Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa truskawek na 10 ha

22 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mlodyrolnik68

mlodyrolnik68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 08:27

uprawa truskawek na 10 ha chciałbym się dowiedzieć czy opłaca mi się założyć plantacje truskawek jakie koszta jakie zyski i czy z ludźmi nie problem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa truskawek na 10 ha Dzisiaj, 21:07
  •  

#2 Share Palmiszon

Palmiszon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 08:51

Policz sobię ceny zeszłego roku , średni plon , nawozy , opryski , ludzi -Dużo ludzi / 5 ha strat bo nie masz szans zebrać 10 ha w okresie zbiorów ... no chyba że masz rejon skrajnego bezrobocia że każdy przyjdzie ci tyrać za pare zł -nie w tych czasach  . bez sensu temat

~ Palmusny

Masz pytanie ? -Uderzaj na P

#3 Share senator11111

senator11111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 09:03

10ha  Powodzenia życzę do 3 ha o ludzi ciężko, co dopiero 3x tyle  koszty? ok 30tys sadzonek ha po średniej cenie 40-60gr(chyba ze B to 20gr)  x10. Co ci daje za same sadzonki  (40gr) 120tys zł + nawozy z 15-20tys opryski z 30tys. to jest ze strat w dobrym układzie. plon jak wroci ci sie to za nawoz wiecej nawet nie licz. O nawodnieniu nie wspomnę wiercenie studni paliwo taśmy etc.

także w pierwszym roku jestes 150tys w plecy a pozniej masz problem o pracowników :D 

Odnośnie zbiorów to wiedz ze polak za 2 zł od koszyka grymasi ... a jak przyjdzie ci sezon koszyk za 4 zł to pomyśl sobie . 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Horti Tech już za nami zobacz »

•  

#4 Share mlodyrolnik68

mlodyrolnik68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 10:20

uprawa truskawek na 10 ha czyli niepotrzebny temat

#5 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 10:41

uprawa truskawek na 10 ha Na takim areale to pomyśl o borówce lub aronii. Aronie polecisz maszynowym zbiorem co do borówki to nie wiem i nie wypowiadam się czy da radę maszynowo. A cena jest dobra. Jedynie czy ziemia pod borówkę jest odpowiednia bo aronia to już nie problem.

#6 Share Kris94

Kris94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 11:26

My mamy 3-3,5 ha truskawek i powiem Ci że tego nie zawsze damy radę zebrać. I tak potrzebujemy stale 40-50 osób. Więcej nie ma szans znaleźć a to i tak jeszcze nie najgorzej z tego co wiem w innych rejonach. Zarobić można i to dobrze ale trzeba dbać, wczesne truskawki przykrywać włókniną lub folią jeśli chcesz wczesne na świeży rynek oraz wszystko ścielić żeby były czyste, nieopiaszczone. Na przemysł trzeba założyć całą instalację podlewania (najlepiej kropelkowego) oczywiście jeśli jest dobry dostęp do wody gruntowej i do tego wykopać studnię głębinową a to wszystko są duże koszty już nie liczę nawozów, oprysków, pielęgnacji mechanicznej itd bo to oczywistość więc jeżeli ktoś myśli że kupi sadzonki, posadzi, da nawóz, opryska (przy tym wyda dobry plon) i później znajdzie bez problemu ze 100-150 osób praktycznie co dzień które zdążą zebrać truskawki na ogólnie 10ha to się myli. Nie jest tak kolorowo.

Ale ogólnie polecam zobaczyć najpierw ile ewentualnie osób w okolicy móglbyś znaleźć, na jakiej głębokości masz wodę gruntową aby wykopać studnię głębinową lub jeśli masz blisko dostarczyć wodę z wodociągów lub innego źródła (chociaż tutaj dużo wyższe koszty) a obecnie bez podlewania raczej w ogóle bym nie próbował. Jeśli coś byś się dowiedział to mógłbyś spróbować ale na pewno nie od razu a 10ha.

#7 Share Hubs0n

Hubs0n

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 23:20

40-50 osob na 3,5 ha? To chyba żart ? a 150 osób na 10 ha, to nie wiem co tu napisać :D

#8 Share Kris94

Kris94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 23:40

3-3,5 ogółem, licząc młode i też te z 4-tego roku, do tego zawsze jest kilka odmian które mają różny termin zbioru różniący się co powiedzmy 7-14 dni tak żeby zbierać poszczególne odmiany po sobie więc nie wiem co Cię tak dziwi. Przecież to chyba oczywiste że nie mam całości jednej odmiany nasadzonych w jednym roku i co wtedy ? Kończę uprawę na całości, nasadzam nowe i czekam na drugi rok żeby mieć jakiś plon ? Wystarczy pomyśleć a później odpisać, ale widzę tą części pominąłeś. I "jak nie wiesz co tu napisać" to nie pisz ;-)

#9 Share Marco82

Marco82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 00:02

Zasadzić i zebrać nie sztuka ale sprzedać już się komp[likuje sprawa w tym roku będzie paraliż o ŚMD PLAC  Kraków Rybitwy będzie przez 2 tyg zamknięty,, skupy się odrobią za popprzednie lata.........

