Skocz do zawartości

galeria
Owce
Zdjęcie

owce - czy warto?

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 17 marzec 2009 - 08:56

owce - czy warto? kobra89 to co napisałeś brzmi rewelacyjnie ale może trochę więcej szczegółów ;) ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
owce - czy warto? Dzisiaj, 13:44
  •  

#22 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 17 marzec 2009 - 13:32

owce - czy warto? No niby kolumnie takie 6 tygodniówki to chodzą po 250-300 zl Coridel no i Zeleznienska.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#23 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 29 maj 2009 - 18:48

owce - czy warto? Na Podlasiu dużo jest hodowców owiec a jak jest z chorobami u owiec czy często chorują?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share PrzemoLenny

PrzemoLenny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 20:18

owce - czy warto? ... nadszedł czas abym się wypowiedział w tym temacie (bo jak czytam poprzednie posty to mi się śmiać chce)
Na wstępie zaznaczę, że prowadzę hodowlę owiec (tradycja rodzinna od 3 pokoleń), jest to stado zarodowe o plenności 170%(150 sztuk matek hodowlanych), powierzchnia gospodarstwa 25 ha UR. Głównie produkuję młode jagnięta rzeźne.
Nie napisze tu że jest super kolorowo i że byście zakładali hodowle, napiszę prawdę jako hodowca.
Hodowla owiec jest głównym kierunkiem w gospodarstwie (jest też 8 krówek(ale już nie długo) i kilka tuczników na własne potrzeby), z którego się utrzymujemy. Jeśli chodzi o opłacalność (bo to jak zauważyłem najbardziej ciekawe zagadnienie)uzależniona jest od wiedzy i sposobu zarządzania stadem, krótko mówiąc jednym się opłaca a innym nie. Ale od początku. W jednym z postów przeczytałem, że jest dużo biurokracji - nie zaprzeczam trochę trzeba papierów powypełniać, ale jak się jest systematycznym i nie kombinuje to nie zajmuje to dużo czasu. Jeśli chodzi stanówkę, to oczywiście można tak "ustawić" stado aby uzyskać 3 wykoty w ciągu 2 lat, tylko po co?? przy takiej intensywności stanówki zaczyna spadać plenność (organizm to nie maszyna i musi odpocząć, zregenerować sie)i wtedy zamiast bliźniaków rodzi się tylko jedno jagnię, dlatego opłaca się bardziej aby owca urodziła co roku bliźniaki niż 3 razy w ciągu 2 lat ale po jednym jagnięciu (wyniki wieloletnich obserwacji i doswiadczeń) Oczywiście ciąże bliźniacze nie są tylko uwarunkowane przez środowiskowo (żywienie, warunki utrzymania) ale przede wszystkim przez genetykę i odpowiednia selekcję hodowlaną. Ale się rozpisałem. To może teraz trochę matematyki.
150 matek x plenność(170%)= 255 jagniąt
upadki minimalne jeśli dbamy o stado podczas porodów ok 2% max tj. 255 x 2%=5 sztuk
255-5=250
remont stada
30 jarek (25 remont + 5 powiększenie stada )
7 tryczków
250-37= 213 sztuk
Okres tuczu 3- 3,5 miesiąca do wagi 40 kg max
Ceny dane na grudzień 2009
Przedział cenowy:(ceny netto)
13-20 kg 10,5zł/kg
20-25 kg 9zł/kg
25-30 kg 7,4zł/kg
30-35 kg 6,8 zł/kg
35-40 kg 6,2zł/kg
średnia cena za jagnię 200-240zł
Za sprzedaż wełny z całego stada ok 2000 zł/rok (niestety bardzo tanio)
Sprzedaż sztuk po selekcyjnych 2 zł za owce, 2,5-3zł za tryka rocznie ok 4000zł
Dotacja zarodowa ok 60zł do matki (tylko w stadach zarodowych)
Zaznaczam, że 75% jagniąt sprzedaje do polskiej rzeźni która sprzedaje mięso w supermarketach w Warszawie.
Jeśli chodzi o koszty, to te pośrednie poniesione na produkcję, żeby je podać, trzeba było by głębiej wejść w rachunkowość, natomiast koszty bezpośrednie nie są wielkie i uzależnione są przede wszystkim kosztami poniesionymi na produkcję pasz.
Jeśli chodzi o żywienie to podstawą są sianokiszonki zimą a latem pastwisko i dobra słoma na zakład . Jagnięta są tuczone gniecionym owsem, jęczmieniem i pszenicą z dodatkiem CJ ok 10%. Dodatki paszowe -sól lizawka i dodatek mineralno-witaminowy (obydwa add limitum) .
Zabiegi higieniczne - 2 razy w roku odrobaczanie i korekcja racic no i strzyża ale ta ostatnia to już fachowiec
Raz w roku pobierana jest krew.
Trochę dużo napisałem, ale mam nadzieję że kogoś zainteresuje mój "wykład". Teraz sami oceńcie jak jest z tym owczarstwem i opłacalnością hodowli owiec. Aha jeśli chodzi o standardy unijne owczarni to są bardzo łatwe do spełnienia, podstawa to powierzchnia na 1 sztukę i stężenie substancji niebezpiecznych i oświetlenie, NIE MA ŻADNYCH PŁYT OBORNIKOWYCH, SZAMB itp.
Pozdrawiam

#25 Share Kanuni5125

Kanuni5125

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 20 luty 2010 - 20:19

owce - czy warto? PrzemoLenny - bardzo spodobał mi się twój wykład bo ja sam od kilku lat hoduję owce na razie 30 sztuk. Ale tak z moich obliczeń wynika że gdybym dostawał min. po 250 zł od jagnięcia to chyba by mi się to jako tako opłacało. ( oczywiście najpierw zwiększyłbym stado do 100-150 matek) Jak sądzisz? Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny? Jak co pisz na priv.
URSUS C - 328 POTĘGA MOCY
Nie ma że nie da rady, gaz do końca i musi iść !

