Skocz do zawartości

Zdjęcie

Chora locha

30 odpowiedzi na ten temat

#1 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, sport, osp

Napisany 21 kwiecień 2016 - 09:00

Chora locha

Witam. Tak jak w temacie mam problem z lochą. Świnia to pierwiastka, prośna, termin proszenia przypada na 1 czerwca, waga około 150 kg. Locha w sobotę przestała jeść i wstawać. Wezwaliśmy weterynarza który stwierdził odwapnienie. Od razu podał wapno w zastrzyku w dawce 40 ml i witaminy. Mi zalecił podawanie wapna przez kolejne dni. Niestety do dziś nie ma poprawy, locha od soboty nie wstaje i nie je. Czasem zdarza jej się podnieść, wtedy siedzi ale nie wstaje na nogi. Co dziwne nie ma gorączki. Weterynarz stwierdził że już raczej nic jej nie pomoże. Dodam że karmię maciory na sucho, a do śruty dodaję Matre z Sano. Czy ktoś miał taki przypadek lub wie co jej może dolegać? Z góry dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Chora locha Dzisiaj, 23:47
  •  

#2 Share maciej2013

maciej2013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 10:46

Chora locha witam podejrzewam ze coś z kręgosłupem się stalo poczekaj jeszcze chwile jak nic lepiej to .....

#3 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 11:46

Chora locha

Witam. Tak jak w temacie mam problem z lochą. Świnia to pierwiastka, prośna, termin proszenia przypada na 1 czerwca, waga około 150 kg. Locha w sobotę przestała jeść i wstawać. Wezwaliśmy weterynarza który stwierdził odwapnienie. Od razu podał wapno w zastrzyku w dawce 40 ml i witaminy. Mi zalecił podawanie wapna przez kolejne dni. Niestety do dziś nie ma poprawy, locha od soboty nie wstaje i nie je. Czasem zdarza jej się podnieść, wtedy siedzi ale nie wstaje na nogi. Co dziwne nie ma gorączki. Weterynarz stwierdził że już raczej nic jej nie pomoże. Dodam że karmię maciory na sucho, a do śruty dodaję Matre z Sano. Czy ktoś miał taki przypadek lub wie co jej może dolegać? Z góry dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam

Na jakiej podstawie stwierdził że to odwapnienie? Karmisz na sucho ale rozumiem że wodę ma  z poidła do woli?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 12:25

Chora locha maciej2013 uraz mechaniczny raczej bym wykluczył. Świnia jest sama w kojcu, do tego jest raczej spokojna więc raczej nic sobie nie zrobiła.

staszek131415 oczywiście świnia cały czas ma dostęp do czystej wody.

Dodam jeszcze że jakąś godzinę temu zauważyłem dodatkowy objaw: na uszach pojawiły się niewielkie czerwone krosty. Co to może być??

#5 Share maciej2013

maciej2013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 13:10

Chora locha ja na swoim miejscu podał bym jej antybiotyk tylko wiadomo ze po tym to już jej nie zjesz ani nie sprzedasz

Combi ject 15 ml
linco spec ton 15ml
pyralginum 15ml

#6 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 13:49

Chora locha

Krzysiek030393, ten wet to chyba spał na zajęciach jak go uczyli, jak dajesz zbożę i matrę to na 100% nie jest to odwapnienie.

Czy nim przestała wstawać były jakieś problemy z jedzeniem oraz czy była szczepiona na różycę, bo to bardzo istotne?

Zdarza się różyca jelitowa bez gorączki, nagle przestaje jeść, bez objawów skórnych, ponieważ prośna polecam amoksycylinę (vetrimoxin)

może być ciut więcej jak 15 cm bo wagę szacujesz na oko, częściej się zaniża niż zawyża. Można zaryzykować jeszcze Vetahepar na 

rozruch układu pokarmowego i to szybko(jest skuteczny), nie można go wedle ulotki stosować w 3 trymestrze ciąży( jesteś na granicy więc

można zaryzykować). Ja bym to podał jak najszybciej, jeśli by do 2 dni nie pomogło to raczej czarno to widzę. Jak zdechnie nie będziesz miał, nic

gdy nawet( choć to mało możliwe) zrzuci płody to sprzedaż na rzeź. Tyle ode mnie

I napisz odnośnie powyższego pytania

#7 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 14:41

Chora locha Wcześniej nie było z nią żadnych problemów, normalnie pobierała paszę. Co do szczepienia to niestety nie była szczepiona.

Wrócę jeszcze do tej Matry, czy to aby napewno dobry wybór dla loch prosnych? Stosuje się ją u nas już kilka lat i nigdy nie było żadnych problemów z lochami, jednak wet powiedział że to już kolejny stwierdzony przez niego przypadek odwapnienia w okolicy właśnie po Matrze. Czyżby jakość koncetratow z Sano pogorszyła się?

#8 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 16:36

Chora locha

Matra jest niby dla loch karmiących, ale żeby dostała odwapnienia to musiałaby nie mieć wapna w paszy w ogóle i to nie przez krótki czas.

Krowę z odwapnieniem po porodzie to widziałem ale świnie przed nigdy, na prawdę mówiąc szczerze to wet przegina albo nie zna się w ogóle na świniach. Jak masz możliwość to zasięgnij porady innego.W koncentratach dla loch prośnych jest wapna więcej ale bez przesady zawsze trochę jest. Na marginesie -ile dajesz tej matry i innych składników, bo jak dużo to może ją po prostu za dobrze odżywiasz i się trochę zapasła i stąd problemy z apetytem.

Na przyszłość to lochom prośnym lepiej dodawaj koncentrat dla luźnych.

na odległość ciężko coś więcej doradzić, ja bym spróbował ten vetahepar, moim skromnym zdaniem powinien ją ruszyć.

Jeśli się zdecydujesz to daj znać czy są postępy. Jeśli to się ciągnie od ostatniej soboty to już ostatni dzwonek

Edytowany przez piotrczem, 21 kwiecień 2016 - 16:42.

#9 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 17:42

Chora locha

Wcześniej nie było z nią żadnych problemów, normalnie pobierała paszę. Co do szczepienia to niestety nie była szczepiona.

Wrócę jeszcze do tej Matry, czy to aby napewno dobry wybór dla loch prosnych? Stosuje się ją u nas już kilka lat i nigdy nie było żadnych problemów z lochami, jednak wet powiedział że to już kolejny stwierdzony przez niego przypadek odwapnienia w okolicy właśnie po Matrze. Czyżby jakość koncetratow z Sano pogorszyła się?

Ja lochom prośnym żadnych koncentratów nie daję sama śruta zbożowa koncentrat daję 14 dni przed porodem dawka jak dla loch karmiących i zero problemów jeszcze nie miałem przypadku żeby locha przed czy po porodzie nie wstawała czy nie jadła a świnie hoduję od 30 lat

#10 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 18:08

Chora locha Nie chce mi sie wierzyc w to odwapnienie. Jaka temp ma ??? Na Twoim miejscu podalbym linco spectin i biovegetalgin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 21:30

Chora locha staszek131415 ja również nie miałem wcześniej problemów z lochami, w sumie to pierwszy tak poważny przypadek. Zdarzało się że świnia nie chciała jeść ale po max dwóch dniach wszystko wracało do normy.

Piechu temperatura wynosi 39 stopni.

#12 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 07:35

Chora locha

Można powiedzieć że ma coś w stylu stanu podgorączkowego czyli coś jest na rzeczy, wal antybiotyk  i coś na rozruch kich, powinna zareagować.

#13 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 15:43

Chora locha Dzisiaj przed południem byl u niej inny weterynarz i również nie postawił jasnej diagnozy. Od razu wykluczył odwapnienie, różyce i jakikolwiek uraz mechaniczny. Podejrzewa za to stan zapalny, podał jedną dawkę antybiotyku, a następna dawke zalecił podać za 48 h. Pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty.

#14 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 17:32

Chora locha

Kolego proponuje podac

pyralgnium na ta wage około 15ml 

penicyline 1ml na 10kg wagi przez 3 dni domiesniowo

dodatkowo kup proszek bakterie zoładkowe opakowanie i podawaj łyzeczke od herbaty do wody tak zeby sie rozpusciły 2 razy dziennie przez 3 dni

jak nie masz penicyliny mozesz profilaktycznie podac enroksil 5% 20ml domiesniowo przez 3 dni ewentualnie tylbian 5% w takiej samej dawce

#15 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 18:00

Chora locha

Dzisiaj przed południem byl u niej inny weterynarz i również nie postawił jasnej diagnozy. Od razu wykluczył odwapnienie, różyce i jakikolwiek uraz mechaniczny. Podejrzewa za to stan zapalny, podał jedną dawkę antybiotyku, a następna dawke zalecił podać za 48 h. Pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty.

Ja podejrzewam że może to być cyrkowirus

#16 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 18:01

Chora locha

co za cepy te wety, świnia nie je prawie tydzień a na łaknienie i trawienie nic nie dają, jak długo treści pokarmowe nie idą  przez jelita to 

trzeba pobudzać, z zalegających w jelicie grubym resztek może się zrobić niezły korek

#17 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 19:15

Chora locha piotrczem zgadzam się z Tobą, ale pomimo tego że nie je to jednak się załatwia bo są widoczne świeże odchody na sciółce. Jak to wytłumaczyć?

#18 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 19:29

Chora locha

Jak sie zaatwia to mozesz podac tylko te bakterie zoładkowe jej co mowiłem bo zazwyczaj po tym przechodzi

Czy locha była moze na przeciagu lub wietrza np otwarte drzwi długo czy cos ?? Czy ma krosty mowiłes cos ze ma na uszach czy gdzies jescze np na całym ciele albo czerwone plamki ? jesli ma to chyba wiem co jej jest bo u mnie warchlak był na to chory

#19 Share krzysiek030393

krzysiek030393

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 20:00

Chora locha Przeciągu w chlewni raczej nie było. Drobne krosty pojawiły się na uszach ale teraz jakby troche zniknęły.

Wreszcie są dobre informacje: locha zjadła kilka ziemniaków gotowanych a więc jest widoczna poprawa. Mam nadzieję że jak zacznie jeść i nabierze troche sił to wreszcie wstanie. Jak myślicie, czy płody po tym czasie mogą jeszcze żyć? Wet mówił że gdyby zamarły to w ciągu tygodnia locha powinna je zrzucić, ewentualnie powinny być jakieś objawy z dróg rodnych, póki co nic nie widać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 07:49