#10 Share Hubs0n

Hubs0n

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 11:15

3-3,5 ogółem, licząc młode i też te z 4-tego roku, do tego zawsze jest kilka odmian które mają różny termin zbioru różniący się co powiedzmy 7-14 dni tak żeby zbierać poszczególne odmiany po sobie więc nie wiem co Cię tak dziwi. Przecież to chyba oczywiste że nie mam całości jednej odmiany nasadzonych w jednym roku i co wtedy ? Kończę uprawę na całości, nasadzam nowe i czekam na drugi rok żeby mieć jakiś plon ? Wystarczy pomyśleć a później odpisać, ale widzę tą części pominąłeś. I "jak nie wiesz co tu napisać" to nie pisz ;-)

Ja wszystko rozumiem, też mam rożne odmiany , ale całkowicie mnie zszokowała liczba ludzi do zbioru.Na te 3,5 ha potrzebujecie 40-50 ludzi ? i jak napisałeś nie zawsze dajecie rade , no to serio jestem w szoku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Kris94

Kris94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 12:37

Ja wszystko rozumiem, też mam rożne odmiany , ale całkowicie mnie zszokowała liczba ludzi do zbioru.Na te 3,5 ha potrzebujecie 40-50 ludzi ? i jak napisałeś nie zawsze dajecie rade , no to serio jestem w szoku.

Ale to wydaje Ci się za dużo czy mało bo już sam nie wiem ?

#12 Share Hubs0n

Hubs0n

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 19:38

Za dużo  i to bardzo, na 3 ha w zupełności wystarczyło by 7 osób(ukraina), ale tak sobie myśle to pewnie u Ciebie rodacy rwą.

#13 Share Kris94

Kris94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 20:40

No nie wiem czy 7 osób by wystarczyło chociaż wiem że Ukraińcy na pewno by zerwali sporo więcej. W tamtym roku jeszcze pasowało bo upały zaczęły się dopiero po truskawkach a tak to pasowało więc wystarczyło co dzień około 30 osób ale jak pogoda nie pasuje i zaczynają się dojrzewać wszystkie na raz to i 50 osób spokojnie potrzeba żeby było na bieżąco. To zależy od wielu czynników. Zrywamy przeważnie od 6 do 13 więc tylko kilka godzin a nie cały dzień, do tego nie płacimy na godzinę tylko na koszyczki więc wydajność nie tak duża dlatego potrzeba więcej osób. A żeby zebrać przez te 6-7 godzin większą ilość  to trzeba rąk do pracy i wątpię żeby 7 osób wystarczyło - chyba że ktoś zrywa cały dzień ale tak to chyba tylko Ukraińcy wytrzymają.

#14 Share Artis

Artis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 21:00

Sami uprawialiśmy truskawki w szczycie kolo 7ha i powiem wam że 7 ludzi wiele nie zdziała a szczególnie polaków :) minimum 15 ukrainców albo 25 polaków choć i to mało wg mnie i też odmiany od wczesnej po późną

#15 Share Hubs0n

Hubs0n

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 12:08

No nie wiem czy 7 osób by wystarczyło chociaż wiem że Ukraińcy na pewno by zerwali sporo więcej. W tamtym roku jeszcze pasowało bo upały zaczęły się dopiero po truskawkach a tak to pasowało więc wystarczyło co dzień około 30 osób ale jak pogoda nie pasuje i zaczynają się dojrzewać wszystkie na raz to i 50 osób spokojnie potrzeba żeby było na bieżąco. To zależy od wielu czynników. Zrywamy przeważnie od 6 do 13 więc tylko kilka godzin a nie cały dzień, do tego nie płacimy na godzinę tylko na koszyczki więc wydajność nie tak duża dlatego potrzeba więcej osób. A żeby zebrać przez te 6-7 godzin większą ilość  to trzeba rąk do pracy i wątpię żeby 7 osób wystarczyło - chyba że ktoś zrywa cały dzień ale tak to chyba tylko Ukraińcy wytrzymają.

U nas też płacone od koszyka , i rwą od 5-6 do 19, a w południe sobie zjeżdżają na obiad.

#16 Share gawron323

gawron323

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 19:43

a jakie nawozy stosować pod truskawki i w jakiej ilości ? 

#17 Share senator11111

senator11111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 20:46

uprawa truskawek na 10 ha masz biblie w temacie uprawa truskawek

#18 Share rispekt

rispekt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 22:02

3 ha i 7 osób :D  ja nie wiem jaki wy macie plon z hektara , u nas średnia to 10 osób/hektar oczywiście wszystko z Ukrainy. I tak nie daja sobie rady jak sezon jest w pełni więc na 10 ha min to 100 osób inaczej nie ma co sie w to pchać,  a pisanie ze w 7 osób ktoś ogarnia 3 ha to bzdura chyba ze ma wydajność 5t/ha

#19 Share Hubs0n

Hubs0n

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 16 kwiecień 2016 - 07:54

3 ha i 7 osób :D  ja nie wiem jaki wy macie plon z hektara , u nas średnia to 10 osób/hektar oczywiście wszystko z Ukrainy. I tak nie daja sobie rady jak sezon jest w pełni więc na 10 ha min to 100 osób inaczej nie ma co sie w to pchać,  a pisanie ze w 7 osób ktoś ogarnia 3 ha to bzdura chyba ze ma wydajność 5t/ha

Plony mamy duże, nie martw się :D. Jeśli potrzebujecie 10 ludzi na ha to nie wiem czy macie takie drobne truskawki , czy ludzie wam tak słabo zbierają. Na 10 ha 100 ludzi ? no prosze Cie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share rispekt

rispekt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 10:30

Tak 7/3 to jest po 2 osoby hektar nawet nie chce mi sie dyskusji w tym temacie prowadzić bo czy truskawka jest drobna czy gruba i tak 2 czy 3 osoby hektara nie oberwą nawet z supełką. Może  jeszcze raz przemierz sobie to poletko truskawek bo zamiast 3ha masz 30 arów.