Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share krecikT25

krecikT25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika,

Napisany 30 marzec 2016 - 19:33

Tak jak w temacie. Jaka jest Wasza opinia i spostrzezenia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności Dzisiaj, 21:50
  •  

#2 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 30 marzec 2016 - 21:27

Dużo zależy od długości przekroczenia terminu ważności, postaci środka, oryginalności opakowania oraz jego nienaruszenia, miejsca przechowywania, itd...

Termin ważności jest podawany z dużym "zapasem", inaczej mielibyśmy bombę z opóźnionym zapłonem. Niemniej wiadomo, że niektóre substancje chemiczne tracą swą naturalną aktywność poprzez rozkład. Szczególne ważne przy kilku substancjach aktywnych.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#3 Share maciekwariat9

maciekwariat9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 20:13

Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności a stabilan 4 lata po terminie może jeszcze dobrze działać?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 21:41

Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności W niektorych krajach zachodnich, Ś.O.R. wogole nie mają okreslonej daty waznosci.

#5 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 01 kwiecień 2016 - 22:32

Cztery lata to jednak dość długi okres przeterminowania. Pomimo, iż środek składa się tylko z jednej substancji aktywnej: "chlorek chloromekwatu" byłbym bardzo ostrożny z oceną poprawności działania tej czwartorzędowej soli amoniowej. Jednakże zakładając, że opakowanie jest nienaruszone i środek był przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli w zacienionym miejscu i temp. powyżej 00C można zaryzykować jego zastosowanie.

Nie zalecam zwiększania dawki (ze względu na "wywietrzenie" substancji aktywnej) - co najwyżej działanie będzie ograniczone.

UWAGA!

Po pierwsze: Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2015 r., poz. 547) zabrania sprzedaży śor po terminie ważności, czyli teoretycznie takiego środka nie powinniśmy posiadać. W domyśle nie powinno używać się śor po terminie skoro jest nakaz używania wg etykiety produktu (a na etykiecie będziemy mieli datę ważności) jednakże ustawa nie mówi o tym wprost.

Druga sprawa: Ustawa zezwala na przechowywanie przez sprzedawcę śor po wycofaniu nie dłużej niż 6 miesięcy, zaś odbiorca może stosować i przechowywać przez okres 12 miesięcy, czyli maksymalnie 18 miesięcy.

Żeby było jasne: Nie zachęcam do stosowania ŚOR po terminie i osobiście tego nie stosuję! Jest to jedynie odpowiedź na konkretne pytanie. Za przechowywanie takiego środka są kary.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#6 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 18:34

W popierdolonej Polsce

Pilnuj się z tymi obelgami kolego.. Tym razem upomnienie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share lukjohn97

lukjohn97

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 19:15

Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności jeśli jest nie przemarzniety to stosuj. chociaż byłem w chemirolu i widziałem jak przechowują śor to nie dziwię się ze one nie działają.

#8 Share cuabab

cuabab

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Maszyneria ;D

Napisany 20 maj 2016 - 13:15

Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności Panowie, mam takie pytanko zostało mi 3 litry środka GALERA 334SL termin ważności mija w tym roku. Czy mogę użyć go za 2 lata?

#9 Share pszycha1

pszycha1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 22 maj 2016 - 20:36

jeśli będziesz przechowywał w dobrych warunkach to tak, ale nikt tego nie zagwarantuje

#10 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 22 maj 2016 - 20:40

Moja opinia na temat stosowania ŚOR po terminie jest jasna i niezmienna a zawiera się w poście #5.

Jednakże odpowiadając na pytanie mogę powiedzieć, że możesz zastosować bez większych obaw jeśli chodzi o skuteczność substancji czynnej, gdyż obydwie zarówno chlopyralid jak i pikloram  (substancje z grupy pochodnych kwasów karboksylowych) są dość stabilne.

Pod warunkiem, że będziesz przechowywał w oryginalnym, szczelnym pojemniku, w temperaturze od 00 C do + 300 C w ciemnym miejscu i odpowiednio zabezpieczonym przed dostępem przez osoby niepowołane (szczególnie dzieci).

Uwaga!

Zarówno przechowujesz, jak również będziesz stosował ten środek na własną odpowiedzialność jeśli chodzi o obecne przepisy unijne!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share cuabab

cuabab

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Maszyneria ;D