Skocz do zawartości

Zdjęcie

lutowanie

32 odpowiedzi na ten temat

#21 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 28 luty 2016 - 18:18

lutowanie

Święte słowa. Lutowanie (tradycyjne) to nie łatwa sztuka, wg. mnie trudniejsza niż spawanie. Najszybciej i najlepiej można się nauczyć pod okiem kogoś kto to już umie. Sama teoria i dobre chęci raczej nie wystarczą, trzeba to zobaczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
lutowanie Dzisiaj, 06:10
  •  

#22 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 28 luty 2016 - 18:28

lutowanie

Ale bez solidnych podstaw teoretycznych też nic z tego. Oczywiście nie potrzeba rozumieć zjawiska na poziomie atomowym, ale co to są zjawiska kapilarne, napięcie powierzchniowe, zwilżalność itp. wypada wiedzieć.

#23 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 28 luty 2016 - 18:57

lutowanie

Podstawy teoretyczne możesz mieć, to nie przeszkadza. Znałem fachmanów bez teorii za którymi teoretyk mógłby najwyżej lutownicę nosić. Mistrzami w tym fachu (swego czasu) byli cyganie, którzy świadczyli mleczarniom usługi cynowania  zbiorników, konwi i co tam było trzeba. Czasami wystarcza wiedza przekazana uczniowi przez mistrza, możesz ją nazwać teorią, choć nie musi tam być naukowych określeń i formułek. 

#24 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 01 marzec 2016 - 00:31

lutowanie

Uśmiałem się do łez czytając niektóre posty traktujące temat lutowania. Pojęcie o lutowaniu zarówno teoretyczne, jak i praktyczne ma kolega @Elektrotechnik, reszta próbuje doradzać nie mając większego pojęcia o czym pisze.

Oddaj kolego w ręce fachowcowi, albo kup nowy lejek wyjdzie dużo taniej.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#25 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 08:46

lutowanie

Nie tylko ja, bo kilku kolegów też wie na czym to polega. Ale niektórzy faktycznie coś gdzieś słyszeli, ale nie wiedzą za bardzo z czym to się je. Co do samego lutowania, to nie można tu iść na skróty. Bo cały sukces zależy od przygotowania powierzchni. Jak to zrobimy na odwal się, to nieważne jak dobrym sprzętem i umiejętnościami będziemy dysponować to i tak się nie uda. Spoiwo musi równo rozpływać się po powierzchni, wtedy zwilżalność jest dobra i będzie mocne połączenie.

#26 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 01 marzec 2016 - 09:12

lutowanie

To napisz kto jeszcze ma pojęcie co pisze? - bo faktycznie może kogoś pominąłem. Lutowanie blachy cynowanej to całkiem inna bajka niż lutowanie miedzi i potrzebuje innej technologii - zresztą piszesz o poprawnej i jedynej metodzie.

Jeśli ktoś nigdy nie lutował to po przeczytaniu wielu innych postów niż Twoje co najwyżej będzie rzeźbił w gó*nie a nie lutował. Nie piszemy tu po to, żeby emanować wiedzą, czy popisywać się nią, tylko pomóc koledze w jego konkretnym problemie. Pisanie wielu osób można zakończyć stwierdzeniem: "ja też bym coś doradził, tylko nie wiem co."

Edytowany przez AlaCapone, 01 marzec 2016 - 09:25.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#27 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 10:04

lutowanie

Kolega @Wojtek987 pisał, że blacha musi być tak rozgrzana, żeby topiła się cyna i to jest fakt. Później kolega @Ptaszyna pisze jak zrobić wodę lutowniczą i to też jest prawda, następnie kolega @Mironeks pisze, że musi być czysty grot, oraz że powierzchnia musi być czysta. W zasadzie napisali to co ja, tylko trochę inaczej. Ja opisuję wszystko tak jak przeczytałem kiedyś w książkach (tak, tak jest coś takiego, i właśnie z książek zdobywa się wiedzę). A koledzy opisali to prostym językiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1240 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 01 marzec 2016 - 16:05

lutowanie

Faktycznie umknęło mi, ale to skutek rozbawienia

#29 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1632 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 17:48

lutowanie

To napisz kto jeszcze ma pojęcie co pisze? -  Kim że Ty jesteś że uzurpujesz sobie prawo oceny i wyśmiewania innych. Ujawnij swoje tytuły.

. Nie piszemy tu po to, żeby emanować wiedzą, czy popisywać się nią, tylko pomóc koledze w jego konkretnym problemie. Świetnie, Twoje wpisy są kluczowe w tym konkretnym problemie

"ja też bym coś doradził, tylko nie wiem co."  Twoja samoocena, tu trafiłeś w sedno.

#30 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 20:28

lutowanie

Dobra, dobra, koniec zbędnych dyskusji. W temacie już wszystko zostało powiedziane.

#31 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 20:33

lutowanie

a podobno w OBI jest taka woda do lutowania matki LUX podobno super sprawa kolega mówił mam zamiar kupić i wypróbowac koszt ok 13zł używa ktoś tego specyfiku

ZETOR TEAM

#32 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 22:20

lutowanie Panowie spokojnie, kolega pewnie tym lejkiem już bimber leje, a tu taka mała wojna.
A ja do takich robót słyszałem o wodzie z monopolowego, kosztuje ok 30zł. Oczyszcza wszystko, więc i lutowanie dobrze pójdzie. Pozdrawiam :-)

Edytowany przez Wojtek987, 01 marzec 2016 - 22:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#33 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 22:25

lutowanie

do bimbru to ten lejek troche za duzy :D , to stara komunistyczna produkcja i pewnie mnie jeszcze przezyje,  kumpel ktory mi pozyczyl lutownice mial i kwas-tylko za duzo tej wody monopolowej wypil i zapomnial mi powiedzie ze trzeba kilka razy kwasem pomalowac , pedzel az dymil- wazne jak lutujecie to na wolnej przestrzeni i zeby wiatr wial, bo inaczej to siwy dym, kwas stary -moze temu,  jak na pierwszy raz nie jest zle -na razie trzyma

buk, humor ,seks ,rokendrol.