Skocz do zawartości

Zdjęcie

Niewielki budynek inwentarski- jak najtaniej zbudować?

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share vinterfugler

vinterfugler

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 21 luty 2016 - 23:15

Cześć,

Do moderatorów- jeśli zły dział, proszę o przeniesienie.

Chciałbym wybudować samemu (bez ekipy budowlanej) niewielki budynek inwentarski w granicach 35-50 m2. Zależy mi przede wszystkim, aby koszty materiałów były jak najmniejsze oraz budynek był dobrze izolowany od zimna, tak aby zwierzęta miały w zimie temperaturę na plusie. Płytka ściółka, na poddaszu składowane siano w kostkach i słoma.

Pytanie: drewno czy pustak? Możecie podać jakieś własne doświadczenia w budowli takich małych budynków inwentarskich/gospodarczych? Z czego budować, aby było najtaniej?

Pozdrawiam,

Marcin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Niewielki budynek inwentarski- jak najtaniej zbudować? Dzisiaj, 11:11
  •  

#2 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 21 luty 2016 - 23:59

kurcze w tych czasach budować coś z poddaszem na siano/słome w kostkach? ja się zastanawiam czy nie wyburzyć poddasza bo ciasno ciągnikiem mam.

Myślę że najtańiej było by jeżeli jedną scianę dzieliło by z innym budynkiem, i może konstrukcja stalowa i ocieplana blacha? albo płyty betonowe i dobrze zaizolować pianką, żeby między płytami szpar nie było

#3 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 22 luty 2016 - 14:03

podepnę się pod temat

mam taka sytuacje ze mam działkę  rolna 40a chciałbym wybudować na niej budynek gospodarczy na zgłoszenie bez pozwolenia i tu jest problem czy można by w takim budynku trzymać zwierzęta typu kilkanaście szt drobiu 1-2 klacze i w dalekiej przyszłości może jakaś krowa i owce ale to jeszcze nic pewnego

gównie chodzi mi o konie i drób i czy można taki budynek wybudować na działce rolnej czy nie trzeba zmienić na działkę budowlana

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share vinterfugler

vinterfugler

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 22 luty 2016 - 21:25

Także byłem o to samo się pytać w starostwie. Zgłoszeniu podlegają jedynie budynki gospodarcze do 35m2, powyżej już pozwolenie o budowę. Jednakże jeśli mają w niej być utrzymywane jakiekolwiek zwierzęta, to jest to już budynek inwentarski, a na taki nie ważne jak duży, musi być już pozwolenie na budowę, a to wiąże się mi.in. z mnóstwem formalności, projektem architekta itd.

Stąd zamierzam zgłosić budowę budynku gospodarczego do 35m2, a trzymać w nim zwierzęta. Również mam działkę rolną, ale nie jestem rolnikiem. W takiej sytuacji kazali mi pisać wniosek o wyłączenie tego obszaru, pod którym będzie stał budynek z produkcji rolnej. Jednakże ziemie u mnie są V i VI klasy bonitacyjnej, więc jestem zwolniony.

Nie wiem natomiast jakie są konsekwencje, jeśli w razie kontroli ( o ile kiedykolwiek mogłaby taka nastąpić) urzędnicy zastaliby zwierzęta w rzekomym budynku gospodarczym.

#5 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 23 luty 2016 - 09:58

to jeśli jestem rolnikiem to nie muszę nic zmieniać tylko wybudować na rolnej?

co do kontroli to może być nadzór budowlany a ich nie obchodzi co jest w środku tylko czy jest zbudowane zgodnie z przepisami

i właśnie nie wiem kto by to musiał kontrolować żeby coś mogli zrobic

ja tez nie będę chodził za pozwoleniami na stajnie na 1 czy 2 boksy i kurnik na 10 kur to moim zdaniem trochę przesada jest ale to trzeba będzie się jeszcze dokładnie dowiedzieć może rolnik może coś takiego mieć

#6 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 23 luty 2016 - 11:38

Nie wiem natomiast jakie są konsekwencje, jeśli w razie kontroli ( o ile kiedykolwiek mogłaby taka nastąpić)

co do kontroli to może być nadzór budowlany

Panowie ja mieszkam w nowo wybudowanym domu 3 lata,

teraz robiłem odbiór domu, nadzór budowlany nawet nie przyjechali zobaczyć jak wygląda ten dom  :P 

ich interesuje przemysłówka, nie szary, zwykły, przeciętny, zapracowany, zmęczony, biedny obywatel :rolleyes:

Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż...

#7 Share vinterfugler

vinterfugler

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 23 luty 2016 - 16:05

Dobrze wiedzieć, nikt nie przyjedzie więc sprawdzić, że w budynku gospodarczym mieszkają zwierzęta.

Czy orientujecie się jednak czy taniej wyjdzie budowa standardowa- beton i pustak, czy konstrukcja szkieletowa drewniana z wełną jako ociepleniem?

