Skocz do zawartości

Zdjęcie

Płodnośc krów

70 odpowiedzi na ten temat

#61 Share mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Zainteresowania:WETA<br />BYDłO<br />

Napisany 28 kwiecień 2008 - 09:05

Płodnośc krów oczywiście że mięsnym prędzej krowa sie zacieli niż HF.
U nas jak za 3 razem sie niechce sie zacielic to albo byk albo mięsny. I zawsze skutkuje.B)
Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Płodnośc krów Dzisiaj, 21:52
  •  

#62 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 12:44

Płodnośc krów ale macie na mysli byka mięsnego czy krowe, bo jesli byka to zastanawiam sie dlaczego mięsnym prędzej sie zacieli. Bo generalnie nie powinno mieć to znaczenia

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#63 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 12:54

Płodnośc krów Chodzi mi o sztuczne unasiennianie krowy tylko rasą mięsną. W sumie faktycznie nie powinno miec to znaczenia ale jakos mi sie wydaje że ma

#64 Share mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 13:28

Płodnośc krów A zdawało by sie że powino być na odwrót. Ze krowę mleczną gorzej pokryć bykiem mięsnym!!!!Trzeba weterynarza sie spytać - może wie!!
Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

#65 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 21:30

Płodnośc krów Ja używam PROTAN KM20%max 0,5-1,5 kg/szt, zależy jaka grupa, SUPERMIX KWmaxCA 0,2-0,3 kg/szt, SUPERMIX KWZ 0,3kg na zasuszone.
Sprawdzę tą "Krowę 18", to pewnie typowe białko.
Weź ten Ekoplon, niech Ci zrobi bilans i sprawdz jak stoisz z energią, ale wygląda nawet bogato znaczy. Oni zrobili Ci bilans?
Komórki masz ok, został inseminator...... i słomki. Jak wrzuca słomki do wody to pływają? Jaka temp grzania? ile słomek na raz wyjmuje z kontenera? Od wyjęcia ile czasu jest do inseminacji?
Byk z innej rasy ponoć lepiej się zaciela, tak piszą w literaturze, ale co zrobisz z takimi cielakami? Ja troche spróbowałem, poszło lepiej ale jest problem z takimi jałóweczkami. To nie jest wyjście. Ma być udana inseminacja HF i tyle. Albo w ostateczności dobry byk.
O jakich otrębach mówisz? I w jakiej formie? Wszystko trzeba zbilansować do reszty, to nie ma tak, że jedno dołozysz i jest ok, cała dawka powinna być zbilansowana.

#66 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 29 kwiecień 2008 - 07:41

Płodnośc krów Słuchaj mam niewielką chodowle więc nie mam bezpośredniego kontaktu z ludzmi z ekoplonu pasze kupuje od lokalnych sprzedawców.
Jeśli chodzi o bilans to chodzi o to aby zbadać wszystkie pasze tresciwe jakie daje pod względem zawartości energii, białka i reszty i dopiero uzupełniac to paszami treściwymi? Nie jest to u mnie takie proste. Zakładam że stosujesz TMR ja niestety nie.

Jeśli chodzi o insemianatora to nie przyglądałem się czy słomka pływa ani jaka jest temperatura wody ale dzisiaj wieczorem bedzie to sie go zapytam. Wyjmuje jedną słomkę (zwykle ruje ma tylko 1 krowa).

Jeśli chodzi o otreby to mówię o zwykłych normalnych otrębach stosowac zamiast gotowych pasz treściwych + dodatki mineralne.

A ile dajesz śruty sojowej i rzepakowej na sztuke do tego PROTANU i SUPERMIXU?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#67 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 29 kwiecień 2008 - 08:07

Płodnośc krów thecook kolego a przedstaw swoja dawkie oraz jej parametry no i oczywiscie koszt wyprodukowania takiej paszy,
Ja biore cały czas pasze pełnoporcjową z firmy Wipasz a pasza jest U-18, ok 7 MJ energi i 18% białka no i jeszcze tam inne dodatki dochodza szczerze mówiąc jestem zadowolony z tej paszy, cena jej kształtuje sie w ludzie ok 1100 zł/tone. Ale czasem dochodze do wniosku ze chyba swoja za to cena mozna zrobic lepsza i jest sie pewnym ze zadana proporcja znajduje sie w paszy. dlatego też szukam jakiegoś optymalnego i dobrze zbilansowanego przepisu na pasze, tylko czy koszt produkcji nie przewyższy kupna gotowej paszy, bo do tego trzeba doliczyc jeszcze jakies koszty produkcjne itp.

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#68 Share mlodyrolnik7

mlodyrolnik7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 29 kwiecień 2008 - 13:58

Płodnośc krów thecook
Jak już wystąpi taki przypadek że zacielimy krowę mięsnym bykiem.To liczymy tylko na byczka wiadomo jak byczek będzie on do chowu a jak jałóweczka to albo tak jak ostatnio zrobiliśmy podchowaliśmy trochę i poszła na własne wyroby albo odrazu na sprzedarz.

Balzak

Ostatni jak obliczałem to wychodziło mi że jak kupie pasze pełno porcjowął to taniej mi wyjdzie.
Ale miele osypkę ze zbóż po to żeby wyregulować np. białko po wyniku z mleczarni wiem czego mam mało w mleku wtedy kupuje odpowiedni koncentrat i po wymieszani wiem co daje krowie.Polecam takie stosowanie tym co mają sporo zboża.

#69 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 30 kwiecień 2008 - 21:52

Płodnośc krów Trzy posty, dużo pytań, po kolei:
@lukaczmarek jak kupujesz ten ekoplon, to pogadaj z przedstawicielem, powinien przyjechać i zbilansować dawkę. Rozumem że nie zbada objętościówek ale blilas może zrobić, nawet jakbyć mu trochę zapłacił, zadzwoń do nich ( centrala 41 354 51 69) i umów się z przedstawicielem. Jakby coś to nie jestem z ekoplonu i wcale nie mam zamiaru ich reklamować, tym bardziej że ostatnio zapowiedzieli że podnoszą ceny. Ja faktycznie mam TMR.

Pooglądaj tego insyminatora i daj znać. A otręby to wypełniacz, nie ma ani za dużo energi, ani białka, sporo włókna. Krowa zje powiedzmy 50kg i w tym musimy się zmieścić. Jak dasz jakieś mało wartościowe sładniki to zajmują miejsce bardzej wartościowym. I tu balansujesz.
Otręby dasz + minerały a co z białkiem? Krowa 18 ma jak wiadomo 18% białka. Jak nie dajesz nic innego to oni zalecają nawet 8kg/krowę dająca 25l/dobę

Ja daję tak, grupa na 25l: słoma 1kg, sianokiszonka 12kg, kisz.kukurydz. 18kg, młóto 6kg, ześrutowane pszenżyto 3,7kg, śr sojowa 0,6kg, rzepakowa 1,5kg, supermix KWmaxCA 0,17 kg. Daje to w sumie około 43kg i koszt około 10-12 zł/dzień/krowa całość.
Lepszy grupom zdejmuję słomę, sianokiszonkę a dodaje kisz z kukurydzy, pszenżyto i dodatkowo kiszone ziarno kuku (super energia), kwaśny węglan i kreda (bufor), protan KM20max.

@Balzak, 1100zł/tonę to tanio, a ile jej dajesz i jakie masz efekty? To jest najważniejsze. Są tacy co uważają że na objętoścówkach +pełnoporcjówki +minerały zrobią mleko, ja takiej obory nie spotkałem żeby to dobrze i tanio wychodziło. Moze są, ale nie słyszałem o takich.
Natomiast szłyszałem o takich że TMR składa się z 16-18 składników a najlepsza grupa ustawiona jest na 55l/dobę.
Jak robisz mleko, masz stabilne zdrowe stado to jest ok i tyle.
Ja dawkę składam. Tak na zdrowy rozum, co tam jest nikt nie wie, soja jest po 1,4kg, rzepak 1zł, a gdzie energia i mikro+makro? A jeszcze trzeba zarobić i to przywieść do klienta.

@mlodyrolnik7 a powiedz mi przy jakim białku podejmujesz jaką decyzję? Mleczarnie często uśredniają wyniki, uważałbym na to, a może stado pod oceną? Masz dokładniesze wyniki.
Z mięsnym zacieleniem masz rację, ale ja to zrobiłem w ostateczności i teraz żałuje. Chcę genetycznie rozwijać stado, dlatego inseminuje 2-3 x, później dopiero byk, ale wpisany w księgę rasy. Jak nie pójdzie, to na chamburgery....
Pozdrawiam i życzę słonecznego weekendu
Kucharz

#70 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 03 maj 2008 - 18:58

Płodnośc krów Sporo mnie nie było ale miałem od zarąbania roboty. ten inseminator to nie bardzo widziałem bo ma taki jak termosik w samochodzie i tam wkłada ale chyba cała nie pływała tylko jeden koniec. Skontaktuje sie z przedstawicielem bo już kiedys u mnie był wiec sie z nim dogadam. powiedz mi czy pszenżyto dajesz bo to powinieneś dawać czy nie masz nic innego. Czy inne zboże nie jest lepsze? Może się przeżucę na dawkę podobną do twojej jeśli chodzi o pasze treściwe.
Czy dla grupy 25 l dajesz tylko ten protan?

Dzięki za pomoc jak będe miał jeszcze jeakieś pytania to się odezwe:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 04 maj 2008 - 19:55

Płodnośc krów No więc słomka NIE powinna pływać.. pytanie było podchwytliwe. Mój inseminator jak mu słomka wypływa od razu ją wyrzuca. Prawdopodobnie do takiej słomki dostało się powietrze i jest nieczynna.
Zboże, tzn pszenica jest najlepsza jako energia ponieważ ma najwięcej białka i glutenu. Nie mam tabeli przy sobie ale tak, z tego co pamiętam jest. Jęczmień jest jeszcze bardzo dobry. Sprawdz sobie to. Warto mieć taką tabelę.
Ja mam słabe pola i pszenicę sprzedałem a pszenżyto skarmiam, ekonomicznie lepiej mi to wychodzi. Ale oczywiście pszenica i jęczmień sa lepsze. Do tej grupy nie daję protanu tylko supermix KWmaxCA, ma sporo wapna (175g), uzupełnia straty z pod mleka i nie mam zalegań.