Skocz do zawartości

Zdjęcie

Płodnośc krów

70 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 21:14

Płodnośc krów czy to możliwe żeby jałówka nie była cielna, tzn ma termin na początek maja, nie bydłowała ani wogóle takich oznak nie miała więc byliśmy pewni że jest cielna, a (była inseminowana) no i jest miesiąc do porodu a jałówka srom ma mały, wymie malutkie i prawdopodobnie nie jest cielna????
Była dokłądnie obserwowana i absolutnie żadnych oznak ruii nie miała, więc czy to tylko tak może wyglądać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Płodnośc krów Dzisiaj, 13:43
  •  

#42 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 21:42

Płodnośc krów nom jak najbardziej mozliwe:) trzeba było sprawdzic cielnośc przez weterynarza
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#43 Share Jarolek19

Jarolek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Zainteresowania:Moje zainteresowania to Technika Rolnicza a przede wszystkim Rolnictwo lubie gospodażyć na dużą skale bo to mi sie podoba

Napisany 11 kwiecień 2008 - 16:51

Płodnośc krów Ja moge sie pochwalić że dziś o godzinie 15.05 wycieliła mi się krowa mam jałóweczke zapłodniona była przez Byka
kolor Czerwono-Biały

#44 Share przemal_1989

przemal_1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 13 kwiecień 2008 - 12:35

Płodnośc krów ok ale nie mamy sie tu chwalic tylko pomagać sobie w uporaniu sie z problemem płodności krów. No ale gratulacje z tego powodu
Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

#45 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 kwiecień 2008 - 16:18

Płodnośc krów

A powiedz ile taki badanie USG na cielność kosztuje. Też o czymś takim myślałem tylko nawet nie wiem czy u nas ktoś to robi.

Ja też badam regularnie stado od 35 dnia do 2 mies. Mam pewność że jest ciąża albo jej nie ma. Koszt to około 15-25 zl, zależy od wielkości stada.
Ja podaje estrofan do wywołania rui, ale problemy z cialnością są dość skomplikowane. Dużo zależy od stanu macicy, ogólnego zdrowia, czy są cysty. Generalnie od żywienia. Nie da się tego tak łatwo naprawić. Proponuję pogadać z wetyrynarzem specjalistą od rozrodu. Szkoda ze nie masz stada pod oceną, coś było by widać na moczniku.
Kucharz

#46 Share zimny90

zimny90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Musik, sport, motoryzacja

Napisany 13 kwiecień 2008 - 16:35

Płodnośc krów U mnie tez sie regularnie bada krowy czy są cielne. Facet który to robi potrafi wykryć cielność od 2-3 tygodni po inseminacji

#47 Share Laki

Laki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jest związane z rolnictwem i ma 4 kółka....oooo

Napisany 13 kwiecień 2008 - 20:29

Płodnośc krów Drodzy koledzy w moich okolicach jest też ten sam problem, że nasze krasule ciężko się zacielają albo wcale, ale już wiadomo, na 80% jaka jest tego przyczyna a mianowicie, cały problem zaczyna się od żywienia a główną paszą w żywieniu krów jest kukurydza,która w ostatnich latach obfitowała w głownię kukurydzianą. Dla przykładu podam, że mam sąsiada, który żywi krowy kiszonką z liści buraczanych + wysłodki buraczane, sianokiszonki, kiszonki z żyta, suche siano i pasze treściwe i on nie ma żadnego problemu z zacieleniami. Dodam jeszcze, że czytając wasze posty zauważyłem, że jest wśród nas kolega ZETOR 5321, który właśnie żywi krówki kiszonką z liści buraczanych i on nie ma problemów z zacieleniami.
Moje koniki to:
Zetor Proxima Plus 10541

Zetor 7211

Ursus c-330 !!!

#48 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 17 kwiecień 2008 - 18:57

Płodnośc krów Też dołanczam się do pytania co zrobić aby krowy sie zacielały. Mam z tym ogromne problemy. Żywione są zarówno kukurydzą, jak i liściami buraka, sianokiszonką ipt i krowa średnio zaciela się za 4-5 razem i to jeszcze po kilku wizytach weterynarza. Mieszkam 10 km od Łowicza więc dużego wyboru w nasieniu nie mam. Własnie robie wybieg wiec mam nadzieję że to trochę poprawi sprawe ale narazie jest tragedia...

#49 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 19 kwiecień 2008 - 22:28

Płodnośc krów Czy ten weterynarz badał macicę na cysty? Masz kontrolę powycieleniową? Jak jest stan macicy?
Czy ten inseninator jest dobry, czy tylko doświadczony? Sprawdz czy trzyma temp grzania słomki itp rzeczy.
Czy masz ciche ruje na stadzie czy się wyraźnie bydłują?
Jak z somatyką?
W którym miesiącu zacielasz?
Głownia może być powodem, ale niekoniecznie
Jak napiszesz coś na te tematy to trochę może się rozjaśni, teraz to wróżenie z fusów

Ja po 2-3 razie pokrywam bykiem, szkoda czasu i kasy na pokrywanie 5x słomką. Już nawet nie chodzi o koszt słomki, tylko długi okres między wycieleniowy.
Pozdrówka
Kucharz

#50 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 kwiecień 2008 - 18:37

Płodnośc krów Sory że dopiero teraz odpisuje ale nie miałem czasu.
Więc tak: Najgorsze jest to że weterynarz je bada i wszystko jest w porządku.
Inseminator.. no cuż cieżko pwoiedziec czy jest dobry czy nie już parę lat tym sie zajmujei zawsze robi w naszej okolicy ale rozmawiałem z kilkoma innymi osobami gdzie robi inny inseminator i też są problemy.

