Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gospodarstwo rolne w górach?

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share RolPro10

RolPro10

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:03

Witam!

Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gospodarstwo rolne w górach? Dzisiaj, 19:57
  •  

#2 Share jonek98

jonek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 534 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,motoryzacja,muza,piłka nożna itp

Napisany 14 luty 2016 - 21:19

Gospodarstwo rolne w górach? Na takich ziemiach rolnictwo raczej się nie opłaci chyba że agroturystyka lub jakies konie z tym związane w oborze byś mógł je trzymać a pastwiska na wypas

#3 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:23

Gospodarstwo rolne w górach? jezeli masz dostep do duzej ilosci lak nie daleko gospodarstwa to mamki beda najlepszym rozwiazaniem i sprzedaz odstkow :) slomy troszke kupisz, nawet bez tresciwych sie obejdzie u mamek :)

#4 Share Krisek

Krisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Komputery, Muzyka/Dj-ka

Napisany 15 luty 2016 - 12:30

słuchaj nie chce cię zrażać ale powiedz czy chcesz świątek piątek łazić po chlewni i cały czas dokładać do bydła? teraz na rynku jest zastój

Edytowany przez Krisek, 31 sierpień 2016 - 22:22.

#5 Share Shogun

Shogun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 18 luty 2016 - 15:47

Gospodarstwo rolne w górach? Krisek

Zgodzę się z tym że opłacalność rolnictwa jest niska, nie wspominając już o gospodarstwach małych czy położonych na kiepskich glebach.

Ale co do innych działalności to też nie jest wesoło, jeżeli sie sam nie znasz to ciężko wbic się w branżę, trzeba mieć jakiegoś dobrego fachowca z tym że dobry fachowiec prędzej sam założy swój warsztat niż będzie robił na szefa który się nie zna. ;)

Każda inna działalność też wymaga wkładu, który nie koniecznie musi się wrócić. Trzeba najpierw przeanalizować rynek co może się opłacić w danym rejonie a nie w ciemno warsztaty budować. ;)

Branie projektów typu "Młody rolnik" czy "Modernizacja Gospodarstw rolnych" to nie jest żadne złodziejstwo! A przynajmniej nie większe niż branie dopłat które sam bierzesz. ;)

Jeżeli gdzieś płacili za dzierżawę 2tyś/ha + dopłata dla właściciela to sam bym dawno zrezygnował z rolnictwa. :D Napisz najpierw za jaką klasę gleby i ukształtowanie terenu, tu jest mowa o polach na skale za uprawę których trzeba by dopłacić jeszcze nie wspominając o zabieraniu sobie dopłat.

Do autora tematu:

Skoro prowadzisz już gospodarstwo, macie jakiś areał, park maszynowy, zwierzęta i wiedzę,  sam najlepiej przekalkulujesz czy opłaci się rozbudowa. Nikt nie wie lepiej od ciebie jakie masz możliwości i jak duże nakłady będziesz musiał ponieść na rozbudowę (czasem mając murowaną stodołę można taką rozbudowę zrobić niewielkim kosztem modernizując ją). Poza tym każdy ma inne potrzeby i jednemu wystarczy 1300zł/mies na rękę a inny będzie narzekał jak zarobi załóżmy te 5000zł/mies.

Masz określony zysk z gospodarstwa, przelicz ile więcej zarobisz teoretycznie zwiększając pogłowie. Potem policz ile wyniosą cię inwestycje. Wtedy przynajmniej będziesz wiedział tak "pi razy drzwi" ile będzie się wracała inwestycja i ile będzie ci zostawało na życie. To co wyjdzie dobrze pomniejszyć o 20-30 % bo różnie bywa ;) i wtedy już nie będziesz miał wątpliwości.

#6 Share Krisek

Krisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 19 luty 2016 - 00:09

Ale nie chodzi mi o to że branie dopłat to złodziejstwo tylko udział w jakimś programie daje złudzenie że mamy za pół darmo jakąś maszynę a tak naprawdę stajemy się niewolnikami bo Vaty ksiegowe przeglądy kontrole + spełnienie wymagań kredyt kasa kasa i cały czas tylko kasa. Ja nikomu nie zakazuje się rozwijać bo to jest nawet potrzebne ale róbmy to naprawdę z głową. kwestia dzierżawy to faktycznie czarnoziem klasa 1 miejscami 2 pole raczej równe kilka ha w kawałku. Ja się kiedyś zastanawiałem aby wynająć w moim miasteczku lokal i nająć osobę do pisania wniosków na prow ale moje zyski musiał bym przeznaczyć na wynajem tego lokalu a  jeżeli bym miał taką własność to czysty zysk. a wiesz co się dzieje jak jeden rolnik drugiemu powie że tam idz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 19 luty 2016 - 06:27

Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk).  Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego

Nie baw się w mleko, bo prędzej popłyniesz w razie "W" <_<

Zostań przy tym mięsie, jak masz się pchać w krowy mleczne to zwiększ opas i będziesz widział co i jak.

Ja mam podobną sytuację z ziemiami i areałem, no z ziemiami trochę lepszą.

