Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki zastosować nawóz pod mieszanki zbożowe?

1 odpowiedzi na ten temat

#1 Share ZETOREXX85

ZETOREXX85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Maszyny rolnicze,Kręcenie filmów rolniczych, Sport, Motoryzacja

Napisany 07 marzec 2016 - 20:58

Witam :) Jaki nawóz zastosować pod mieszankę zbożową? Ziemie mam lekkie, lekko piaszczyste, trochę gliniastych. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki zastosować nawóz pod mieszanki zbożowe? Dzisiaj, 17:38
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki zastosować nawóz pod mieszanki zbożowe? Dzisiaj, 17:38
  •  

#2 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 12:06

napisz co jest w tej mieszance, jakie zboża dokładniej, jaka klasa ziemi, odczyn pH. najpierw trzeba zacząć od odczynu pH.

Kredy przy zakwaszonej ziemi od 900kg/ha na glebach lekkich do 1500kg na ciążkich.

optymalne pH dla owsa to 5,5-7.0 dla jęczmienia 5,8-7.0 dla pszenicy jarej 5,6-7.0.

później próba glebowa na 20 i 60cm. na analizę za późno już teraz,

Na oko bym na dzień dobry dał już teraz aby na pole się dało wejść 900kg kredy/ha koszt jakieś 300zł i skultywatorował to jak przestanie padać deszcz. piszę teraz bo najlepiej krede dawać 6 tygodni przed siewem. U mnie już z początkiem lutego porozwoziłem pomimo zakazu unijnego bo pogoda i warunki były odpowiednie.

pamiętaj że na glebach piaszczystych często brakuje Mg i S. polecam Siarczan Magnezu 100kg/ha koszt 81zł brutto ale to daję powschodowo jak kiełkuje po zasianiu na jare daję 200kg polifoski 6 i 300kg salerty z magnezem pod bronę. 100kg saletry kiedy strzela w źdźbło i teoretycznie wystarcza bez względu na czerwcową suszę. jeśli masz agregat siewny to nawozy 3-7 dni przed siewem i agregowanie z siewnikiem. pamiętaj również że jare na glebach lekkich sieje się na ok 3cm głębokości i to na orce zimowej ze względu na podsiąkanie z głębszych warstw ziemi wody, a i nie radzę głęboko zruszać ziemi a jedynie warstwę taką do 7-10cm