Polecane posty

Zenek714    0

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy i założyłem wątek w tym dziale bo chyba nie ma bardziej odpowiedniego dla mnie z moim problemem.

Nazywam się Kamil mam 28 lat i jestem anonimowym rolnikiem :D

Teraz to już na poważnie. Mam 28 lat i ukończyłem akademie rolniczą we Wrocławiu kierunek technika rolnicza i leśna . Po studiach nie miałem chęci być rolnikiem. Rodzice mają gospodarstwo około 40ha +- 10 ha dzierżawy i krowy mleczne 26-30 sztuk. Jak każdy wie, że przy krowach jest bardzo dużo roboty ale jest też i kasa ( jeszcze bo znieśli limity i powoli robi się gorzej). Zawsze starałem się pomagać przy żniwach i czasami przy uprawach w polu na wiosnę i jesień bo uwielbiam jeździć ciągnikiem ładowarką itp.  A zapomniałem jestem z okolic Zamościa wiec musiałem brać wolne w pracy aby pojechać do domu ponad 500km. 

 

 

Teraz sprawa wygląda tak: zdecydowałem się, że wracam na gospodarstwo i będę prawdziwym rolnikiem. Moim celem jest ukierunkowanie gospodarstwa na produkcje roślinna: pszenica, buraki cukrowe i jeśli będzie większa ilość pola to trochę rzepaku i kukurydzy pewnie na mokro. Przez 2-3 lata będą jeszcze krowy tz tak długo jak rodzice będą mieli chęci i siłę na to bo już myślą nad zakończeniem ale mieli mi kupić mieszkanie w tym roku we Wrocławiu więc krówki jeszcze są. Jeszcze rodzicom nic nie powiedziałem,  że mam zmianę światopoglądu, zrobię to za tydzień (szczególnie tata będzie zadowolony bo przez całe życie budował gospodarstwo i teraz nie zostanie to zmarnowane)

Wracając do tematu będę uprawiać ziemie ale nie wiem jak rozwijać gospodarstwo tz w jakim kierunku i w jakim tempie. Obecnie nie jesteśmy zadłużeni wiec jest to wielki +.

Posiadamy wszystkie podstawowe maszyny takie jak:

-zetor 7211 głównie opryskiwacz 600l

-mtz pronar 1025A obecnie na sprzedaż 

-zetor 16145 główny konik pociągowy pług, agregat, głębosz, rozrzutnik, również obecnie na sprzedaż

-McCormic mx80  z turem: siewnik, rozsiewacz nawozów

-i nowy nabytek fendt 714 co ma zastąpić zatora 16145 i mtz 

 

Jednym z powodów powrotu na wieś jest właśnie ta zielona piękność :D jak 3 msc temu go kupiliśmy i jechałem nim ponad 100km z prędkością 53km/h i obczaiłem obsługę vario i potem w domu 10ha orki to chodziłem z namiotem przez tydzień :D

 

W planach mam kupno nowego kombajnu zbożowego. Obecnie jest wysłużony bizon z 87 roku dzięki któremu zostało zbudowane te gospodarstwo. Teraz chce przejąć pałeczkę i swoim przez następne naście lat rozwijać je dalej. 

Będzie to: NH,JD albo CLASS. 

Na koniec kilka pytań wiec jak ktoś przebrnie przez moje wypociny i podpowie mi ktoś coś przydatnego to dziękuje.

1)Nabór wniosków na młodego rolnika jest już chyba teraz i trwa do końca kwietnia.Pytanie to czy mogę składać wniosek już teraz jak jeszcze nie jestem rolnikiem, nie mam jeszcze na siebie żadnego pola i będę ubezpieczony w zusie do min połowu maja(okres wypowiedzenia w pracy)

2)jeśli nie mogę składać teraz wniosku to co jaki czas są realizowane nabory na młodego rolnika? czy co roku na wiosnę czy częściej?

3)jak to wygląda z czasem odnośnie 100tys dla młodego? bo całość chciałbym przeznaczyć na kombajn. czy w czasie 1 roku od złożenia wniosku będzie w garażu stać nowa maszynka?

