Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawozenie jarych mieszanek zbozowych

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 24 luty 2016 - 12:07

Witam koledzy jako ze nie znalazłem podobnego tematu a chiałbym zakupic nawozy potrzebna mi Wasza porada a mianowicie

Mam około 6 ha zostawione na mieszanke zbozowa w tamtym roku tez mieszanka zbozowa jara i czesc z tych 6 ha po przenzycie.

Mam pytanie po zasianiu jakie nawozy dac i w ilu dawkach ?

Jako ze od dawna była daway tylko mocznik i troche saletrzaku.

I teraz stoje przed kupnem nawozów chciałbym kupic polifoske 6 i mocznik mozecie mi powiedziec jaka dawka polifoski 6 i mocznika na hektar pod mieszanke ? i w ilu dawkach oraz jakim odstepie czasu dawc ? jeszcze chciałbym podkreslic ze ziemia to głownie 4 klasa.

prosiłbym o konkretne odp i jak najszybciej bo nagli mnie kupno nawozów

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawozenie jarych mieszanek zbozowych Dzisiaj, 21:25
  •  

#2 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 24 luty 2016 - 12:14

Nawozenie jarych mieszanek zbozowych Zależy od zasobności portfela ziemi zakładanego plonu.
Tymczasem wysiej mocznik i polifoske przed agregat. Na krzewienie coś saletry/saletrzaku itp.

#3 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 24 luty 2016 - 12:36

Kolego a mozesz konkretniej ile czego dac w sensie ile kg na ha ??

Co da zasobnosci to wiadomo najlepiej jak najmniej ale che zeby cos dał ten nawoz a nie siac jak moj sasiad 50-60kg na ha byle posiac.

A konkretne dawki sa mi potrzebne to sobie wszytsko przelicze myslałem nad zakupem mocznika i polifoski 6 czy moze jakis inny nawoz tez dokupić ?

#4 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 24 luty 2016 - 13:33

Nawozenie jarych mieszanek zbozowych Na oko to wiadomo ale jak jesteś całkiem zielony to cóż ;D
Wpisz sobie w google kalkulator nawozowy ten z polifoski jest ok.

U siebie 150 mocznika przed siewem 300 polifoski 6 i do tego na krzewienie w zależności od stanowiska jeszcze saletrzaku z 150kg i jest ok

Edytowany przez Patryk1222, 24 luty 2016 - 13:38.

#5 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 24 luty 2016 - 13:44

Nawozenie jarych mieszanek zbozowych Może nie jestem zielonym ale u mnie jak pisałem nigdy nie stosowano nawozów prucz mocznika i salettzaku. A o polifosce 6 słyszałem że można dac 200kg do tego 100-120 mocznika i ma być ok jedni mówią że na raz siać mocznik i polifoske drudzy ze nie więc chciałbym zasięgnąć wiedzy kogoś mądrzejszego ode mnie bo u mnie każdy gada co innego. Więc może ktoś jeszcze się wypowie ?

#6 Share bieniek_88

bieniek_88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, survival.

Napisany 25 luty 2016 - 15:12

Nawozenie jarych mieszanek zbozowych Jesteś zielony. O nawożeniu było już na forum nie raz. Nikt nie poda Ci gotowej receptury nawożenia, bo to nie matematyka. Ilość nawozu zależy m.in. od plonu jaki chcesz uzyskać i nie tylko. Kładłeś obornik-ile, kiedy wapnowałeś pola, jakie pH? Dużo niewiadomych jest w Twoim pytaniu. Http://www.nawozy.eu poczytaj, może dowiesz się czegoś ciekawego.

Edytowany przez bieniek_88, 25 luty 2016 - 15:18.

#7 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:02

Kolego rozumiem ze było na forum ale nie jestem w stanie przeczytac kilkunastu do kilkuset stron tematów tym bardziej ze kazdy ma inna glebe i inne warunki.

Co do pola to ph nie znam ale powiem ci ze obornik tak gdzies z 4-5 lat temu stosowany płodozmian siany głownie mocznik i czasami saletrzak

Plon chciałbym uzyskac z 3,5-4 tony z hektara mieszanki.

Jak mowiłem zeimia 4 klasa moze koego powiesz co ty siejesz na mieszanki w jakich dawkach i czy na raz czy dzielone ????

Moze teraz ktos napisze cos wiecej ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 25 luty 2016 - 21:03

kolego w tym roku planuje wsiać mieszanki owies jęczmień pszenica (50 40 10) ziemie też mam 4 i 5 klasa. przedsiewnie  daje czy pod owies czy na mieszankę 200kg polifoski 6 i 150kg moczniku.. jeśli będzie taka  potrzeba lece z saletrą nie napisze ci ile bo  co roku jest inaczej zależy to od opadów. 

#9 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 26 luty 2016 - 08:10

Kolego rozumiem ze było na forum ale nie jestem w stanie przeczytac kilkunastu do kilkuset stron tematów tym bardziej ze kazdy ma inna glebe i inne warunki.

Co do pola to ph nie znam ale powiem ci ze obornik tak gdzies z 4-5 lat temu stosowany płodozmian siany głownie mocznik i czasami saletrzak

Plon chciałbym uzyskac z 3,5-4 tony z hektara mieszanki.

Jak mowiłem zeimia 4 klasa moze koego powiesz co ty siejesz na mieszanki w jakich dawkach i czy na raz czy dzielone ????

Moze teraz ktos napisze cos wiecej ?

O 4 tonach możesz zapomnieć - chyba że ci się poszczęści. Widziałem pola gdzie głównym i jedynym nawożeniem był azot w różnych nazwach nawozów (saletra, saletrzak, mocznik), po prostu masakra. Chodź byś tonę nasypał to wiele nie zmieni w pierwszym roku. Daj co najmniej 300 - 400kg polifoski 6 (lub coś innego o podobnym składzie). Tylko nie 300 kg jakiegoś najtańszego nawozu o mizernej zawartości PK. Z azotem nie szalej, bo bez P i K to zboże szybko się wykolei. Daj tak pod korzeń 100 - 150 saletrzaku a pogłównie 100 mocznika i to wszystko. Po ścierni około 1,5t wapna tlenkowego, lub 4 -5 t wapna weglanowego z magnezem (najlepiej po połowie tego i tego). 

Mam takie pole z dzierżawy, dopiero w 3 roku możesz myśleć o przyzwoitych plonach.  A jak u ciebie wygląda sprawa z głuchym owsem - owsikiem - czy jak tam to u ciebie nazywają??? Bo na zaniedbanych polach uwielbia dominować.

Edytowany przez Wojtek987, 26 luty 2016 - 08:12.

#10 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 26 luty 2016 - 14:05

Nawozenie jarych mieszanek zbozowych Kolego jeśli chodzi o pole to nie jest ono zaniedbane bo jest regularnie uprawiane tak samo po zniwach podorywka albo kultywator co jakiś czas randapowane tak jak w tym roku słoma zazwyczaj scinana po kombajnie albo Oborniki ale jak pisałem te pola dawno nie były nawozone obirnikiem. Problem nie polega ze pole jest zaniedbane tylko ze od kilku lat jedynym nawozem który był stosowany to mocznik i trochę saletrzaku jako że teraz ja się tym zająłem chce to zmienić i poaiac coś innego niż mocznik stąd pomysł polifiski 6. Owsa gluchego u mnie jest mało nawet można powiedzieć że bardzo malo.A wiadomo że na pierwszy rok nie chce wydawać masy kasy na nawozy więc pytam ile czego dac mocznika I polifoski 6
Co do plonu po samym moczniku okolo 800kg i saletrzaku 600kg na około 4.5 ha plon przy suszy uzyskany około 2.3-2.4 tony więc chyba nie tak źle ??

Kolego te dawki co podałeś to na jeden hektar czy na 6 hektarów sądzę że na jeden ale wolę dopytasz szczególnie o polifoske ??
A może polecasz inny nawóz zamiast polifoski bo u mnie jest ona strasznie modna i każdy to kupuję a może jest coś lepszego w podobnej cenie ??

Edytowany przez damianos95, 26 luty 2016 - 14:08.

#11 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:39

Tak, dawki na 1 ha. Polifoska w przeliczeniu na kg czystego składnika powinna wyjść najtaniej. Skoro słoma była co roku cięta, to z potasem nie powinno być tragedii. P i K powinieneś dać tyle, ile zje uprawa + coś na powolne uzupełnianie zasobności. Zamiast polifoski możesz dać jakąś YARA, lub jakiś inny NPK o podobnym składzie. Patrz nie tylko na cenę, ale też na procentową zawartość, policz że w polifosce 6 przy np 300 kg dostarczasz N=18 kg, P=60, K=90 kg i siarka. Jeśli kupisz po 170 wydasz 510zł, Teraz przelicz ile kupisz czystego składnika NPK w innym nawozie za tą cenę?? W ten sposób sam znajdziesz najtańszy nawóz.

#12 Share luki08

luki08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 23:36

spróbuj pobrac szybko próby glebowe do analizy bedziesz miał obraz sytuacji. trzeba czekac 2 tyg na wyniki,ale chyba jeszcze jutro nie siejesz :)

spróbuj i przelicz karzdy skladni osobno,ja teraz tez tak robie tj.

sol potasowa

polidap

salmag lub saletrzak

to pod korzen,

a potem saletra poglównie

jak slabe ph to rzuc krede np polcalk

#13 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 09:38

witam czy ktoś sypał już 2 dawkę azotu na mieszankę dziś u mnie zauważyłem że jęczmień wypuszcza pierwsze rozkrzewienie owies w fazie 3 liści. Zastanawiam się czy jutro nie polecieć z saletrą 100kg/ha czy najpierw odchwaścić bo strasznie dużo jasnoty.I jeszcze jedno pytanko czy stosuje ktoś fungicyd na mieszankę i czy jest po nim zwyżka plonu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 11:43

U mnie dopiero wychodzi ze wzgledu na pogode jutro sieje ostatni kawałek ale ja najpierw odchwaszczam i daje dolistnie na 300litrów około 20-25kg mocznika po fungicydzie nie zauwazyłem zwyzki plonu i dlatego nie stosuje tego