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share FarmCollie

FarmCollie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 23 październik 2015 - 19:57

owce - czy warto?

Witam serdecznie,

poruszę temat psa pasterskiego, psa farmerskiego psa, który ma instynkt wypasania, czyli łaczenia stada w całość, okrążania go, przy niewielkiej dawce szkolenia uczy się prowadzić stado, które zebrał, na człowieka, a tym samym można z jego pomocą zaprowadzić stado(100 sztuk na psa)w dowolne miejsce, zebrać je w każdej chwili i zaprowadzić do owczarni itd.

Od 6 lat hoduję owce i mnie się bardzo opłaca, od 6 lat hoduję psy owczarskie i uważam,ze owce bez dobrego psa to męczarnia.

Moje psy pracują także na fermach bydła i spisują się dzielnie, ale nie mam krów, więc nie wiem więcej o tym.

Jeżeli ktoś z Was potrzebuje psa bardzo dobrego i niedrogiego to zapraszam na stronę:

FARM COLLIE Pies farmerski!

http://training617.tania-strona.pl/

Pozdrawiam serdecznie

#27 Share evolution93

evolution93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:Sport/Mechanika/Rolnictwo

Napisany 10 listopad 2015 - 15:34

owce - czy warto? Ale tak powiedzcie jak to jest teraz z owcami. Od 5 lat hoduje wrzosowke.. Na jedna matke przypada jedno jagnie .czyli mialem 35 matek i 35 jagniat. Po odliczeniu wszystkich strat. Koszt jaki ponosilem to tylko 30 kulek siana odrobaczenie ..strzyzenie i korekcja racic w swoim zakresie. W lato dostawaly odpady warzywne jablka. Czasem owies ale w nie duzych ilosciach(400kg). W tamtym roku dawalem odpadowy rzepak no ale to bylo chyba zle posuniecie. Teraz tak w tym roku aby sprzedac owce badz jagnie... A sprzedalem ich 30 sztuk trzeba bylo zejsc ponizej ceny 200 zl. Wiadomym jest ze nie jest to jakas wybitna rasa czy do miesa mleka czy welny. Czyli liczac tak z samej sprzedazy mam 6000 zl plus doplata czyli ok 120zl co daje 3600 zlotych . lacznie wychodzi 9600 zl sysku rocznego z nich. Teraz tak siano robie sam . jest to koniczyna . wiadomym jest ze duzo podczas takiego suszenia jej nie zostzje ale owce chetnie to jedza. Zbior siana po doliczniu jakies amortyzacji no trzeba policzyc 1000 zl no bo przywiez zawiez zbierz paliwo i cos do sprzetu tez trzeba dolozyc. Weterynarza nie licze bo wmoim rejonie nie ma takiego co zna sie na owcach i lepiej zdac na uboj niz weterynarz od psow bedzie leczyl. Co moge sam zrobic przy nich to robie .lekarstwa tez musze odliczyc ok 500 zl . czyli tak po malych odliczeniach zostaje mi 8000 zl . nie wiem czy to duzo czy malo z takiej hodowli . oczywiscie nie liczas swojego czasu poswieconego po trzeba sprawdzac je na polu przeganiac wypuszczac samochodem przewoze je na nastepne pola . no i tak sie zastanawiam czy nie wejsc jeszcze bardziej w owce. Teraz jest troszke mniejsza doplata . i w sumie nie wiem co robic. Laki do wypasu i zbioru siana mam . sianokiszonka bylaby lepsza ale to zas dukupienie maszyn za ok 12 tys zl... W sumie lepiej wladac swoim gospodarstwem robic to dla siebie niz zrzedzic w pracy bo u kogos musze podobna robic robote. Jak widzicie rynek zbytu owiec ? Jakie macie swoje spostrzezenia .wiem ze to tak na raz dwa policzylem. Nie uwzgledniajac pewnie ta.mniejszych kosztow ale chce poznac wasze zdanie.

#28 Share alavalex

alavalex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 23 maj 2016 - 07:53

owce - czy warto?

Z finansowego punktu widzenia, nie opłaca się ;/No chyba, że ktoś jest pasjonatem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share PaszeNasze_pl

PaszeNasze_pl

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 09 sierpień 2016 - 13:27

owce - czy warto?

Pasja to jedno,natomiast jeżeli nastawiamy się faktycznie na hodowlę dużej ilości sztuk owiec to w praktyce będzie miało to sens,ale mowa tylko o dużej hodowli. Kilka czy kilkanaście sztuk na pewno nie jest w żaden sposób opłacalne.