darkoe

Chów jałówek mlecznych

Polecane posty

darkoe    10

Witam 

Mam pytanie do użytkowników Af

A mianowicie czy opłaca się Chów jałówek Mlecznych?

 

Pytam o to ponieważ mam okazję kupić bardzo tanio kilka sztuk jałówek głownie rasy HF lub HO w wieku od 1 -3 miesięcy.

Aktualnie zajmuję się opasami ale chciałbym spróbować czegoś innego ale związanego z bydłem... U mnie w okolicy królują gospodarstwa mleczne. Więc pomyślałem że to by był dobry interes sprzedając okolicznym rolnikom odchowane cielne jałówki.

 

Może z któryś użytkowników zajmuje się takim chowem?

jeśli tak to prosił bym o wyrażenie swojej opinii? 

oraz jak żywić takie jałówki? czy ma to być głównie pasza treściwa czy nie?

czy można hodować je na uwięzi czy lepiej na wybiegu?

 

Proszę o odpowiedź i z góry Dziękuje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz dobre jałówki od gospodarza którego znają w okolicy, a nie jakieś małe i zabiedzone to ze zbytem nie będziesz miał problemu i z uzyskaniem dobrej ceny.
Jałówki są tańsze w utrzymaniu od opasów wymagają zdecydowanie mniej paszy tresciwej.
Teraz ceny dobrej nie ma bo mleko tanie ale zanim Ci urosną to sytuacja może się zmienić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Czyli wszytko zależy od ceny mleka. Jeżeli teraz kupię te jałóweczki i za te nie całe 2 lata mleko będzie w dobrej cenie to mogę dobrze je sprzedać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.
Jak mleko było drogie to jałówki szły jak woda u mnie w okolicy średnio po 5 tys.
Teraz jak tanie to tak 3,5-4 tys. Mówię o ładnych "wymiarowych" sztukach.

Edytowano przez MarcinZetor8011

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull    55

w moich okolicach jakoś ceny jałówek nie staniały za dobre jałówki z papierami trzeba dać ok 6,5 tys bez papierów o 1 tys mniej i trzeba szybko kupować bo jutro juz ich nie ma ;) i jak chcesz hodować jałówki  to tylko z dobrymi papierami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184

w moich stronach dobry towar miał i ma cenę ładne jałówki od 5-6,5 tysia opłaca się hodować ale kokretne sztuki najlepiej z obór z oceną choć trafiają się dobre sztuki i w oborach bez oceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Dzięki za rady ale czekam na więcej.

Z papierami tzn z dobrych hodowlanych obór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull    55

u mnie w okolicy większość rolników jest teraz pod oceną użytkowości mlecznej krów i w małych gospodarstwach też mają dobre wydajności, ja też czasami kupuje cieliczki ale tylko z założonymi kartami, zawsze wiesz ile dawała matka i jakie ma pochodzenie a to ile ta cieliczka będzie dawała mleka w swojej laktacji to już inna sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184

najlepiej kupować cielęta z gospodarstw gdzie niema następcy lub mozliwosci rozwoju tam często sprzedają cielaki które zbywają bo w innych to wyzbywają się odpadu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

No właśnie z takiego gospodarstwa mam okazje kupić. 10 jałówek mlecznych za 7500 zł. Jak dla mnie super cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

JA sprzedaje jałówki z własnego stada różne cielne i nie cielne wiek około roku lub 1.5 roku za roczne brałem około 2000zł za cielne od 2700 do 3500 zalezy jakie sztuki jak duże hf to biorą  od razu jak małe nie bardzo. Ja przynajmniej nie rozumiem jak można dać za jałówkę 7000zł gdzie logika i sens skoro jej wydajnośc zależy od paszy a jak jej nie mamy to da mniej niż mieszanka naszych ras czarnej z hf . Moje jałówki są różne i ich wydajność też najlepsze sztuki zostawiam dla Siebie jak każdy to w granicach 35 litrów doba  a te co sprzedają to nie narzekają ponad 20 daje każda . Ale to ślizgi temat ja sprzedam ich z 10 na rok a mam znajomego co tylko skupuje cielaki i je tak utrzymuje jak mówisz i teraz ma np 50 sztuk z 25 wysoko cielnych a zbytu nie ma :( a oddać sztuki w wadze 600 kilo za 3000zł to samobujstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Zaryzykuje. Zobacze jeżeli bedzie bardziej opłacalne niż opasy to zostanę przy jałówkach... Ważne żeby zbyt był

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
       
    • Przez lukasz2623
      Szukam czegoś dobrego, nie drogiego do wypalania rogów. Polecicie coś?
      Plus dodatkowe pytanie.. w jakim wieku wypalacie?
    • Przez ukaszKruszyna
      Cześć! Ostatnio trafiłem na młóto browarniane w paszy dla bydła. Wiecie może jak wpływa na wartość odżywczą? Chciałbym spróbować wprowadzić to u moich krów, które niedługo będą się cielić i w szukam informacji oraz sprawdzonego dostawcy.
    • Przez raven18
      Hej, da się zmienić ilość obornika w programie internaw bo w rzeczywistości mam go dużo mniej. Program liczy około 17 ton na głębokiej ściółce na 1DJP, to jakiś kosmos bo mam max 10 ton (licząc ilość wywiezionych rozrzutników 3,5 tonowych). Teoretycznie nie przekraczam max dawki azotu na działkach ale bardzo mało brakuje.   
    • Przez Młodyoporowiec
      dzień dobry czy warto zaczynać hodowle mam 20 ha ornego i 2 łąk ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj