Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemia rolna w darowiźnie dla nie rolnika?

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Piotrakkk

Piotrakkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 10:29

Pierwszy mój temat na forum i nie wiem, czy w prawidłowym dziale forum o to pytam, ale mam nadzieje, że pomożecie :)

Nie jestem rolnikiem, ale mam znajomego rolnika (nie jesteśmy spokrewnieni), który ma ziemie rolną i mógłbym od niego dostać hektar ziemi. Ale jak miałoby to wygląda od strony prawnej? Jako darowizna?

Jeżeli tak, to czy można przekazać innej osobie w darowiźnie ziemie rolną, jeżeli:
- darczyńca i obdarowany nie są spokrewnieni
- obdarowany nie jest rolnikiem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemia rolna w darowiźnie dla nie rolnika? Dzisiaj, 07:56
  •  

#2 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 10:37

Można, tylko podatek będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku kupna.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#3 Share Piotrakkk

Piotrakkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 11:33

Kupić raczej już nie da rady po ostatnich zmianach - nie jestem rolnikiem i nie mieszkam w tej samej gminie przynajmniej 5 lat - może się mylę, ale takie są chyba warunki teraz do zakupu ziemi rolnej?

Jeżeli przykładowo ten hektar ziemi rolnej miałby wartość 40 000 zł, to zapłacę od niego "tylko" podatek od darowizny i żadnego innego podatku już nie będzie?

W tym przypadku byłoby to chyba 2.877 zł 90 gr i 20 % od nadwyżki ponad 20.556 zł?

http://www.pit.pl/po...praktyce-12718/

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 19:07

Zasięgnij języka w swoim macierzystym US, bo pomimo ze prawo dla każdego jest jednakowe, to jego interpretacja już nie :blink:  i co przejdzie w jednym urzędzie, to w drugim nie koniecznie.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 19:52

Kupić raczej już nie da rady po ostatnich zmianach - nie jestem rolnikiem i nie mieszkam w tej samej gminie przynajmniej 5 lat - może się mylę, ale takie są chyba warunki teraz do zakupu ziemi rolnej?

Jeżeli przykładowo ten hektar ziemi rolnej miałby wartość 40 000 zł, to zapłacę od niego "tylko" podatek od darowizny i żadnego innego podatku już nie będzie?

W tym przypadku byłoby to chyba 2.877 zł 90 gr i 20 % od nadwyżki ponad 20.556 zł?

Do 30kwietnia mozesz kupić normalnie a po za tym fajnego masz znajomego ze 40 000zł chcę Ci podarować

Do 30kwietnia mozesz kupić normalnie a po za tym fajnego masz znajomego ze 40 000zł chcę Ci podarować

ZETOR TEAM

#6 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 20:28

Dokładnie kup ,bo nowe przepisy wchodzą od 1 maja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share bartekac7

bartekac7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 13:31

Ziemia rolna w darowiźnie dla nie rolnika? No jeśli chcesz jeszcze kupić po 1 maja to jest jeszcze opcja, że musisz pytać o zgodę prezesa anr. No, ale jeśli po 1 maja no to rolnik osobie bliskiej może w darowiźnie czy testamencie oddać. Osoba bliska nie jest normowana, wiec w zasadzie może przejdzie.