Zawsze jest warto modernizować jak robisz to z głową, żebyś związał koniec z końcem, bo dobrze się mówi a prawda czasem jest bolesna ;)

Bydło mięsne to sztuki - żarcie i miejsce a bydło mleczne to sztuki i całe zaplecze do tego mleka.

Wez pod uwagę chorowitość bydła tego a tego, stado mleczne musisz mieś w jak najlepszej kondycji bo spadnie Ci mleko, wszystko trzeba brać pod uwagę.

Zwiększ ten opas co masz i zostań z tym :)

słuchaj nie chce cię zrażać ale powiedz czy chcesz świątek piątek łazić po chlewni i cały czas dokładać do bydła?

@Krisek nie przesadzaj z tym "chodzeniem" i dokładaniem chłopie, boisz się konkurencji??  On urodził się na gospodarce i na niej chce robić.

Po za tym na południu w "chlewni" mamy świnie, w stajni konie, a krowy w oborze, jesteś z południa to powinieneś o tym wiedzieć !

@Shogun dobrze gada, będzie miał na siebie to zobaczy co i jak i sam będzie widział co dalej.

Nie jest ciekawie, ale nie ma też tragedii ^^

Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż...

#8 Share Krisek

Krisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 20 luty 2016 - 22:28

hehehe ja boje się konkurencji jakiej? Tak jestem z południa ale o takich chlewniach jak ty piszesz to jakoś nie słyszałem już dawno poza tym w  moich okolicach świnie,konie krowy i inne chodowle to już przeszłość. Mieszkam  w rejonie w którym hektarami się sadzi warzywa i nawet nie ma mowy o jakiejs krowie,.. Fakt kiedyś rodzice mieli chodowlę ale czasy kiedy za jajka zdawali prawko albo za 2 bańki 20-stki mleka dziennie było na życie i im zostało  już dawno mieneły. No powiedz z 2 krów wyżyjesz teraz czy jakoś nie bardzo?  Ja któryś raz powtarzam że przecież nikomu nie zakazuje się rozwijać jak będzie chciał tak zrobi ale i ty mu nie mydl oczów jak to pięknie i fajnie się pracuje przy chodowli. Ja chcę wam wszystkim uświadomić że 30 litrów benzyny do kanistra o pojemności 20 litrów da się wlać tylko 10 ci się rozleje i jeżeli unia daje kasę na chlewnie i zwiększanie chodowli to można wiedzieć że za 2-3 lata będzie mleko rowami płynąć........

#9 Share bukat82

bukat82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 21 luty 2016 - 12:22

@Krisek wiem o czym mówisz, że dawniej było inaczej, dlatego jajka mam tylko dla siebie a krowy wcale ^^

Dawno wiem że unia daje na rozwój i o kredytach nie wspominając - które człowiek spłaca a mleka nie może sprzedać,

ja nie mydlę mu oczu że jest gittesowo na gospodarce, ale jak sam się na niej wychował i chce to niech robi,

co do hodowli świń to w mojej okolicy faktycznie lipa, paru chłopów po parę sztuk i nima komu sprzedać  -_- 

a konie i krowy "jeszcze" są, u nas we wiosce to powiedzmy że jest kilka sztuk -_-

Ty nie jesteś na północ koło Krakowa, tak jakoś skojarzyłem, kiedyś sporo tam jezdziłem, ja jestem między Kraków a Zakopane - mniej więcej :rolleyes:

Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż...

#10 Share Shogun

Shogun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 21 luty 2016 - 14:51

Temat nie dotyczy dopłat unijnych. Biorąc projekt UE trzeba samemu przekalkulować czy opłaci sie inwestować w to co nam wciskają.

Autor nie zabiera głosu więc ciężko doradzać. Na pewno nie bardzo opłaci się budowa obory w tej chwili, taka inwestycja będzie się wracała latami i tak jak kolega bukat82 napisał krowy mleczne pociągają za sobą znacznie większa inwestycję i nakłady pracy. A znając obecne nastawienie dofinansowań UE do produkcji mleka lepiej sie w to nie pchać bo mleko raczej drożeć nie będzie. ;) Opłaci się jedynie tym co przejmą gospodarstwo mleczne od rodziców i na dzień dobry będą mieli spełnione wszystkie wymogi i tylko kasę z PROW na wymianę parku maszynowego zgarnąć.

Z bydłem mięsnym jest prościej bo nie potrzeba takich nakładów i jeżeli dysponuje się jakimś budynkiem który można zaadaptować to myślę że warto próbować jeżeli lubi się pracę na roli. Z reszta z czasem można pomału rozwijać też produkcje mleczną w zależności od opłacalności, 5 sztuk mlecznych ma więc osprzęt i wymogi ma pewno zapewnione.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Krisek

Krisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 luty 2016 - 00:07

nie kolego wschód krakowa 10 km do nowej huty:) a rodzinę mam w myślenicach a często też bywam w mszanej dolnej albo w gdowie na % więc wiem jaka tam sytuacja z chodowlą tartak na tartaku :D