damianos95

Nawożenie zbóż

Polecane posty

damianos95    436

Witam koledzy jako ze nie znalazłem podobnego tematu a chiałbym zakupic nawozy potrzebna mi Wasza porada a mianowicie

Mam około 6 ha zostawione na mieszanke zbozowa w tamtym roku tez mieszanka zbozowa jara i czesc z tych 6 ha po przenzycie.

Mam pytanie po zasianiu jakie nawozy dac i w ilu dawkach ?

Jako ze od dawna była daway tylko mocznik i troche saletrzaku.

I teraz stoje przed kupnem nawozów chciałbym kupic polifoske 6 i mocznik mozecie mi powiedziec jaka dawka polifoski 6 i mocznika na hektar pod mieszanke ? i w ilu dawkach oraz jakim odstepie czasu dawc ? jeszcze chciałbym podkreslic ze ziemia to głownie 4 klasa.

prosiłbym o konkretne odp i jak najszybciej bo nagli mnie kupno nawozów

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Zależy od zasobności portfela ziemi zakładanego plonu.
Tymczasem wysiej mocznik i polifoske przed agregat. Na krzewienie coś saletry/saletrzaku itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Kolego a mozesz konkretniej ile czego dac w sensie ile kg na ha ??

Co da zasobnosci to wiadomo najlepiej jak najmniej ale che zeby cos dał ten nawoz a nie siac jak moj sasiad 50-60kg na ha byle posiac.

A konkretne dawki sa mi potrzebne to sobie wszytsko przelicze myslałem nad zakupem mocznika i polifoski 6 czy moze jakis inny nawoz tez dokupić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Na oko to wiadomo ale jak jesteś całkiem zielony to cóż ;D
Wpisz sobie w google kalkulator nawozowy ten z polifoski jest ok.

U siebie 150 mocznika przed siewem 300 polifoski 6 i do tego na krzewienie w zależności od stanowiska jeszcze saletrzaku z 150kg i jest ok

Edytowano przez Patryk1222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Może nie jestem zielonym ale u mnie jak pisałem nigdy nie stosowano nawozów prucz mocznika i salettzaku. A o polifosce 6 słyszałem że można dac 200kg do tego 100-120 mocznika i ma być ok jedni mówią że na raz siać mocznik i polifoske drudzy ze nie więc chciałbym zasięgnąć wiedzy kogoś mądrzejszego ode mnie bo u mnie każdy gada co innego. Więc może ktoś jeszcze się wypowie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Jesteś zielony. O nawożeniu było już na forum nie raz. Nikt nie poda Ci gotowej receptury nawożenia, bo to nie matematyka. Ilość nawozu zależy m.in. od plonu jaki chcesz uzyskać i nie tylko. Kładłeś obornik-ile, kiedy wapnowałeś pola, jakie pH? Dużo niewiadomych jest w Twoim pytaniu. Http://www.nawozy.eu poczytaj, może dowiesz się czegoś ciekawego.

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Kolego rozumiem ze było na forum ale nie jestem w stanie przeczytac kilkunastu do kilkuset stron tematów tym bardziej ze kazdy ma inna glebe i inne warunki.

Co do pola to ph nie znam ale powiem ci ze obornik tak gdzies z 4-5 lat temu stosowany płodozmian siany głownie mocznik i czasami saletrzak

Plon chciałbym uzyskac z 3,5-4 tony z hektara mieszanki.

Jak mowiłem zeimia 4 klasa moze koego powiesz co ty siejesz na mieszanki w jakich dawkach i czy na raz czy dzielone ????

Moze teraz ktos napisze cos wiecej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

kolego w tym roku planuje wsiać mieszanki owies jęczmień pszenica (50 40 10) ziemie też mam 4 i 5 klasa. przedsiewnie  daje czy pod owies czy na mieszankę 200kg polifoski 6 i 150kg moczniku.. jeśli będzie taka  potrzeba lece z saletrą nie napisze ci ile bo  co roku jest inaczej zależy to od opadów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego rozumiem ze było na forum ale nie jestem w stanie przeczytac kilkunastu do kilkuset stron tematów tym bardziej ze kazdy ma inna glebe i inne warunki.

Co do pola to ph nie znam ale powiem ci ze obornik tak gdzies z 4-5 lat temu stosowany płodozmian siany głownie mocznik i czasami saletrzak

Plon chciałbym uzyskac z 3,5-4 tony z hektara mieszanki.

Jak mowiłem zeimia 4 klasa moze koego powiesz co ty siejesz na mieszanki w jakich dawkach i czy na raz czy dzielone ????

Moze teraz ktos napisze cos wiecej ?

 

 

O 4 tonach możesz zapomnieć - chyba że ci się poszczęści. Widziałem pola gdzie głównym i jedynym nawożeniem był azot w różnych nazwach nawozów (saletra, saletrzak, mocznik), po prostu masakra. Chodź byś tonę nasypał to wiele nie zmieni w pierwszym roku. Daj co najmniej 300 - 400kg polifoski 6 (lub coś innego o podobnym składzie). Tylko nie 300 kg jakiegoś najtańszego nawozu o mizernej zawartości PK. Z azotem nie szalej, bo bez P i K to zboże szybko się wykolei. Daj tak pod korzeń 100 - 150 saletrzaku a pogłównie 100 mocznika i to wszystko. Po ścierni około 1,5t wapna tlenkowego, lub 4 -5 t wapna weglanowego z magnezem (najlepiej po połowie tego i tego). 

Mam takie pole z dzierżawy, dopiero w 3 roku możesz myśleć o przyzwoitych plonach.  A jak u ciebie wygląda sprawa z głuchym owsem - owsikiem - czy jak tam to u ciebie nazywają??? Bo na zaniedbanych polach uwielbia dominować.

Edytowano przez Wojtek987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Kolego jeśli chodzi o pole to nie jest ono zaniedbane bo jest regularnie uprawiane tak samo po zniwach podorywka albo kultywator co jakiś czas randapowane tak jak w tym roku słoma zazwyczaj scinana po kombajnie albo Oborniki ale jak pisałem te pola dawno nie były nawozone obirnikiem. Problem nie polega ze pole jest zaniedbane tylko ze od kilku lat jedynym nawozem który był stosowany to mocznik i trochę saletrzaku jako że teraz ja się tym zająłem chce to zmienić i poaiac coś innego niż mocznik stąd pomysł polifiski 6. Owsa gluchego u mnie jest mało nawet można powiedzieć że bardzo malo.A wiadomo że na pierwszy rok nie chce wydawać masy kasy na nawozy więc pytam ile czego dac mocznika I polifoski 6
Co do plonu po samym moczniku okolo 800kg i saletrzaku 600kg na około 4.5 ha plon przy suszy uzyskany około 2.3-2.4 tony więc chyba nie tak źle ??

Kolego te dawki co podałeś to na jeden hektar czy na 6 hektarów sądzę że na jeden ale wolę dopytasz szczególnie o polifoske ??
A może polecasz inny nawóz zamiast polifoski bo u mnie jest ona strasznie modna i każdy to kupuję a może jest coś lepszego w podobnej cenie ??

Edytowano przez damianos95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Tak, dawki na 1 ha. Polifoska w przeliczeniu na kg czystego składnika powinna wyjść najtaniej. Skoro słoma była co roku cięta, to z potasem nie powinno być tragedii. P i K powinieneś dać tyle, ile zje uprawa + coś na powolne uzupełnianie zasobności. Zamiast polifoski możesz dać jakąś YARA, lub jakiś inny NPK o podobnym składzie. Patrz nie tylko na cenę, ale też na procentową zawartość, policz że w polifosce 6 przy np 300 kg dostarczasz N=18 kg, P=60, K=90 kg i siarka. Jeśli kupisz po 170 wydasz 510zł, Teraz przelicz ile kupisz czystego składnika NPK w innym nawozie za tą cenę?? W ten sposób sam znajdziesz najtańszy nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam,

nie znalazłem ogólnego tematu dotyczącego nawożenia więc muszę założyć nowy temat. Niech mi ktoś ogarnięty doradzi. W tamtym roku pierwszy raz grzebałem w ziemii, i efekt był trochę słaby (może też susza zrobiła swoje). Nie mam też za bardzo kogo się podpytać bo sąsiedzi mają niewiele lepszy plon.

 

Przejdźmy do rzeczy, mam w opiece ziemię 3-4-5 klasy 27ha (w tym 6ha to łąki), uprawy jakie mam to jęczmień ozimy, pszenica ozima, pszenżyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary, mieszanka jara. Budżet na nawóz nie był zbyt duży dlatego nakupiłem po 200kg na hektar polifoski8 pod siew(pod oziminy tyle samo sypałem) i po 200kg na hektar Zaksan saletra amonowa. na 2ha łąk mam zamiar rozlać gnojowicę, a na 4ha ornego obornik to wyjdzie jakieś 35ton obornika na hektar i będzie pod jęczmieniem (obornik głównie od świń ale też od mniejszym stopniu od byków). Jak widać saletry nie jest za wiele, i z tego co wiem kiedyś było sypnięte raz i tyle. Z tego co wyczytałem dobrze jest sypnąć po mniej a częściej, dlatego jakbyście mieli do dyspozycji 200kg jakbyście to podzielili? ja myślałem żeby w marcu sypnąć 100kg i jak będzie się kłosić 100kg? jakieś sugestie? coś z tego będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Na łąke gnojowice a pużniej krety ryją za robactwem ,200 kg saletry to pod siew Nie ma czym dzielić Pużniej nasępne dawki lub odrzywka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164

Długa droga, zbadaj ph ziemi. Przy takiej agrotechnice to najlepiej np pod pszenzyto jeczien jary i ozimy dac kurzaka i masz te 4,5 t z ha prawie w kieszeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Robertkujawy: że niby mam dać 200kg polifoski8 i 200kg saletry pod siew? a czym potem sypać jak wszystko pod siew dam? Mam niestety ograniczoną ilość nawozu na ha (200polifoski i 200 saletry). Opryski już swoją drogą będą na grzyba i na chwasty.

 

@cichyh32: właśnie obornik będzie pod jęczmień jary, pszenżyto tylko ozime mam, a jarego nie będę siał bo ozimego jest 8ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbychu15    47

co to jest 200kg ... jak najczęściej daje się trzy dawki, ruszenie wegetacji strzał w zdźbło i na kłos . na każdą uprawę musisz wprowadzić odpowiednią ilość danego czystego składnika .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micro303    33

Zależy ile t/z ha chcesz uzyskać. Masz cel i wtedy sypiesz. Nie masz konkret celu to badanie gleb i dochodzisz do wszystkiego. Koszty=plon. Plon = zysk. Masz świnie to zjedzą zysk ale dadzą materię organiczną czego brak. Jeszcze technika siewu czym pod co i kiedy.


URSUS C335 ,Kubota 8560, MC CORMICK MTX 140.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dzięki za stronkę ogarnę ją sobie :)

 

Panowie tak sobie ogarniam tą stronę i piszą tam o sypaniu zaksanem przedsiewnie, a na kursach mówili, że przedsiewnie sypie się NPK (np. polifoska). Mam te 2 nawozy przedsiewnie wymieszać?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbychu15    47

Albo jedno albo drugie, ja osobiście daje polifosa .
A tak po za tym. . Nie radzę mieszać nawozów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

więc przedsiewnie pójdzie Polifoska. a potem albo 2x po 100kg sypnie albo 1x 200kg.

 

panowie powie mi ktoś jak to jest z mocznikiem? ile to wychodzi na ha i ogólnie coś na temat tego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbychu15    47

Mocznik to inna firma azotu ... wolniej działa niż saletra,Hmm więcej wujek google ci podpowie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a z takich ogólnych pytań, mocznik taniej wychodzi od saletry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

  ja bym te 200 kg saletry dal    jednorazowo  w marcu  na zboza ozime  ,  te 200 kg jednak to troche za malo ,   na jare  bym dal zaksan przed siewem   ,  ja sypie zawsze  w marcu  ma oziminy  200-250 kg saletry i pozniej  okolo 20 kwietnia daje jeszcze 100-150 kg . mocznik   jest drozszy saletry , ale ma wiecej azotu  i przez to wychodzi taniej na czysty skladnik .   mocznik dziala w wyzszych temperaturach  i zakwasza ziemie bardziej od saletry ,  przez to na jeczmien jary bym nie polecal  , a co do obornika pod jeczmien , chyba nie myslisz ze dasz sam obornik i jeczmien urosnie  , zboza slabo wykorzystuja obornik

Edytowano przez kuba55

coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czyli pod ozime raz w marcu 200kg, a pod jare mam mieszać polifoske z saletrą? a potem w kwietniu 200kg/ha saletry? Pod jęczmień pod siew sam obornik chciałem a potem gdzieś w kwietniu saletrą sypnać 200kg. Z tego co wiem obornik od trzody ma dużo azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
    • Przez Kamkow1
      Witam. Jestem młodym początkującym rolnikiem więc potrzebuję kilku porad odnośnie żyta. 
       
      Mianowicie posialem żyto Serafino które w tamtym roku było brane z centrali.  
      Przedsiewnie dałem 120 kg/h Tarnogranu. Lecz chciałbym się dowiedzieć jaki nawóz oraz w jakiej ilości polecacie na wiosnę  aby plon był w okolicach 6t/h. Oraz jakie środki stosować. 
    • Przez dominikl95
      Mam pytanie gdyz nie wiem czy rabarbar nawozic potasem i fosforem oraz wapnem jesienią czy lepiej wczesną wiosną,przed ruszeniem wegetacji. Proszę o poradę.
    • Przez szogun170
      Witam, jestem swiezakiem i chce się was poradzić. Chodzi o kolejność i rodzaj nawożenia pszenżyta. Powiedzcie czy jest ok: jesienią dolistnie plonvit + aminokwasy, z początkiem wiosny poprawka aminokwasami z siarczanem magnezu, kolejnie polifoska 21 i potem już  wiem.. chodzi mi o to kiedy siarczan magnezu i czy plonvit mogę mieszać z aminokwasami.. Pozdrawiam
      Ocb
    • Przez Konrad2510
      Proszę piszmy w tym Nowym temacie tylko i wyłączne o cenach zbóż!!. Podawajmy cenę netto/brutto, miejsce sprzedaży i lokalizację. założyłem ten temat bo mam dosyć ciągłych spekulacji czy się opłaca i w ogóle, a żeby zobaczyć cenę to trzeba się cofać kilka stron, dziękuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj