pory zbieraliśmy prasą ale koty folie dziurawią i sporo sie psuje a pryzme ziemią zasypie i powinno być ok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kiedy ruszacie w łęki ja planuje w tym tygodniu ruszyć jak będzie dobra pogoda do skoszenia 7 hektarów łęk  i 1,5 hektara lucerny z trawami,oczywiście sianokiszonka na pryzmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PolandOnion
      Już końcówka marca więc coś trzeba wreszcie zasiać. Miała być jednoroczna typu futtertrio ale boje się wtopy że pieniądze pójdą a cały ch.. zbiore. Paszy wiadomo zawsze mało więc to kolejny powód że nie chce wtopy. I Teraz pytanie, iść w ta jednoroczna czy siać teraz lucernę ? Wiem że lucerne sieje się sierpień/wrzesień, na wiosnę niby też można ale będzie z tego jakiś sensowny plon w tym roku ? Klasa gleby 4, porządnie zwapnowane w tamtym roku, obornika też idzie zawsze ponad miarę. Wcześniej kilka lat rosła tam kukurydza na kiszonkę.
    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj