Polecane posty

rolnik115    140

Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

zajrzyj do mojej galerii- stado 21 sztuk, ponad 8tys średnia, z tym że mamy legowiska, u mnie trzymanie poprostu na lące byłoby mało możliwe ze wzgledu na to ze mamy bardzo gliniastą ziemę- bloto murowane. Gdzieś przy lesie na piasku powinno się udać, z tym że może być problem z czystością krów a co za tym idzie z komórkami w mleku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Oczywiście koło stołu paszowego byłby wysypany żółty piach aby nie było błota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Witam, 

powiem tak: mój sąsiad ma taki stół paszowy wybetonowany na pastwisku, które dodatkowo oddalone jest około 200m od obory i za drogą asfaltową, z tym że nie zadaje tam tmr, a skoszoną zielonkę... Ogólnie 30-40 krów korzysta z niego przez kilka miesięcy i nie ma dużego błota, oczywiście za wyjątkiem okresów z ulewnymi deszczami(podłoże to piasek) . Myślę, że jeśli zadawałbyś tmr to przydał by się do tego  jakiś daszek... No i taki stół na szerokość wozu paszowego z wysypem z tyłu plus drabinka paszowa z 4 stron i miejsce będzie wykorzystane w pełni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiancyk17    1

Dobry pomysł z tym tmr-em na łace sam sie zastanawiam czy u siebie cos takiego nie zrobic na lato ale pamietaj przemysl dobrze w jaki sposob to zrobic aby było jak najlzej i najmniej roboty i nie warto jest oszczedzac kosztem pozniejszego komfortu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Kolego a może bydło mięsne, jezeli masz 5ha łąki to mozesz spokojnie na tym terenie zrobic pastwisko dla krow i dodatkowo ten stół paszowy i mała wiata dla krów na zimę. Młode odsadki byś tuczyl w stodole i oborze. Przemyśl to ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

odchow odsatkow byłby opłacalny gdyby cena mleka spadla do 50gr . Narazie z bydła mlecznego mam stały comiesięczny dochód , krowy będą kryte rasami miesnymi tzn nie wszystkie , lepsze sztuki będą kryte hf em , z których będą pozyskiwane cieliczki na remont stada. Myślę żeby kupować byczki miesne w wadze do 100kg i opasać je do wagi 700- 800 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Witam chciałem się dowiedzieć czy opłaca się hodowla bydła opasowego proszę aby ktoś mi napisał czy wyjdę na plus czy wyjdę na minus tego co napisałem niżej.
      Jeżeli będę miał swoją sianokiszonkę swoje siano swoją słomę kiszonke  z trawy swoją ospę ze zboża i będę musiał kupić wysłodki ile wyjdę na plus licząc te koszty w sensie paliwo itd. może nie najlepiej to napisałem ale chcę się dowiedzieć w przybliżeniu ile można wyjść na plus z bydła opasowego.
    • Przez NewhollandT5050
      Witam kolegow chciałbym w przyszłości z rodzicami postawic obore i mam pytanie odnośnie budynku murowanego lub z płyty obornickiej. Obora ma być uwieziowa. Chciałbym wiedzieć czy posiada ktoś taka obore z płyt i jak się spisuje ? oraz najważniejsze czy obora z płyt będzie tańsza niż cała murowana ? Dodam ze jeżeli już Budowa by się odbyła z płyt to byłby podmurowany mur na wysokość około 1.5 m. Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi
    • Przez Jarosław1981
      Jestem zainteresowany w kupowaniu byczków i jałówek (żerlaki,odsaki,cielaki) z Łotwy i Estonii. Co myślicie o tym?  Ktoś może już ma takie doświadczenie?
    • Przez NiMamHa
      Bydło. Jakie jest wasze zdanie w temacie hodowli byków. Zastanawia mnie czy hodowla byków luzem to mit, że są spokojniiejsze czy jednak prawda?. A może są tacy którzy zdecydowanie popierają metodę wiązania byka łańcuchem jeden obok drugiego?. 
      Czekam na wasze odpowiedzi 😉
    • Gość
      Przez Gość
      Witam! Tak się zastanawiałem czy jest możliwe zaprojektowanie i wyposażenie obory na 150 sztuk bydła mlecznego aby celem było 4 roboczogodziny dziennie do obsługi stada. Macie jakieś doświadczenia, spostrzeżenia?
      -zadawanie paszy(np. Jedna czy więcej grup, a czas sporządzania paszy?) robot do podgarniania? Stacje paszowe/dokarmianie na hali jak by jedna grupa
      -dojenie( potężna hala udojową na takie stado tylko jaka? Może karuzela albo bok w bok?) celem aby dój trwał max 2 roboczogodziny dziennie
      -odchów cieląt( stacja odpajania/ butki indiwidualne z taxi/ czy może kilka krów i cielaki w jednym kojcu? 
      -czyszczenie legowisk (ściółki nie biorę pod uwagę. Głębokie legowiska na separacje z gnojowicy/ materace na deltach/ a może nowy odkurzacz Lely 😀
      dodam ze te 4 roboczogodziny mają wystarczyć na całe stado czyli krowy cielęta oraz młodzież. Inseminacja czy inne zabiegi weterynaryjne już zakładam na to dodatkowy czas. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj