Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wzrost hektarów przeliczeniowych

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 08 luty 2016 - 15:35

Witam czy spotkaliście się z irracjonalnym wzrostem hektarów przeliczeniowych w waszych gospodarstwach w porównaniu do roku poprzedniego? Nie wiem co dzieje się w starostwie bo jeszcze tam nie byłem, ale wzrost z 3,6, na 4,7 hektara przeliczeniowego to przesada! gospodarstwo powiększyło się o 68arów porośniętej kilkunastoletnim lasem( oczywiście samosiewy) działki. Obecnie jest to lekko ponad 20ha hektarów fizycznych w IV okręgu podatkowym przy glebach w przeważającej części klasy VI, trochę V i ze 3ha łąki ujętej jako klasa IV... Zawsze było 3, 09 ostatnimi czasy już 3,68, a w tym roku 4,7 hektara przeliczeniowego przy prawie nie zmiennej powierzchni fizycznej. Pani w gminie zajmująca się podatkiem niewiele potrafiła wyjaśnić i odsyła do starostwa( 14 dni na odwołanie się od tej decyzji o podatku) bo podobno działki pod zabudową ujeli przy przeliczaniu na hektary przeliczeniowe i stąd taki wzrost! Nie wiem czy tylko w mojej gminie takie rzeczy czy już wszędzie? Mam nadzieję że ktoś wie jak to wyjaśnić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wzrost hektarów przeliczeniowych Dzisiaj, 01:05
  •  

#2 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 08 luty 2016 - 18:11

Niestety   tak-  przeliczeniowe  wzrosły  bo od  tego  roku  wliczają  tereny  zabudowane,zakrzewione  i  pod  stawami  [czytałem gdzieś w necie ]    już masz większy dochód  i nóż  widelec nie  należy ci  się  500+  na  pierwsze  dziecko.....jakieś  stypendium  itd.   Dodatkowo jak  podatek  gruntowy masz mniejszy niż  100 zł  to  płatny  w  jednej  racie [  za  cały  rok w  marcu].

#3 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 08 luty 2016 - 18:15

Potwierdzam. Dziś byłem w urzędzie i powiedzieli że zmieniły sie przeliczniki co do hektarów, więc może być tak jak piszesz ze ci przeliczeniowe wzrosły.

#4 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:08

No i wszystko jasne dotarłem do ustawy, która weszła w życie z początkiem tego roku i teraz tereny zabudowane mają przelicznik 1, czyli jak mam prawie hektar zabudowany to mam i hektar przeliczeniowy  więcej- porażka. Dla mnie to po prostu bez sensu... dobrze, że już po studiach i o stypendium się martwić nie muszę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:08

ja bym sie odwoływał ,,co klasa sie podwyższa ? to chore ,tym bardziej ze piszesz że masz las,takie cuda to tak ale po wyrebie ,lecz dopóki rośnie to nie ma takiej opcji

#6 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 08 luty 2016 - 21:12

Nie  las tylko  samosiejki  [nie  przekwalifikowane  na  las ]   a  to  różnica  -  i  każdemu kto  dostanie nakaz płatniczy  skoczą   przeliczeniowe-   wszyscy  mamy  jakieś  stawy, zadrzewienia  lub  budynki....  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 08 luty 2016 - 21:29

Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze, a nie ma się co odwoływać bo w ustawie jest czarne na białym jak zmieniło się przeliczanie i od tego się nie odwołam...

<7. Grunty pod stawami, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod rowami oraz grunty rolne zabudowane – bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego – przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:

1) 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi łososiem, trocią, głowacicą, palią i pstrągiem oraz gruntów rolnych zabudowanych – 1 ha przeliczeniowy;
2) 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi innymi gatunkami ryb, gruntów pod stawami niezarybionymi, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych oraz gruntów pod rowami – 0,20 ha przeliczeniowego.>
 cytat z owej ustawy, dorzucam pełen tekst w załączniku

Edytowany przez czesio1612, 08 luty 2016 - 21:36.