#8 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 23 luty 2016 - 17:02

beton i pustak, czy konstrukcja szkieletowa drewniana z wełną jako ociepleniem?

Na pewno taniej szkielet drewniany niż murowane, policz beton, pustak, stal, robocizna, piach, cement itd

Proponuję Ci tą drugą opcję, szkielet ściany płyty OSB i nie wełna lecz styropian klejony na tą OSB i zajechany na raz klejem i tyle.

Styropian [jest surowy] nie przyjmuje wody czy wilgoci z otoczenia, ma własną tzw temperaturę i dobrze izoluje,

wełna jest bardziej delikatna, zdarza się że potrafi zgnić, szczury i kuny ciągnie do niej.

Osobiście zrobił bym drewniany budynek z OSB z wylewką i nawet nie ocieplał,

siano na powietrzu pod plandeką bo ile Ci wejdzie no to poddasze.

Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż...

#9 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 23 luty 2016 - 20:40

nadzór mało kiedy przyjeżdża do odbioru

ale tu chodzi o kontrole jak któryś sąsiad zgłosi

#10 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 24 luty 2016 - 09:30

I co by zgłosił taki sąsiad ?

to że jest budynek gospodarczy drewniany, nie na fundamencie stałym, nie wkopany i zabetonowany w ziemię?? - nie trzeba nawet zgłaszać że masz tak jak blaszak,

czy to że to jest budynek gospodarczy a są w nim zwierzęta?? - ja mam byki w stodole z okólnikiem jak wielu innych [a to nie obora] i nikogo to nie interesuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 24 luty 2016 - 23:05

Bez fundamentu to lipa, konie pójdą z nim na spacer.

Bez zgłoszenia może być i z fundamentem. Zrobiłbym z drewna i obił deskami na zakładkę.

#12 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 25 luty 2016 - 10:45

zgłosić mogą ze jest taki budynek a kontrola przyjdzie i sprawdza czy wybudowany zgodnie z przepisami

a to ze jest drewniany i niema fundamentów to i tak trzeba zgłaszać a raczej powinno bo mało kto to robi nawet toitoi trzeba zgłaszać co dla mnie jest już chore

u mnie ludzie mogą się zaciekawić bo wokół niema domów tylko pola i ugory i mieszczuchy maja takie malutkie domki i jakieś drzewka i czasem przyjeżdżają

a jak coś wybuduje ogrodzę działkę i będą jakieś zwierzęta spacerować to będzie się rzucało w oczy w dodatku ze od zawsze było to pole rolne

#13 Share kizak

kizak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów
  • Zainteresowania:modernizacje

Napisany 25 luty 2016 - 17:37

Może nadzoru nie zainteresuje,ale w razie kontroli z weterynarii,zechcą wymogi,a i owszem.

#14 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 26 luty 2016 - 08:52

a weterynaria przyjdzie do takiej przydomowej hodowli czy tylko do większych gospodarstw

#15 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 26 luty 2016 - 09:25

Może zależą te kontrole od gminy lub regionu,

u nas jakoś nie ma problemu z kontrolami weterynaryjnymi czy z nadzoru budowlanego,

nikt nie zgłasza blaszaków, wiat, czy takich rzeczy,

chyba że ktoś muruje z fundamentem to wtedy tak owszem są zgłaszane takie budynki, jako gospodarcze bez pozwoleń.

#16 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 26 luty 2016 - 10:14

a weterynaria przyjdzie do takiej przydomowej hodowli czy tylko do większych gospodarstw

weterynaria może ci w każde gospodarstwo przyjechać choćby jak ci nie daj boże zwierzę padnie wezwiesz bakutil i przynajmniej u nas tak jest że kontrolę masz gwarantowana
jesli pomoglem kliknij fajne

#17 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 26 luty 2016 - 10:18

A tym bardziej jak jakieś dobre dupcie - zakapują <_<

że ich zdaniem dzieje się zle zwierzątkom, bo chodzą po pastwisku a jest tylko 5 stC nad zerem  :huh:

- dobrze że u nas nie ma takich nadgorliwych obrońców, ale nie raz się słyszy o takich wjazdach,

czasami słusznych a czasami przeginają.

Edytowany przez bukat82, 26 luty 2016 - 10:20.

#18 Share grzesiek21491

grzesiek21491

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 27 luty 2016 - 14:57

a co może grozić po takiej kontroli weterynaryjnej jeśli wykryją jakieś nieprawidłowości

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 27 luty 2016 - 23:01

Najprędzej to każą Ci to poprawić, dadzą Ci tyle i tyle czasu i przyjadą znowu sprawdzić, dobrostan lub co tam wypatrzą.

A wtedy już będziesz podpadziocha i mogą byle kiedy Cię odwiedzić  ;)