4)jak waszym zdaniem wygląda finansowo obrabianie 40ha swojego + dzierżawy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

uśmiałem się a doczytałem tylko do połowy. przejechał się traktorem i jak jakiś syn marnotrawny chce wrócić... w dodatku robić i tak mu się nie chce. bez obory nie ma kasy żebyś nie był zaskoczony. wujek przy 20ha ledwo dyszy a jest kawalerem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Jeszcze mało tego nie napisałeś jaka to gleba bo jak 1, 2 klasa to można dobrze wyżyć warzywka itp. Mając 28 lat i podniecać się maszyną i traktować ją jako główny powód przejęcia gospodarstwa to trochę śmieszne. To trzeba lubić robić, dlaczego chcesz likwidować krowy rodzice starzy dali radę a ty co nie masz siły :P. W dodatku masz sprzęt to w czym problem bo nie pojmuje twojego myślenia. Burak na dzień dzisiejszy jest nieopłacalny a zanosi się jeszcze gorzej bo ostatni rok limitu. Przemyśl to jeszcze dobrze zanim narobisz nadziei rodzicom. A co do młodego to nawet lepiej jak nie masz ziemi i masz 3 lata n kupno, ale z tego gospodarstwa to ty go raczej nie spłacisz chyba że masz coś odłożone  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

Z tym namiotem to taki mały żarcik:P Obecnie we Wrocławiu nic mnie nie trzyma a zawsze czekam z niecierpliwością na żniwa aby sobie pojeździć. Już 14 sezon za kółkiem:D

Odnośnie pracy w gospodarstwie to nie boje się zap.......lać a  nawet lubię. Po prostu chciałbym uprawiać ziemie a nie doić krowy. Obora jest dosyć starym lecz zmodernizowanym budynkiem lecz małym max 30 sztuk. I 2 rzecz to, że mamy tylko 1 pracownika do paszy i obornika a dojeniem zajmuje się tata i po prostu nie opłaca się szukać kogoś jeszcze. 

Klasa ziemi to 2-3 więc nie jest źle.

Obecnie buraki cukrowe się jeszcze opłacają ponieważ jest pasz dla krów i jest płodozmian

Kapitał trochę będzie ponieważ kasa na mieszkanie poszłaby na kombajn + młody rolnik i już by było blisko połowy wartości kombajnu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

nie no trzymcie mnie... na parę krów ma murzyna do roboty i jeszcze mu źle... kombinuje pod górkę kiedy rodzice stworzyli dobrze prosperujace gospodarstwo... co za leń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego nie szukaj drugiego pracownika do obornika i mieszania pasz ,to Twoje miejsce na początku gospodarowania ,pamietaj widly uczą pokory ,a Ty mi jakoś na dobrego rolnika nie wyglądasz ,przemysl dobrze jeszcze raz to co chcesz robić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

on nic nie chce robić. wsiąść w koniecznie klimatyzowaną kabinę i pojeździć sobie tak jak w symulatorze farmy a potem iść po kasę do bankomatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

heh jak zawsze dobre rady od polaków

Właśnie przeciwnie, chce coś robić bo teraz 8h w pracy potem  siłka i zostaje kilka h na obijanie. Więc chce coś zmienić i już to postanowiłem a założyłem wątek aby się coś dowiedzieć bo po to jest to forum. Pozdro i czekam na jakieś dobre rady odnośnie moich pytań 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukjohn97    9

dla mnie nie ma życia bez pracy w gospodarstwie. sąsiedzi mówią ze mam powołanie na rolnika i widać to po mnie.Ale nie zostaje na gospodarstwie, bo na 10ha to nie opłacalne. obecnie prawie ze sam pracuje na roli, ojciec już prawie traktatem nie jeździ, poza połyskiem raz kiedyś. wszystko robię ja. uwielbiam tą pracę. jedno wiem c330 zabieram ze sobą. nigdy nie sprzedam tego traktora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

No sorry ale tak sie pokazałes tu na forum ,i takie masz odp,,chcesz likwidowac dochodową hodowlę bo co bo smierdzi ?i trzeba pracowników do tego ?rozpisujesz sie o sprzecie i  myslisz o kasie  ok ,a jak Twoja wiedza umiesz uprawiac rosliny odpowiednio je nawozić ,pielęgnować ?Umiesz naprawic maszyny?Z taka wiedzę startuj i pytaj co i jak a ty zaczołeś od du....y strony,a info są na AF tylko trzeba poszukać i poczytać a watpliwości w danym temacie rozwiązywac .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

