Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czarnuszka siewna

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 21 luty 2016 - 15:39

Czarnuszka siewna

Witam

Ma ktoś doświadczenie z tym zielskiem,podzielcie się uwagami.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czarnuszka siewna Dzisiaj, 21:49
  •  

#2 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 22 luty 2016 - 14:21

Czarnuszka siewna Nie wiem czy ktokolwiek to siał bo niektórzy nawet nie wiedzą co to jest

#3 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 22 luty 2016 - 16:53

Czarnuszka siewna

To nie popularne zielsko ale ciekawe.Prawie nic o tym nie ma,a o sposobach uprawy to już całkowita pustka.Znalazłem dziś nasiona

certyfikowane po 40 pln za kg.netto.Ciekawe ile z tego urośnie z hektara.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów
    Rolnictwo

Napisany 23 luty 2016 - 00:04

Czarnuszka siewna Ciekawe ile tego się wsiewa na hektar.Jak koniczyna czy gorczyca albo rzepak i jakie nawożenie.

#5 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 23 luty 2016 - 20:31

Czarnuszka siewna

Witam

15 kg.na h.

#6 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów
    Rolnictwo

Napisany 23 luty 2016 - 23:54

Czarnuszka siewna 600 zł na same nasiona to już dużo.Dają do tego jakieś dopłaty dodatkowe ?

#7 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1032 postów

Napisany 02 kwiecień 2017 - 08:11

Czarnuszka siewna

Pepik190, jak się udała czarnuszka siewna? Gdzie kupowałeś nasiona?

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#8 Share marco2603

marco2603

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 03:35

Czarnuszka siewna

Ja w tym roku posiałem prawie 6 ha. Doświadczenia żadnego nie mam z tą rośliną ale mam od kogo czerpać wiedzę  :rolleyes: Zasiałem 8 kg/ha w rozstawie rzędów 18 cm. Doświadczony rolnik twierdzi, że bez uprawy międzyrzędowej nie opanuje się chwastów. Jest to roślina zielarska, nie należy traktować jej jak zboża. Nie jest to roślina typu zasiej zapomnij

#9 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 10:21

Czarnuszka siewna Marco, nie wiem jakie masz ziemie ale u mnie w tamtym roku nie uroslo, miejscami coś tam powschodzilo ale nic nie zebrałem , jedynie jak posadziłem w doniczce na torfie to uroslo więc czarnuszka musi mieć bardzo dobra glebę i jak będzie cały czas lało to zgnije , a jak przyjdą wiatry to wywieje nasionka z torebek bo koszyczek jest cienki, i nie wiem jaki trzeba mieć szczelny kombajn żeby to wymlocic w dodatku wiatr trzeba na minimum dać bo wywieje bo to jest lekkie i w dodatku jak mak. Także odradzam bo ja się na tym przejechałem i dobrze że nie szlem w hektary tylko kilkanaście arów.
Poza tym chyba bez herbicydu nie opanujesz chwastów bo 18 cm to stanowczo za mało żeby czymś wjechać, chyba że dałeś przed siewem albo prysniesz jakimś fuilside czy jakos tak, oby Ci uroslo bo nasiona nie są tanie.

Edytowany przez Ogon988, 26 kwiecień 2017 - 10:27.

#10 Share marco2603

marco2603

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 20:03

Czarnuszka siewna

Próbuję to ogarnąć w ekologii. Siewnik nie pozwolił zasiać w innej rozstawie. Glebę mam bardzo dobrą, nawieziona została yorfem z kopania stawu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share lesne

lesne

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 18 maj 2017 - 23:26

Czarnuszka siewna

Marco, nie wiem jakie masz ziemie ale u mnie w tamtym roku nie uroslo, miejscami coś tam powschodzilo ale nic nie zebrałem , jedynie jak posadziłem w doniczce na torfie to uroslo więc czarnuszka musi mieć bardzo dobra glebę i jak będzie cały czas lało to zgnije , a jak przyjdą wiatry to wywieje nasionka z torebek bo koszyczek jest cienki, i nie wiem jaki trzeba mieć szczelny kombajn żeby to wymlocic w dodatku wiatr trzeba na minimum dać bo wywieje bo to jest lekkie i w dodatku jak mak. Także odradzam bo ja się na tym przejechałem i dobrze że nie szlem w hektary tylko kilkanaście arów.
Poza tym chyba bez herbicydu nie opanujesz chwastów bo 18 cm to stanowczo za mało żeby czymś wjechać, chyba że dałeś przed siewem albo prysniesz jakimś fuilside czy jakos tak, oby Ci uroslo bo nasiona nie są tanie.

