Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa agregatu uprawowego

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share arkadian12

arkadian12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 17:23

Witam

Proszę o wasze sugestie.

Przymierzam się do zrobienia agregatu do uprawy przedsiewnej o szerokości 3m, mam ziemię średnie i trochę ciężkich. Mam dwie wersje, pierwsza składałaby się z następujących elementów roboczych: wał cambella (zagęścić glebę), następnie włóka takie łapy jak występują w wałach, kolejne dwa rzędy łap takich gęsia stopa (czy lepiej 3), wał crosskill i wał strunowy. Agregat będzie miał z tyłu koła transportowe i ma ciągać jego ciągnik 95km. Nie wiem czy nie za ciężko mu będzie, może wał cambella jest zbędny, to miał być mój drugi wariant, wtedy ten agregat będzie podobny do sprzedawanych, kolejne pytanie czy wały z tyłu nie dać odwrotnie najpierw strunowy a potem crosskill. Nadmienie, iż wał crosskill będzie z takich wałów ciąganych (ciężkie), które mam o średnicy 41cm i mam zamiar wyrzucić te talerze luźne.

Chciałem dać strunowy z tyłu ponieważ po crosskillu trochę zruszyłby ziemię przed siewem. Część materiałów mam swoich trochę dokupić, liczę że w kwocie ok 5000 bym się zmieścił, raczej coś dobrego nie kupię za tą cenę. Nowe tego typu to 15000 i wzwyż.

Liczę na wsze podpowiedzi.

Pozdrawiam

Arek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa agregatu uprawowego Dzisiaj, 19:25
  •  

#2 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1692 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 20:56

a jakie zadanie miałaby ta włuka za wałem?

Popatrz na agegaty np: lemkena czy innych zachodnich firm uważam ze 3 rodzaje wałow to zadużo 

ZETOR TEAM

#3 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7785 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 21:17

Włóka, strunowy, gęsiostopy, strunowy, włóka  croskil i siewnik.Tak powinno być. Bierz przykład  z  kompaktorów Lemken, i Farmet, tak mają i  można to polecić.

Jak chcesz to mam na sprzedaż talerze do wału strunowego  około 400 mm na 12 płaskowników, robione pod wzór Farmeta, czyli dobrze, bo musi mieć dużą średnicę wał strunowy żeby dobrze robił, Lemken i Ostrój ma z tym problem, agregat  zapada się w  ziemi.

#4 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 20:47

Tomek zapada się w lekkiej a kolega pisze o cięzkich ,struna o średnicy 40 to na piachy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share andrzej78

andrzej78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 11 kwiecień 2016 - 21:10

Zadaniem agregatu przedsiewnego jest zruszyć ziemię ,nadać jej gruzełkowatej struktury i zagęścić na odpowiedniej głebokości dla równomiernego siewu.Rozwiązań jest wiele.Z tego co zaobserwowałem ,wał crosskill wiosną się nie sprawdza,często gleba jest jeszcze wilgotna i wał się zakleja.Najlepszym rozwiązaniem jest wypróbować różne warianty,a dopiero wtedy robić.Dużo nie zawsze znaczy dobrze.

#6 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 21:21

Z wiosny kazde pole powinno byc włókowane albo bronowane  aby wstępnie przeschło lub była zatrzymana wilgoc ,to metoda od pokoleń  stosowana ,dopiero później dobór agregatu do gleby ,wiadomo kazdy dziś złotówki liczy i chciałby najmniejszym kosztem uprawiać ,lecz nie zawsze to się opłaca w plonie

#7 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7785 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 21:24

Tomek zapada się w lekkiej a kolega pisze o cięzkich ,struna o średnicy 40 to na piachy

Ja prawie nie ma lekkich ziem, średnie i ciężkie, trochę gliny się trafia. Po prosto za mała średnica wałów, a agregat waży 4,5 tony przy 6 metrach, parę lat temu to poprawili, właśnie zastosowali większą średnicę wałów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share arkadian12

arkadian12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 14:18

Dzięki Panowie za wasze słowa.

Ponieważ mam ziemie średnie i ciężkie jak wykonam orkę na moich ziemiach gdzie jest glina to wjazd w taką ziemię aby ją dobrze uprawić zależny jest od pogody. Glinę aby dobrze uprawić trzeba trafić z orką (odpowiednia wilgotność) jak również z uprawą (też ta odpowiednia wilgoć). Dlatego myślałem dać pierwszy wał cambella aby w pierwszej kolejności zagęścił ziemie wgłębnie i rozbił bryły, następnie włóka która wyrówna pole i kolejnie standard łapy i dwa wały. Widziałem w tych markowych zestawach właśnie włóke pierwsza, następnie strunowy, łapy i kolejna włóka i crosskill. Dość często widziałem na filmikach jak za pługiem ciągają wał cambella i crosskill i to fajnie robi. Dlatego pomyślałem aby to rozwinąć to rozwiązanie w większy agregat i połączyć w jeden zespół, wada mojego rozwiązania to wiem, iż drugi raz jak bym chciał jechać to wał cambella przędzie raczej wadą. Może na początku pozostanę przy sprawdzonych rozwiązaniach, ale czekam na wasze dalsze sugestie.

Dziękuje

Arek