Panie zapinam brony 5 i fend będzie zapierdzialać, tylko na jakim biegu?:D

A na poważnie to o opryskach nie mam pojęcia, o nawożeniu to miałem na studiach liczenie itp, trzeba tylko przełożyć to na praktyke, ale to wszystko jest do ogarnięcia, kilka lat i ogarnę wszytko, nie w 1 dzień Sosnowiec zbudowano :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Chłopie Tobie potrzebny trening intelektualny a nie fizyczny. Musisz czytać i podglądać co ojciec robi w polu i obejściu. I to sporo. Same ciągniki to nie wszystko. Nie wiem ile może kosztować kwadrat we Wrocławiu ale lekko liczę 250-300 tysięcy (bardzo optymistyczna opcja) plus 100 z MR i to wg Ciebie jeszcze nie połowa kombajnu to co Ty na te hektary chcesz Lexa kupić ?? Zenku albo robisz nas w konia albo fantazjujesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Wszystko jest do ogarnięcia i nie ma ludzi niezastąpionych. Chyba ojciec by cię jakoś wszystko wyjaśnił z grubsza a reszty byś się sem douczył z czasem i nikt do nie powinien mieć do ciebie o to pretensji. Ale z twojego pisania to wynika że od razu nowy   sprzęt kupić bo starym to nie będziesz jeździł  i kasa będzie leciała z nieba. 

Na połowę kombajnu byś miał a reszta kredyt, odsetki, przeglądy. Na dobrą sprawę tyle ziemi to ty ty w dwa dni  wykosisz nowym kombajnem tym bardziej ze jeszcze będziesz siał buraki , do kukurydzy musisz mieć inny heder ok 100 tys a do rzepaku stół też trochę kosztuje. Jedynie usługi mogły by Cię ratować. Bo tak 2 dni kombajn chodzi a 363 stoi, a kredyt spłacać trzeba. Zwrot inwestycji po 60 latach. Na twoim miejscu jak chcesz pracować na roli a nie chcesz hodowli to myśl o  warzywach za ta kasę z młodego + wkład kupisz deszczownie i inny sprzęt. Ale na początek proponuje żebyś trochę popracował widełkami i wziął się za remont  maszyn bo jak się do wszystkiego bierze ludzi to gówno zostaje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

Shaun: 100 z mr + około 100-120 by się nazbierało a z tego co wyczytałem to te małe kombajny np tucano 330. jd w330 albo nh TC4.90 nie są jakieś zaj...e drogie. 

450-500 bym miał w planie wydać max, jakby kasy brakowało to bym brał tylko sam heder i odpuścił narazie rzepak a usługi jak najbardziej by były

Nie robię w konia po prostu nie napisałem dokładniej i każdy rozumie inaczej, tz mr+wkłąd włąsny to 200-220 tys i 250-280 kredytu

nie myślę tylko portfelem i wiem już  trochę o rolnictwie tylko nie miałem tego wszystkiego na głowie tylko pomagałęm

 

szaman1: całą sprawa z kombajnem polega na tym, że cały sprzęt jest i zwyczajnie całą kasa z MR poszłAby na nowy kombajn i tyle

 

Znowu tłumaczenie się a założyłem wątek aby czegoś się dowiedzieć.

Takie podstawowe informacje jak max 40 lat, wykształcenie, pole itp to jest na 1 stronie ale np może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie:

czy mogę zarejestrować się w krus jak jeszcze jestem w zusie? bo okres wypowiedzenia będę mieć do połowy maja a wnioski trzeba składać w kwietniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Nie. ZUS jest ważniejszy od KRUS więc dopóki masz pracę nie kombinuj. Skończy Ci się umowa to wtedy staraj się o ubezpieczenie w KRUS jako domownik lub w pełnym zakresie jako rolnik. W międzyczasie liczysz punkty do wniosku na MR, składasz wniosek i czekasz na listę rankingowa i ewentualna decyzję.
Po otrzymaniu decyzji masz CHYBA 9 miesięcy na resztę formalności ale do tego jeszcze długa droga.

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

W tym problem, że zdecydowałem się trochę za późno i teraz się nie załapie. Mam nadzieje, że następny nabór będzie szybko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Może będzie za rok. Dlaczego za późno ?? O ile to nie jest tajemnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

Jeśli dobrze pamiętam to wnioski trzeba składać do 26 kwietnia a ja będę kończyć prace 10-15 maja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Wiem, że w momencie składania wniosku musisz mieć minimum 1 ha np dzierżawy pisemnej potwierdzonej np w gminie na co najmniej 10 lat. Z umowami i KRUSami i ZUSami nie pamiętam jak to jest bo mnie to nie dotyczy . Nie chce mi się o tej porze wstawać i czytać rozporządzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj