Skocz do zawartości

Zdjęcie

chłodzenie oleju hydraulicznego mercator 50

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share frantz

frantz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 01 maj 2016 - 23:53

witam

ja w swoim mercatorze 50 mam problem z olejem hydraulicznym a konkretniej z temperaturą.

jak kombajn pracuje w ostry upał albo po kilku godzinach pracy widzę że ostro spada wydajność pompy ponieważ olej jest gorący i przez to rzadszy.

mam zalany hl100. jak kombajn ma przerwę z godzinę to od razu czuć różnicę że wydajność się podnosi.

spadek wydajności objawia się min tym że heder podnosi się bardzo wolno i opada podczas koszenia

jak kosi się gdy temperatura jest ze 25 stopni (10h ciągiem)to nie ma problemu ale jak jest 35 stopni to masakra już po 2-3 godzinach 

myślałem o chłodnicy do oleju hydraulicznego ktoś zna jakiś patent co z tym zrobić ?

jakaś propozycja ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
chłodzenie oleju hydraulicznego mercator 50 Dzisiaj, 07:35
  •  

#2 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 02 maj 2016 - 07:10

Obecnie funkcjonują dwie klasyfikacje olejów hydraulicznych: wg DIN 51 524 cz. II i III oraz wg ISO 6743/4 wraz z odpowiednimi normami krajowymi. Oprócz tych norm istnieją również normy producentów maszyn rolniczych.

Norma DIN 51 524 określa cztery klasy olejów hydraulicznych o zróżnicowanym poziomie lepkości: HL, HLP, HVLP, HLPD.

Klasyfikacja według normy ISO/DIN 6743 definiuje siedem klas lepkości: HH, HL, HR, HM, HV. Oprócz lepkości klasyfikacje te opisuje także jakość olejów poprzez określenie dodatków określonych w składzie oleju takich jak: inhibitory utleniania i korozji, dodatki smarne, modyfikatory lepkości.

Na własne życzenie masz takie problemy.

Olej kategorii HL – który użyłeś - jest stosowany do umiarkowanie obciążonych hydrostatycznych układach hydraulicznych urządzeń stacjonarnych, w pomieszczeniach gdzie występuje mała zmienność temperatury otoczenia i w umiarkowanych warunkach temperaturowych.

Zastosuj olej klasy HVLP/HV – olej mineralny wraz z dodatkami przeciwzużyciowymi (AW), przeciwzatarciowymi (EP), inhibitorami utleniania oraz modyfikatorami lepkości; przeznaczony jest do stosowania we wszystkich rodzajach urządzeń hydraulicznych, stosowanych w stacjonarnych i mobilnych układach hydraulicznych, w trudnych warunkach pracy, szczególnie tam, gdzie występują wysokie ciśnienia, podwyższona temperatura i jest wymagana dobra filtrowalność w szerokim zakresie temperatur.

Możesz także dodać chłodnicę choćby od Bizona, ale musisz wyposażyć ją dodatkowo w zawór bezpieczeństwa na wypadek zapchania chłodnicy, który puści olej z pominięciem chłodnicy i nie pozwoli na zatarcie silnika. Podstawa to dobry olej nie woda.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#3 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 02 maj 2016 - 12:14

A co ma wspólnego olej hydrauliczny z silnikiem?

#4 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 02 maj 2016 - 18:38

Nie wiem o co walczysz, ale daj spokój @Elektrotechnik.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#5 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 02 maj 2016 - 19:49

O to, że autor napisał o grzejącym się oleju hydraulicznym, a ty piszesz coś o zatarciu silnika, więc pytam co ma jedno z drugim.

#6 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 02 maj 2016 - 20:58

Faktycznie, zwracam honor - pomyliłem się.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share frantz

frantz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 02 maj 2016 - 22:42

bardzo dziękuję AlaCapone, wymienię olej i obadam. Jaki konkretnie olej polecasz? Producent, symbol itd ?

Człowiek uczy się całe życie

odpowiedź dałeś naprawdę konkretną :) 

przy okazji bardzo mądry podpis masz

Obecnie funkcjonują dwie klasyfikacje olejów hydraulicznych: wg DIN 51 524 cz. II i III oraz wg ISO 6743/4 wraz z odpowiednimi normami krajowymi. Oprócz tych norm istnieją również normy producentów maszyn rolniczych.

Norma DIN 51 524 określa cztery klasy olejów hydraulicznych o zróżnicowanym poziomie lepkości: HL, HLP, HVLP, HLPD.

Klasyfikacja według normy ISO/DIN 6743 definiuje siedem klas lepkości: HH, HL, HR, HM, HV. Oprócz lepkości klasyfikacje te opisuje także jakość olejów poprzez określenie dodatków określonych w składzie oleju takich jak: inhibitory utleniania i korozji, dodatki smarne, modyfikatory lepkości.

Na własne życzenie masz takie problemy.

Olej kategorii HL – który użyłeś - jest stosowany do umiarkowanie obciążonych hydrostatycznych układach hydraulicznych urządzeń stacjonarnych, w pomieszczeniach gdzie występuje mała zmienność temperatury otoczenia i w umiarkowanych warunkach temperaturowych.

Zastosuj olej klasy HVLP/HV – olej mineralny wraz z dodatkami przeciwzużyciowymi (AW), przeciwzatarciowymi (EP), inhibitorami utleniania oraz modyfikatorami lepkości; przeznaczony jest do stosowania we wszystkich rodzajach urządzeń hydraulicznych, stosowanych w stacjonarnych i mobilnych układach hydraulicznych, w trudnych warunkach pracy, szczególnie tam, gdzie występują wysokie ciśnienia, podwyższona temperatura i jest wymagana dobra filtrowalność w szerokim zakresie temperatur.

Możesz także dodać chłodnicę choćby od Bizona, ale musisz wyposażyć ją dodatkowo w zawór bezpieczeństwa na wypadek zapchania chłodnicy, który puści olej z pominięciem chłodnicy i nie pozwoli na zatarcie silnika. Podstawa to dobry olej nie woda.

Edytowany przez frantz, 02 maj 2016 - 22:44.

#8 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 02 maj 2016 - 23:53

Dzięki...

Podałem ogólną zasadę, zasadnym będzie zmiana oleju na klasę jakościową: HV, zaś lepkościową: 46 lub 32.

Co do konkretnej marki, cóż choćby Orlenowski Hydrol L-HV 46 będzie naprawdę dobry, a także Hydrol L-HV 32 oraz Hydrol premium L-HV 46 i Hydrol premium L-HV 22.

Z Fuchs-a: FUCHS RENOLIN B HVI 46, HYDRATEC HVI 46, AGRIFARM UTTO LN (ten ostatni hydrauliczno-przekładniowy).

Możesz wybierać wg zasobności portfela. Do wyboru, do koloru.

#9 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1012 postów

Napisany 03 maj 2016 - 12:59

witam

ja w swoim mercatorze 50 mam problem z olejem hydraulicznym a konkretniej z temperaturą.

jak kombajn pracuje w ostry upał albo po kilku godzinach pracy widzę że ostro spada wydajność pompy ponieważ olej jest gorący i przez to rzadszy.

mam zalany hl100. jak kombajn ma przerwę z godzinę to od razu czuć różnicę że wydajność się podnosi.

spadek wydajności objawia się min tym że heder podnosi się bardzo wolno i opada podczas koszenia

jak kosi się gdy temperatura jest ze 25 stopni (10h ciągiem)to nie ma problemu ale jak jest 35 stopni to masakra już po 2-3 godzinach 

myślałem o chłodnicy do oleju hydraulicznego ktoś zna jakiś patent co z tym zrobić ?

jakaś propozycja ?

Witam ,proponuję oczyszczać rurki z kurzu i plew które idą po kombajnie, to one służą także jako chłodnica oleju w przeciwnym razie stosowano by węże zamiast rurek ja co dzień o tym pamiętam a jak są upały to i częściej to oczyszczam i jest dobrze i też stosuję hl60 lub hl100 i hydraulika działa jak należy.

#10 Share frantz

frantz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 03 maj 2016 - 21:27

na 100% winna jest też pompa bo jest już wypracowana

rurki mam czyste, cały układ był czyszczony: olej spuszczałem, wszystkie rurki, węże przedmuchałem. zalałem świeży olej, nowy filtr, rozdzielacz ma wymienione wszystkie uszczelki i dwa zaworki bo przepuszczał. Heder opadał.

Nie wiem czy tylko ja mam tak, ale jak np przyspieszam i chce skręcać to kierownica bardzo ciężko chodzi

Moim zdaniem pompa nadaje się do wymiany.

#11 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 04 maj 2016 - 07:56

Sprawdź ciśnienie w układzie hydraulicznym za rozdzielaczem, przy zimnym i ciepłym oleju dla dwóch prędkości obrotowych silnika: 1200 obr/min i 1800 obr/min.

Jeśli na zimnym oleju przy 1800 obr/min ciśnienie będzie wynosić "x" (160 bar), zaś przy rozgrzanym oleju spada o 25% lub więcej "x - 25%" (120 bar) to pompa do wymiany. Jeśli zaś wynik będzie niski i jednakowy lub zbliżony dla wszystkich pomiarów (100 -110 bar) sprawdź zawór przelewowy i (lub) zawór bezpieczeństwa może być zanieczyszczony i nie domyka się.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share frantz

frantz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 04 maj 2016 - 21:52

jak sprawdzić ciśnienie?, 

ktoś się orientuje gdzie takie zawory są w mercatorze?

wydaje mi się że są one pod pomostem operatora ale głowy nie dam