Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zgrabiarki karuzelowe produkcji polskiej

29 odpowiedzi na ten temat

#1 Share margerita26

margerita26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,bydło mięsne,książki.

Napisany 25 luty 2016 - 21:06

Kochani forumowicze :) Bardzo proszę o Wasze opinie i doświadczenia związane z użytkowaniem zgrabiarek naszej rodzimej produkcji . Czytałam posty w temacie zgrabiarek i wszyscy jak jeden mąż opisujecie raczej zachodni sprzęt , a po każdym pytaniu o polskie zapadała cisza jak po pierdnięciu w teatrze . Nikt tym nie zgrabia ? Czy wstyd się przyznać,że się posiada ? Narobiło się tych producentów jak nastolatkowi pryszczy . Logicznie rzecz biorąc,gdyby to nie schodziło , to większość z tych garażowych firm  poszła by z torbami . Ku mojemu nieszczęściu nie mam dużo użytków zielonych i bez sensu jest wydawanie klkudziesięciu tysięcy złociszy na nowe zachodnie . Z używanymi wiadomo jak jest ,jedna będzie w stanie prawie idealnym,druga rozsypie się po hektarze . Handlarz jak to handlarz  ,powie "Łoo pani! Igiełka!" A ja widziałam,jak Niemcy eksploatują sprzęt . Dlatego proszę o opinie na temat polskich zgrabiarek karuzelowych . Bo ten gwiazdozbiór ciągany (siedem gwiazd ) już mam i nie raz panny lekkich obyczajów koło mnie latały w takich ilościach,że dobry dom publiczny by z tego wyszedł,kiedy musiałam po tej extra super zgrabiarce rzędy na sianokiszonkę poprawiać na końcach....Kto się szarpał z powrozem trawy,ten wie,o czym mówię.

Pozdrawiam,miłego wieczoru życzę i czekam na odzew :)

Po tym, jak wnuczka wydoiła krowę w dwie minuty babcia nabrała podejrzeń, że ta wcale nie pracuje w mieście jako nauczycielka...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zgrabiarki karuzelowe produkcji polskiej Dzisiaj, 09:09
  •  

#2 Share PerezStunt

PerezStunt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 25 luty 2016 - 21:38

Zgrabiarki karuzelowe produkcji polskiej Ja mam samasza z-350 i polecam. Co do innych marek to widziałem pronara w akcji i było ok. Uważaj na podawana szerokosc roboczą bo jest zazwyczaj szerokość karuzeli plyz zgrabiony wał plus gruby zapas.;)

#3 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 26 luty 2016 - 14:40

Zgrabiarki karuzelowe produkcji polskiej Ja mam samasza z 350 od stycznia 2015 z kółkiem prowadzącym. Co do szerokości roboczej to szer. karuzeli to 2,9 m. Wadą tej zgrabiarki jest sztywna wieżyczka (przy skręcaniu rozwala wałek). Zgrabiła jak na razie 20 ha czyli zaledwie połowę. Urwało się jedno ramię, 3 lekko wygięte ale wyprostowaliśmy, jeden palec pękł (30 zł), parę gum również (40 zł sztuka) i teraz pojedzie do serwisu ponieważ coś nie tak z przekładnią jest (obracam karuzelą idzie lekko nagle spowalnia i idzie ciężko jakby tarło coś), ale to może być wynikiem nieprawidłowych ustawień tzn karuzela była trochę za nisko, z tym palcem to nie zauważyliśmy że palce uderzały w kółko prowadzące, a łąk nie mam równych dużo zagłębień jest no i robiliśmy na 2000 obr silnika, teraz 1500. Wadą jest również to, że trzeba z nią wolno jechać (c330 na 4 a MF 255na 1, drogowe) bo jak szybciej to już nie zgrabia dokładnie. Jej zaletą jest dokładność, zgrabia bardzo czysto, odgrabia od rowów super, z każdego dołka wybierze. Pracowaliśmy c330 ale potem już mf255 i tak zostanie bo robi się nim świetnie za sprawą podnośnika, no i tak jak już wspomniałem robię na 1500 obr. Po prawidłowym regulowaniu karuzeli oraz kółka nie było z nią problemów, zobaczymy co będzie w tym sezonie. Podsumowując jest to dobra maszyna, ale jednak wolałbym zachodnią z tandemem i po 4 palce na ramieniu.

#4 Share margerita26

margerita26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,bydło mięsne,książki.

Napisany 28 luty 2016 - 17:33

Dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź . Zastanawiam się nad polską,bo do 3 ha łąk nie będe się wykosztowywać na nową zachodnią,a z używanymi jest różnie . Oprócz Samasza brałam pod uwagę także Sipmę . Bo te wszystkie metal-technik czy inny promar to przypuszczalnie polskie wykonanie,chińska jakość.....

Po tym, jak wnuczka wydoiła krowę w dwie minuty babcia nabrała podejrzeń, że ta wcale nie pracuje w mieście jako nauczycielka...

#5 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 28 luty 2016 - 20:58

Moim zdaniem samasz z polskich najlepsza ewentualnie unia famarol. Nie ma za co.

#6 Share Maniek323

Maniek323

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 28 luty 2016 - 23:00

Ja mam jar-meta (3,5m.) nowego jeden sezon i nie narzekam  zgrabił 50-60 ha. jedna wada którą planuję kiedy przerobić to za wąsko rozstawiony tandem mam niektóre łąki mocno nierówne i poprzeczne nierówności dobrze kopiuję tylko podłużne słabiej (za wąsko rozstawiany tandem) . Co do zachodniego to znajomy kupił ponttingera używanego ok. 5-10letni na tandemie z kółkiem kopiującym za 5,5 tyś. pożyczałem go na testy przed zakupem swojej i tam opony dwie słabe byli i jedna u mnie walnęła i musiałem nowe mu kupić koszt ok. 150zł . Po za tym rama tandem troch podgięta była coś tam prostował ,ramiona chodzące po bieżni już chyba ze trzy wyrwali się z mocowań byli tez krzywe lub krzywo przyspawane więc zęby byli niektóre przycinane żeby ją dobrze wypoziomować  , bieżnia krzywkowa tez już najlepiej nie wygląda. Po tych naprawach od razu było widać różnice w jakości zgrabiania.Ta zachodnia to jeden plus ze prosta w budowie (ale nie za te pieniądze) bo te nowe to przeważnie wszystko jednorazowe nie da się naprawiać tylko wymieniać.

Na 3ha. to bierz te z najtańszych polskich oni i tak mają części główne (przekładnia) takie same jak reszta polskich tylko resztą detali i wykonaniem się różnią a i bierz żeby miała skrętną ramę bo te na sztywno to porażka.Możesz tez popatrzyć zachodnie tylko trzeba dobrze ze stanem technicznym się zapoznać i nie przepłacić.

#7 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 29 luty 2016 - 13:31

Ile chce koleżanka przeznaczyć na zakup tej zgrabiarki?  

Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#8 Share ignacy01

ignacy01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 luty 2016 - 13:47

Zgrabiarki karuzelowe produkcji polskiej ja mam pronara na 2 kółka i smialo moge go polecić zgrabił juz 3 sezony czyli ok 100 ha i nic z nim sie niedzieje. nie jest to tandem wiec duzo lzejszy latam tym z c330m na 5 biegu i jest super. znajomy kupil potingera natandemie to narzeka bo c360 nie da rady podniesc i zetorem zgrabia i mowi ze szkoda paliwa

#9 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 29 luty 2016 - 14:56

Ja tam polecam samasza, teraz jak pójdzie do serwisu i się ją naprawi to mam nadzieję że będzie bezproblemowo śmigać, z tym że mam 24 ha łąk i nie wiem jak ona to długo wytrzyma. Na początku mieliśmy kupować fellę ts 425 T ciąganą z 2002 ale ona była za 15,5 k i uznaliśmy że to za drogo w dodatku cena nie była do negocjacji...

ignacy01 Na ilu obr silnika grabisz? 

Edytowany przez mfek3050, 29 luty 2016 - 17:03.

#10 Share Beryl

Beryl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, transport itp ;)

Napisany 29 luty 2016 - 18:55

Unia Rak, może zgrabiła 30 ha może nie, bo ogólnie mało pracowała... a przekładnia się rozsypała. Nie polecam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share matis24

matis24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 29 luty 2016 - 20:30

Witam.
Ja posiadam Samaszke Z-410 z 2014 i uwazam ze to dobra maszynka. zgrabila okolo 60 ha i maszynka dziala jak nowa. troche waga jej daje wznaki bo przodek przy C-360 sie dzwiga ale z pracy zadowolony na 100% jestem. 

#12 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 29 luty 2016 - 22:22

A czemu nie na dwie karuzele tylko każdy bierze na jedną jak ktoś mówi że ma 24 ha łąk * 4pokosy to już jest prawie 100 rocznie ? I latacie z jedną ?

#13 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 07:11

Wszystko zależy od łąk jak masz kiepskie kawałki to lepiej jedna karuzela z racji tego ze ustawisz się szybko jak chcesz. Z 2-karuzelami jest już sporo ciężej wykonać manewr na jakimś małym kawałku, klinowym  itp.

#14 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 17:15

Dokładnie zgadzam się z tobą corrado, tylko że robię na razie 2 pokosy, mam 14 hektarowy obszar który jest podzielony starymi rowami oraz tymi w których jest nadal woda, niestety obszar ten jest podzielony na ~ 10 metrowe kawałki (szerokie) a nawet mniej, i jak tu wykręcać, znajomy na sąsiedniej łące ile się nawykręca, dlatego wybraliśmy jedno karuzelową, niestety moim zdaniem za małą ale na początku patrzeliśmy na zgrabiarkę do c 330 min 3,5 m i wagowo tylko taka pasowała, ale ponieważ ciapkiem się strasznie nie wygodnie zgrabia to zapinamy mf 255. Jakby to ode mnie zależało to bym sprzedał teraz tego samasza i kupił do mfa jakąś zachodnią min 4,1m. Nie tylko ze względu na jakość ale też dlatego, że po 3 palce na ramieniu to za mało żeby można było z większą prędkością robić i żeby czysto zgrabiała...

#15 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 17:23

Może sąsiad ma bez skrętnej tylnej osi co po prostu jak dla mnie jest baaardzo uciążliwe, znajomy kupił tuż przede mną 2-karuzelową tylko bez skrętnej osi z tyłu i teraz się tym męczy na mniejszych kawałkach. Jak dla mnie tandem i skrętna oś przy 2 karuzelach to podstawa aby przyjemne się pracowało. 

#16 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 19:27

Chyba na małych kawałkach nawet skrętna oś nie pomoże przy tak dużym sprzęcie i tak byłoby dużo kombinacji, albo mi się tak tylko wydaje.

#17 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 19:32

Mam więc mogę trochę powiedzieć. Wiadomo jak bardzo małe albo nie poręczne to ciężko. Lecz jak wszystko jest sprawne nie ma luzów gdzieś po dordze jak również na kołach to naprawę ładnie leci za ciągnikiem co bardzo ułatwia pracę.

#18 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 20:04

Aha. A jak mf 255 z obciążnikami radziłby sobie ze zgrabiarkami 3,8-4,3 m? Np fella ts 425 DN, vicon andex 382-423, kverneland taarup 9039-9043, krone swadro 38 lub 395, claas liner 390-430 S lub ws 380 S, kuhn ga 4101, stoll r 415 4ds i pottinger top 38-42 N na tandemie lub na dwóch kółkach? Mocno by przód podrywało? Z ciekawości pytam.

Edytowany przez mfek3050, 01 marzec 2016 - 20:06.

#19 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 20:09

Raczej będzie latał w końcu przy 4.3m to do tyłu ciągnika wystaje jakieś 4.7m więc sam ten fakt ciężaru wystawionego dość daleko robi swoje chyba że można podnieść do transportu na kółkach co jest ciekawym rozwiązaniem. Wtedy nie martwisz się o to czy podniesie czy nie tak jak to jest przy 2-karuzelach, nie trzeba podnosić, te przykładowo 6-7m spokojnie można ciągać takim ciągnikiem.

Edytowany przez corrado, 02 marzec 2016 - 15:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mfek3050

mfek3050

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 20:24

Tak samo jak jedno karuzelowe ciągane np fella ts 425 T oraz samasz uno 410. Ale przy tych 3,8-3,9 m nie powinno chyba być najgorzej nie?

Edytowany przez mfek3050, 01 marzec 2016 - 20:27.