Cichych rui nie ma wszystkie wyraźnie pokazują.
zacielam znaczy zaczzynam zacielac w 2 miesiącu po wycieleniu. Oczywiście są robione płukanki w razie potrzeby. Jeśli chodzi o zcielanie bykiem tom nie ma takiej mozliwości z tego względu ze nikt u nas byków nie choduje wszyscy korzystają z usług inseminatorów.

No to chyba wszystkie odpowiedzi:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 22 kwiecień 2008 - 18:47

Płodnośc krów A może problem tkwi z energia w dawce pokarmowej za mało jest energii i krowa pokazuje ruje ale nie ma komórki jajowej nie zostaje uwolniona z braku energii, to jest też czesto spotykanym zjawiskiem

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#52 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 kwiecień 2008 - 19:20

Płodnośc krów Czyli co proponujesz?

kKrówki dostają pasze pełnoporcjową (Ekoplon) pasza jest białkowao energetyczna (7mj energii i 18%białka) w ilości 1 kg na kazde 2 l mleka

#53 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 22 kwiecień 2008 - 20:11

Płodnośc krów Ile!!!! 1 kg paszy na 2 litry mleka to ile dziennie dostają tej pełno porcjowej, co jeszcze dajesz krowom, Energia w paszy to nie wszystko

#54 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 kwiecień 2008 - 06:56

Płodnośc krów Znaczy zapomniałem napisać że powyżej 10 l mleka B) czyli jak daje 18-20 litrów dziennie to dostaje około 4-5 kg.

W tej chwili daję jeszcze kukurydzę praktycznie do woli, kiszonkę z żyta i siano

#55 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 23 kwiecień 2008 - 09:28

Płodnośc krów siano suche czy i sianokiszonki??

#56 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 kwiecień 2008 - 07:33

Płodnośc krów siano suche. balotów narazie nie otwieram

#57 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 25 kwiecień 2008 - 21:37

Płodnośc krów Zacznę od tego że spróbuję zdefiniować ten problem. Nie wiem ile masz krów, ale licząc na jedną to straty wg mnie są takie:
srednia krowa/miesiąc=500 l, czyli po cenie powiedzmy 1,2 i dwóch miesiącach poślizgu masz 1200zł. Tylko po dwóch, policz sobie ile Ty masz.
Za tą kasę bierzesz dobrego fachowca od rozrodu, nie takiego który Ci iseminuje od dawna, nie takiego który jest blisko, nie takiego ponieważ sąsiad Ci polecił. Ja wywaliłem 5 insyminatorów aż mam dobrego. Jak nie masz takiego zrób sobie kurs. Dzierżawa kontenera to 17 zł/miesiąc. To samo tyczy się weterynarza. Mój dojeżdza do mnie 150 km, ja mu za to płacę, ale wiem że warto.

Więc tak: Najgorsze jest to że weterynarz je bada i wszystko jest w porządku.

I co mówi? Że nie wie? To jest kiepski, za co mu płacisz?

Cichych rui nie ma wszystkie wyraźnie pokazują.
zacielam znaczy zaczynam zacielac w 2 miesiącu po wycieleniu. Oczywiście są robione płukanki w razie potrzeby. Jeśli chodzi o zcielanie bykiem tom nie ma takiej mozliwości z tego względu ze nikt u nas byków nie choduje wszyscy korzystają z usług inseminatorów.
No to chyba wszystkie odpowiedzi:)

No to jak nie macie własnych byków to bogaci jesteście, ja tam mam, bo to jest najtańszy sposób "dobicia" krowy. Jak byk nie poradzi- na hamburgery.
Jak nie ma cichych tylko normalne, to ok. połowa sukcesu. Te odpowiedzi co dałeś to niewiele. Czy po inesminacji pokazują 2, 3 ruję? Kiedy poznajesz że nie jest cielna. Czyli wchłania się, czy nie zachodzi? Jak pierwsze to za mało energi, jak drugie to zapalenia niezaleczone. Wg tych inf to może być wszystko. Byłem w oborze która miała problem ten sam, i okazało się że trzeba wydesynfekować porodówkę, pomogło. Jak reagują na protan czy supermix?

Znaczy zapomniałem napisać że powyżej 10 l mleka B) czyli jak daje 18-20 litrów dziennie to dostaje około 4-5 kg.
W tej chwili daję jeszcze kukurydzę praktycznie do woli, kiszonkę z żyta i siano

To uprawiasz sponsoring Ekoplonu. Kup sobie śr. sojową, śr. rzepakową, daj tego po 0.8-1 na łeb i zejdz z tego Ekoplonu na 0,2-0,5 kg. Ładujesz bardzo duże ilości białka na krowy które dają 20l/dobę. Masz jakiś bufor? Kreda lub kwaśny węglan?

Jak to przeczytasz, idz do obory i sprawdz mocznik (paskiem) od najlepszej grupy . Jak nie masz paska to niech Ci ekoplon taki podaruje, łachy nie robi. I jak najszybciej to napisz.
Ja daje 1,5 protanu, 0,5 supermixu na grupę która robi 44l/dobę, rozumiesz?
Pozdrówka

Moderator niech mi tu nie pisze że mam ciąć cytaty, bo się do nich nawiązuje, ok? i tyż pozdrawiam!!

#58 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 19:42

Płodnośc krów Dobra więc tak. Weterynarz to powiatowy lekarz weterynarii. Jest dobry.

Z tym insemiantorem popróbuje zmienic na innego może da lepszy efekt jest jeszczę paru w okolicy.

Byków nie mam bo nie wiem czy na 15 krów dojnych opłaca się trzymac chociaż coraz częściej dochodzę do wniosku że tak.

Kiedy poznaje że nie jest cielna?? poprostu po 3 tygodniach od zacielenia pokazuje kolejną ruję. Czasem zdarza się że jest 6 tygodni przerwy i znów pokazuje ruje.

Mocznik mam na wynikach z mleczarni w okolicach 180-230

Nie daję ani kredy ani węglany. Do tego Ekoplonu dokładam dodatek mineralno-witaminowy 100-200 g/sztuka/dzien
Ten protan i supermix to powiedz cos więcej bo nie słyszałem.

Acha wydajności masz niesamowite mi 40 l/dobe dają 2 krowy ale tylko z miesiąc po wycieleniu później spadają
Ile masz wogóle krów??

#59 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 23:44

Płodnośc krów No to weterynarza mamy z głowy.
Może poszukaj jakiegoś specjalistę od rozrodu, ja kiedyś przyciągnąłem do siebie dr z Akademii Rolniczej, speca od rozrodu. Dałem mu tyś zł i sporo się dowiedziałem, przebadał mi kilkadziesiąt krów recznie i USG i wnioski wyciągnąłem. Myslę ze warto zaryzykować. Mój wet. jest specem od rozrodu i sobie radzi. A co ten powiatowy mówi na to? Nie ma pomysłu?

Byka zawsze warto trzymać. Jak masz stado pod oceną spróbuj wycenic swojego, jak nie to kup małego ze zrobionymi papierami. Bedzie Ci za darmochę dobijał takie sztuki, a on wie najlepiej kiedy to trzeba zrobić. Mozesz się złożyć z jakimś kumplem na niego i będzie połowe taniej. 2 miesiące u niego, 2 u Ciebie i bedzie ok. Oczywiście najlepiej mieć swojego. Jak nie masz stada pod oceną to jeszcze prościej, od najlepszej matki bierzesz byka i go hodujesz. Ma ta metoda tą wadę ze nie poprawisz genetyki.
Polecam artykuł http://www.apra.pl/h.../hzg_0706_1.htm
Mocznik masz rewelacyjny, aż nie chce się wierzyć. Ja bym tam nie wierzył mleczarni i spawdził paskiem, o takim http://www.polmarche...log/azotest.htm Jak białko jest ok, ketozy nie ma, to jest problem albo z macicą, albo z energią, albo z insyminatorem, albo ze słomkami. Poczytaj sobie o temp przy insyminacji, czasie po jakim trzeba insyminować itp rzeczach. Wykluczysz błędy przy insyminacji jak go będziesz pilnował. Ja różnych widziałem matołów.

A ile masz komórek somatycznych? Jak ok, to z macicami też raczej nie ma problemu.
Jak po 6 tyg pokazują znowu ruję to zarodek się wchłania - za mało energii.

Cudów nie ma, gdzieś musi być błąd.

Kupujesz Ekoplon i nie słyszałeś o protanie i supermixie? To co od nich kupujesz? Jak to się nazywa? Napisz, znam trochę ofertę Ekoplonu to pogadamy. Oczywiście nie o mleku zastępczym....
Jak nas wywalą z ogólnego forum to na priv.

Krów mam 160 i średnią stada 28l/dobę
Pozdrówka
Kucharz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 06:25

Płodnośc krów Ekoplon zacząłem dawac jakieś 3 miechy temu. Obecnie stosuje "Krowa 18" + daje dodatek z Dossche SOMATOSTOP jak pisałem 100-200 g/sztuke.

Weterynarz mówi że krowa jest wporządku i musi się zacielić bo każdą sprawdza.

Mam przed sobą oferte ekoplonu napisz jaki protan i supermix stosujesz.

Myślę że ta energia może mieć wpłyt chociaż w paszy trochę jej jest. Pomyślę jeszcze o zmianie inseminatora i o tym byku.
A zauważyłes może różnicę że lepiej zacielają się mięsnymi niż zwykłymi??

Acha komórkisą ok tzn na poziomie 150-250

Powiedz mi jeszczejaka mieszanke paszową bys mi polecał. co myślisz o otrębach?