Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pastwisk i łąk

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 18 marzec 2016 - 23:35

Witam kolegów i koleżanki.

Czy ktoś ma doświadczenie z wapnowaniem użytków zielonych ? Jakie wapno można zastosować teraz na wiosnę na istniejące użytki zielone ? Myślałem o formach granulowanych i wysiać to tuż po włókowaniu. Jeśli ma ktoś doświadczenie z tym tematem to proszę o poradę bo za bardzo już mi się mchy rozrosły a nie mogę zrobić pełnej rekultywacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pastwisk i łąk Dzisiaj, 15:41
  •  

#2 Share konopek

konopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 07:51

Wapnowanie pastwisk i łąk ja w tym roku zastosowałem Complexor firmy Pol-Drzew dawka startowa 880kg/ha już po tygodniu widziałem częściowo rozpuszczone przeważnie stosowałem pod kukurydzę w tym roku tak samo jak ty na mech w trawie tylko najlepiej zastosować przed włóką

#3 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 08:36

stosuje kredę jak na łąki torfowe to ok 1,2t tak a jak na łąki na gliniaste tak ok 1t. sprawdź odczyn ph i na jakim stanowisku glebowym to lepiej będę mógł pomóc. No i czym wcześniej tym lepiej. Kreda obsusza i potrzeba by było wody, żeby zadziałała. U mnie już kreda rozsiana pod jęczmień. poza tym po odkwaszaniu musisz poczekać 6 tyg od fosforanowych nawozów, a wiesz że jednak na wiosnę są potrzebne

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 01:08

ja w tym roku zastosowałem Complexor firmy Pol-Drzew dawka startowa 880kg/ha już po tygodniu widziałem częściowo rozpuszczone przeważnie stosowałem pod kukurydzę w tym roku tak samo jak ty na mech w trawie tylko najlepiej zastosować przed włóką

Jaki koszt tony tego Complexoru ? Jest to granulowane ? Ile zawiera Wapna w % ?

Jeśli będę w ogóle wapnował to raczej polecę najpierw włóką bo dużo krowiaków i kretowisk więc boję się, że może wapno porozgarniać nie równo a tak najpierw włóka, potem wapno a potem znów włóka lub wał w zależności jak to będzie wyglądało.

stosuje kredę jak na łąki torfowe to ok 1,2t tak a jak na łąki na gliniaste tak ok 1t. sprawdź odczyn ph i na jakim stanowisku glebowym to lepiej będę mógł pomóc. No i czym wcześniej tym lepiej. Kreda obsusza i potrzeba by było wody, żeby zadziałała. U mnie już kreda rozsiana pod jęczmień. poza tym po odkwaszaniu musisz poczekać 6 tyg od fosforanowych nawozów, a wiesz że jednak na wiosnę są potrzebne

Masz tą kredę granulowaną czy w formie "pylistej" ? Niestety nie dysponuję i nikt blisko nie ma rozsiewacza do wapna a moim Bogballem mogę posiać jedynie granulat bo na "pyliste" szkoda mi nerwów nie mówiąc o tym, że kreda jest wilgotna i zalepia wszystko...siałem taką na pola parę lat temu i TIRa kredy wysiewałem 3 dni i to rozsiewaczem z przenośnikiem łańcuchowym do wapna bo ciągle się zapychało i noe opadało a ja ja głupi co 50-100 metrów do rozsiewacza z łopatą  :lol: 

Pastwiska mam na razie bardzo mokre. Nawet za mokro na włókowanie więc na razie nie ma strachu w moim przypadku o osuszenie przez kredę.

#5 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 01:18

w formie granulatu po 340zł/t z Kornicy. Trochę się spóźniłeś w takim razie. Należało wejść jak była ziemia zamrożona i teraz by już się rozpuściło. w zwykłym lejku otworzyłem oba otwory na full i ilość sterowałem tylko biegiem ewentualnie nakładaniem się przejazdów. Za sypką kredę to cena ok 40-50zł/t jest

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 01:29

Może i można było wcześniej ale pogoda w kratkę i każdego dnia inna pora roku więc ciężko utrafić a teren z dużymi spadkami więc ryzyko, że jak popada to wszystko spłynie a co najważniejsze dopiero dostałem część dopłat więc wcześniej nie miałem środków na takie "luksusy" jak wapnowanie pastwisk. Jednak Wasze opinie trochę mi pomogły i postaram się ogarnąć ten temat jak najszybciej.

Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam !

#7 Share Freeman10

Freeman10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 08:57

Panowie, jak wysieję 500 kg wapna kredowego (granulat) przed włókowaniem to kiedy mogę wjechać z nawozami npk?

#8 Share wincenty5

wincenty5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 18:36

W maju

#9 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 07:16

Jaki koszt tony tego Complexoru ? Jest to granulowane ? Ile zawiera Wapna w % ?

Jeśli będę w ogóle wapnował to raczej polecę najpierw włóką bo dużo krowiaków i kretowisk więc boję się, że może wapno porozgarniać nie równo a tak najpierw włóka, potem wapno a potem znów włóka lub wał w zależności jak to będzie wyglądało.

Masz tą kredę granulowaną czy w formie "pylistej" ? Niestety nie dysponuję i nikt blisko nie ma rozsiewacza do wapna a moim Bogballem mogę posiać jedynie granulat bo na "pyliste" szkoda mi nerwów nie mówiąc o tym, że kreda jest wilgotna i zalepia wszystko...siałem taką na pola parę lat temu i TIRa kredy wysiewałem 3 dni i to rozsiewaczem z przenośnikiem łańcuchowym do wapna bo ciągle się zapychało i noe opadało a ja ja głupi co 50-100 metrów do rozsiewacza z łopatą  :lol:

Pastwiska mam na razie bardzo mokre. Nawet za mokro na włókowanie więc na razie nie ma strachu w moim przypadku o osuszenie przez kredę.

a jaki to bogbale?my chcemy rozsiac bogbale b-700 tira wapna z inowapu-to odpad posodowy,dosc dobrze działa,suszone 47 procen Cao,troche podobne do budowlanego,mniej pyliste i mokrzejsze troszke,zawsze bylo siane piastem ale sie roz...ał-zgnił

cena cos mniej niż 50 zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 23:21

Bogbale BL-800 z jedną tarczą i systemem, który zapobiega rozbijaniu granulek przy wysiewie. Do granulatów to super rozsiewacz ale do wapna pylistego to bez szans. No chyba, że się ktoś uprze jak jeden z moich sąsiadów, który prawie co roku wysiewa TIRa wapna takim najbardziej prostym "lejkiem". Kładzie jakieś sito na ten lejek i nasypuje wapno a potem jedzie po polu ślad po śladzie i tak z tydzień mu to sianie zajmuje bo się lejek zatyka i przepycha patykiem czy drutem  :D 

Do takiej akcji to jak się nie ma rozsiewacza do wapna to albo pożyczyć choć to nie najlepsza opcja...albo wynająć kogoś kto ma taki sprzęt za kasę albo w zamian za inną usługę bo szkoda zdrowia, czasu i nerwów.