Z tego co wiem, to ma spore potrzeby wodne, więc w suche lata (wiosny) nie ma szans.

Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

#12 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1032 postów

Napisany 18 maj 2017 - 23:31

Czarnuszka siewna

Koleżanka miała do czynienia z uprawą tej rośliny?

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#13 Share lesne

lesne

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 19 maj 2017 - 08:25

Czarnuszka siewna

Koleżanka miała do czynienia z uprawą tej rośliny?

Rozmawiałam z jednym człowiekiem, który uprawiał i jednym, który kontraktował. Obaj mówili, że wymagania wodne jak owies, w suchą wiosnę bardzo duże ryzyko siać. W taką wiosnę jak teraz mieliśmy, myślę że ryzyko małe, ale tak na przyszłość to bym bardzo uważała na stanowiska, które lubią się robić suche. Myślałam o uprawie czarnuszki, ale się nie zdecydowałam.

Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

#14 Share Ogon988

Ogon988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 19 maj 2017 - 15:51

Czarnuszka siewna

Niestety ale koleżanka  wyżej ma racje co do zapotrzebowania czarnuszki na wode, moja w doniczce uschła bez podlewania. I na internecie ludzie którzy piszą agrotechnike uprawy chyba sieją w ogródku i podlewają dlatego nie usycha, nikt nie idzie w hektary z czarnuszką bo to trzeba codziennie podlewać , chyba że jest mokry rok.

No i chyba najważniejsza rzecz - po siewie musi być dużo deszczu, bo jak poleje  i słońce wysuszy to , zrobi się skorupa to już koniec bo nie będzie miało sił wyjść na wierzch także ziemia musi być jak torf bo kiełki są bardzo delikatne czyli  jak kwiaty bo w sumie to jest kwiatek

Druga sprawa to chwasty, nie ma oprysku i to wschodzi ponad miesiąc !! i jak zadusza chwasty to koniec no i pielęgnacja międzyrzędowa mi się nie widzi po wschodach bo zwykła bryła ziemi po pieleniu  przygniecie to i złamie kiełka.

No i zbiór , nasiona mają 1,2mm , bardzo drobne i lekkie  dlatego to jest ciężko doczyścić a co dopiero wymłócić kombajnem (spokojnie można wymłocić ale bez wiatru bo wszystko wywieje , to z kolei nasiona pół na pół z zanieczyszczeniami). Większe firmy np. Vilmorin sprzedają 0,5g 1g bo ręcznie pakują te 50,100 ziarenek do małych torebek, bo oni nawet nie mają do tego czyszczalni a jak już ktoś sprzedaje nasiona 1,2,3,4,5 kg to już są w tym zanieczyszczenia., małe ale jednak są

I nie żebym odradzał ale mówie jaka jest prawda bo agrotechnika opisana na internecie jest całkowicie inna niż w praktyce. Także czarnuszkę tylko na działki max 10 arów bo więcej nie da rady recznie motykować i podlewać.

Edytowany przez Ogon988, 19 maj 2017 - 16:10.

#15 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1032 postów

Napisany 19 maj 2017 - 21:35

Czarnuszka siewna

No to widzę, że na małych polach w Polsce marne szanse będą na czystą uprawę. Sąsiedzi prowadzą uprawy wszelkich możliwych ziół między roślinami uprawnymi, więc nie mam szans wyczyścić swoje pola. :/

Mam takie kawałki, że po deszczu jest mokro. Mam też taki, że dzięki bobrom ciągle jest mokro. Urośnie w tym czarnuszka? Na glebach lekkich da radę (piasek z gliną, kompleks żytni bardzo dobry)?

Edytowany przez a1fe26c2, 19 maj 2017 - 21:37.

#16 Share szotrab14

szotrab14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 maj 2017 - 11:13

Czarnuszka siewna

Opowie ktoś o swoich doświadczeniach z herbicydami w uprawie czarnuszki. Zasiałem kilkanaście arów na próbę ale już nie daje rady z ręcznym odchwaszczaniem. Jaki środek można zastosować w fazie dwóch liści tej roślinki? Wiem, że zarejestrowanego środka nie ma, ale doświadczeni plantatorzy coś stosują. Dziękuję za pomoc.

#17 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1032 postów

Napisany 22 maj 2017 - 17:17

Czarnuszka siewna

Chyba pozostanie robić samopas próby w donicach.

#18 Share szotrab14

szotrab14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 05 czerwiec 2017 - 13:46

Czarnuszka siewna

Ponawiam swoją prośbę o pomoc z herbicydami. Ktoś mi podpowiedział Boksera, ale nie daje on rady z powojem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 461 postów

Napisany 08 czerwiec 2017 - 13:00